לא רק בדרום: בעקבות פריחת הכלניות בתל חדיד

ימים אלה, שכבר רואים בהם את קצו של החורף, הם הזמן הטוב ביותר לבקר בתל חדיד - עם תצפית מרהיבה על גוש דן וליהנות מפריחת כלניות יוצאת דופן

פריחת כלניות בתל חדיד
פריחת כלניות בתל חדיד צילום: נטע מזרחי / ארכיון הצילומים של קק"ל
נטע לסקה מזרחי
נטע לסקה מזרחי

מחלף בן שמן הוא אולי המקום הסואן ביותר בישראל. כאן נפגשים עם כביש 6 הכבישים העולים לירושלים מתל אביב, ממודיעין, מראש העין ומראשון לציון. אין עוד סחרחורת כבישים כזו בישראל כולה. בצד מערך הכבישים הסואן הזה מתנוסס מקום מיוחד והוא תל חדיד – גבעה שהיא אי ירוק של נוף ושלווה, שכמעט נעלמה מתחת לכביש 6. למרבה המזל, סוללי הכביש השתכנעו בחשיבותה וסללו אותו במנהרה תת-קרקעית, וכך ניצלה.

תל חדיד צילום: יעקב שקולניק/ארכיון הצילומים של קק"ל

בתקופה זו של ימי אמצע ואפילו אפשר להגיד כבר סוף החורף, כשהשמש מבצבצת יותר לאחר הימים הגשומים של חודש ינואר, התמלאה הגבעה במרבדי כלניות אדומות - אבל רק כשמגיעים לאזור מבינים את העוצמה האמיתית של הטבע, שיוצר חגיגה צבעונית אמיתית מכל עבר.

תל חדידצילום: נטע מזרחי / ארכיון הצילומים של קק"ל

גובהה של גבעת תל חדיד הוא 147 מטר, והיא נמצאת בצפונו של יער בן שמן. למרגלותיה ניצב מושב חדיד, שהוקם בשנת 1950 על ידי עולים מתימן. שם המושב מנציח את שמו הקדום של היישוב שנזכר עוד בתנ"ך כאחד המקומות שבהם התיישבו השבים מגלות בבל ליהודה. ממצאים ארכיאולוגיים הביאו את החוקרים למסקנה שהיה כבר במקום יישוב החל מתקופת כיבוש הארץ על ידי יהושע.

צילום: נטע מזרחי/ ארכיון הצילומים של קק"ל

אחד הממצאים היפים ביותר שהתגלו למרגלות התל הוא כנסייה ביזאנטית עם רצפת פסיפס יפה שבה מתוארת ספינה שטה על הנילוס, לצד החי והצומח על גדותיו וכתובת "איגיפטוס" (מצריים), המסירה כל ספק מלב באשר ליעד הפלגתה. את הפסיפס כבר לא ניתן לראות במקום, ומי שמתעקש לראותו ייאלץ לעלות על הרכב ולהצפין למוזיאון הימי בחיפה, שם הוא עבר שימור כהלכה ומתנוסס בגאווה.

הפנייה לתל חדיד היא מכביש 444, כ-1.7 ק"מ מדרום לכניסה למושב בית נחמיה. הכניסה משותפת לאנדרטת חיל הלוגיסטיקה ולתל חדיד. ליד הפנייה, בחורשת החרובים, נמצא חניון קק"ל ומולו אתר ההנצחה המרכזי של חיל הלוגיסטיקה. בחורשת החרובים תמצאו חניון המשרת את חובבי הפיקניקים בחיק הטבע ואת המטיילים לתל חדיד. מול החניון, לצד גדר האנדרטה מוצב שלט מבואה של קק"ל ובו מפת הסביבה. מעבר לשלט מתגלה הגבעה הגדולה של תל חדיד. מכאן ואילך ניסע בדרך המסומנת בסימון קק"ל ירוק.

תל חדיד צילום: משה גלעד

הדרך הסלולה העולה לתל חדיד עוברת בין כרמי זיתים יפהפיים, ובהם עצי זית קשישים בעלי גזעים מרשימים. העצים נותרו מהכפר הערבי חדית'ה, ששמר על צליל השם ההיסטורי של המקום. קק"ל קיבלה על עצמה לטפח גם את בוסתני הזיתים ומשוכות הצבר שבמורדות התל כחלק משימור מורשת הנוף החקלאי של הארץ. לאחר כ-650 מטרים הדרך הסלולה מסתיימת ואת מקומה תופסת דרך עפר. אפשר לעלות מכאן ימינה בשביל ישראל המגיע לראש תל חדיד וליהנות מפריחת הכלניות המרהיבה לאורך השביל. חשוב לזכור את המובן מאליו: הכלנית היא פרח מוגן שאין לקטוף. לפי סקר שערכה החברה להגנת הטבע, הכלנית היא הפרח המוכר והאהוב ביותר בקרב הישראלים. ב-2013 היא אף נבחרה לפרח הלאומי של מדינת ישראל.

תל חדיד צילום: אבי חיון / ארכיון הצילומים של קק"ל

אנו נמשיך לנסוע בדרך העפר, נקיף כרם זיתים גדול ונגיע שוב לדרך סלולה. הדרך נמשכת ומאגפת את פסגת תל חדיד בעיקוף שמאלי (מצפון). בימים אלה תוכלו לראות לאורך הדרך במרבדים נאים של כלניות אדומות. לאחר כ-600 מטרים הדרך שבה להיות סלולה. חולפים על פני תמרור אין כניסה (מימין), ממשיכים עוד כ-80 מטר ופונים ימינה בדרך סלולה המגיעה לחורשת אורנים קטנה ובצלה אנדרטה צנועה לזכרם של נופלי מערך אבטחת התעופה הישראלית בחו"ל. כאן נחנה.

צילום: משה גלעד

פסגת תל חדיד מתנשאת כמה מטרים מעלינו. סמוך לאנדרטה עובר שביל ישראל. נעלה בו לעץ השיזף שבראש תל חדיד ונלך למצפור רועי, שנמצא בשוליים המערביים של התל. המצפור מנציח את רועי כהן מבית נחמיה שנהרג בתאונת אופנוע בארצות הברית בגיל 22. התצפית מהמצפור לעבר מישור החוף מרהיבה וממחישה את הערך האסטרטגי הגלום בתל חדיד. אפשר לזהות כאן, אחד אחד, את המגדלים הגבוהים של תל אביב. המרחב שבין פתח תקווה, לוד ורמלה נראה כמו על כף היד, וגם מכאן אפשר לראות מטוס גדול ממריא דרך דמעה שקופה.

המלצה: תקופה זו, של ימי סוף החורף, כשהשמש יוצאת לאחר הימים הגשומים של חודש ינואר היא תקופה נפלאה לטייל באזור. בעיקרון העונה המומלצת לטייל באזור היא בחודשי האביב, בין החודשים פברואר- מאי.

אורך המסלול: אורך מסלול ההליכה הוא קצר יחסית, כחצי קילומטרים, הוא מתאים למשפחות ונמשך מקסימום חצי שעה.

___

נטע לסקה מזרחי היא רכזת קהילה ויער אזור שפלה וחוף בקק"ל

תגובות