דרך נוף יער בית קשת: טיול באחד מהיערות היפים בארץ

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יער בית קשת
יער בית קשת צילום: דרור ארצי / ג'יני /
פנינה לבנון
פנינה לבנון

כל מי שחפץ לברוח קצת מהמציאות ולהתחבר לטבע ולשקט העוצמתי שהוא מציע חייב להגיע לבקר ביער בית קשת, מהיערות הקסומים, היפים והפסטורליים בארץ. הוא נמצא על מדרונות רכס הרי נצרת אל מול נופיהם עוצרי הנשימה של עמק יזרעאל והגליל התחתון. יש בו הכול מהכול: מסלול לטיול עם רכב בדרך נוף באורך 18 קילומטרים משולטת, מסלולי הליכה, מצפורים, פינות לפיקניק, גני שעשועים לילדים, שרידי החורש הטבעי של הגליל, וכמובן, המלך הבלתי מעורער ששלט באזור במשך שנים רבות – אלון התבור.

היער, שניטע על ידי קרן קימת לישראל, משתרע על פני כ-25,000 דונמים, ונפרצה דרך נוף מרשימה שעוברת דרך קיבוץ בית קשת שנתן לו את שמו. דרך הנוף חוצה יער טבעי נהדר של אלוני התבור ויער נטוע רחב ידיים של עצי אורן, ברוש, עצי שיזף ואלה אטלנטית, והתצפיות ממנה על הר תבור וסביבתו מרהיבות עין.

יער בית קשת: טיול שיש בו הכל צילום: יעקב שקולניק / ארכיון הצילומים של קק"ל
יער בית קשת, בין אלונים לאורנים צילום: דרור ארצי / ג'יני /ארכיון הצילומים של קק"ל

את הטיול נתחיל בשער הצפוני של דרך הנוף, כ-200 מטר מערבית לצומת גולני, ונסייר מצפון לדרום. הדרך עוברת בין שדה מעובד מימין לחורש טבעי משמאל. בפברואר המדרונות פורחים בשלל צבעים, בעיקר מרבדים של כלניות אדומות ורקפות ורודות. כ-1.5 קילומטרים מהכניסה, אחרי עיקול הדרך הראשון שמאלה, נמצאת רחבת חניה קטנה. כאן, בצל עצי אורן, נמצא חניון לזכרה של יוליאנה, מלכת הולנד בשנים 1980-1948.

הליכה של קילומטר וחצי בשביל שיורד דרומה מרחבת החניון תוביל אותנו למצפה תורען – שממנו נשקפים בקעת תורען ורכס תורען. בתקופה הרומית חצתה את הבקעה הדרך הראשית שיצאה מעכו, עברה בציפורי והגיעה עד לטבריה. בראש רכס תורען ניצב מגדל תצפית לאיתור שריפות יער.

אחת מדרכי הנוף היפות בארץצילום: דרור ארצי / ג'יני /ארכיון צילומים קק"ל

דרך הנוף נמשכת ומגיעה לגדר מחנה שמשון. ליד המחנה צומחת חלקה נאה של אורן קנרי, שענפיו מסודרים זה מעל זה ונוטים לצדדים כעין נברשת. הדרך מאגפת את המחנה מימין ולאחר מכן מסתעפת ממנה דרך מסומנת אדום, היורדת לעבר קיבוץ בית קשת.
כ-3.5 קילומטרים ממצפה תורען נמצאת הנקודה הבאה בטיול - חניון בית היערן, החניון המרכזי והראשי של יער בית קשת, המשתרע על פני שטח של כ-500 מ"ר בהם הוצבו שולחנות פיקניק.

בית היערן: הבית שימש את הנוטעים למנוחה בזמן העבודה ולמפגשים חברתייםצילום: יעקב שקולניק / ארכיון הצילומים של קק"ל
יער בית קשת: תצפיות מרהיבות על הסביבה צילום: יעקב שקולניק / ארכיון הצילומים של קק"ל
יער בית קשת צילום: יעקב שקולניק / ארכיון הצילומים של קק"ל�

מהחניון יוצאת דרך רכובה קצרה לבית היערן – בית אבן צנוע וקטן שנבנה על ידי קק"ל בשנות ה-40 למען הנוטעים והעובדים ביער. מכאן יצאו הנטיעות הראשונות של הקרן בכל המרחב של הגליל התחתון. הבית שימש את הנוטעים למנוחה בזמן העבודה ולמפגשים חברתיים. מי שיחנה לידו, יוכל לצעוד בשביל מעגלי סלול שאורכו כ-700 מטרים למצפור בית היערן, הצופה על רמות הבזלת של מזרח הגליל התחתון.

יער בית קשת: הדולומיטיםצילום: יעקב שקולניק / ארכיון צילומים קק"ל

כ-900 מטרים מדרום לצומת חניון בית היערן נמצא מצפור "אלוני בית קשת", נקודת תצפית מרהיבה, שמעניקה מבט על יער אלוני בית קשת. זה המקום להתוודע אל שמורת אלוני התבור בני מאות השנים שבאזור. משם ממשיכים לעץ אלון התבור הגדול, שמוקף ספסל אבן. עץ עתיק זה משמש נקודת ציון חשובה בדרך הנוף. שמו של העץ בפי תושבי האזור הוא "מלאן א-פאקיר", שמשמעותו היא אלון התבור של הקדוש. בעבר, העוברים בדרך קידשו את העצים גדולים וראו בהם מקום מחסה. עצים אלה ניצלו מכריתה במלחמת העולם הראשונה בגלל מעמדים ה"קדוש".

מהאלון הקשיש יוצא שביל קצר להולכי רגל, העולה מערבה ומטפס אל קבוצת טרשים בולטים הנמצאים כ-50 מטרים במעלה המדרון. אלה הם סלעי דולומיט ששקעו בים שהציף את הגליל לפני כ-100 מיליון שנה. לדולומיט צבע אפרפר, הדומה בהרכבו הכימי לגיר, אלא שהוא מכיל גם מגנזיום. אחד ההבדלים המהותיים שמסייע בזיהוי הסלעים הוא שגבישי הדולומיט, בניגוד לגבישי הגיר, מנצנצים בשמש.

"מלאן א-פאקיר", לון התבור של הקדושצילום: מיכאל חורי / ארכיון הצילומים של קק"ל

אחרי החזרה לאלון הקשיש ממשיכים לתל גובל, המתרומם בצדה המזרחי של דרך הנוף. פתח בגדר מאפשר לעלות לראשו ולצפות על הנוף המרהיב מסביב. התל מזוהה עם העיר המקראית אזנות תבור, שציינה את גבולו של שבט נפתלי עם שבט יששכר. השם העברי של תל גובל מזכיר את שמו הערבי – אום ג'ביל, ובמדרונו הדרומי יש מערות ששימשו בעבר את רועי שבט ערב א-זביח. שרידי קברים של בני השבט נמצאים בראש התל.

מהאלון הקשיש מתפתלת לכיוון דרום דרך הנוף, החוצה חלקה יפה וגדולה של אלוני תבור, שבקצהָ מסתעפת שמאלה דרך מסומנת בצבע שחור המובילה לבית קשת. עיקול הדרך החד הבא מציין את חציית נחל דבורה וכ-700 מטרים אחריו נגיע למצפור התבור. זוהי נקודת מבט מופלאה על ההר המזדקר אל על בתלילות מדהימה. למרגלותיו נראים הכפר הערבי דבוריה והכפר הבדואי שיבלי. מעליהם רואים את השילוב של חורש טבעי עם יער נטוע, ובפסגה מבחינים בכנסייה הפרנציסקנית שנבנתה בשנות העשרים של המאה הקודמת.

בהמשך הדרך לכיוון דרום מתפצלת דרך המטפסת מעלה לפסגתו של הר דבורה. הר זה בולט מחומת המתלול של הרי נצרת, ולכן הדרך לפסגתו מספקת תצפיות מרהיבות על התבור ועל עמק יזרעאל. בשנות ה-30 החלה מחלקת הייעור של המנדט לייער את המורדות הצפוניים של ההר, ויערני קק"ל המשיכו את המלאכה משנת 1945 במורדות הר תבור וביער בית קשת.

נקודת הסיום שלנו – תצפית יער צ'רצ'ילצילום: יעקב שקולניק / ארכיון הצילומים של קק"ל

אל נקודת הסיום שלנו – תצפית יער צ'רצ'יל, נגיע מהר דבורה בדרך הנוף הממשיכה מערבה. מקומה בראש המתלול של הרי נצרת חושף את הנופים המרהיבים של עמק כסולות ועמק יזרעאל, גבעת המורה והגלבוע. במקום קיר המנציח את וינסטון צ'רצ'יל, ראש ממשלת בריטניה בזמן מלחמת העולם השנייה, ומולו חניון שבו ניתן לסיים את המסלול.

עונה: כל השנה

המלצה: לקחת את הזמן בכל נקודה ונקודה וליהנות מהנוף

אורך המסלול: כ-18 קילומטר

משך הסיור: מספר שעות עד יום שלם

___

פנינה לבנון היא רכזת קהילה ויער מרחב צפון בקק"ל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ