מהר לפני שייגמר: טיול אל המוצא האחרון

עמק מוצא הוא מהמקומות היפים בישראל, אבל אין הרבה מקומות שאנחנו מועכים כך בלחץ כה גדול של פיתוח. זה הזמן לבקר בנקודת הטבע הקסומה הזו, לפני שתעלם

עמק מוצא
מאגר בית זית בעמק מוצאצילום: משה גלעד
משה גלעד
משה גלעד
משה גלעד
משה גלעד

עמק מוצא הוא בועה. זו ללא ספק אחת הבועות היפות ביותר שיש לנו. אלא שכמו שקורה עם בועות, גם זו עומדת להתפוצץ. רגע אחר כך היא תיראה לנו כמו חלום יפה שחלמנו. נתעורר ונתלבט אם הייתה באמת. בעוד רגע יחלו לסלול את כביש 16 שיספק כניסה נוספת לירושלים, וכבר עכשיו עובדים על קו המים החמישי של מקורות, והחפירות הארכיאולוגיות הן חפירות הצלה, כלומר יובילו להרס, ובקצה הדרומי יש כבר מתקן ענק לאספקת גז, ומתקן אחר לטיהור מים והטראסות מתכסות ונעלמות, השומרות מתפוררות והאוצר ששמו עמק מוצא עלול להתפוגג ולהיעלם.

בכמה טיולי חורף באזור צעדנו לאורך מאגר בית זית, פעם מצידו המערבי ופעם מצידו המזרחי, עברנו את הסכר, התבוננו בטראסות שעבודה אינסופית הושקעה בהקמתן, צפינו לעבר עין כרם הקרובה וחזרנו למוצא. אין הרבה מקומות יפים יותר בישראל. אין הרבה מקומות שאנחנו מועכים אותם בלחץ כה גדול של פיתוח. ירושלים גולשת עכשיו על עמק מוצא ומאיימת לכסות אותו. הוכחה נוספת לכך התקבלה לאחרונה עם אישורה של תוכנית בניית המכללות של צה"ל במרחק קצר (כשני קילומטר דרומה) ליד קרית יובל ועין כרם.

כמה פעמים סטינו מן הדרך כדי להתבונן מקרוב בשומרות, מבני האבן העגולים והיפים בשולי השדות. עשרות מהם פזורים בעמק מוצא כעדים למה שהיה כאן פעם. עובדי אדמה גידלו כאן חיטה, תאנים, זיתים, שקדים ובעיקר גפני ענבים ליין. 

עובדי אדמה גידלו כאן חיטה, תאנים, זיתים, שקדים ובעיקר גפני ענבים ליין; פריחת עצי שקד בעמק מוצאצילום: משה גלעד

"הכרמים" מסביר לי בשעת בוקר מוקדמת רון חביליו, תושב עין כרם וחובב גדול של השומרות, "היו בדרך כלל מרוחקים מגלעין הכפר ולכן תושבי הכפר בנו על הטראסות מבנים מאבן שבהם התגוררה כל המשפחה בחודשי הקיץ, בזמן העבודות בכרם, בעת בציר הענבים ואוריית התאנים, ובמהלך עיבוד הפרי, יבושו, או הפקת התירוש והפיכתו ליין. חציבת בור מים קדמה בדרך להקמת המבנה. במקביל נחצבו הגתות ומערות היקב בקרבת השומרה."

העבר של העמק כה עשיר שלא תמיד קל להבין אם השרידים המרשימים הם בני עשרות שנים, מאות ואולי אלפים. ארכיאולוגים טוענים עכשיו שכאן נולדה החקלאות, כאן היה אחד מישובי הקבע הראשונים של בני אדם מחוץ לאפריקה. בתחילתו של המסלול שמתואר כאן רואים את מחנה החפירה בו התגלו שרידים לישוב בן 9000 שנה. הרבה לפני תקופת האבות.

טראסות חקלאיות ליד עין כרםצילום: משה גלעד

התבוננות במפה מפתה מאוד לכרוך את עמק מוצא עם כל ההיסטוריה הישראלית. שני קילומטר מזרחה – דיר יאסין. שני קילומטר צפונה – הקסטל. רשימת המעיינות ארוכה – עין חרת, עין מוצא, עין ארזה, עין מבשר. עין צובה נמצאת שני קילומטר מערבה. הדרך לירושלים, זו שמייצגת אינספור נדבכים בהיסטוריה הישראלית, חוצה את עמק מוצא בתחילתו של המסלול. אי אפשר לחשוב על בועה דחוסה ונציגה נאמנה יותר של הארץ הזו.

הטיול בעמק מוצא מציע את אחת ההליכות הקלות ביותר שאפשר לדמיין – שביל סלול, ללא עליות ומורדות דרמטיות, עם תצפיות פנטסטיות על הסביבה. אורך המסלול כחמישה קילומטר הלוך וחזור או כשישה קילומטר אם צועדים במסלול מעגלי שמקיף את המאגר.

מאגר בית זית מלא עכשיו במים כפי שלא היה כבר שנים ומלבד המחשבה המעיקה שכל זה עלול להשתנות, לפחות בגרסה היפה העכשווית, אפשר ליהנות כאן הנאה מלאה.   

מאגר בית זית התמלא לחלוטין בחורף הנוכחי, רגע די נדירצילום: משה גלעד

עמק מוצא הוא קטע מנחל שורק, בין מושב בית זית למבשרת ציון והר חרת. בלב העמק חפור מאגר בית זית, שבקצהו סכר בטון גדול. בימי החורף נאגרים כאן מים רבים ומתקבצים בו עופות מים כאנפות ואנפיות, ברווזים וביצניות. אומרים שיש כאן צבאים רבים, אבל לא ראיתי אותם.

נחל שורק אמנם זורם ממזרח למערב, אבל שלא כרוב הנחלים בישראל, כיוונו הכללי של עמק מוצא הוא צפון–דרום. רוב הרכסים המערבים של העמק מכוסים ביער אורנים, שבאופן אופייני מסתיר מעינינו את הטראסות היפות. המדרונות הנמוכים, המעניינים יותר, הם שילוב בין שרידי בוסתנים ישנים, חורש ים-תיכוני ובתה.

טיול רגלי בעמק מוצא

השינויים הרבים שנערכו בשנה האחרונה בקטע זה של כביש 1 מקשים מעט על ההתמצאות אבל למעשה ההגעה לנקודת ההתחלה פשוטה מאוד – נוסעים על פי השילוט לבית זית ומכביש הגישה לבית זית יורדים לערוץ הנחל בדרך עפר. כאן פוגשים את שביל ירושלים, העולה לסטף דרך הר חרת (סימון כחול-לבן-זהב). זו הירידה לעמק מוצא. מכאן צועדים מערבה ודרומה. אם השביל בוצי מאוד מוטב לצעוד בדרך הסלולה והטובה שמסומנת ככביש אופניים וצמודה לבתי מוצא ובית זית. דרך זו מובילה דרומה לכל אורכו של מאגר בית זית ומקיפה אותו ממזרח. אפשר לצעוד בה בלי חשש בכל מזג אוויר. יש בה כמה מרפסות תצפית נהדרות, עם ספסלים ונוחות רבה. אם התנאים אינם בוציים כדאי לנסות ולצעוד (או לשוב במסלול מעגלי) בשביל המערבי יותר, שמקיף את מאגר בית זית ממערב. תחילתו צמוד לחפירות הארכיאולוגיות וסמוך לגשר מוצא הישן.  

רון חביליו בפתח אחת השומרות ליד מוצאצילום: משה גלעד

לאחר כ-500 מטר מתגלה מימין לשביל מבנה עם חדר וגג בצורת כיפה. זוהי שומרה שהשתמרה במצב מצוין. השביל ממשיך בין כרמי גפן. סביבם אפשר לראות עצי בוסתן ובהם תות, תאנה, זית ורימון. לאחר עוד כ-400 מטר נראים מימין לדרך שרידי טראסות וכבשן סיד. בסיד השתמשו לאטימת בורות מים וליצירת מלט. הבערה בכבשן נמשכה כמה ימים, בהתאם לגודלו.

מכבשן הסיד ממשיכים עוד כ-100 מטר ועולים בשביל האופניים הסלול לרחבת תצפית על המאגר. מאגר בית זית הוא מאגר עונתי מלאכותי – הוא נבנה בראשית שנות ה-50 בעקבות בניית סכר בערוץ נחל שורק. בוני הסכר בבית זית התכוונו ליצור מאגר ולשאוב את מימיו, אך כשלו. מי המאגר מחלחלים בסדקי הסלע במהירות, ובאביב הם כבר נעלמים בנבכי אקוויפר ההר. חברת "מקורות" שואבת אותם בקידוחים.

מראה סכר מאגר בית זית מכיוון עין כרםצילום: משה גלעד

בחורף גשום כמו השנה המאגר מתמלא ונוצר גוף מים באורך כקילומטר ובשטח כ-220 דונם. סכר המאגר בנוי בקצה המערבי וממנו נמשך שביל עמק מוצא עוד 1.2 ק"מ, עד רחבת החניה שבצד כביש 395, סמוך לצומת כרם. אפשר להשאיר שם מכונית שנייה או לשוב לנקודת ההתחלה.

על שוליו המזרחיים של העמק, מצפון לכביש 1, עומדים בית ילין ובית הכנסת הישן של מוצא. יהושע ילין שיפץ ב-1871 מבנה ביזנטי ופתח בו פונדק. עשרים שנה לאחר מכן בנה מאחוריו את ביתו. הבית שוחזר ושוקם והיום הוא מרכז מבקרים להיכרות עם מורשת בית ילין והמושבה מוצא. בחלקה החקלאית של משפחת ילין ליד הבית מגדלים כרמים ועצי פרי. את בית ילין מפעילה המועצה לשימור אתרים. הבית פתוח בימי שישי ושבת.

המאבק על גורלו של העמק

עמק מוצא הוא חלק מפארק ירושלים וכמה רשויות (רשות הטבע והגנים, קק"ל, עיריית ירושלים, המועצה האזורית מטה יהודה) אמורות לדאוג לו ולשמר אותו, אלא שהמאבקים הנערכים בימים אלה מעידים שמספרם הגדול של הגופים השומרים אינו ערובה לאיכות השמירה. תושבי האזור מנהלים כבר כמה שנים מאבק למען שימורו הצנוע של העמק ומתנגדים להפיכתו לפארק מפותח מדי. 

אין הרבה מקומות יפים יותר בישראל. אין הרבה מקומות שאנחנו מועכים אותם בלחץ כה גדול של פיתוחצילום: משה גלעד

בכתב ההתנגדות שהגישו התושבים כתב רון חביליו תושב עין כרם כך: "במסגרת הקמת הפארק רצוי היה לתת עדיפות לשיקום נוף התרבות התנ"כי הייחודי של האזור על פני מיקום אטרקציות מלאכותיות המתאימות לפארקים עירוניים רגילים בכל הארץ. במקום הייחודי הזה נדרשת חשיבה שונה. על כן יש לצמצם למינימום ההכרחי את מרכיב הפיתוח, ולהעדיף שיקום ושימור של הטבע רב העוצמה ושל המורשת הקדומה, שיקום טראסות ושומרות, וטיפול בקיים." במהלך הסיור המשותף שערכנו בעמק הסביר חביליו שטענה זו התחזקה מאוד בחמש השנים מאז הוגשה ההתנגדות.

ניב ויזל ראש המועצה האזורית מטה יהודה פרסם את הדברים האלה: "תוכנית 'פארק מוצא' נועדה לאפשר הקמתו של פארק מטרופוליני כשבמרכזה של התוכנית מאגר בית זית. היישובים מוצא עלית ובית זית עלולים להיפגע באופן ישיר מהפיתוח האינטנסיבי שייצור מטרד לאזור כולו. בנוסף, התוכנית מאיימת להפוך את אזור נחל שורק וסביבתו משמורת טבע ייחודית לאזור סואן ורועש שיתאפיין בעומסי תנועה כבדים ובפעילות מסחרית שאיננה מתאימה לצביון היישובים."

מבט מכיוון עין כרםצילום: משה גלעד

קבוצת תושבים מן האזור אותם מובילה שלומציון קינן טוענת בתוקף שמדובר בתוכנית שפוגעת במרחב כולו. לדברי קינן "עיריית ירושלים מבקשת לבנות בשטח פארק עמק מוצא פארק מטרופוליני ירוק. עד כאן, נפלא, אנחנו בעד! אבל מעיון קצר בתוכנית המוצעת, עוצמות הפיתוח שהעירייה מציעה יהפכו את המקום לפארק עירוני בנוי ומלאכותי, במקום הפארק הטבעי שכבר קיים. התוכנית כוללת סלילת מגרשי חנייה עבור 200 מכוניות, הקמת מוקד פעילות בשטח של 1500 מטר בנוי לטובת 'מסחר כפרי' מבלי לציין אילו שימושים ניתן לעשות בשטח 'המסחר הכפרי'. במקום שימור האגם העונתי, התוכנית מציעה בנייה של אגם מלאכותי, בשטח שכיום אינו מוצף באופן טבעי. יש לנו הזדמנות להשפיע ולהפוך את הפנינה הטבעית הזאת לפארק אקולוגי הכולל שבילי מטיילים ושבילי אופנים בלבד, אינו כולל בנייה של שטחי מסחר ואגם מלאכותי, פארק שמתחשב בבעלי החיים הרבים החיים בעמק ובצמחייה וגם בממצאים הארכיאולוגיים שנמצאו כאן".

משה גלעד

משה גלעד

כתב טיולים ותיירות

giladmo@netvision.net.il

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ