טיול בנחל אלכסנדר: מפארק איטליה ועד לגשר הצבים

בין תל אביב לחיפה, נחל אלכסנדר הוא ריאה ירוקה שלווה וטבעית שעוברת בין פרדסים וחורשות, בין צבים וציפורי מים. ארבעה קילומטרים שכל מטייל ימצא בהם עניין

מסלול פארק איטליה דרך נחל אלכסנדר
מסלול פארק איטליה דרך נחל אלכסנדרצילום: פנינה לבני / ארכיון הצילומים של קק"ל
סיני פז טל
סיני פז טל

נחל אלכסנדר הוא עמוד שדרה של מרחב טבע ונוף, העובר בין שדות מעובדים ומאגרי מים, חורשות ומצפורים - עולם של טבע ושלווה לא רחוק מהגוש העירוני הצפוף ביותר בישראל. המוני המטיילים שמבלים באתרי הנחל הם עדות נאמנה לצורך הרב במקום שכזה, כל השנה. יובלי נחל אלכסנדר מתחילים את דרכם בהרי שומרון, חוצים את השרון ועמק חפר מתאחדים לנחל אחד שנשפך לים מדרום למכמורת. רוב הנחל אכזב, אם כי בחורף ערוצו מזרים כמויות גדולות של מים.

בקטע שבין פארק איטליה לפארק צבי הנחל (מה שמוכר כגשר הצבים) זורמים בנחל מים כל ימות השנה, אם כי ערוצו צר יחסית. מקורות המים הזורמים דרך קבע בקטע זה של הנחל הם בעיקר מי תהום, מי נקז הזורמים מהשדות המעובדים ומי שפכים מטוהרים. קטע הנחל שזורם ליד פארק איטליה שוקם בצורה אינטנסיבית ומכונה נחל לדוגמה. השיקום כלל שיפור איכות המים, שתילה של צמחי גדות אופייניים לנחלי מישור החוף, נטיעת עצי בר ועצי נוי מותאמים לסביבה, יצירת פינות פיקניק וסלילת שביל נגיש באורך של כ-4 קילומטר, שמגיע עד לגשר הצבים ולפארק צבי הנחל.

מסלול פארק איטליה דרך נחל אלכסנדרצילום: מלכה ברקאי / ארכיון הצילומים של קק"ל

פרויקט שיקום נחל אלכסנדר

קטע הנחל היפה הזה הוא חלק מפרויקט שיקום נחל אלכסנדר שהחל בשנת 1995. המתכנן הראשי של שיקום הנחל הוא אדריכל הנוף עמוס ברנדייס, שזכה על פועלו בפרס ריברפרייז היוקרתי של אוסטרליה. הפעולות לשיקום הנחל זכו להכרה ולפרסים בינלאומיים בתחום איכות הסביבה, והתושבים בסביבת הנחל, יהודים וערבים, לקחו בזה חלק.

מסלול פארק איטליה דרך נחל אלכסנדרצילום: מלכה ברקאי / ארכיון הצילומים של קק"ל

פרויקט שיקום נחל אלכסנדר הוא פרי שיתוף פעולה של רשות ניקוז ונחלים שרון, המשרד לאיכות הסביבה, המועצה האזורית עמק חפר, קרן קימת לישראל ורשות הטבע והגנים. חלקו התחתי הוא גן לאומי מוכרז המנוהל על ידי רשות הטבע והגנים. אורך מסלול ההליכה הוא כ-4 קילומטרים, והדרך נוחה מאוד ועבירה גם לאופניים. להולכי רגל מומלץ לדאוג מראש לרכב מאסף בסוף המסלול, אבל אפשר כמובן לשוב באותה דרך חזרה.

מסלול פארק איטליה דרך נחל אלכסנדרצילום: מלכה ברקאי / ארכיון הצילומים של קק"ל

איך מגיעים לנקודת המוצא בפארק איטליה?

מכביש החוף הישן (כביש 4) פונים לכביש הגישה המוביל לקיבוצים משמר השרון ומעברות. כ-350 מטר מצפון לכניסה לקיבוץ מעברות פונה דרך עפר מזרחה ומגיעה לרחבת החנייה שליד הנחל.

נחל אלכסנדר צילום: יואב דביר / ארכיון הצילומים של קק"ל

פארק ידידי צרפת

מרחבת החניה מוביל שביל נגיש וקצר לפארק ידידי צרפת, השוכן בגדה הצפונית של הנחל. הפארק הוקם בתרומת ידידי קק"ל בצרפת ויש בו מדשאה בצל עצים נטועים, מתקני כושר ופלג של הנחל הזורם כל השנה. בשולי הפארק ניצבים חמישה פסלי מתכת סמליים המייצגים עצים, מעשה תלמידי בית הספר רמות חפר מקיבוץ מעברות וחטיבת הביניים אבן סינא מקלנסווה. לוחות שילוט מפרטים את הפעולות שנעשו לשיקום הנחל.

בגדה הדרומית של הנחל נמצא פארק קטן נוסף – גן חלום יעקב. כדי להגיע אליו יש לעלות על גשר הכביש ולצעוד בשוליו הרחבים דרומה לגרם מדרגות ברזל היורד לגן. הגן מוקדש לזכרם של יעקב נעים, רונלד ברר ואסף ביתן, שנהרגו בפיגוע מדרום לעיר חברון ב-23 בינואר 2003. לזכרו של יעקב נעים, בן מושב כפר מונש הסמוך, יצר האמן חן וינקלר אנדרטה בדמות שלוש חוליות סלעי בזלת המחוברות זו מעל זו. בגן יש שולחנות פיקניק בצל עצי שקמה, ואפשר להגיע אליו גם בדרך עפר המסתעפת מהכביש כ-50 מטר מדרום לכניסה לקיבוץ מעברות.

מסלול פארק איטליה דרך נחל אלכסנדרצילום: מלכה ברקאי / ארכיון הצילומים של קק"ל

פארק איטליה

מפארק ידידי צרפת גולשים במדרון המתון של הנחל ופונים מערבה אל מתחת לגשר כביש הגישה למעברות. לצדו המזרחי של הגשר מוצמד סרגל מדידה, והשנתות והמספרים מציינים את הרום מעל פני הים. הנתונים בסרגל המדידה מעידים שגובה קרקעית ערוץ נחל אלכסנדר כאן הוא בערך כגובה פני הים ומכאן אפשר להסיק שמי הים עשויים להגיע עד כאן. בשיטפונות החורף המים גואים בנחל לגובה חמישה מטרים ואף יותר מכך. שיטפונות עזים במיוחד הציפו בעבר את הגשר כולו, המתנשא תשעה מטרים מעל לנחל. מעבר לגשר נמצא קטע נחל לדוגמה.

בקטע נחל לדוגמה, שאורכו כ-750 מטר, בוצעו פעולות רבות שהפכו את המקום לפינת חמד. גדות הנחל מטופחות ומאפשרות גישה למים, ויש פינות ישיבה ושביל נגיש. יש כאן גם שולחנות פיקניק ושירותים. המקום נקרא פארק איטליה, כהוקרה לידידי קק"ל באיטליה, שתרמו להקמתו. לרוחב הנחל נבנו שלושה סכרוני אבן קטנים. הסכרונים מערבלים את המים ומעשירים אותם בחמצן ובנויים כ"סולמות דגים", שכן הדגים יכולים לטפס דרכם במעלה הנחל. בקטע נחל לדוגמה נמצאים שני גשרים, הראשון שבהם הוא "גשר הפרות" – גשר בטון ששימש בעבר את רועי הבקר של קיבוץ מעברות להעברת העדר לשטחי המרעה שהשתרעו מצפון לנחל אלכסנדר. הגשר חסום למעבר.

מעט הלאה במורד הנחל נמצא גשר נוסף – הגשר התלוי. זהו גשר פלדה צבוע אדום שהוצב בנחל בשנת 2001. אפשר לעלות על הגשר ולצפות על הנחל מעמדת התצפית שבמרכזו.

מסלול פארק איטליה דרך נחל אלכסנדרצילום: מלכה ברקאי / ארכיון הצילומים של קק"ל

חורשת האיקליפטוס ושביל הנחל

חורשת האיקליפטוסים שבצלה שוכן חניון גדול לפיקניקים מציינת את קצהו של נחל לדוגמה. מכאן והלאה מתחיל שביל הנחל. זהו שביל סלול באורך 2.7 קילומטרים, המקשר בין קטע נחל לדוגמה לפארק צבי הנחל. השביל מאפשר תנועה להולכי רגל, לרוכבי אופניים, לעגלות ילדים ולנכים המרותקים לכיסאות גלגלים. לאורך השביל נשמר אופיין הטבעי של גדות הנחל, על צמחייתן הטבעית.

לצד השביל יש פינות ישיבה, מתקני משחקים לילדים ובוסתנים של עצי תות המבשילים ביוני ושל עצי תאנה המבשילים בעיקר באוגוסט. אפשר לעצור ולבלות בצל העצים ואף לקטוף את פריים. אם צועדים בשקט, אפשר להבחין מסביב בציפורים, צבי ביצות ונוטריות. מפעם לפעם חולפים על פני מטעי פקאן ופרדסים מטופחים. אין להיכנס לפרדסים ואין לקטוף פרי. המגדלים משקיעים משאבים רבים בשדותיהם, וזהו רכושם ופרנסתם. בקצה השביל נמצאים פארק צבי הנחל וגשר הצבים.

נחל אלכסנדרצילום: יוסי זמיר / ארכיון הצילומים של קק"ל

איך מגיעים לפארק צבי הנחל? (נקודת הסיום)

מכביש החוף הישן (כביש 4) פונים לכפר ויתקין (כביש 5721). כ-500 מטר אחרי שחוצים את הגשר שעל נחל אלכסנדר, ממש לפני פסי הרכבת, פונים צפונה (ימינה) בדרך הסלולה, נוסעים כקילומטר ומגיעים לרחבת החניה של הפארק.

פארק צבי הנחל

פארק צבי הנחל הוא פארק חביב מאוד בסמוך לגשר הצבים. מראש מגדל העץ שבמקום נראים מרחבי עמק חפר ונחל אלכסנדר החורץ בהם. אדמות העמק נרכשו בשלהי שנות ה-20 של המאה ה-20. למרגלות המגדל משתרעת מדשאה רחבת ידיים ובה שולחנות פיקניק, עצי נוי ופרגולה. מזח קטן הצמוד לנחל מעניק הזדמנות לצפות בצב הרך – הזדמנות נדירה ומרשימה בישראל.

הצב הרך

בנחל אלכסנדר השתמרה האוכלוסייה הגדולה ביותר בישראל של צבים רכים. רובם מתרכזים בקטע הנחל הסמוך לפארק צבי הנחל, אך גם מזרחה משם, עד כביש מספר 4 ואף הלאה במעלה הנחל. צב רך הוא בעל חיים מוגן. אורכו של צב רך בוגר עשוי להגיע לכ-120 ס"מ ומשקלו לכ-50 קילו. בניגוד לשריון של צבי היבשה, השריון של מין צב זה שטוח ורך, ומכאן שמו. בחורף, כשהטמפרטורות נמוכות, הצבים פעילים פחות ועל כן מומלץ לצפות בהם דווקא בקיץ, בעיקר בחודשים אפריל-דצמבר.

משך המסלול: 1-2 שעות

עונה מומלצת: כל עונות השנה

רמת קושי: קלה

_____

סיני פז טל הוא יערן גוש השרון בקק"ל

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ