טיול ביער יתיר: היער הנטוע הגדול בישראל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יער יתיר
יער יתירצילום: אלבטרוס / ארכיון הצילומים של קק"ל
אורנית גינת
אורנית גינת

יער יתיר, היער הנטוע הגדול ביותר בישראל כיום, נמצא בצפון הנגב ונחשב לאחת ההצלחות הגדולות בתחום היערנות בארץ. את היער החלו לנטוע יערני הקרן הקיימת כבר בשנת 1964 במסגרת הפרחת השממה, ועם השנים וכנגד כל הסיכויים הוא  התפתח וכיום משתרע על שטח של כ-40,000 דונם.

יער יתירצילום: אלבטרוס / ארכיון הצילומים של קק"ל

כיום גדלים ביער למעלה מארבעה מיליון עצים בהם אורנים, ברושים, מיני אקליפטוסים, אלה אטלנטית, אשל, שיזף, חרוב, שיחים מדבריים כמו הרותם ועוד. הנטיעות הרבות הצליחו אף לייצר אפקט של "טבעת ירוקה", המונעת נדידת חולות מהמדבר צפונה וכך מאטה את תהליך המדבור. מעבר לאתר לימודי אליו מגיעים מדענים וגיאולוגים מכל רחבי העולם במטרה ללמוד על התופעה, יער יתיר הפך בשנים האחרונות גם לאטרקציה תיירותית - והוא מציע מגוון מסלולים העוברים בין אתרים ארכיאולוגיים שונים מהמאה הרביעית לספירה לצד מסלולי פריחות ונוף.

יער יתירצילום: מור דגן / ארכיון הצילומים של קק"ל
יער יתיר צילום: מור דגן / ארכיון הצילומים של קק"ל

אחת הנקודות המרכזיות ביער יתיר היא מצודת היערנים (בית היערן) היושבת בלבו. המבנה, שהוקם בשנת 1967 למטרת שיכון משפחות עובדי קק"ל שעבדו ביער, ממוקם כמבצר בנקודה גבוהה שממנה ניתן לצפות על הסביבה היות ובעת הקמתו עבר קו שביתת הנשק בין ישראל לממלכת ירדן בקרבת היער.  גם היום בית היערן משמש את עובדי קק"ל גוש יתיר, אך לא כמקום מגורים. חטיבת החינוך של הקרן מפעילה במקום מרכז שדה לפעולות חינוך והכרת הסביבה לתנועות נוער, תלמידים, חיילים וכדומה.

בית היערנים ביער יתירצילום: אלבטרוס / ארכיון הצילומים של קק"ל

מצודת היערנים מהווה גם את תחילת מסלול "דרך יער יתיר", שאורכה 9 ק"מ. מדובר בדרך סלולה לכל אורכה, המסתיימת במבואת הר עמשא, ליד חניון מקסיקו שהוכשר בקק"ל. הדרך מסומנת בצבע ירוק, והיא עוברת דרך אתרים שונים, בינהם מצפור ילדי ישראל – עמדת תצפית על המרחב; חורבת ענים – חורבה גדולה ובה עשרות מערות עתיקות, בורות מים, ואף שרידים של בית כנסת קדום מהמאה הרביעית לספירה; ושביל המתקנים החקלאיים – שביל נפרד העובר בין בור מים עתיק, גת לדריכת ענבים, וגם מפרכה ששימשה לריסוק זיתים בהכנת שמן הזית.

חורבת ענים , יער יתיר צילום: יעקב שקולניק / ארכיון הצילומים של קק"ל

מסלול נוסף ביער יתיר הוא דרך החלמוניות המסתעפת מהכביש העולה ליער מכביש צומת שוקת - ערד, לפני שנכנסים לשטח היער העיקרי (סמוך לריכוז המבנים של שבט אבו אל-קיאן), והיא מסומנת בסימון שחור. זוהי דרך עפר כבושה, נוחה לכלי רכב, המסתיימת בדרך הנוף המערבית, ליד חורבת יתיר. זכרו זאת לשנה הבאה: בחודשי הסתיו פריחת החלמוניות, מאפיינת את יער יתיר והאזור כולו לאחר הגשמים הראשונים. אז נצבע השביל בצבעי צהוב-זהב. גם לא בעונת החלמוניות, כמו בתקופה זו של השנה, הדרך מזמינה את המטיילים לעבור בשביל המערות ובור המים, העובר ביער אורנים במקביל לדרך החלמוניות. בצד השביל קיימות מערות מגורים עתיקות ובור מים קדום. תוואי שביל ההליכה עצמו שימש בעבר כתעלה שאספה אליה את מי הגשמים שזרמו במדרון והובילה אותם עד לבור המים. מסלול החלמוניות מתחיל מכביש 316 שעובר ביער, כקילומטר וחצי ממצודת היערנים.

פריחת חלמוניות ביער יתיר צילום: יעקב שקולניק / ארכיון הצילומים של קק"ל

דרך נוספת ביער היא דרך הנוף המערבית, שאורכה 15 ק"מ, והיא עוברת דרך חורבת יתיר המקראית. החורבה מזוהה עם הישוב יתיר, שהוזכר במקרא כעיר המקלט של שבט לוי בנחלת שבט יהודה. החורבה הגדולה משתרעת על כ-1,000 דונם ביער, ורוב השרידים בה הם מהתקופה הביזנטית ומהתקופה הערבית. בין ההריסות ניתן לראות שרידים של כנסייה עתיקה, שרידים של מבני מגורים, בורות, מערות, בריכות אגירה, קברים וגתות. לדרך זו, המסומנת בצבע כחול, מגיעים מכביש 60, כשני קילומטרים לאחר הכניסה לישוב מיתר. הדרך מסומנת בצבע כחול.

חורבת יתיר המקראית צילום: דודו גרינשפן / ארכיון הצילומים של קק"ל

מעבר לשלל המסלולים והנופים שיש לראות ביער יתיר, האזור מפורסם גם בזכות מטעי החקלאות בחבל יתיר ועצי הדובדבן המניבים בכל שנה כ-50 טון של פירות אדומים ויפים בחודשי האביב. המינים העיקריים הגדלים באזור הם דובדבנים וגודגדנים. כיוון שהפרי זקוק לקור רב בעונת החורף, הוא גדל באזורים הגבוהים של הארץ, ומטעי הדובדבנים בחבל יתיר, בשטח של 40 דונם ובגובה 800 מטר מעל פני הים, הם מושלמים לגידול הפרי האהוב.

יער יתירצילום: דודו גרינשפן / ארכיון הצילומים של קק"ל
יער יתירצילום: דודו גרינשפן / ארכיון הצילומים של קק"ל

דרכי הגעה ליער יתיר: ליער יתיר ניתן להגיע מכיוונים שונים. הדרך המרכזית ליער היא מצומת שוקת לכיוון ערד (כביש 31), כשני קילומטרים אחרי הכניסה ליישוב חורה. הכביש עולה צפונה (שמאלה) והמוליך אל היער. בהמשך הדרך לערד, ליד תל ערד, עולה כביש נוסף המטפס לחלקו המזרחי של היער.

המלצה: עונת האביב (חודשים מרץ-אפריל-מאי) בזמן פריחת פרי הדובדבן

אורך המסלול: בין שעה לשש שעות – תלוי במספר המסלולים שעושים ביער

__

אורנית גינת, מחלקת קהילה ויער אזור הר הנגב והערבה בקרן קימת לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ