להביט על העמק מגבוה: טיול מרהיב בין מצפורים בגלבוע

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מצפור בגלבוע
מצפור בגלבוע צילום: אלבטרוס / ארכיון הצילומים של קק"ל
ציפי אלבז
ציפי אלבז

בתקופת החורף, ובייחוד באביב, הר הגלבוע שופע פריחות בעקבות הגשמים הרבים, ומי שמטייל ברכס זוכה לקבל לא רק את הנופים המרהיבים, אלא גם במנה גדושה של סיפורי היסטוריה ומורשת קרב מימי דבורה הנביאה, דרך שאול המלך ועד לימינו אלו. אך הנופים המרהיבים של עמק יזרעאל, עמק חרוד, רמות יששכר והרי גלעד -  הנשקפים מהמצפורים שקרן קימת לישראל בנתה בפסגות ההר, הם היעד העיקרי בביקור. הנוף הדרמטי ויוצא הדופן הוא תוצאה של הפרשי הגבהים בין פסגות הגלבוע אל מול נופי העמקים והגליל. מי שחפץ בטיול שמראותיו עושים טוב לעיניים וגם לנפש זה הזמן להגיע לגלבוע.

מצפור בגלבוע צילום: כאמל עליאן / ארכיון הצילומים של קק"ל
מצפורים בגלבוע צילום: אלבטרוס / ארכיון הצילומים של קק"ל

רכס הגלבוע הוא הקצה הצפוני של הרי שומרון. שבר גיאולוגי יצר הר עם מדרון צפוני הדומה לקיר זקוף שמתנשא לגובה של למעלה מ-300 מטר מעל העמקים שלמרגלותיו. הר מלכישוע, שיאו של הגלבוע, מתנשא לגובה של 538 מטר מעל פני הים.

בגלבוע, כך מסופר בתנ"ך, הביסו הפלישתים את מלך ישראל הראשון, שאול, יחד עם שלושת בניו – יהונתן, אבינדב ומלכישוע. בסיכומו של הסיפור המקראי המוכר בחר המלך ליפול על חרבו, וכיום שמות פסגות הגלבוע מנציחים את שאול ובניו. "הרי בגלבוע, אל טל ואל מטר עליכם ושדי תרומות", קונן דוד על שאול ובניו. ואמנם - אין מעיינות בהר עצמו, ולכן אין כמעט צמחייה במקומות אלה.

הגלבוע צילום: אלבטרוס / ארכיון הצילומים של קק"ל

הטיול בין מצפורי קק"ל בדרך נוף הגלבוע (כביש 667) מתחיל בכניסה המערבית ליד שער הגלבוע, נסיעה של כ-2 ק"מ מביאה אותנו אל חניון נורית, בצל עצי אקליפטוס ואורן. כקילומטר משם ניצב צריף תחנת המידע של קק"ל. כ-2 ק"מ מזרחה משם נמצא חניון כתף שאול. זה הזמן לפנות שמאלה (צפונה) ולנסוע בדרך הסלולה 1.2 ק"מ לרחבת החניה של הר שאול.

מצפור בגלבוע צילום: אלבטרוס / ארכיון הצילומים של קק"ל

המצפור הראשון בטיול הוא הר שאול, שנבנה בתרומת ידידי הקרן בקנדה. רחבת תצפית נאה שעל רצפתה מעוצבת שושנת הרוחות מקבלת את פני הבאים למצפור, בגובה 302 מטר. הייחודיות של המקום היא שההר בולט צפונה מחומת הגלבוע, בדומה למרפסת, ומעניק מבט נהדר על המתלול הזקוף של הרכס ועל עמק יזרעאל. בנקודה זו כמו בשאר המצפורים רצוי לצלם ולהצטלם. אנקדוטה מקומית: בערבית נקרא ההר תל כולילה, שמשמעותו היא 'כליל היופי'.

הר שאולצילום: כאמל עליאן / ארכיון הצילומים של קק"ל
הר שאולצילום: כאמל עליאן / ארכיון הצילומים של קק"ל
הר שאול צילום: כאמל עליאן / ארכיון הצילומים של קק"ל

לאחר שחוזרים מהר שאול לדרך נוף גלבוע (כביש 667), ממשיכים עוד קילומטר מזרחה ומגיעים לדרך העפר שפונה צפונה לחניון ולנקודה הבאה בטיול - המצפור על שם ויניה כהן, שהיה מהאידיאולוגים המפורסמים של קיבוץ עין חרוד מאוחד. הדרך למצפור אינה סלולה, אך עבירה לרכב פרטי ועל כן מומלץ לנסוע לאט. במקום חניון מבודד, טובל ביער אורנים, שמעניק תצפית נאה על הר שאול ועל עמק חרוד, הממחישה את החריגה של ההר מרכס הגלבוע.

מצפור ויניה כהן צילום: יעקב שקולניק / ארכיון הצילומים של קק"ל

אחרי הצילומים וההתפעלות מהנוף חוזרים שוב לדרך המרכזית – דרך נוף הגלבוע, ממשיכים עם הכביש כקילומטר מזרחה ומגיעים לנקודה השלישית בטיול - מצפור יצחק חידו, הצמוד לדרך נוף גלבוע. ממצפור זה ניתן לצפות בהרי נצרת ובהר דבורה, בהר תבור ובגבעת המורה, ברמת יבנאל ובכנרת, בכוכב הירדן וכמובן בעמק נחל חרוד, המשתרע למרגלות הגלבוע. במצפור ישנה אנדרטה המספרת את סיפורו של יצחק חידו, שהתחיל את עבודתו כיערן בקק"ל בשנת 1935. חידו עבד בקרן במשך 45 שנה, בעיקר ברכס הגלבוע שהיה מפעל חייו.

מצפור חידו צילום: יעקב שקולניק / ארכיון הצילומים של קק"ל
מצפור חידו צילום: אנצ'ו גוש / סוכנות ג'יני / ארכיון הצילומים של קק"ל

מהמצפור נמשיך מזרחה בדרך נוף גלבוע, נחלוף על פני קיבוץ מעלה גלבוע בדרך למצפור הרביעי והאחרון בטיול. אחרי שנחנה את הרכב נצעד בשביל קצר העובר בגן נטוע בעצי בר של ארץ ישראל, ונגיע למצפור דובי וערן שמיר המתנשא לגובה של יותר מ-600 מטר. לכן, אין פלא שהוא מעניק את אחת התצפיות המרשימות ביותר בישראל. לוחות תצפית מפורטים, חקוקים על אבן גיר, מצביעים על נקודות רבות בשטח, מהרי נצרת ועד הגלעד שבעבר הירדן.

מצפה דובי וערן שמיר נקרא על שם אב ובנו. דובי נולד בשנת 1947 בקיבוץ שדה אליהו. הוא נלחם ונפצע במלחמת ששת הימים (1967), ועשר שנים אחר, כסמג"ד בצה"ל, נהרג בתאונת אימונים. ערן בנו, יליד 1974, נהרג בשנת 1997 בפעילות מבצעית של סיירת הצנחנים שבה שירת כסגן מפקד הסיירת. כאמור, המצפה הוא נקודת התצפית האחרונה במסלול. ניתן לסיים את הטיול בפיקניק בחניון הר אבינדב, השוכן סמוך מאוד למצפה דובי וערן שמיר, בצד הצפוני של דרך הנוף.

מצפור דובי וערן שמיר צילום: יעקב שקולניק / ארכיון הצילומים של קק"ל

איך מגיעים: כביש הגישה הראשי לגלבוע יוצא מצומת נורית, שליד קיבוץ יזרעאל (כביש 675, בין סימני ק"מ 10–11). אל הגלבוע מטפס כביש נוסף, שמתחיל את דרכו בין הקיבוצים בית אלפא וניר דוד (כביש 6666). ניתן לעלות להר גם מהקצה המזרחי של כביש 675, מעט מדרום למושב שדי תרומות.

עונה: כל השנה, אך הכי מומלץ בסוף פברואר ובתחילת מרץ עם פריחתו של אירוס הגלבוע.

המלצה: רצוי לקחת את הזמן בכל נקודה ונקודה וליהנות מהנוף. 

אורך המסלול: כ-30 קילומטר ברכב.

משך הסיור: שעות בודדות.

____________

ציפי אלבז, רכזת קהילה ויער בגליל התחתון בקרן קיימת לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ