פינות חמד ביער ביריה - למי שמכיר ולאלו שרוצים להכיר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יער ביריה
יער ביריה צילום: אבי הירשפילד / ארכיון הצילומים של קק"ל
ירון לוי
ירון לוי

יער ביריה, הגדול ביערות הנטועים בגליל, משתרע על פני כ-20 אלף דונם במדרונות המשתפלים מאזור צפת ועין זיתים מזרחה, לעבר ראש פינה וחצור הגלילית. היער נקרא על שם היישוב ביריה, ששגשג גם הוא בתור הזהב של צפת, ובו כתב רבי יוסף קארו במאה ה-16 את ספר ההלכה החשוב "שולחן ערוך". בין עצי היער שוכן מגוון עשיר של אתרים מעניינים ומרתקים, כגון מצודת ביריה, בית כנסת קדום, קברי צדיקים ועוד - אבל הפעם נוביל אתכם לכמה מקומות חדשים בשולי היער, לפינות חמד פחות מוכרות וידועות ואל מקומות ותיקים שהתחדשו. כך שגם אם כבר ביקרתם בעבר ביער ביריה, תגלו ששווה לחזור אליו ולגלות בו פינות חמד חדשות.

מצודת ביריהצילום: אלבטרוס / ארכיון הצילומים של קק"ל

נקודת המוצא לטיול היא צומת עין זיתים, הנמצאת  בנקודת המפגש של הכביש העולה ממירון לצפת (כביש 89) עם הכביש העולה לדלתון (כביש 886). מהצומת ניסע צפונה בכביש 886 ולאחר 1.1 ק"מ נגלה את הכניסה ליער פאול האריס, השוכן מימין לדרך. יער פאול האריס ניטע על ידי קרן קימת לישראל  בשנת 1965 לציון 60 שנים לייסודה של תנועת רוטרי הבינלאומית, והוא קרוי על שמו של פאול האריס, שייסד בשנת 1905 את ארגון רוטרי כארגון הומניטרי התנדבותי. בכניסה ליער ישנו חניון ובו מושבים מקורים בפרגולות עץ, המקיפים מעין במה פתוחה ומאחוריה סלעים. כדאי לשים לב לחורשת עצי ארז הלבנון היפה שליד הפרגולה, ובה נטועים 73 עצים לזכרם של חללי אסון המסוקים.

עין זיתים צילום: אנצ'ו ג'וש / סוכנות ג'יני / ארכיון הצילומים של קק"ל
יער ביריה צילום: אלבטרוס / ארכיון הצילומים של קק"ל

טיול קצר ביער יביא אתכם אל חניון נאה ובו שולחנות אבן - מקום מתאים ביותר לארוחת בוקר קלילה או לקפה ראשון. מיער פאול האריס נמשיך צפונה בכביש 886. כשחולפים  על פני הכניסה לדרך הנוף של יער ביריה (מימין, סימון ירוק) מזהים  משמאלנו את חניון עין זיתים הוותיק, המנציח בשמו את ניסיון ההתיישבות היהודי במקום בשנת 1891, שנערך למרות הניסיונות של ערביי הכפר עין זיתון להכשיל את עסקת רכישת הקרקע. היישוב ננטש במלחמת העולם הראשונה. מאוחר יותר נערכו עוד שלושה ניסיונות התיישבות, אך כולם נכשלו.

יער ביריהצילום: אבי הירשפילד / ארכיון הצילומים של קק"ל

נסיעה קצרצרה  של עוד כ-1.5 ק"מ מביאה אותנו אל הכניסה למושב דלתון. כ-100 מטר מצפון לכניסה מסתעף מערבה (שמאלה) כביש החוצה את רמת דלתון ומגיע לגוש חלב. בצד הכביש הכשירה קק"ל לאחרונה שביל המעניק הזדמנות למטיילים ולרוכבי אופניים לנוע בבטחה בלב הרמה. זו הנקודה השנייה בטיול.

יער ביריה ומצודת ביריה צילום: אלבטרוס / ארכיון הצילומים של קק"ל

אורכו של שביל דו קיום דלתון-גוש חלב שהכשירה קק"ל הוא כ-2.5 ק"מ, והוא מצויד בספסלים למנוחה ובאזור של מתקני כושר לשימוש הצועדים. השביל נוח לצעידה,  וניתן להשקיף ממנו על הנוף המרשים – של רמת דלתון, הר דלתון, הר אדמון והר יוחנן, המתנשא כקילומטר מצפון לשביל ומתאפיין בבריכות מים שבראשו. לנגד עיני הצועדים לכיוון גוש חלב ניצב הר מירון, מלך הרי הגליל. מדרום לשביל נמצא אגם דלתון. בהמשך נשוב לכניסה לדרך הנוף של היער שעל פניה חלפנו קודם (בין סימני ק"מ 41–42). זו הנקודה השלישית בטיול.

שביל דו קיום דלתון-גוש חלבצילום: אנצ'ו ג'וש / סוכנות ג'יני / ארכיון הצילומים של קק"ל

האתר הראשון שיקדם את פנינו בחלק המרכזי של דרך נוף יער ביריה הוא עין גבר, מעיין הנובע בדרך כלל כל ימות השנה. המים זורמים בתעלה מפותלת, בין עצי בוסתן וצמחי תבלין. על המעיין הוצב  מבנה עוד בתקופה הבריטית, ולידו בריכת איגום קטנה. ליד המעיין הכשירה קק"ל חניון דרך. בהמשך הדרך חולפת  על פני "עמק הבוטנה". בּוֹטְנָה הוא השם העברי של הפיסטוק, מעדן הגדל על עץ הקרוי  אלת הבוטנה, ואכן בעמק ניטעו בשנת 1963 עצי אלת הבוטנה (פיסטוק חלבי) המגוונים את היער.

עין גבר צילום: כאמל עליאן / ארכיון הצילומים של קק"ל
עין גברצילום: כאמל עליאן / ארכיון הצילומים של קק"ל

בהמשך נחלוף על פני  שרידי בית הכנסת הקדום נבוריה, שהוא אחד האתרים הוותיקים ביער. בית הכנסת, ששוחזר בחלקו בשיתוף פעולה של קק"ל ורשות העתיקות, הוא מהמאה השישית לספירה. היישוב, שקם בימי בית ראשון, חרב ברעידת אדמה בשנת 500 לספירה. מול בית הכנסת, דרומית לדרך הנוף, שוכן כבשן סיד קדום ששימש לטיוח קירות הבתים ובורות המים. הכבשן שוחזר וקירותיו מתנשאים עד לגובה ארבעה מטרים. למרגלות אתר בית הכנסת, כ-200 מטר בהמשך דרך הנוף, נובע בלב משטח סלע לבן מעיין עין נבוריה, של היישוב הקדום נבוריה. קק"ל בנתה כאן טרסות, נטעה עצי בוסתן והפכה את המקום לפינת חמד. הלאה משם נמצא מצפור אבי ויגדר, החוסה בצל עצי אורן קנרי גדולים. המצפור נהפך לאתר קמפינג מוצלח בקרב המטיילים בזכות שטח פניו המישורי. ותיק יותר הוא המצפור הבא – על שם טום וסשה. שני המצפורים מעניקים תצפיות על נחל דלתון, עמק החולה, הגולן והחרמון. בשני האתרים האלה כדאי לשלוף מצלמה ולצלם את הנוף שאחרי עונת הגשמים ירוק ופורח כפי שלא היה הרבה שנים.

נבוריה, שהינו אחד האתרים הוותיקים ביער. בית הכנסת, ששוחזר בחלקו בשיתוף פעולה של קק"ל ורשות העתיקות, הוא מהמאה השישית לספירהצילום: אבי הירשפילד / ארכיון הצילומים של קק"ל

דרך הנוף מגיעה לדרך היער הראשית. כאן יש לפנות ימינה, לחלוף אחרי דקה אחת של נסיעה על פני הכניסה ולהיכנס לחלק המזרחי והחדש של דרך הנוף, היורדת בתלילות לחצור הגלילית. זו הנקודה הרביעית והאחרונה בטיול.

האתר הראשון שנגיע אליו בדרך הוא עין מרגנית. מדובר במעיין יבש, אבל קק"ל חידשה את המקום, כשהציבה בצל עצי התאנה הגדולים שולחנות חדשים. יופיו של המקום טמון בעובדה שעצי התאנה מרוחקים זה מזה, כך שכל שולחן זוכה לאינטימיות מבורכת. בקיצור – פינת חמד אמיתית.

יער ביריה צילום: יואב לין / ארכיון הצילומים של קק"ל

אחרי עין מרגנית מעניקה דרך הנוף הזדמנות לסטות דרומה ולהגיע לפינת מרגוע ולתצפית על שם ליאורה נטלסון. המצפור נמצא מעל נחל פארעם, והוא מעניק תצפית מרהיבה על דרום עמק החולה, הגולן והכנרת.
דרך הנוף ממשיכה ויורדת לחצור הגלילית, לא לפני שהיא מעניקה לנוסעים תצפיות מרהיבות על עמק החולה והגולן, סיום הולם לטיול עם הרבה פינות חמד.

יער ביריה צילום: אבי הירשפילד / ארכיון הצילומים של קק"ל

עונה: כל השנה

המלצה: לקחת את הזמן בכל נקודה ונקודה וליהנות מהנוף

אורך המסלול: כ-12 קילומטר

משך הסיור: מספר שעות, תלוי בזמן הביקור בכל אתר ואתר.

__

ירון לוי הוא רכז קהילה ויער גליל עליון-גולן בקרן קימת לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ