שיטת השיטה: מסע בעקבות השיטים של הנגב

מעבר לצל נעים ונקודות ירוקות בלב המדבר, לעצי השיטה תפקיד חשוב בנגב. לקראת האביב, צאו למסע בעקבותיהם

תלמידים מתחת עץ שיטה
עצי שיטה. צאו אל המדבר. מעטים האנשים שעוצרים רגע להרהר על העץ שנותן להם צל, איך הגיע לשם ומה תפקידו באמצע השממהצילום: יוסי איפרגן / ארכיון הצילומים של קק"ל
הארץ
הארץ

עצי השיטה שמשמשים לרוב בטיולים במדבר כנקודות עצירה להתרעננות, משמשים במארג החיים בדרום הארץ גם למטרות רבות אחרות. רגע לפני האביב, החלטנו לצאת אל המדבר, לטייל בין עצי השיטה השונים וללמוד על תפקידם בטבע ועל המשמעות האדירה של עצים אלו לבעלי החיים, למדבר ואפילו למדשאות הנגב הצפוני.

כל מי שטייל במדבר מכיר את התחושה של לראות עץ שיטה באמצע הנחל אחרי הליכה ממושכת תחת השמש הקופחת. לרוב עוצרים לכמה דקות, שותים, אוכלים אולי מנמנמים וממשיכים בטיול. מעטים עוצרים רגע להרהר על העץ שנותן להם צל, איך הגיע לשם ומה תפקידו באמצע השממה. מחקר משותף שנערך לאחרונה בקק"ל יחד עם מינהל המחקר החקלאי בישראל שם לו למטרה להשיב לחיים יערות של עצי שיטה מסוג השיטה הסלילנית בנגב.

עצי שיטה בפארק סיירת שקדצילום: יעקב שקולניק / ארכיון הצילומים של קק"ל

המחקר לשימור עצי השיטה הסלילנית

משום שעץ השיטה הסלילנית הולך ונעלם מנוף המדבר בדקו במחקר כיצד ניתן להחזיר אותו לנגב כפי שהיה בעבר. במהלך המחקר ניסו החוקרים להשביח את המין על ידי שימוש בזרעים של העצים הגדולים בנגב. זרעים אלו נשתלו ביער השגרירים, צפונית לבאר שבע, וכיום יכולים להצביע על עצי מקור איכותיים במיוחד מהם אפשר להנביט עוד עצים חדשים.

שיטה סלילניתצילום: יעקב שקולניק / ארכיון הצילומים של קק"ל

  טיול במדבר בעקבות עצי השיטה השונים

  אחד הדברים הראשונים שצריך לדעת כשמטיילים בין עצי השיטה הוא שלא כל העצים זהים. בנגב אפשר למצוא כיום שלושה סוגים של שיטה. אחד מהם הוא השיטה הסוככנית – עץ שמחבב חום ולכן צומח בעיקר באזור הערבה וים המלח. משום שהעץ מסתדר בחום עז, ניתן למצוא אותו באזור עינות קנה וסמר, סמוך למצוקי דרגות במערב ים המלח. זהו המקום הכי צפוני בו גדל העץ משום שצפונה משם, באופן די מוזר, לא מספיק חם לעץ. סימן הזיהוי של השיטה הסוככנית הוא שהעץ בדרך כלל קטן יחסית וענפיו מתפצלים בבסיס הגזע. שמו ניתן לו בשל הצמרת השטוחה שמזכירה סכך.

  עצי שיטה צילום: יעקב שקולניק / ארכיון הצילומים של קק"ל

  עץ שיטת הנגב – הוא עץ עמיד לחום ולטמפרטורות נמוכות ולכן הוא נפוץ מאוד בכל רחבי הנגב. זהו עץ גדול בעל גזע יחיד וקוצים חדים וגדולים. המטיילים המעוניינים לפגוש את שיטת הנגב יכולים לעשות זאת בעיקר בנחלים פארן וחיון.

  המין המוכר ביותר בנגב הוא עץ השיטה הסלילנית – זאת משום שהעץ עמיד מול טמפרטורות קיצוניות של חום וקור ויכול לגדול בנחלים והרים. שיטה זו צומחת בעיקר באזור בין חופי ים המלח ועד גבעות הרי סיני. במסגרת המחקר מאמינים שהפיזור של העצים ברחבי הנגב יכול להצביע על יער פתוח שהתקיים בעבר עד שהגיע האדם והשתלט על השטח. עם השנים עצים אלו הלכו והתמעטו, בעיקר בשל התיישבות, חקלאות ושימוש בעצים שהביא להשמדתם.

  עץ שיטה בערבה צילום: נירה צדוק / ארכיון הצילומים של קק"ל

  תפקיד השיטה בשמירה על הנגב

  לדברי קק"ל תחזוק ונטיעת העצים בדרום נועד כדי לחזק ולעבות את הטבעת הירוקה שמקיפה את הנגב. טבעת זו קריטית למלחמה בתופעת המידבור שגורמת לתנועת חולות צפונה מרצועת המדבריות העוברת באפריקה. התופעה משפיעה על מדינות רבות והופכת מקומות רבים שבעבר היו ירוקים למדבריות. העצים בטבעת מחזיקים את החול בקרקע עם שורשיהם ומונעים את תנועתו ברוח. לפעילות זו מצטרפים גם עצי השיטה בנגב. יערני קרן קימת לישראל נוטעים עצי שיטה גם בצפון הנגב, כדי לנסות למנוע את תופעת המידבור גם באזור זה שנחשב בעל אדמה ירוקה ופורה לחקלאות.

  עצי שיטה בפארק רמון צילום: פנינה לבני / ארכיון הצילומים של קק"ל

  עצי השיטה ובעלי החיים במדבר

  מעבר לשמירה על קרקעות הנגב, לעצי השיטה גם תפקיד מהותי עבור בעלי החיים במדבר. למרות שנוטים לחשוב על המדבר כאזור מת, מדובר בעולם מלא בעלי חיים - בעיקר יונקים קטנים, עופות וחרקים. עצי השיטה מסתירים בתוכם מאות אם לא אלפי חרקים קטנים שמחפשים צל במהלך שעות היום. את החרקים הללו אוכלות ציפורים רבות ואילו פירות העץ מספקים מזון עשיר לצבאים ויונקים אחרים. כך, אגב, ניטעים עצים נוספים בנגב לאחר שעברו במערכת העיכול של בעל החיים.

  עצי שיטה בפארק רמוןצילום: פנינה לבני / ארכיון הצילומים של קק"ל

  עונה מומלצת: אביב, סתיו וחורף (יש לשים לב לשיטפונות)

  אורך מסלול: תלוי במסלול הנבחר

  לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ