בין הים לנחל: טיול ביער חדרה, מהיערות הראשונים בארץ ישראל

טיול שמתחיל ביער ומסתיים בפארק נחל חדרה והוא מסע בין עבר חלוצי לריאה ירוקה חדשנית בהווה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יער חדרה תעלת הניקוז
תעלת הניקוז. יער חדרה צילום: יעקב שקולניק/ארכיון הצילומים של קק"ל
יניב זליג

יער חדרה הוא בין היערות הראשונים במדינה. הוא ניטע בשנת 1896 על ידי חלוצי חדרה במימון הברון רוטשילד במה שהיו אז שטחי הביצה הגדולה שנקראה "בירכאטס". ואכן, בימים עברו היה האזור מוצף ביצות וירוק כולו, מה שהעניק בהמשך את השם לעיר חדרה הסמוכה (פירוש המילה הערבית "חדר" הוא ירוק). עצי היער החדש שניטע לא רק נועדו לסייע במיגור הביצה, אלא היו גם למקור פרנסה חשוב לחלוצים העבריים.

יער חדרה צילום: יעקב שקולניק/ארכיון הצילומים של קק"ל

כיום, היער משתרע על פני שטח של כ-1,400 דונם ועדיין מסמל את מאבקם של ראשוני המתיישבים היהודים בקדחת ובייבוש הביצות. בסופו של דבר צריך להודות, היער הכה שורש, אבל הביצה במקום המשיכה לרחוש. בכל חורף הוצפו השטחים מחדש, עד שהופעלה שיטת הניקוז בעזרת תעלות המבוססת על נטיעת עצי איקליפטוס. היות שהאיקליפטוסים אינם באמת מסוגלים "לשתות" את המים הרבים שזורמים בימי החורף מהעיר אל היער, נמצא פתרון חלופי לבעיה באמצעות חפירת תעלות ניקוז והזרמת מים לכיוון הנחל.

נחל חדרה

נחל חדרה מתחיל את דרכו בגבעות הרי השומרון, זורם דרך מישור החוף, ונשפך לים מצפון לגבעת אולגה. הפיתוח המואץ בסביבת הנחל גרם לזיהומו ולהפיכת חלקו התחתון למפגע אקולוגי חמור. לאחר בניית תחנת כוח בסמוך לחוף הים מצפון לשפך נחל חדרה הוחלט לשקם את הקטע המערבי שלו, המשתרע בין כביש החוף לים. מוואדי צר ומתפתל של מים מזוהמים הפך נחל חדרה לנקי ורוחבו מגיע כבר עד לכ-40 מטרים.

נחל חדרה צילום: אלטרוס/ארכיון הצילומים של קק"ל

איך להגיע ליער חדרה?

הכניסה ליער חדרה נמצאת סמוך לתחנת הרכבת, במחלף אולגה שבכביש החוף (כביש 2) נכנסים לחדרה, ברחוב אהרון אהרנסון, לאחר מכן במעגל התנועה שבקצה הרחוב פונים ימינה לגשר אריאל שרון, המוביל לרחוב דוד שמעוני. לאחר הירידה מהגשר פונים ימינה בדרך הרכבת המובילה לתחנה, הנושקת ליער חדרה. ממשיכים לקצה הדרומי של רחבת החניה ומיד פונים שמאלה בגשרון המוביל לחניון הצפוני של היער.

תעלת הניקוז. יער חדרה צילום: יעקב שקולניק/ארכיון הצילומים של קק"ל

החניון הצפוני

החניון הצפוני נמצא סמוך לתחנת הרכבת של חדרה, זהו חניון גדול שבו שולחנות פיקניק רבים. אם תצעדו מהחניון הצפוני דרומה תגלו את התעלה הרדודה שחוצה את לב היער מצפון לדרום. בחורף היא מלאה מים והמראה מיוחד: תעלה זו מרכזת כמות גדולה של מי גשם ויוצרת שלולית חורף. זהו בית גידול בפני עצמו, המקיים עולם שלם של צמחייה ובעלי חיים שהסתגלו לתנאי לחות בחורף וליובש מוחלט בקיץ.

החניון הדרומי לפארק השרון

בקצה הדרומי של יער חדרה נמצא חניון קק"ל, החניון מוצל עם שולחנות פיקניק רבים, פחי אשפה ומתקני מנגל. מהחניון הדרומי ממשיכים דרומה. מולנו במדרון קטנטן נראה שצומחים כמה עשרות עצי אלון תבור יפיפיים ובעלי גזעים עבים ונוף עבות. אלה גם נציגים ששרדו מיער השרון הגדול, שכיסה בעבר שטחים עצומים בין הכרמל לירקון.

יער חדרה צילום: יעקב שקולניק/ארכיון הצילומים של קק"ל

אל בריכת יער

בין האלונים עובר שביל ישראל. השביל עולה במדרון קטן, ליד מקום מוקף גדרות מתכת לאחר מכן פונה שמאלה ויורד לשדרת איקליפטוסים גדולה, במקום שבו שביל ישראל פוגש דרך עפר מסומנת בכחול. השדרה מציינת את הפינה הצפונית-מערבית של בריכת יער, המשתרעת בחורף גשום על פני 14,000 דונם.

ביצה ביער חדרהצילום: יעקב שקולניק/ארכיון הצילומים של קק"ל

ראשוני חדרה פחדו מהביצות המבהילות שהקיפו אותן ומ"החיות הרעות" ששרצו בהן. ואכן, היה כאן עולם חי עשיר ובו חתולי ביצה, חזירי בר וגם ג'מוסים – בהמות חשובות במשק החי הערבי. מנקודת המפגש של השבילים אפשר גם לפנות דרומה, לסוללה המקיפה את הבריכה, ולהגיע לשטח מוגבה במקצת ובו חורשה קטנה של עצי איקליפטוס. בין העצים נמצא מגדל בטון ריבועי, שרידי מתקן שאיבה ובית עזוב הבנוי מאבני כורכר. מתקן השאיבה והבית הם עדות לפעילותה של אגודת "נטעים", שנוסדה ביוזמתו של אהרון אייזנברג. בתום הביקור נשוב על עקבותינו, אל חניון אלונים.

איך להגיע לפארק נחל חדרה?

נוסעים על כביש החוף (כביש מס' 2), עד למחלף גבעת אולגה, פונים מערבה לכיוון הים, לאחר מכן פונים ימינה בפנייה הראשונה, נוסעים עוד כ-2 ק"מ על דרך אספלט, ומגיעים אל גדת הנחל. בשולי תחנת הכוח לייצור חשמל "אורות רבין".

חדרה על הפארק

הנחל זורם לאורך כ-50 קילומטרים דרך מישור החוף, ונשפך לים מצפון לגבעת אולגה. יובליו העיקריים הם הנחלים חביבה, יצחק, חדרה ועירון. הפיתוח המואץ בסביבת הנחל גרם לכך שבמהלך השנים שפכים מרשויות וממפעלים הביאו לזיהומו של נחל חדרה, ועד לשנים האחרונות היה חלקו התחתון, מהעיר חדרה ועד הים, בחזקת מפגע אקולוגי חמור.

פארק חדרה צילום: מיכאל חורי/ארכיון הצילומים של קק"ל
פארק חדרה צילום: מיכאל חורי/ארכיון הצילומים של קק"ל

בשנת 1982 נבנתה והחלה לפעול בסמוך תחנת הכוח מאור דוד. לאחר בניית תחנת הכוח הוחלט לשקם את הקטע המערבי של נחל חדרה. לצורך זה הוקמה מנהלת פיתוח לפארק ובה שותפים קק"ל, חברת החשמל, עיריית חדרה, המשרד לאיכות הסביבה והרשות לשמירת הטבע והגנים הלאומיים. כך נוצר קטע נחל שבו זורמים מים נקיים והמשמש כ"ריאה ירוקה" לתושבי מרכז הארץ ומוקד פעילויות קיט ונופש. סביב קטע זה הוכשר פארק המשתרע על פני 750 דונם. מי הנחל בטמפרטורה של כ- 24 מעלות בחורף וכ- 37 מעלות בקיץ, לכן אפשר לבלות בפארק כל ימות השנה. לאחר עבודות השיקום, נחל חדרה שב לחיים. הדגים חזרו לנחל, הדייגים, הפריחה העונתית ועוף השמיים כבר הבחינו בשינוי.

פארק חדרה צילום: מיכאל חורי/ארכיון הצילומים של קק"ל

בפארק ישנן שתי חורשות אקליפטוס, באחת ניתן לצפות על עופות המים ובשנייה ניתן ליהנות מחניון ובו שולחנות פיקניק שחלקם מותאמים לנכים, ובנוסף ממתקני שעשועים לילדים. מבין האטרקציות לילדים כדאי לשים לב למתקן גלישה בדיונות. בראש הגבעה שבין שתי החורשות נחשף אתר פרהיסטורי מהתקופה הכבארית (לפני 18,000 שנים), שכן התגלו כאן כלי צור ועצמות בעלי חיים. מקום מיוחד הוא חוות חפצי בה, השוכנת בסמוך לפארק בגדה הדרומית של נחל חדרה, ממזרח לכביש החוף. באתר בעל המראה הרומנטי נותרו על עומדם הבתים הישנים שהוקמו בשנת 1906. החווה שימשה לגידול עצי הדר ופעלה עד מלחמת העולם הראשונה. באתר שוקם בית המשאבות הישן שעל גדות הנחל, והוצבו בו משאבות מדגמים שהיו בשימוש בעבר הרחוק. המקום מהווה מרכז הדרכה ויציאה לטיולים. הכניסה לפארקים חופשית

פארק חדרה צילום: מיכאל חורי/ארכיון הצילומים של קק"ל

____

יניב זליג הוא מנהל גוש עירון חדרה בקק"ל

כתבות מומלצות

דיוקנאות של כתבת אל-ג'זירה שירין אבו אקלה בתערוכה לזכרה בעיר ג'נין, לפני כשבוע

חדשות היום, 25.5

קורס העריכה הדיגיטלית של הארץ

"הארץ" מוציא לדרך את המחזור השלישי של קורס העריכה הדיגיטלית

התאונה בכביש 6, הבוקר

חדשות היום, 24.5

רגב בוועדת הכנסת, בחודש שעבר

חדשות היום, 23 במאי

מתחם בדיקות קורונה בתל אביב, בינואר

חובת הבידוד למי שמתגורר עם מאומת לקורונה מבוטלת החל מהיום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"