ברגל, באופניים או ברכב: טיול בגבעת המורה

על גבעה בין עמק יזרעאל ועמק חרוד מתפרש יער גדול, המשתרע על פני כ-10,000 דונם ובלבו מגדל תצפית – המקום הוא יער גבעת המורה, ממנו אפשר להשקיף על הגליל התחתון. מדובר באחת התצפיות היפות באזור

מטיילים בגבעת המורה
גבעת המורה צילום: יעקב שקולניק / ארכיון הצילומים של קק"ל
ציפי אלבז
ציפי אלבז

גבעת המורה ממוקמת צפונית- מזרחית לעפולה והיא מושכת אליה מטיילים רבים ורוכבי אופניים. פסגת גבעת המורה מתנשאת ל-517 מטרים מעל פני הים, גבוהה יותר מהגלבוע ונמוכה במעט מהתבור. זיהוי המקום כמעט אינו מוטל בספק, אך מקור השם 'המורה' אינו ברור. יש הגורסים כי משמעותו היא מקום רם, אחרים משערים שמקור השם קשור לקדוש מקומי או לחוזה עתידות ופירוש אחר לשם מקשר אותו עם היורה, הגשם הראשון. אגב התושבים הערביים באזור קוראים להר ג'בל דחי, על שמו של השיח' הקבור בפסגתו.

טיול בגבעת המורה נותן ארבע אפשרויות שונות לבילוי במקום: הראשונה, הגעה למקום למטרת נופש ופיקניק, בילוי של שעות בחיק הטבע, במזג אוויר נעים מול הנוף המשקיף על עמק יזרעאל והגליל התחתון; השנייה, להגיע למקום, לרדת מהרכב ולטייל רגלית ביער, להכיר את פינותיו וצדדיו הנסתרים שכולם מובילים לתמונות נוף קסומות; השלישית, רכיבה על אופניים, בגבעת המורה יש סינגל מאתגר וזורם, ממנו אפשר להתחבר לעמק יזרעאל ולעמק חרוד; האפשרות הרביעית, היא נסיעה בדרך הנוף ששודרגה לאחרונה עד מגדל התצפית.

פסגת גבעת המורה צילום: מיכאל חורי / ארכיו

בגבעת המורה יש גם ארבעה אתרים מרכזיים שהם בגדר חובה למבקרים כאן: הראשון, חניון גבעת המורה-דחי - חניון גדול למרגלות הכפר דחי, מחוץ לדרכי הנוף של גבעת המורה. בחניון שולחנות לפיקניק (חלקם עשויים מסלע טבעי) בצל עצי אורן ומתקני שעשועים לילדים. מבין העצים מציצים נופי עמק יזרעאל.

מצפה גבעת המורה צילום: מיכאל חורי / ארכיון הצילומים של קק"ל

גישה: נוסעים כ-100 מטר מהדרך המסומנת כחול לכיוון הכפר דחי (כ-400 מטר מהמפגש של רחוב קונטיקט עם רחוב החסידה) ופונים שמאלה בדרך עפר המובילה לאחר כ-700 מטרים לחניון.

גבעת המורה צילום: מיכאל חורי / ארכיון הצילומים של קק"ל
יער גבעת המורה צילום: מיכאל חורי / ארכיון הצילומים של קק"ל

השני, מגדל התצפית של קק"ל - כדי להגיע למגדל יש לנסוע בדרך הנוף של היער המסומנת כחול, במהלכה חולפים על פני יער אורנים שופע ואיקליפטוסים. לאחר כ-1.9 קילומטרים מגיעים לצומת שממנו מסתעפת ימינה דרך מסומנת אדום, פונים שמאלה בדרך הסלולה, ולאחר כ-400 מטר מגיעים למגדל התצפית של קק"ל. לאורך הדרך שולחנות פיקניק הבנויים אף הם על טהרת האבן הטבעית. קירות מגדל התצפית מצופים אבני בזלת ומשתלבים עם הסלע המקומי. שימו לב לגרם המדרגות שמוליך למרפסת התצפית המשקיפה לכל העברים ומעניקה מראות נפלאים של הרי הגלעד ורמות יששכר, עמק בית שאן והגלבוע, צפון השומרון, עמק יזרעאל, רמת מנשה והכרמל, גבעות אלונים והרי נצרת, התבור והרי הגליל העליון. ביום בהיר רואים מכאן גם את פסגת החרמון. שימו לב, חל איסור עלייה למגדל התצפית, המשמש בקיץ את היערנים ואת צופי האש של קק"ל.

מגדל גבעת המורה צילום: אריאל בן זאב / ארכ�
מבט מגבעת המורהצילום: יעקב שקולניק / ארכיון הצילומים של קק"ל

האתר השלישי, נבי דחי - למרגלות המגדל שוכן מבנה ריבועי קטן, צבוע לבן. על פי המסורת המוסלמית, כאן נקבר דחיה אבן חליפה, המכונה אל-כלבי. נבי דחי, על פי אותה מסורת, נמנה עם מצביאיו של הנביא מוחמד, והוא נפל בקרב על כיבוש העמק. כלבו הנאמן גרר את גופתו של נבי דחי לפסגת הר המורה, וכאן נקבר. על פי המסורת המוסלמית שלח הנביא מוחמד את נבי דחי לקיסר של ביזנטיון כדי לשכנע אותו להתאסלם. ליד המבנה קוברים בני הכפר דחי את מתיהם, והגדר המקיפה את בית הקברות אינה מאפשרת למטיילים לבקר במבנה. נבי דחי הוא כפר קטן שבמרכזו, לא הרחק מן המסגד, שוכן גרעין היישוב הישן. במקום תוכלו לראות שרידי מבנה אבן גדול בעל קשתות מרשימים במיוחד. במרכז המבנה חצר גדולה המשווה לו מראה של מבצר. כאן גרו ראשוני הכפר נבי דחי, שעל פי המסורת המקומית נפרדו מסיבה כלשהי מהכפר סולם שלמרגלות גבעת המורה והתיישבו במקום.

סינגל גבעת המורה, מסלול רכיבה שמושך מטיילים ורוכבים רביםצילום: אריאל בן זאב / ארכיון הצילומים של קק"ל

ולבסוף, הנקודה הרביעית והמיוחדת מכולן, שמורת גבעת המורה - השמורה שוכנת במרכז גבעת המורה, למרגלות האנטנות הגבוהות שנראות כמעט מכל מקום באזור. הצמח המרשים והמפורסם ביותר הצומח בשמורת גבעת המורה הוא האיריס הנצרתי. הפרחים, גדולים ומרשימים, פורחים בקבוצות מדי שנה מאמצע מארס עד אמצע אפריל.

גבעת המורה צילום: מיכאל חורי / ארכיון הצילומים של קק"ל

איך מגיעים: לדרך הנוף הסלולה המובילה למגדל התצפית מגיעים דרך שכונת גבעת המורה, בדרך המסתעפת מכביש 65. עולים ברחוב ז'בוטינסקי (הרחוב הראשי), שמשנה את שמו לקונטיקט. דרך הנוף יוצאת מהכביש ימינה, כ-300 מטר במעלה הכביש אחרי המפגש עם רחוב החסידה.

אורך המסלול: 3-5 שעות

עונה מומלצת: סתיו, חורף, אביב

רמת קושי: קלה, מסלול מעגלי

הכניסה חופשית

ציפי אלבז היא רכזת קהילה ויער גליל תחתון בקרן קימת לישראל