נופי התנ"ך לצד חקלאות היסטורית: טיול ביער מורן ובחוות מרשם

נופים עתיקים מתקופת התנ"ך, אתרים ארכיאולוגיים מתקופת בית ראשון ומנהרות מסתור מתקופת יהודה המכבי ומרד החשמונאים, הם הסיפור הגדול של הטיול ביער מורן

יער מורן חוות מרשם
יער מורן חוות מרשםצילום: יעקב שקולניק / ארכיון קק"ל
טלילה ליבשיץ
טלילה ליבשיץ

יער מורן הוא לא מסוג המקומות שחולפים על פניהם במקרה. מדובר בחורשת אורנים , שממוקמת כ-30 ק"מ דרומית־מזרחית לקריית גת וקרוב לגדר ההפרדה, בקצה שפלת יהודה וליד הפינה של הגדה המערבית. למרות המיקום המבודד יחסית של היער, אותו נטעו עובדי קק"ל בשנות ה-80, למבקרים ולמטיילים בו צפויה חוויה מרתקת, שכן מדובר ביער מדברי. קשה לדמיין עצים ירוקים שצומחים ומתפתחים באדמת לס מבוקעת, אבל העובדות מדברות על פני השטח.

נופים עתיקים מתקופת התנ"ך, אתרים ארכיאולוגיים מתקופת בית ראשון ומנהרות מסתור מתקופת יהודה המכבי ומרד החשמונאים, הם הסיפור הגדול של הטיול ביער מורן. לטובת המטיילים הוכשרו שבילי הליכה ביער שמחברים את החניון מרכזי אל האתרים השונים הפזורים באזור.

יער מורן חוות מרשםצילום: משה גלעד

הטיול האמיתי מתחיל עוד בדרך ליער מורן, בנסיעה בכביש הגישה העובר בין גבעות השפלה ויישובי לכיש. מי ששוטט כאן בעבר יודע שכל גבעה שומרת איזה סוד קטן לעצמה. באזור זה מתרחשת תופעת טבע ייחודית בה נפגשים מדרונות סלעי הגיר של הר חברון עם סלעי הקירטון הרכים של השפלה. מפגש זה יוצר עמק צר וארוך, ובימינו קל לראות אותו לא רק בשל הנוף, אלא גם בזכות גדר הביטחון המלווה את כביש 358 לכל אורכו. מעבר לגדר נראים הכפרים הערביים בית עווא, א-סיכה, מג'ד ואחרים. מולם ניצבים היישובים החדשים של מפוני גוש קטיף – כרמי קטיף, אליאב, בני דקלים ונטע.

ביקור בחוות מרשם – בעקבות ההיסטוריה והחקלאות

טיול ביער מורן מציע מסלול טבעתי שעובר בין כל האתרים הארכיאולוגיים באזור. לטובת העניין הוכשר שביל הליכה באורך של כ-2 ק"מ העובר בין המבנים והתחנות השונות שנמצאו, כשהשיא הוא ביקור בבית החווה שקיבל את השם "חוות מרשם" על שם היישוב הערבי שישב באזור בעבר, מירסים. מדובר בסוג של מבנה מגורים שהיה נפוץ בתקופת הברזל של סוף המאה השביעית לפני הספירה. בביקור כאן ניתן להבחין בעמודי האבן הגדולים שמפרידים את חללי הבית, ואף בגרם מדרגות קטן שכנראה הוביל לקומה שנייה במבנה. השרידים שנמצאו מעידים על אורח החיים של אנשי התקופה ועל התרבות החקלאית של אותן שנים.

בחפירות ארכיאולוגיות שביצעו קק"ל ורשות העתיקות בחורף האחרון, נמצאו ביער שרידים של כפר חקלאי קדום מתקופת בית ראשון, ביניהם אלפי שברי כלי חרס, סירים, קנקנים, קערות ואף פסלונים קטנים. 

יער מורן צילום: משה גלעד

התחנה הבאה בשביל היא מכלאת הצאן. סמוך לבית עצמו שמרו אנשי התקופה את הצאן במכלאה מוגנת נגד טורפים. בשטח ניתן לראות כי בעבר גידרו את חצר המכלאה בקירות אבן. לאחר מכן ניתן להמשיך למחצבה הקדומה. במקום זה עיצבו את האבנים כדי שישמשו כחומרי בנייה. את האבנים נהגו לחצוב מהסלע על ידי חציבת תעלות במכושים להפרדת האבן או החדרת יתדות לעומק הסלע באמצעות מכשיר דמוי פטיש. במקום נמצאו גם מספר בורות מים ששימשו את חקלאי התקופה להשקיית הצאן ואף לאגירת מים לשתייה עצמית. בורות אלו משמשים עד היום את חקלאי האזור. עוד נמצא בשטח מתקן סחיטה ששימש ככל הנראה למיצוי נוזל של תוצרת חקלאית.

יער מורן חוות מרשםצילום: משה גלעד

אתרי חוות מרשם יכולים ללמד אותנו לא מעט על החקלאות והכלכלה של אותו כפר קדום. על פי הממצאים בשטח, ניתן להסיק כי עיקר הכנסתם של תושביו הייתה מתוצרת יין, מגפן ומגידולי צאן. מעניין לראות כי גם כיום עיקר חקלאות האזור מתבססת על גידולי ענבים וצאן, ממש כמו לפני יותר מ-2,500 שנה.

המסלול כולו משולט לאורך כל הדרך בשלטי הכוונה ובשלטי הסבר. המסלול נוח להליכה ומתאים לכל המשפחה. 

חוות מרשם צילום: טלילה ליבשיץ / ארכיון קק"ל
יער מורן חוות מרשםצילום: יעקב שקולניק / ארכיון קק"ל

איך מגיעים:

צילום: טלילה ליבשיץ / ארכיון קק"ל

חורבת מרשם נמצאת בצד כביש 358, בין קיבוץ להב ליישוב נטע. שרידי החווה והחניון שביער קק"ל נמצאים כ-4 ק"מ מדרום לכניסה לנטע, כ-200 מטרים ממזרח לכביש. 

עונה:

כדאי לטייל בחורף ובאביב בגלל הפריחה באזור.

אורך המסלול: כשני קילומטרים.

משך הסיור: כשעה וחצי.

___

טלילה ליבשיץ היא מנהלת מחלקת קהילה ויער מרחב דרום בקק"ל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ