מקום לעוף בו: טיול באגמון החולה

אין הרבה מקומות בישראל שבהם אפשר לראות טבע פראי במלוא הדרו, אגמון החולה על שלל עופות המים שבו - הוא אחד מהם

עגורים באגמון החולה
עגורים. אגמון החולהצילום: דרור ארצי / סוכנות ג׳יני / ארכיון הצילומים של קק"ל
אפי נעים
אפי נעים

פארק הטבע והצפרות אגמון החולה הוא מבין האתרים המרתקים בישראל, ואין דומה לו בארץ. הוא מיוחד, הוא ייחודי והוא טבע פראי במלוא יופיו, הדרו והחיים שבו. הפארק, שהוקם ופותח על ידי קרן קימת לישראל, הפך במהלך השנים לאחד מאתרי הצפרות החשובים בעולם, לא רק עבור אלפי בני האדם שמבקרים בו, אלא ובעיקר, עבור בעלי החיים והכנף.

אגמון החולה צילום: גיל אליהו

הסתיו והחורף הן תקופות בו אגמון החולה נמצא בשיאו. אלה שישכימו קום ויגיעו אליו עם עלות השחר ביום קריר יוכלו לחוות חוויה יוצאת דופן - ערפילי בוקר לבנים שעוטפים את האדמה הכהה, שלוליות שמתמלאות בברווזים צבעוניים, פסגות מושלגות, חתול ביצות שסיים עוד ציד לילי מוצלח וכמובן מקהלת ההשכמה של עשרות אלפי עגורים שמבשרים על יום חדש.

אגמון החולה צילום: גיל אליהו
אגמון החולה צילום: גיל אליהו

ארץ ישראל נמצאת על אחד מנתיבי הנדידה החשובים בעולם, למעלה מ-500 מיליון ציפורים נודדות מעלינו מדי עונת נדידה (סתיו – דרומה, אביב – צפונה). בזכות התנאים שהתפתחו באזור האגמון; יצירת בתי גידול מגוונים, עושר במזון והתנהלות השמה דגש על שמירת טבע, ציפורים רבות בוחרות להישאר במקום בעונת החורף ואחרות בוחרות במקום כאזור האידיאלי לקינון והבאת צאצאים לעולם באביב ובקיץ.

עגורים. אגמון החולה צילום: דרור ארצי / סוכנות ג׳יני / ארכיון הצילומים של קק"ל

מרכז המבקרים החדש באגמון החולה

אנחנו בעיצומו של הסתיו ועוד מעט חורף, כבר יורד גשם מדי פעם, ולכן האגמון יכול להיות טיול משפחתי מהנה, חוויתי וכזה שעוד לא עשיתם. בפארק ישנן פעילויות רבות ומגוונות שמתאימות לכל האוכלוסיות והגילאים, בנוסף החל משבוע תתווסף לאתר פעילות חדשה שחובה לעבור בה בטיול באגמון – מרכז מבקרים חדש ומודרני, וכולל בין היתר: תחנת VR עם משקפי מציאות מדומה בעזרתם ירגישו המבקרים איך זה להיות חלק מלהקת עגורים ולנדוד לאורך השבר הסורי אפריקאי; גלובוס לדים המציג את נתיבי הנדידה העולמיים; קיר הציפורים הגדול ביותר במזרח התיכון, הקיר כולל אינפורמציה אודות ציפורים וחידון; 'מיני אגמון'- מיצג שממחיש את השינויים שעבר אגמון החולה משחר ההיסטוריה דרך ייבוש הביצה, אדמות הכבול וכדומה, משולב עם טכנולוגיה מתקדמת ומוחשית; פינת קק"ל- בה תוצג ההיסטוריה של קק"ל על מסכי לד חדשניים.

מרכז המבקריםצילום: מערך ההסברה קק"ל

אטרקציות נוספות במקום:

מלבד מרכז המבקרים החדשני אפשר ליהנות משבילי אופניים ורכבי גולף אותם שוכרים במקום. האגמון מציע מסלול יפה בן 8.5 קילומטרים, שעובר בין הבוסתנים ולאורך בריכות המים. ניתן לסייר באופן עצמאי באופניים וברכבי הגולף, כמו כן אפשר לשכור אופניים משפחתיים שיעשירו את החוויה באגמון. המקום מספק גם שירות של משקפות בתשלום לשם צפייה בציפורים ומגדירי ציפורים בעזרתם אפשר ללמוד קצת על העופות הרבים שבמקום.

אגמון החולה צילום: דרור ארצי / סוכנות

העגור האפור

אם החלטתם להגיע בתקופה הזו של השנה לאגמון החולה, תוכלו לצפות באורחים הבולטים של העונה, שכבר החלו להגיע - העגורים. העגור האפור עוף מרשים בגודלו (מוטת הכנף יכולה להגיע לכ-2 מטרים), ביופיו ובקולניותו, אך בעיקר בהתנהגותו. שלושה דברים אסור לפספס כשמגיעים לצפות בעגורים: הדבר הראשון, להקשיב לתקשורת העשירה ביניהם שנעשית בעזרת קולותיהם הרמים. הדבר השני, לצפות בריקוד החיזור של העגורים הידוע בכל העולם ביופיו המרהיב. והדבר השלישי ואחד המרשים הוא לראות את העגורים אוכלים בשטח הרעייה שלהם. במסגרת פרויקט "אזור העגורים" מפזרים להם מדי יום 6–8 טון גרגירי תירס, כך העגורים נשארים בשטחי הרעייה, ולא פוגעים ביבולים בשטחים החקלאיים שמסביב לאגמון.

עגורים באגמון החולהצילום: דרור ארצי / סוכנות ג׳יני / ארכיון הצילומים של קק"ל

אבל לא רק עגורים אפשר לראות שם. עושר המינים החורפים באגמון החולה מרשים בכל קנה מידה. אלפי ברווזים ממינים שונים צובעים את המים בצבעים עזים – אטרקציה שמצטלמת מצוין. אל הברווזים מצטרפים מינים רבים של חופמאים - מתאפיינים ברגליהם הארוכות ובצורות מקור מגוונות. לאוסף בעלי המקור המיוחד מצטרפים גם המגלנים והכפנים. למגלן, כראוי לשמו, מקור ארוך בצורת מגל. צבעו הייחודי משתנה עם זווית השמש, כך שלעיתים ייראה כחול, ולפעמים ורדרד או ירקרק. הכפנים נהנים ממקור ארוך, שבסופו הוא מתעגל ויוצר צורה של כף, בעזרתו הם מחטטים בבוץ ושולים חרקי מים ורכיכות. כל אלו צובעים את אגמון החולה בצבעים מרהיבים ויוצרים תפאורה עוצרת נשימה לאלפי הציפורים, בעלי החיים והאנשים אשר נהנים מהטבע בשיא תפארתו.

איך מגיעים: מכביש ראש פינה-קריית שמונה (כביש 90) פונים מזרחה כ-1.5 קילומטרים לפני צומת כח (בין סימני קילומטר 458-457), על פי השילוט. לאחר כקילומטר מגיעים לרחבת החניה של אגמון החולה קק"ל. סמוך לחניה נמצא מרכז המבקרים.

שעות פעילות:
בימים ראשון ועד חמישי: מהשעה 9:00 עד 16:00. יציאה מהאתר עד השעה 17:00.
בימים שישי ושבת: מהשעה 9:00 עד 16:00. יציאה מהאתר עד השעה 17:00.

דמי כניסה:
טיול באגמון ברגל עולה 28 שקלים לאדם לטובת פרויקט העגורים. התשלום מגיל שלוש ומעלה. במרכז המבקרים פועלים תחנת מידע, חנות מזכרות, קפטריה, מופע אור-קולי ונקודת השכרה בתשלום לאופניים ורכבי גולף.

עונה מומלצת: סתיו-חורף-אביב

המלצה: להגיע בשעות הבוקר המוקדמות ולצלם והרבה

נגישות: נגישות מלאה לאנשים עם מוגבלויות, הכוללת מבני שירותים וגישה נוחה למצפורים

________

אפי נעים הוא מנהל אזור עמק החולה בקרן קימת לישראל