דווקא עכשיו: טיול בנווה היסטורי בלב המדבר

עם אגם במרכזו, פארק גולדה, שבין צומת משאבים ורביבים, מספר את סיפור הנגב: מהשבטים הבדואים שהשתמשו במקום לבארות מים, עבור בלוחמי אנז"ק האוסטרלים בדרך לכיבוש באר שבע, ועד ראשת הממשלה הראשונה של ישראל, גולדה מאיר, על שמה נקרא

פארק גולדה
פארק גולדה צילום: יעקב שקולניק / ארכיון הצילומים של קק"ל
אורנית גינת
אורנית גינת

הרעיון מאחורי פארק גולדה היה פשוט: למשוך תיירים ומטיילים לדרום הארץ ולפתות אותם במעט מים וצל. לטובת העניין עבר גם נחל רביבים שיקום נופי וכך הקימו את פארק גולדה, הסמוך לקיבוץ רביבים. הפארק משתרע על שטח של 540 דונם ובמרכזו אגם באורך 170 מטרים, האוסף את מי המרחצאות הסמוכות, נווה מדבר, ואת מי התהום הגבוהים הנמצאים באפיק הנחל (על אף שכיום לא ניתן להיכנס לאגם). הפארק נקרא על שם ראשת הממשלה גולדה מאיר, שהתגוררה בקיבוץ רביבים (ואם כבר מטיילים באזור כדאי לקפוץ גם לשם אל המצפה ההיסטורי). בגדה הדרומית של האגם הקימו מדשאות, מתקני שעשועים ופינות ישיבה. מעבר לצל ואגם, הפארק מציע גם כמה מסלולים ואתרים שכדאי להכיר:

פארק גולדה צילום: אמנון גוטמן / ארכיון הצילומים של קק"ל
פארק גולדה צילום: יעקב שקולניק / ארכיון הצילומים של קק"ל

מצפור טלי: על הגבעה מצפון לאגם אפשר לעלות במדרגות שנמתחתות על פני מאתיים מטרים הבנויות מאדני רכבת ולהגיע למצפור טלי, לזכר טלי קסטנבוים, עובדת המנהלת לפיתוח הנגב בעבר. מהמצפור אפשר לערוך תצפית על הפארק מלמעלה ועל צפון הנגב. במצפור הוצב שלט הסבר על האתרים השונים.

מצפור טליצילום: יעקב שקולניק / ארכיון הצילומים של קק"ל
פארק גולדה צילום: דודו גרינשפן / ארכיון הצילומים של קק"ל

באר נאפ"י: סמוך לשער הפארק אפשר לזהות את בית הבאר. המבנה שימש בתקופת השלטון העות'מאני את החיילים הבריטים כמעין חנות שק"ם. במהלך הקרבות בין כוחות אנז"ק (הפרשים האוסטרלים והניו-זילנדים) לעות'מאניים, לאחר שהבריטים הצליחו לכבוש את אזור הפארק, התמקמו החיילים ביניהם ובין העיר באר שבע. לאחר שני ניסיונות כושלים לכבוש את העיר, נשלח גנרל אלנבי למקום. אלנבי החליט להפתיע את הצבא העות'מאני ולתקוף את באר שבע ממזרח. לאחר חצי שנה של הכנות ביצעו לוחמי אנז"ק את האיגוף הגדול מעזה לבאר שבע. בבית נאפ"י קיימת תצוגה המספרת על תפקיד אזור הפארק והבאר במהלך הקרבות. התצוגה פתוחה לקבוצות בתיאום מראש.

באר נאפ"יצילום: יעקב שקולניק / ארכיון הצילומים של קק"ל
בבית נאפ"י קיימת תצוגה המספרת על תפקיד אזור הפארק והבאר במהלך הקרבותצילום: יעקב שקולניק / ארכיון הצילומים של קק"ל

אנדרטת ביר עסלוג': מדרום לפארק ממוקמת אנדרטה לזכר 34 לוחמי הפלמ"ח שנפלו בקרבות באזור. עם הכרזת העצמאות פלש צבא מצרים לנגב ובביר עסלוג', מיקום הפארק כיום, התמקמו יחידות מצריות. לוחמי הגדוד השמיני של הפלמ"ח, יחד עם חברי הקיבוצים חלוצה (קיבוץ משאבי שדה של היום) ורביבים הסמוכים, יצאו בחודש יוני 1948 למתקפה על ביר עסלוג'. במהלך הקרבות נהרגו הלוחמים והמקום נכבש סופית על ידי חטיבת הנגב במבצע חורב בדצמבר של אותה השנה.

אנדרטת ביר עסלוג'צילום: יעקב שקולניק / ארכיון הצילומים של קק"ל

איך מגיעים: לבאים מצפון (מבאר שבע) בצומת משאבים פונים ימינה לכביש 222 ומגיעים לאחר כ-2 ק"מ לשער הפארק. הבאים ממערב, מכיוון אשקלון, יסעו על כביש 232. בצומת רעים פונים שמאלה לכיוון כביש 234. בצומת צאלים שוב שמאלה לכביש 222 ולאחר כ-30 ק"מ יגיעו לשער הפארק.

פארק גולדה צילום: מור דגן / ארכיון הצילומים של קק"ל
פארק גולדה צילום: יעקב שקולניק / ארכיון הצילומים של קק"ל

אורך המסלול: המעבר בין המקומות השונים בפארק הוא עד קילומטר

משך הסיור: הסיור בפארק גולדה משתנה בהתאם לבילויים השונים אך בין 2-3 שעות

עונה מומלצת: אביב-קיץ

הכניסה חופשית

____

אורנית גינת היא רכזת קהילה ויער אזור הר הנגב והערבה בקרן קימת לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ