מקסימום יופי, מינימום מאמץ: טיול בגנים הבוטניים של ישראל

עם כל הכבוד לשכשוך באגמים ומסלול אתגרי בטבע, גם לפרחים היפים של ארצנו מגיע ביקור עם הסרת הסגר. 11 גנים בוטניים, ועוד קצת, מזמינים אתכם לבוא

הגן הבוטני בית הספר מקווה ישראל בחולון. 50 זנים מטפסים
הגן הבוטני בית הספר מקווה ישראל בחולון. 50 זנים מטפסיםצילום: משה גלעד
איתן לשם
איתן לשם

יציאת מצרים של המטיילים הישראלים, שחוזרים אל בורות המים ושמורות הטבע בהמוניהם עם הסרת הסגר, מורגשת היטב. קבוצות הפייסבוק שעוסקות בטיולים רותחות מאפשרויות, וגם הטבע והאתרים עצמם מתחילים - אט אט - להתמלא. עד כמה שמותר, כמובן. המטייל הישראלי נחוש להסתער על הפארקים, מקורות המים ואפילו מסלולי המדבר ההולכים ומתלהטים, אך זווית אחת של הטיול עדיין לא קיבלה את מקומה הראוי - הגנים הבוטניים בישראל.

בארצנו ישנם 11 גנים בוטניים רשמיים ("גן הנטוע צמחים שונים לפי שיטה מדעית, למטרה מחקרית, מדעית או חינוכית"), המשתרעים מחיפה ועד אילת. הביקור ברובם המוחלט אינו כרוך בתשלום או בתיאום מראש, ולבד ממיעוט עקשן - רובם נפתחים כעת מחדש לקהל. בבסיסו של הביקור בגן הבוטני עומדת חוויית טיול שונה, משפחתית ורגועה, שמאפשרת ליהנות משעתיים של צבעים לעיניים עם ערך מוסף (ובמינימום מאמץ פיזי).

עבור המעוניינים בטיול שונה, מלא בסוגי פרחים וסיפורים מן הצומח, אלה 11 הגנים הבוטניים שממתינים לכם:

הגן הבוטני האוניברסיטאי בגבעת רםצילום: משה גלעד

הגן הבוטני האוניברסיטאי בגבעת רם

150 דונם ולמעלה מ-6,000 זנים של צמחים (מחולקים לפי שש היבשות בהן הם צומחים) הופכים את הגן הזה לגדול בישראל. הכניסה אמנם תעלה לכם 35 שקלים (חינם לילד ירושלמי) ומותנית ברישום מראש כאן, אך הסיור בין הפרחים והצמחים בהחלט שווה את ההשקעה. אפשר לסייר בין הפרחים, להתרשם מהמיצגים השונים אודות שיטות הגידול, או לשבת בצד האגם המלאכותי אך הנפלא ולהרהר בחודשיים שעברנו. הגן גם מהווה מקלט ליותר מ-300 מינים של צמחים בסכנת הכחדה בישראל, אותם מגדלים בכדי להשיבם לטבע. הכניסה מוגבלת ל-300 מבקרים בו זמנית.
שעות פעילות: ראשון-חמישי, 09:00-17:00; שישי, 09:00-15:00; שבת, 09:00-17:00

הגן הבוטני בהר הצופיםצילום: דניאל בר און /ג'ינ

הגן הבוטני של האוניברסיטה העברית בהר הצופים - עדיין לא נפתח מחדש

הקמפוס של האוניברסיטה העברית הוא למעשה גן בוטני אחד גדול ומקסים. מעבר לנוף ולאוויר הירושלמי שממתין שם, ניתן להתרשם במהלך הסיור בגן מצמחים המחולקים לפי אזורי הצמיחה המקוריים שלהם בארץ ישראל, לבקר במערות הקבורה הייחודיות וליהנות מישיבה רגועה לצידי הבריכה הגדולה שבחלקו הצפוני של הגן.
שעות פעילות: כעת סגור, אך לאחר הפתיחה המחודשת - ראשון-חמישי, 08:00-16:00; שישי, 08:00-13:00.

הגנים הבוטניים של אוניברסיטת תל אביב - עדיין לא נפתח מחדש

הגנים הבוטניים של תל אביב הוקמו ב-1973, ומשמשים כמרכז מחקרי פעיל עבור חוקרי האוניברסיטה. ניתן להתהלך בין 3,300 מיני צמחים מישראל והעולם שפזורים לאורך 30 הדונם בלב האוניברסיטה, להתרשם מתערוכת הקקטוסים המרהיבה, להציץ לעולם השורשים של הצמחים במעבדה המיוחדת וללמוד על השימושים הנוספים של פרחים רבים לתרופות וכדומה. בגן ניתן ללמוד על החשיבות והאופן של התאמות צמחים לבית הגידול, ויחסי גומלין בין צמחים לבעלי חיים. הגנים הבוטני והזואולוגי הם חלק ממוזיאון הטבע ע"ש שטיינהרדט הממוקם במקום (קלאוזנר 12). עלות כניסה 50 שקלים. המוזיאון עדיין סגור בהוראת משרד הבריאות.
שעות פעילות: שני ורביעי, 10:00-16:00; שלישי, חמישי, ושבת 10:00-18:00; שישי, 10:00-14:00
הכניסה בתיאום מראש בלבד דרך האתר.

חוות הנוי - גן בוטניצילום: משה גלעד

חוות הנוי - גן בוטני - עדיין לא נפתח מחדש

החווה שהוקמה ב-1949 בסמוך למדרשת "רופין" בעמק חפר, שימשה כלי מרכזי בבחינת ההיתכנות של "ייבוא" צמחים לישראל ודרכי הגידול האפשריים שלהם. בתוך 50 הדונמים שבמקום, ניתן לסייר בין העצים הראשונים בארץ שמהם נלקחו דגימות, המהווים את הפרטים הראשונים ממינם בארץ, שהתפתחו מהגן הבוטני לגנים ומשתלות רבות בארץ. מעבר להם תמצאו עצים ייחודיים שנטועים רק כאן ועוד עשרות מינים של צמחים צבעוניים וריחניים. אל תוותרו על הקורימביה הלימונית, שנדמית כעץ אקליפטוס מהמניין, וממנה מפיקים את שמן הציטרונלה. חוות הנוי ממוקמת על כביש 5711, כביש כפר-מונש בית הלוי, כ- 800 מטר מזרחית מצומת רופין. קיימת חנייה מסודרת במתחם. עד שהגן ייפתח מחדש, אפשר לקיים בו סיור וירטואלי.
שעות פעילות: ראשון-חמישי, 08:30-16:00; שישי, 08:30-14:00; שבת, 09:30-14:00. ללא תשלום.

יער אילנותצילום: מיכאל חורי / ארכיון הצילומים של קק"ל
יער אילנותצילום: משה גלעד

יער אילנות

על כביש 4, בין צומת קדימה לצומת פרדסיה שבלב אזור השרון נמצא אחד מהגנים הבוטניים הייחודיים בישראל . מדוע ייחודי? משום שזהו יער בוטני אמיתי, עם לא פחות מ-750 מינים שונים של עצים שצומחים בו. ב-2013 שודרג הארבורטום (גן בוטני יערני) והוא כעת הרבה יותר נגיש ונעים לטיול. במקום פועל גם מרכז מבקרים של קרן קיימת לישראל, בו מתקיימות פעילויות רבות לחינוך ולחוויה דרך העצים השונים הפזורים ביער.
שעות פעילות: ראשון-שבת, 09:00-16:00

הגן הבוטני בכפר הנוער החקלאי מקווה ישראלצילום: משה גלעד

הגן הבוטני בכפר הנוער החקלאי מקווה ישראל

הגן החל להיבנות כבר ב-1923, ואט אט צמח עד לגודל של 80 דונם המכילים מינים מגוונים ביותר של צמחים ועצים. מאחר שהגן צמוד לבית ספר חקלאי, הוא משמש את התלמידים להעמקת הלמידה אודות מינים שונים של צמחים. במקום תצוגת מטפסים, שיחים, צמחים ועצים, המשובצות במספר גדול של ספסלים עליהם ניתן להירגע ולשאוף אוויר מלא ירוק. עוד בונוס: הגן פתוח בכל שעות היממה.

הגן הבוטני בנאות קדומיםצילום: נאות קדומים

הגן הבוטני בנאות קדומים

40 דונם, 624 מינים, בריכות מים, שדות נרחבים ומתקני חקלאות קדומים. אחד הגנים הבוטניים המסודרים בארץ, מציע לכם ללכת בין הפרחים על פי אזורי וזמני הפריחה שלהם. כך ניתן לקבל תמונה רחבה יותר על מעגל החיים של הצמחים, בארץ ובעולם. אבל היהלום שבכתר הוא הצגת מיני פרחים קדומים, תנ"כיים, המופיעים לצד שמותיהם המקראיים וזורקים אתכם אחורה במנהרת הזמן היהודית. עלות הכניסה עומדת על 25 שקלים למבוגר ו-20 שקלים לילד.
שעות פעילות: ראשון-חמישי, 08:30-16:00; שישי, 08:30-13:00

גן הוורדים בירושלים

בין משכן הכנסת לבית המשפט העליון פורח - כמה סמלי - גן הוורדים המהמם והגדול ביותר בארץ. הוא הוקם לקראת תערוכת הוורדים של 1981 (עד אז נקרא "גן הנשיא"), וכיום פורחים בו 15 אלף שיחי ורדים מ-400 מינים שונים ומכל צבעי הוורד. את השם "וואהל" הוא קיבל כתוספת לשמו בעקבות תרומה של המשפחה, והוורדים אף מסודרים בגן לפי מדינות המוצא שלהם על פני הגלובוס.
פתוח בכל שעות היממה.

הגן האקולוגי בטכניון

20 דונם בתוך קריית הטכניון בחיפה מוקדשים לניסיון לחנך את המבקרים לממשק טבעי ובריא יותר בין האדם לטבע. הגישה למקום היא חופשית ואינה מוגבלת (גם אם מחייבת תיאום מראש), וניתן לראות בו - מלבד מינים רבים של צמחים - גם ניסיונות מדעיים ממשיים להתאמתם עבור שיקום נופי בארץ ישראל.
פתוח בכל שעות היממה

נקודה ירוקה - הגן הבוטני בקיבוץ ניר עוז

גן בוטני במדבר? אכן כן. 120 הדונם של הגן בקיבוץ ניר עוז הדרומי מהווים מעין ניסוי מדעי עצום, במסגרתו 938 המינים של הצמחים בגן מדגימים את יכולתם להסתפק במינימום המים ההכרחי להם. הפרויקט החל לקרום עור וגידים כבר ב-1960, וכעת ניתן לסייר בין צמחי הענק שבו ולהבין כיצד ניתן לתרום לכדור הארץ תוך כדי שימוש במעט מאוד מים.
פתוח בכל שעות היממה

הגן הבוטני במכללת אורניםצילום: משה גלעד

הגן הבוטני במכללת אורנים

1,000 מיני צמחים, רובם ישראלים, גדלים במקום כבר מאז 1957. כיום הם משמשים לא רק לפעילות פנאי וטיולים, אלא גם לצורכי מחקר ולימודים של תלמידי המכללה. במקום מספר פינות חמד שמאפשרות ישיבת התרגעות נעימה, כמו גם פעילויות רבות, ביניהן גינה טיפולית המותאמת לחוויית גינון בעבור אנשים עם מוגבלויות. לא יהיה מוגזם לומר כי הגן הבוטני הזה, מהעתיקים בארצנו, היה הבסיס ללימודי הגננות של מיטב גננות ישראל שעברו במכללה. ב-2008 הוכר הגן יחד עם עוד ארבעה, כחמשת הגנים הבוטניים המוכרים הראשונים בארץ. "שביל הביומימיקרי" (שילוב הידע האנושי עם הידע שבמערכות הטבעיות) בגן הבוטני באורנים הוא תערוכת חוץ, המזמינה את המבקרים לעצור בנקודות שונות וללמוד על ההתמודדות הסביבתית של אורגניזמים טבעיים ועל אפליקציות מעשיות שהאדם יכול ללמוד מאותם אורגניזמים. להזמנת סיור בגן, יש להירשם בקישור הזה.
פתוח בכל שעות היממה

גני הטבע בתל אביבצילום: מוטי מילרוד

בנוסף ל-11 הגנים הבוטניים שהוכרו ככאלה, ישנם עוד חמישה גנים בוטניים שנמצאים בשלבים שונים של הכרה במעמדם - גני הטבע בשכונת אבו כביר בתל אביב (בתוך מתחם פארק החורשות ממתין גן מלא בריכות קטנות ומיני צמחים. מתאים מאוד לטיול קצר עם ילדים קטנים); גבעת תום ותומר באזור קיבוץ נגבה (הוקם כהנצחה ל-73 הרוגי אסון המסוקים); הגן הבוטני בארסוף קדם; הגן הבוטני באילת (על טרסות, בין בריכות קטנות ומול הים); הגן הבוטני בקיבוץ עין גדי (ללא ספק אחד היפים בארץ, בהתחשב בנוף המרהיב לים המלח שנשקף ממנו).

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ