טיול ביער שווייץ: מהיערות היפים ביותר בארץ

מהכנרת ועד החרמון: טיול בין מצפורים הצופים לנופי הצפון המרהיבים ביער שווייץ שמעל טבריה

יער שוויץ
יער שוויץצילום: אבי הירשפלד / ארכיון הצילומים של קק"ל
ציפי אלבז
ציפי אלבז

על אף השם האירופאי שלו, יער שווייץ נמצא בכלל מדרום לעיר טבריה, וחוץ מעצים יש בו גם שביל שחוצה אותו ומשקיף על נופי הכנרת, החרמון, הגולן והרי הגליל. יער שווייץ מכסה את המדרון התלול היורד מרמת פוריה לטבריה ולכנרת, כך שאת העיר טבריה, הממוקמת למרגלותיו הצפוניים של היער, ניתן לראות בקלות ובבהירות לאורך כל המסלול. 

אז מאיפה הגיעה שווייץ לטבריה? ובכן, היער נקרא על שם קהילת יהודי שווייץ, שתרמה לפיתוח האתרים בו. היער נועד לא רק לנופש, אלא גם לשמירה על הקרקע מפני סחיפה במדרון התלול. בשל תנאי השטח, הגשמים וסחיפת הקרקע, לא היה פשוט לנטוע את עצי היער, אך המטרה היתה חשובה - לעצור את המפולות. סוג הקרקע במורד היא חווארית-חרסיתית פריכה, ולכן היא נוטה להיסחף עם הזרימות בשיפוע החזק. משום כך יש למקום היסטוריה ארוכה של אסונות כשהידועה בהם היא המפולת הגדולה בשנת 1934, שבה נסחפו סלעים וקרקע לטבריה וגרמו למותם של 25 תושבים.

יער שוויץצילום: אבי הירשפלד / ארכיון הצילומים של קק"ל

ביער, ששטחו כ-3,000 דונם, נסללה דרך נוף באורך כשישה קילומטרים. הדרך עבירה לכל רכב ובצדה נמצאים מצפורים וחניוני נופש ובהם מתקני שעשועים לילדים. במדרון שמעל לדרך הנוף עוברת דרך נוספת, שבה גם תוואי "שביל ישראל" וכן שביל האופניים שצופה על הכנרת. בצד הדרך הוכשר שביל טיול רגלי, העובר בין המצפורים. המסלול מתאים למשפחות שרוצות לשטוף את העיניים מבלי ללכת הרבה, והוא משלב נסיעה ברכב עם הליכות רגליות קצרות.

יער שוויץצילום: דרור ארצי - ג'יני, ארכיון הצילומים של קק"ל

הנסיעה בדרך הנוף שביער היא חוויה מיוחדת. עם זאת, יש לנהוג בזהירות רבה, משום שהדרך צרה למדי. החניה מותרת רק ברחבות החניה שליד החניונים והמצפורים.

יער שוויץצילום: אלבטרוס, ארכיון הצילומים של קק"ל

דרך נוף יער שווייץ 'ועין פוריה'  - מסלול בין המצפורים

מסלול הטיול מתחיל בכביש המוביל מאכסניית פורייה אל היער, סמוך למרכז נטיעות של עצי ברוש וחרוב. במקום תצפית מקורה שממנה ניתן לראות את הכנרת, עמק הירדן, טבריה והגולן. ממול נמצא חניון על שם גוטמן ובו שולחנות פיקניק ומתקני שעשועים לילדים. מהתצפית יוצא שביל טיולים רגלי, שפונה צפונה במקביל לדרך הרכב. אורכו של השביל הוא כקילומטר, משך ההליכה בו הוא כחצי שעה, ולאורכו ספסלי מנוחה. השביל מוביל ל'מצפור דו מפלסי'. המצפור, כשמו כן הוא, כולל שני מפלסי תצפית, המשקיפים על מרחבי הכנרת, הגולן והגליל.

יער שוויץצילום: סוכנות ג'יני / ארכיון הצילומים של קק"ל

קילומטר צפונה מהנקודה נמצא מצפור נוסף "מצפור תלת כיווני", שבו שלוש מרפסות תצפית אל היער, טבריה, צפת והר ברניקי. מצפון למצפור נמצא החניון על שם קסטנבאום שבו שולחנות פיקניק המותאמים לאנשים עם מוגבלויות.

יער שוויץצילום: סוכנות ג'יני / ארכיון הצילומים של קק"ל
יער שוויץצילום: אבי הירשפלד / ארכיון הצילומים של קק"ל

לאחר התצפית והמנוחה עולים עם רכב אל "עין פוריה", שנמצא מעט מדרום ליער שווייץ והדרך אליו נוחה ועבירה לרכב פרטי. הכניסה לדרך שמובילה למעיין נמצאת בכביש 7767, כ-900 מטרים ממערב לכניסה הדרומית ליער שווייץ. זו דרך סלולה ברובה ומשולטת שחושפת את נופי דרום הכנרת ומגיעה למעיין לאחר 1.6 ק"מ. מאחר וקק"ל ניקזה את המדרון הבוצי המים זורמים כעת לבריכה קטנה, השוכנת בין עצי דקל. מדובר בפינת טבע קסומה, בעיקר בשעות אחר הצהריים, שכוללת לצד המעיין גם פרגולה ושני שולחנות פיקניק הצופים על הכנרת. כחצי קילומטר מצפון למעיין מתנוסס תל קדש. המקום מזוהה עם קדש נפתלי המקראית, אחת מערי המקלט של ישראל ועירו של השופט ברק בן אבינעם.

דרכי הגעה:

מכיוון דרום: מכביש פוריה-כרת (כביש 7677) פונים צפונה בכניסה לאכסניית פוריה. הכניסה ליער נמצאת בסמוך לאכסנייה.

מכיוון צפון: מכביש 77 פונים דרומה לטבריה עילית בשדרות ספיר. לאחר כ-100 מטר, במעגל התנועה הראשון, פונים שמאלה ברחוב שקד, שמשנה את שמו בהמשך למעלה קק"ל ומגיע לכניסה ליער. 

עונה מתאימה:
בכל ימות השנה

המלצה:
כדאי לטייל ביער שווייץ בשעות אחר הצהריים כאשר השמש מאירה על הכנרת והגולן.

אורך המסלול:
הדרך הראשית מאכסניית הנוער פורייה ועד לטבריה כ-6 ק"מ.

משך הסיור:
בין שעה לשעתיים

יער שווייץ - כל הפרטים

______

ציפי אלבז היא רכזת קליטה ויער באזור הגליל התחתון הקרן קימת לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ