טיול למטיבי לכת: בין שוני לרמת הנדיב

לא רק להופעות: טיול שמתאים בדיוק לעונה שמתחיל באמפי שוני ועובר דרך גני הנדיב ועד התצפית הכי יפה על מישור חוף הכרמל

המבנה שנראה כיום בשטח הוקם במאה ה-18 בשלהי התקופה העות'מנית, אז הייתה שוני בבעלות סלים חורי, בן למשפחה שישבה בלבנון
המבנה שנראה כיום בשטח הוקם במאה ה-18 בשלהי התקופה העות'מנית, אז הייתה שוני בבעלות סלים חורי, בן למשפחה שישבה בלבנוןצילום: מיכאל חורי / ארכיון הצילומים של קק"ל
אוהד דגן
אוהד דגן

אוהבים לגלות את הארץ דרך הרגליים? הטיול הבא בהחלט יכול להתאים לכם. המסלול מתחיל באתר שוני, עולה לחורבת עקב ברמת הנדיב, מבקר בעין צור ובשרידים שבו ושב בחזרה לשוני. בדרך הוא חולף על פני נופי חורש ואתרים שפותחים צוהר אל עבר האזור .

אמפי שוניצילום: פנינה לבני / ארכיון הצילומים של קק"ל

נקודת ההתחלה של מסלול הטיול היא באתר שוני, ששוכן באזור יפהפה של כרמי גפנים ובשדות ירוקים. כאן מחנים את הרכב ומתארגנים ליציאה. מסביב לאתר הוקם פארק לזכרו של זאב ז'בוטינסקי ובו 150 דונם של מדשאות רחבות ידיים ושולחנות לפיקניק. רגע לפני שמתחילים לצעוד קצת מידע היסטורי חשוב - בתקופה הרומית (מאות 2-3 ספירה) זכה המקום לפרסום רב בשל מעיינותיו השופעים וחגיגות המים שנערכו בו ונשאו אופי עליז ומתירני במיוחד.

פארק שוניצילום: ארכיון הצילומים של קק"ל

  המבנה שנראה כיום בשטח הוקם במאה ה-18 בשלהי התקופה העות'מנית, אז הייתה שוני בבעלות סלים חורי, בן למשפחה שישבה בלבנון. בשנת 1912 רכשה חברת יק"א, החברה שניהלה את מושבות הברון רוטשילד, את אדמות שוני כחלק מאדמות אום אל-עלק. כאן התיישבו הגדעונים (1914), בני איכרים מזיכרון יעקב שלקחו חלק בהקמת המחתרת ניל"י. בשוני ישבו גם אנשי תל צור מארגון בית"ר (1940), שהקימו מאוחר יותר את שכונת נחלת ז'בוטינסקי בבנימינה. שוני שימשה גם כבסיס לאנשי האצ"ל, המקום המבודד היה אידיאלי לעריכת קורסים ולאימונים בנשק. כאן התאמנו חברי המחתרת ומכאן יצאו לפעולות רבות, בהן הפריצה המפורסמת לכלא עכו.

  מסביב לאתר הוקם פארק לזכרו של זאב ז'בוטינסקי ובו 150 דונם של מדשאות רחבות ידיים ושולחנות לפיקניקצילום: פנינה לבני / ארכיון הצילומים של קק"ל

  חורבת עקב

  מרחבת החניה של שוני עולים לשער הצפוני ולחורשה של עצי אורן קנרי משמאל לדרך, מעבר לה נמצא שער ירוק. עוברים דרכו ואחרי כ-50 מטר מגלים שני עמודי אבן בנויים משני צדי הדרך, שיוצרים מעין שער סמלי. רצוי ללכת בקצב סביר כדי לשים לב לפרטים שמסביב. ממשיכים לצעוד בדרך העפר הרחבה, המסומנת בעמודי ברזל עגולים המחופים בחלקם בגומי שחור. התפאורה מסביב היא חורש נמוך שבו שולטים אלת המסטיק ובר זית בינוני.

  שני עמודי אבן בנויים משני צדי הדרך, שיוצרים מעין שער סמליצילום: ארכיון הצילומים של קק"ל

  לאחר 1.1 קילומטר מגיעים למפגש של הדרך הרחבה עם שביל מסומן צהוב. הצבע, כמקובל ברמת הנדיב, מסומן על בולי עץ הנעוצים בקרקע. פונים שמאלה ולאחר כדקת הליכה פוגשים שביל מסומן אדום, החופף לשביל ישראל. חוצים דרך עפר רחבה ולאחריה צועדים בתוך חורשה קטנה של יער אורנים ואחריו מתחברים לחורש לא מפותח. התפאורה מסביב - עצים קטנים של חרוב, אלון מצוי, אשחר ארצישראלי וקידה שעירה. מאחוריהם נמצאת הנקודה הבאה במסלול: חורבת עקב.

  פרופסור יזהר הירשפלד, שחפר באתר, גילה בַּמקום שרידים של וילה ביזנטית הבנויה על שרידי בית אחוזה קדום יותר מימי הבית השני (מאה 1 לפנה"ס). רצוי לחקור את המקום ולהסתובב בו בנחת.

  חרבת עקבצילום: ארכיון הצילומים של קק"ל

  במקום יש בית אחוזה - מבנה גדול שהשתרע על פני 2,800 מ"ר. המבנה, שצורתו כצורת האות ר', הוקף חומה בנויה אבני גיר. מתקופה זו התגלו במקום מקווה טהרה ואמבט קטן חצוב בסלע. רוב השרידים שנראים כיום שייכים לווילה שנבנתה בתקופה הביזנטית (מאות 4-7 לספירה). סמוך לשער הכניסה נמצא בור מים גדול ובצד המערבי של המתחם התגלו מתקני חקלאות של בית האחוזה מימי בית שני. הדובדבן שבקצפת במקום היא תצפית מרהיבה לעבר מישור חוף הכרמל במרחב שבין נתניה לחיפה.

  מרכז המבקרים רמת הנדיב

  גני הנדיב צילום: פנינה לבני / ארכיון הצילומים של קק"ל
  מרכז המבקרים רמת הנדיב צילום: ארכיון הצילומים של קק"ל

  מחורבת עקב צועדים מטרים ספורים צפונה בעקבות הסימון האדום לנקודה הבאה. מצפון לחורבה ניצבים שני עצי חרוב ענֵפים ובצלם ספסלים. כאן יורדים מהשביל המסומן באדום וצועדים בדרך רחבה שאינה מסומנת, לעבר מרכז המבקרים רמת הנדיב. לצד הדרך, שאורכה כ-1.5 קילומטר, מוצבים ספסלים.

  מרכז המבקרים רמת הנדיבצילום: פנינה לבני / ארכיון הצילומים של קק"ל

  כדאי מאוד לסייר גם בגני רמת הנדיב המטופחים ובאחוזת הקבר של הברון רוטשילד ואשתו עדה (הגנים פתוחים בשבת, אך לא אחוזת הקבר). ממרכז המבקרים צועדים לכיכר ראשית השבילים, הסמוכה לרחבת החניה של רמת הנדיב. קל לזהות את המקום על פי עמוד השבשבת הגבוה שבראשו. מכאן יוצאים שבילי הטיול המסומנים ברמת הנדיב. נצעד בסעיף הצפוני של השביל המסומן כחול (לא זה עם הסימון 1), שבו עובר גם שביל ישראל.

  אל עין צור

  לאחר כ-200 מטרים אפשר לראות חציבות בעומק של כשני מטרים. אלה הן מחצבות קדומות, שרבות כמותן נמצאו ברמת הנדיב, אלא שבמשך הזמן התכסו רובן עפר וצמחייה. עד מהרה מגיעים למבנה מקושת שנמצא משמאל לשביל. זה מה שנותר מבית החווה הגדול של משפחת חורי, שנבנה בסוף המאה ה-19. בית החווה נבנה חדרים-חדרים שהקיפו חצר פנימית. בשנים 1919-1923, לאחר שנרכש בידי הברון רוטשילד, התיישבו במקום שלוש קבוצות של חלוצים, אך הן נטשו אותו בשל תנאי המחיה הקשים. סמוך לבית חורי נמצא צומת שבילים. ממנו יורדים ימינה בעקבות הסימון הכחול ושביל ישראל, אם כי מי שרוצה להתרשם מקרוב ממתחם ארכיאולוגי מרשים ימשיך מעט היישר לפנים. המתחם הענק, המשתרע על פני 4,800 מ"ר, מוקף חומה בעובי של שני מטרים, והוא מצויד בארבעה מגדלי פינה ובמגדלי ביניים. על פי הממצאים האתר היה מיושב במשך אלפי שנים, מאז תקופת הברונזה ועד התקופה הביזנטית.

  שבים לשביל ויורדים לחורבת אום אל-עלק. תחילה עוברים לצד שרידי הקולומבריום (בלטינית: שובך יונים), שנבנה כמגדל עגול בגובה של 10-8 מ'. אחר כך עוברים בגשר מתכת אל בית המרחץ, ששימש את בעלי המקום בראשית התקופה הרומית. העמודים הרבים שנמצאים כאן נשאו את רצפת החדר החם. מבית המרחץ יורדים לנקודה הבאה: עין צור, שנובע מתוך נקבת סלע. המעיין נובע לתוך אמה מקורה בחלקה, שהובילה את המים לבריכה ריבועית לצורך השקיית הבוסתנים והשדות באזור. בנקבת עין צור, ליד פתח המוצא לאמת המים, התגלו כ-2,100 מטבעות מהתקופה הביזנטית (324–638 לספירה). ייתכן שהבריכה שימשה אז כ'באר משאלות' שבה רחצו נשים כסגולה לפריון, והן שהשליכו לתוכה את המטבעות. רצוי לנצל את האזור למנוחה, שכן ליד עין צור יש חורשה יפה של עצי דולב, מילה סורית וערבה.

  חורבות כפר שוניצילום: פנינה לבני / ארכיון הצילומים של קק"ל

  הדרך חזרה

  אחרי מנוחה קצרה אפשר לצעוד חזרה לחניה של אתר שוני. בעין צור יורדים משביל ישראל ועולים בגרם מדרגות אל בריכה מודרנית הקולטת את מי המעיין. ממשיכים בשביל המסומן כחול לעץ אלון תבור גדול. כ-100 מטר מהעץ פוגשים את השביל המסומן צהוב. מעפילים בשביל הזה כקילומטר ופוגשים בדרך העפר שבה עלינו משוני. פונים בדרך שמאלה וצועדים במורדה עד לשוני, המרוחקת מכאן מעט יותר מקילומטר.

  אורך המסלול: 7 קילומטרים

  דרך הגעה: אתר שוני שוכן כ-2 קילומטר מצפון לבנימינה, לצד הכביש המוליך לזיכרון יעקב (כביש מס' 652).

  עונה מומלצת: סתיו, חורף, אביב

  משך מסלול: 6 שעות

  רמת קושי: קשה

  אוהד דגן הוא יערן באזור מנשה והשרון בקק"ל

  לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ