באמצע העיר ומתחת לאף: טיול ביער קהילתי ראש העין

יער ראש העין עוטף בחגורה ירוקה את שכונותיה הצפוניות של העיר ובימים אלה הוא נמצא בשיא פריחתו, כשמכל עבר צצים מרבדי כלניות ופריחה מרהיבה של פרחי בר בשלל צבעים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זוג מטייל יער קהילתי ראש העין
צילום: יעקב שקולניק / ארכיון הצילומים של קק"ל
נטע מזרחי

כשמדמיינים טיול ביער, לרוב נהוג לחשוב על טיול רחוק מהבית, שאליו צריך להתארגן בקפידה ולהעיר את הילדים מוקדם כדי לצאת לדרך. אבל מתברר שזה לא מחויב המציאות. ראש העין היא אחת הערים שהתמזל מזלן והיער הגיע עד לפתחה, בסמוך לשכונותיה החדשות. יער ראש העין, שניטע על ידי קרן קימת לישראל החל משנת 1976, משתרע על פני 1,050 דונם. הוא עוטף בחגורה ירוקה את שכונותיה הצפוניות של העיר – גבעת הסלעים, גבעת טל ונווה אפק, ומכסה את המדרונות המערביים של הרי שומרון היורדים אל מישור החוף. לאורך היער עובר ערוץ נחל רבה, שהוא אחד מיובליו של הירקון. זהו נחל אכזב, שהופך לזרם איתן בימות החורף הגשומים.

יער קהילתי ראש העין עוטף את שכונותיה הצפוניות של העירצילום: צילומי אויר אלבטרוס

היער מציע מסלולי טיול ברגל או באופניים, אתרים ארכיאולוגיים וחניונים לפיקניק. לקראת האביב עולה ביער פריחה ססגונית, ובעונות הנדידה חולפות בשמיו להקות רבות של עופות דורסים וחסידות. בימים אלה היער בשיא פריחתו, ומכל עבר צצים מרבדי כלניות ופריחה מרהיבה של פרחי בר נוספים בשלל צבעים.

יער קהילתי ראש העין צילום: יעקב שקולניק / ארכיון הצילומים של קק"ל
יער קהילתי ראש העיןצילום: יעקב שקולניק / ארכיון הצילומים של קק"ל

במטרה לחבר בין העיר והיער, קמה יוזמה ירוקה בקק"ל שנקראת "יער קהילתי". הקרן בשיתוף עיריית ראש העין ותושביה דואגים לטפח את היער ואת ערכי הטבע שבו במשך כל השנה, כמו גם להכשיר שבילי הליכה, חניונים מונגשים, יצירת מסלול לריצת שדה וניווט ושחזור אתר העתיקות אבן העזר. ב-2005 ניטעו ביער עצי חורש שונים, וביניהם: חרוב, שקד, אלה אטלנטית, שיזף, כליל החורש ואורן הצנובר ובהמשך שוקם ערוץ נחל רבה, צמחים פולשניים סולקו מגדותיו וניטעו עצי חורש, בוסתן וכרם זיתים.

יער קהילתי ראש העין: התושבים שותפים מלאים ביער צילום: יעקב שקולניק / ארכיון הצילומים של קק"ל

בט"ו בשבט 2006 נחתמה אמנה בין שלושת השותפים לשימור היער, ערכי הטבע והמורשת שבו. באמנה נוסחו עקרונות לשיתוף פעולה על פי עקרונות של פיתוח בר קיימא ומחויבות הדדית לשמירתו ולטיפוחו. ביער פעילים מזה מספר שנים מתנדבים, תושבי העיר, שהם "נאמני יער קהילתי". אלו עוסקים בפעילות הדרכה בקרב הקהילה ובטיפוח היער. מדי שנה נערכים בו אירועים קהילתיים מרכזיים, בהם חגיגות ט"ו בשבט ויום העדות ביום העצמאות.

יער קהילתי ראש העין, הכי יפה באביב צילום: יעקב שקולניק / ארכיון הצילומים של קק"ל
יער קהילתי ראש העין, יער של תושבים צילום: יעקב שקולניק / ארכיון הצילומים של קק"ל

איך מגיעים?

ממחלף קסם (כביש 6, כביש 444, כביש 5) נוסעים מזרחה בכביש חוצה שומרון (כביש 5) לכיוון אריאל. במחלף ראש העין מזרח, מול פארק התעשייה אפק, פונים ימינה (דרומה) ברחוב קיבוץ גלויות ונוסעים כ-1.3 ק"מ למפגש עם רחוב נחל רבה. כדי להיכנס ליער יש לפנות כאן שמאלה, אך בגלל שלט "אין פנייה" שמאלה יש להמשיך ימינה ברחוב נחל רבה עד הכיכר, לבצע סיבוב מלא, לחזור לרמזור הכניסה ולהמשיך היישר לפנים ליער. מי שמגיעים מתוך ראש העין ייסעו לרחוב נחל רבה ובקצהו ימשיכו היישר לפנים אל תוך היער.

מסלול טיול ביער ראש העין

נכנסים בדרך היער ונוסעים מזרחה. לאחר כ-400 מטרים מגיעים לצומת. נוסעים בסעיף הימני ולאחר כ-100 מטרים מגיעים לחניון "בצל האיקליפטוס", שכשמו כן הוא, שוכן בצל עצי איקליפטוס, וניתן למצוא בו שולחנות פיקניק ומתקני משחק. כ-200 מטרים הלאה משם, לאחר חציית נחל רבה ופנייה שמאלה, נמצא חניון נוסף, מונגש לנכים. מחסום ירוק חוסם את הדרך ומאפשר מעבר רק להולכי רגל ולרוכבי אופניים. ממשיכים ברגל בדרך היער עוד כ-400 מטרים. מכאן מתחיל את דרכו "שביל פרחי הבר".

שביל פרחי הבר וחורבת דייר

לפנינו שביל מעגלי משולט ומסומן בצבע אדום שאורכו הכולל כקילומטר אחד. אפשר, כמובן, לטייל ביער במשך כל ימות השנה, אך בחורף ובאביב ניתן למצוא בו פריחה מרהיבה של רקפות בין גזעי העצים, כלניות אדומות ולבנות, צבעוני ההרים, מיני דבורנית ופרחים רבים נוספים. בסתיו מזדקרים בצד השביל גבעולי הפריחה של החצב המצוי, ובחודשים מרץ-אפריל תחל פריחת המוני פרחים כחולים של בן החצב היקינטוני. לאורך המסלול ניתן לראות עצי אורן וברוש, וסלעים שהרוחות והגשמים המסו חלקים מהם.

שביל פרחי הבר ביער ראש העיןצילום: יעקב שקולניק / ארכיון הצילומים של קק"ל

הסלע הבונה את מורדות מערב השומרון באזור הוא גיר אפור וקשה, לעיתים דולומיטי, מתצורת סלע הקרויה בִּעְנָה. סלעים חשופים מתצורה זו יוצרים טרשים בולטים ומחודדים. דוגמה לכך אפשר לראות בסלע בולט הנמצא צמוד לשביל, בצדו השמאלי, כ-300 מטרים מנקודת המוצא לשביל פרחי הבר. הסלע עשוי טרשים בולטים מאוד ונעוצות בו עדשות צור כהות. בשקערוריות שבסלע הצטברה קרקע שהפכה אותו לעציץ טבעי המגדל רקפות, חבצלת קטנת פרחים וצמחים נוספים.

שביל פרחי הבר צילום: יעקב שקולניק / ארכיון הצילומים של קק"ל

בראש הגבעה השביל מגיע למצפור אילן על שם רס"ן אילן מאיר רייז, שהכשירה קק"ל במקום. מרפסת התצפית משקיפה על מורדות מערב השומרון - גבעות השומרון, כפר קאסם וכביש חוצה שומרון - ולמרגלותיה נמצאת חורבת דייר ובה שרידי יישוב שהתקיים בתקופה הביזנטית (לפני כ-1,500 שנה). שמו המקורי של היישוב אינו ידוע, והשם של ימינו שומר על צליל שמו הערבי של המקום – ח'ירבת א-דווייר. באתר נותרו שרידים של בית בד ושל מבנים שבהם השתמרו נדבכים מעטים של קירות בנויים מאבני גוויל גדולות. בור מים חצוב בסלע ומטויח שאוסף לתוכו מי גשם משלים את התמונה.

מצפור אילן על שם רס"ן אילן מאיר רייז עם תצפית על מורדות השומרוןצילום: יעקב שקולניק / ארכיון הצילומים של קק"ל

מכאן יורדים בשביל המסומן לדרך עפר. פונים בדרך ימינה וחוברים להמשך שביל פרחי הבר. השביל יורד במדרגות סלע טבעיות (זהירות מהחלקה לאחר גשם), בין עצי אורן ושיחים מטפסים. שימו לב לצמחים המטפסים זלזלת הקנוקנות וקיסוסית קוצנית, המנצלים את עצי היער לטיפוס. השביל מסתיים בנקודת ההתחלה בדרך היער הראשית – ממש לא רחוק מהרכבים.

עונה: ניתן לטייל במסלול הנ"ל במשך כל השנה.

המלצה: מומלץ במיוחד לטייל בחורף ובאביב, בימים בהם הפריחה בשיאה (ימים אלה).

אורך המסלול: אורך המסלול כ- ק"מ אחד

משך הסיור: בין שעה – שעתיים.

* נטע מזרחי, היא רכזת קהלה ויער של אזור שפלה וחוף בקק"ל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ