מערות קבורה ונוף אירופאי: טיול ביער קרן הכרמל

עונת החורף בכרמל מעניקה למטיילים אווירה של יער באירופה הקלאסית – אוויר צלול, ריח של גשם ותחושה אפלולית מכושפת

יער קרן הכרמל
יער קרן הכרמל צילום: גיא אסיאג / ארכיון הצילומים של קק"ל
פנינה לבנון
פנינה לבנון

כשמדברים על הכרמל אי אפשר להימנע מהקלישאה על ההר הירוק כל ימות השנה, אך עם זאת כדאי לדעת שהעונה הכי טובה לטייל בו היא דווקא בתקופת החורף. העונה הזו של השנה מעניקה למטיילים בכרמל תחושה של טיול ביער אירופאי – האוויר צלול, ריח הגשם מורגש היטב ואווירה אפלולית מכושפת. הפעם נצא אל שביל המערות ביער קרן הכרמל. למה דווקא שם? בגלל הפריחה המרהיבה, תצפית הנוף ומערות הקבורה.

יער קרן הכרמל צילום: מלכה ברקאי / ארכיון הצילומים של קק"ל
רקפות פורחות. יער קרן הכרמל צילום: אתי אזולאי / ארכיון הצילומים של קק"ל

מתחילים את הטיול בחניון שער הכרמל. בחניון היפה והמזמין, בצל עצי מחט, הוצבו שולחנות הוצבו בין טרשים טבעיים. בחניון ישנו גם שביל נגיש ושולחנות המיועדים לאנשים עם מוגבלויות.

יער קרן הכרמל צילום: מלכה ברקאי / ארכיון הצילומים של קק"ל
יער קרן הכרמל צילום: ארכיון הצילומים של קק"ל
יער קרן הכרמל צילום: ארכיון הצילומים של קק"ל

מהקצה המזרחי של חניון שער הכרמל יוצאים אל הנקודה הראשונה של הטיול - חניון חורבת חרמש ופינת האצטרובל. עולים על דרך מצעים עבירה לכל רכב ומסומנת ירוק, העוברת בין עצי היער. רוב העצים הנטועים הם אורן ירושלמי וברוש מצוי. אחרי כ-600 מטר, ליד משוכות צבר וכרם עצי זית, פונים ימינה ואחרי כ-130 מטר פונים. ברחבה הגדולה ניצב שלט גדול של קק"ל. מכאן ממשיכים עוד 100 מטר, עוצרים בחניון חורבת חרמש.

בחניון, ששודרג לפני כשנה, פינת ישיבה יפה במיוחד נמצאת בצל אלון התבור – שולחן פיקניק קבוצתי עגול, שסביבו יכולים להסב לפחות 15 איש. העניין המרכזי בחניון הוא פינת האצטרובל, שלושה שולחנות פיקניק בצל שלושה עצי ענק של אורן הצנובר. העצים האלה, אתר טבע יפה בפני עצמו, שייכים למין האורן שמניב את הפיניונס המפורסמים, זרעי האורן המוסיפים טעם לחומוס ולמינים רבים של תבשילים.

חורבת חרמש צילום: אתי אזולאי / ארכיון הצילומים של קק"ל

זה כמובן המקום לאכול ארוחת בוקר או סתם לנשנש ולקחת את הזמן כדי לספוג את האווירה של המקום. הנקודה הבאה – חורבת חרמש. כדי להגיע לשביל הגישה למקום, חוזרים אחורה לדרך ממנה באנו עד לשלט לשביל המערות - השביל מסומן כולו בסימון שבילים אדום ומחוזק מפעם לפעם בשלטי עץ. אחרי כ-100 מטר מגיעים לרחבה גדולה חצובה בסלע. במצוק הגובל ברחבה חצובות חמש מערות קבורה שפתחיהן מעוטרים בחציבה מקושתת. המערות עשויות אולמות קטנים ובהם דרגשים להנחת גופות.

מצפור קרן הכרמלצילום: מלכה ברקאי / ארכיון הצילומים של קק"ל

המערות החצובות הן מערות הקבורה המפורסמות של חורבת חרמש (ח'ירבת אל-חראמיש). נראה כי המקום היה אחוזת קבר של משפחה אמידה שחיה באזור בשלהי התקופה הרומית או בתקופה הביזנטית. הכרמל, אזור עני במעיינות, היה לא מיושב במשך תקופות ארוכות בהיסטוריה, אך בתקופה הביזנטית התקיימו בו יישובים חקלאיים רבים.

מערות הקבורה מגודרות צילום: גיא אסיאג / ארכיון הצילומים של קק"ל

שווה לקחת את הזמן במקום, לצלם ואחרי שמתרשמים כדאי להמשיך למה שהטבע מספק פה בשפע – נוף. ממערות הקבורה מתעקל השביל בין שולחנות פיקניק עשויים אבן, נכנס לחלקת ברושים ואחר כך לחלקת עצי אורן. לאחר שמטפסים מעט, מגיעים לדרך רחבה ומסומנת ירוק. ממשיכים בשביל המסומן אדום, שנמשך היישר לפנים בין עצי היער. השביל מגיע לדרך עפר, עולה בתלילות ביער מעורב בנציגי חורש ומגיע לכמה מדרגות עץ ולשני ספסלים הצופים על הנוף. זהו מצפור קרן הכרמל.

יער קרן הכרמלצילום: מור דגן / ארכיון הצילומים של קק"ל

המצפור הוא הזדמנות טובה לאתנחתא, זמן לשלווה ולרוגע. אז מה רואים מכאן? למרגלות הקרן יוקנעם ומעבר לה יער הזורע ברמת מנשה. באופק – הר אמיר שבצפון השומרון. עוד רואים מכאן את עמק יזרעאל, גבעות אלונים-שפרעם, הרי נצרת עם הר תבור והר דבורה. בצפון סוגרים את תמונת הנוף קרן הכרמל (מוחרקה) וכמה מבתי דלית אל-כרמל.

אחרי ששוטפים את העיניים, הולכים בעקבות שלט ההכוונה של קק"ל שמפנה מהמצפור אל המשך שביל המערות. השביל יורד ביער שאדמתו מכוסה טרשים ואחרי כ-200 מטרים מגיע למכלול נוסף של מערות קבורה, מגודר גדר פלסטיק ושלט המזהיר מפני כניסה למערות. אין להיכנס למערות! רשות העתיקות טרם חפרה באתר, וייתכן שתעשה זאת בעתיד.

מכאן ממשיכים לנקודה נוספת בטיול. ממכלול המערות השני השביל נמצא במגמת ירידה. יש לשים לב ולעקוב אחר הסימונים האדומים, שכן השביל מתעקל ללא הרף. השביל עובר בין טרסות, גלי אבנים ועצי בוסתן שהיו שייכים לתושבי הכפר אום א-זינאת, כפר דרוזי שנוסד במאה ה-17, או אולי מאוחר יותר. תושביו נטשו אותו ועל מקומו קם במאה ה-19 כפר ערבי מוסלמי, שננטש במלחמת העצמאות. פירוש השם אום א-זינאת הוא אם היפהפיות, או מקום היפהפיות, כנראה משום שבנותיו נודעו כיפות תואר.

בתקופה הזו של השנה מלווה את השביל פריחה של רקפות וכלניות. השביל מגיע לכרם ובו עצי זית קשישים בעלי גזעים עבים ומרשימים. יש גם ספסל הצופה עליהם ואפשר להתרגע בו מעט לפני שצועדים כמה צעדים אחרונים במורד המדרון כדי לסיים את הטיול בחניון חורבת חרמש, המקום שממנו יצאנו לדרך.

אורך המסלול: כ-2.5 ק"מ. המסלול מעגלי, מתאים למיטיבי לכת.

עונה מומלצת: חורף, אביב , סתיו.

הוראות הגעה: ממחלף אליקים נוסעים צפונה לכיוון דלית אל-כרמל (כביש 672). לאחר כ-600 מ' פונים ימינה לחניון שער הכרמל.

פנינה לבנון היא רכזת קהילה ויער גליל מערבי-כרמל בקרן קימת לישראל.

תגובות