הטיול המושלם: דרך נוף יער ציפורי

טיול טבע שיש בו הכל – נסיעה בתוך נוף עוצר נשימה, אתרים היסטוריים וארכיאולוגיים, מעיינות ואפיק נחל, ויער נטוע מהיפים בארץ בעיקר בחורף, אבל לא רק

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טחנת הנזירים
טחנת הנזירים צילום: אלון לויטה
פנינה לבנון

דרך נוף יער ציפורי היא מסוג הטיולים שחובה לעשות בעיקר בחורף. בסופו של דבר מדובר בטיול טבע שיש בו הכל – נסיעה בתוך נוף עוצר נשימה, אתרים היסטוריים וארכיאולוגיים, אפיק נחל זורם, יער נטוע אדם מהיפים בארץ, מעיינות שחלקם שופעים מים בכל ימות השנה והמון פינות קסומות לבלות בהן זמן איכות עם המשפחה.

מתחילים במערב ומסיימים במזרח – מקרית אתא ועד אלון הגליל. דרך נוף יער ציפורי היא דרך עפר כבושה והיא עבירה לכל כלי הרכב בכל עונות השנה. באגן ההיקוות של נחל ציפורי ניטעו לאורך שנים כ-30 אלף דונם יער. היערות הטבעיים שסביב הנחל סבלו במשך דורות מכריתה, רעייה לא מבוקרת ושריפות. מאז פקודת היערות של שלטון המנדט הבריטי ב- 1926, הגדרת שטחים כשמורות יער וראשית פעילותה של קק"ל באזור, החל החורש הטבעי לחזור לתפארתו.

יער ציפוריצילום: אבי הירשפילד / ארכיון הצילומים של קק"ל

כיום אלון התבור תופס חלק ניכר מהנוף הירוק של אזור נחל ציפורי. עצי האלון לאורך נחל ציפורי מייצרים מה שנקרא 'יער פארק' - יער פתוח שבו צומחים העצים במרווחים גדולים זה מזה. דבר זה מאפשר את התפתחותם של מיני עשבוניים חד-שנתיים בין העצים הפורחים בשלל צבעים. במהלך הדרך ישנם מספר אתרים מגוון. לשיקולכם האישי במי מהם לעצור.

איך מגיעים?

לדרך הנוף נכנסים מכביש הגישה לקריית אתא מצומת סומך (כביש 780). ברמזור הראשון פונים מזרחה (שמאלה) ונוסעים בדרך מנחם בגין, כשלושה קילומטרים וחצי, עד קצה הכביש. בכיכר האחרונה פונים מזרחה אל דרך הנוף.

נחל ציפורי צילום: אלון לויטה
יער ציפורי צילום: כאמל עליאן / ארכיון הצילומים של קק"ל

חורבת אושה

אושה הייתה המשכן הקבוע הראשון של הסנהדרין לאחר שנדד לגליל בעקבות מרד בר כוכבא (132 – 35 1 לספירה). כאן התכנסה שארית החכמים שחידשו את הסנהדרין והתקינו את התקנות הידועות 'כתקנות אושה'. הגישה לאתר היא מהשוליים הדרומיים של החניון ביער קריית אתא; אבן השבת ורבי יהודה בן בבא - אבן השבת מצויה בשוליו הצפוניים של יער קריית אתא, לא הרחק מחורבת אושה. זהו סלע ובו חרוטה ביוונית כתובת בת 12 אותיות. יש המזהים בה את המילה שבת. היא סימנה, כנראה, את תחום השבת של אושה. לא הרחק מאבן השבת מצויה מערה ובה ציון קברו של רבי יהודה בן בבא. הוא הוצא להורג על ידי השלטון הרומאי על שהסמיך את תלמידיו לרבנות, למרות איסור הרומאים. צומת סומך הקרוב קרוי כך בשל סיפורו של רבי יהודה.

שביל האופניים יער ציפוריצילום: כאמל עליאן / ארכיון הצילומים של קק"ל
יער ציפורי צילום: אבי הירשפילד / ארכיון הצילומים של קק"ל

עינות יפתחאל

נחל יפתחאל המנקז את בקעת בית נטופה בולט בצמחיית המים העשירה שבגדותיו; עין יבקע - מעיין זה הנקרא גם בפי המקומיים "ראס אל עין" (ראש המעיין). הוא נפוץ גם בשמו "מעיין הסוסים" בשל שימושו בעבר לשטיפת הצאן והסוסים.

טחנת הנזירים

מבנה הטחנה השתמר בצורה יפה. הוא שייך למנזר הכרמליתי שהפעיל את הטחנה עד לראשית המאה ה-20. המים לטחנה הגיעו באמצעות אמה בנויה מעין יבקע שנמצא כשני קילומטרים מזרחה משם. המים הגיעו אל גג המבנה נפלו אל גלגלי הכפות בארובה שהאיצה את המים. הטחנה בנויה שתי קומות, בכל קומה היו שתי מערכות לטחינת קמח, שני גלגילי כפות ושתי אבני ריחיים. כיום יש באתר מסעדה ובית הארחה. שירותים אלה ניתנים בתשלום ובתיאום מראש.

טחנת הנזירים צילום: אלון לויטה

טחנת גבעת עליל (מרפוקה)

טחנת קמח מהתקופה העות'ומנית. גם היא, בדומה לטחנת הנזירים, טחנת ארובה וגלגיליה נעו בכוח המים. היא נמצאת כ-1,200 מטרים מערבית לטחנת הנזירים. בבסיס המבנה ניכרים שרידים ארכיאולוגיים של טחנת סוכר מהתקופה הצלבנית – ממלוכית.

יער ציפורי צילום: אבי הירשפילד / ארכיון הצילומים של קק"ל

הנפתול של גבעת עליל

בנופו המתפתל של ערוץ נחל ציפורי בולטת ביופיה תופעת הנפתול ("המאנדר" - ביוונית, מונח גיאוגרפי המציין נפתול בצורת האות היוונית אומגה ) של גבעת עליל. כאן מבצע נחל ציפורי עיקוף צפוני ארוך של גבעת עליל, שבולטת עם שלוחה הררית מדרום. דעות הגיאולוגים חלוקות בהסבר כיצד נוצר נפתול נחל זה. הדעה הרווחת היא שבעבר זרם נחל ציפורי היישר מערבה. בשלב מסוים גלש המדרון וסכר את אפיק הזרימה. המים הרבים שגדשו באפיק הנסגר יצרו מעין אגם עד שמצאו נתיב חדש מצפון, הוא הערוץ הקיים היום.

יער ציפוריצילום: אבי הירשפילד / ארכיון הצילומים של קק"ל

חניון הסוללים

זהו חניון דרך שנמצא כ-500 מטר דרומית לצומת המוביל, על כביש 77. בחניון יש שולחנות עץ, פינת פיקניק מונגשת לנכים, שירותים ביולוגיים, ברזיות ומתקני צלייה (מנגל). החניון מומלץ לעצירה כי הוא נגיש לכל ומתאים לפיקניק, למנוחה ולהנאה משוטטות בטבע.

בסמוך לסיום דרך הנוף, נמצאת עוד דרך יער יפה. זהו שביל נחל ציפורי בסמוך לקיבוץ הסוללים. השביל סלול באורך של קילומטר אחד והוא מתאים לטיול רגלי או לרכיבה על אופניים. השביל מוביל למעבה היער ומאפשר בילוי בנוף ירוק ורגוע. קק"ל פיתחה את השביל כך שגם נגיש לכל אורכו.

השביל מתחיל ביער אלון תבור ובהמשך מפלס דרכו ביער מחטני. אפשר לפגוש בו בשרידי דרך רומית עתיקה, מתקנים חקלאיים עתיקים, מערה ועוד. החזרה לרכב היא מהשביל הסלול שממנו באנו או מדרך העפר הלבנה, המקיפה את היער. אפשר גם להתחיל את הטיול בשמשית. לא הרחק ממקום זה נמצאת ציפורי, החשובה בערי הגליל בימי בית שני והתקופה הרומית. לכאן עברה הסנהדרין ובראשה עמד רבי יהודה הנשיא. בחפירות ציפורי התגלו שרידים רבים: בית כנסת, בית קברות של חכמי ציפורי, קבר רבי יהודה הנשיא, תיאטרון, וילות רומיות שבהן רצפות פסיפס יפות ומפעל מים מרשים. אתר ציפורי הוא גן לאומי והכניסה אליו בתשלום.

יער ציפורי. ליד שלט המסביר על המערה צילום: אבי הירשפילד / ארכיון הצילומים של קק"ל

אורך המסלול: 16 ק"מ

עונה מומלצת: בתקופת החורף שהכל ירוק ונוצץ

פנינה לבנון היא רכזת קהילה ויער, גליל מערבי-כרמל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ