יער אילנות: מנת טבע מפתיעה במרכז הארץ

סיור בגן הבוטני באילנות הוא חוויה לאוהבי טבע וגם לילדי דור ה-Y חובבי הטכנולוגיה. מקום נפלא לעריכת היכרות עם עצים מיוחדים ומופלאים, בעלי מראה אקזוטי ומרתק

יער אילנות
בשנת 2014 זכה יער אילנות להכרה כגן בוטני, והפך לגן הבוטני המוכר ה-11 בישראל, שמשמעו - מוזיאון חי, המציג צמחים ועצים בעלי מאפיינים ייחודייםצילום: סוכנות ג'יני / ארכיון הצילומים של קק"ל
טובית שפירא
טובית שפירא

בלב השרון נמצא יער מיוחד במינו, שאין שני לו בישראל. גן עדן אמיתי לעצים ולמטיילים. יער אילנות  ממוקם בלב הארץ, על כביש 4, בין קדימה-צורן ליישוב פרדסיה, והוא משתרע על פני כ-130 דונם.

היער נוסד בראשית שנות ה-50 על ידי אנשי המחלקה לחקר היער של משרד החקלאות, והפך לארבטרום – גן אקלום העצים של ישראל. המטרה המרכזית מאחורי המהלך הייתה פשוטה: לבדוק אלו עצים הם המתאימים ביותר לייעור ארץ ישראל הצעירה. ואכן, במהלך השנים נאספו ונשתלו ביער כ-700 מינים של עצים מרחבי העולם כולו, אלו נשתלו ב-25 חלקות שונות, כשכל חלקה מכילה מיני עצים, שנאספו מאזור גיאוגרפי אחר. המקום שימש כמרכז לפעילות המחקר היערני בארץ ונעשו בו עבודות מחקר חשובות, הכוללות איסוף זרעים, טיפול במזיקי העצים ופעילות יערנית נוספת.

יער אילנות צילום: יוסי זליגר / ארכיון הצילומים של קק"ל

בשנת 1986 נסגרה המחלקה לחקר היער במשרד החקלאות ופעילות יער אילנות נפסקה. המקום ננטש וחלק מהעצים מתו כיוון שלא התאימו לתנאי האקלים והקרקע שבמקום. אחרים התנוונו מחוסר טיפול, והגן הנהדר הלך ונשכח. בשנות ה-90 החליטה קרן קיימת לישראל להציל את יער אילנות. בזכות עבודת שיקום מאומצת, היער חזר לפרוח. פעולות השיקום כללו מיפוי של הגן והעצים שבו, טיפול בעצים הקיימים, נטיעה של מיני עצים נוספים ופרישת מערכת השקיה ממוחשבת.

ביקור בגן הבוטני – מוזיאון העצים

השבילים הציוריים שאורכם כ-2.5 ק"מ, השילוט שמספר על המקום ממנו הגיע כל עץ, הבלוטים הנהדרים, יחד עם אין ספור פרחים אחרים ועצים מכל העולם, הופכים את הטיול לחוויה צבעונית ומרתקת. יער אילנותצילום: יוסי זמיר / ארכיון הצילומים של קק"ל

בכניסה לגן נעצור ליד עמדת המסבירן, שמעניק הסבר קולי קצר על הארבוטרום. ניקח את הדפדפת שבעמדת ההסברה, ונצפה במסלולי הטיול המומלצים בה, כולל מיקום העצים המיוחדים שלא כדאי לפספס. השבילים היפים שאורכם כ-2.5 קילומטרים, השילוט שמספר על המקום ממנו הגיע כל עץ, הבלוטים הנהדרים, יחד עם אין ספור פרחים אחרים ועצים מכל העולם, הופכים את הטיול לחוויה צבעונית ומרתקת. אלו נגישים גם לאנשים עם מוגבלויות, ובגינם זכה הגן בשנת 2015  בפרס מטעם עמותת נגישות ישראל. במהלך הצעידה אפשר כמובן לשבת ולהירגע באחד בספסלים שלצדי השבילים ולצפות בעצים המיוחדים, תוך עיון בדפדפת וללמוד על העצים והיער. חלק מהעצים הם אקזוטיים ויפהפיים וניתן לצפות בהם בישראל רק כאן.

היער נוסד בראשית שנות ה-50 על ידי אנשי המחלקה לחקר היער של משרד החקלאות, והפך לארבטרום – גן אקלום העצים של ישראלצילום: סוכנות ג'יני / ארכיון הצילומים של קק"ל

בשנת 2014 זכה יער אילנות להכרה כגן בוטני, והפך לגן הבוטני המוכר ה-11 בישראל, שמשמעו - מוזיאון חי, המציג צמחים ועצים בעלי מאפיינים ייחודיים. כיום, בגן הבוטני מאות מינים שונים של עצים מכל רחבי העולם.

"היער הקסום"

יער אילנות צילום: אלבטרוס/ ארכיון הצילומים של קק"ל

הילדים יוכלו למצוא עניין ולהתוודע אל מיני העצים בגן באמצעות משחק אינטראקטיבי, שניתן להורידו לטלפונים החכמים, ולקבל הסבר מפורט על כל עץ, באמצעות סריקת קוד שנמצא בסמוך אליו.

יער אילנותצילום: מיכאל חורי / ארכיון הצילומים של קק"ל

בגן תוכלו למצוא יחד עם הילדים גם את מעגל הקזוארינות ומבוך העצים המרתק בדרך חזרה. בסמוך למגרש החניה, נמצאים שולחנות פיקניק, מי שתייה ושירותים. חל איסור חמור להדליק אש במתחם הגן כולו (כולל גזיות ומנגל), וכמו כן אסור לרכוב בגן על אופניים. כלבים דווקא מוזמנים, כל עוד הם מוחזקים ברצועה. 

שביל האירוסים

שביל האירוסים צילום: מיכאל חורי / ארכיון הצילומים של קק"ל

מזרחית לגן הבוטני אפשר למצוא את שביל האירוסים, שלצדו יפרחו מאות פרחי אירוסים יפהפיים. זהו אחד השבילים הפופולאריים ביער אילנות ומומלץ לעשות אותו בחודשי פברואר-מרץ, התקופה בה פריחתו של אירוס הארגמן בשיאה. שביל האירוסים מתאים לכל המשפחה והוא נמשך כשלושה קילומטרים. ההליכה בשביל האירוסים מתחילה עם ירידה מתונה בדרך נוחה שעוברת בין ריכוזים מרשימים של פריחת צמחי בר. בין השאר, תתקלו בבן חצב יקינטוני, אירוס ארגמן, סחלבים שונים, תורמוסים ושום תל אביב. חלק מן הצמחים גדלים אך ורק במישור החוף של ישראל (ולא בשום מקום אחר בעולם). כעבור זמן קצר, תגיעו אל צומת שבילים בו תמשיכו ישר. כעבור כ-100 מטרים  תעברו לצד שני עצי אורן מרשימים. בהמשך, תחלפו על פני מרבדי פריחה מקסימים של צבעוני השרון ותגיעו אל אחד משיאי השביל – גבעת האירוסים, שעליה נטעו אלוני תבור שהיו בעבר חלק בלתי נפרד מהנוף הטבעי של השרון. ממרומי גבעת האירוסים תוכלו להשקיף אל המושבה קדימה והמושב צור משה.

שביל האירוסים צילום: מיכאל חורי / ארכיון הצילומים של קק"ל

המסלול נמשך אל חלקה הדרומי של חורשת האיקליפטוסים ובצומת השבילים הבא עליכם לפנות ימינה ואז שמאלה. בהמשך השביל, תוכלו ליהנות מפריחה נהדרת בצבעים מרהיבים. לאחר מכן, תגיעו אל בריכת מים אשר בעבר שימשה את תושבי האזור. הליכה על השביל תוביל אתכם בתוך זמן קצר אל נקודת ההתחלה.

מרכז המבקרים

לאחרונה נפתח בכניסה למתחם מרכז מבקרים שמוקדש כולו להכרת היער והעצים, והוא הראשון מסוגו בישראל. המרכז כולל אודיטוריום, בו אפשר לצפות בסרט המשלב מסע בזמן לעברו של היער מאז הקמתו ועד היום, ולאחריו להתחרות בחידון טריוויה חווייתי. בחדר התצוגות הטכנולוגי הסמוך יש מגוון משחקים אינטראקטיביים חווייתיים. בין הפעילויות המוצעות בחדר, תוכלו להשתתף בסיור וירטואלי ביער על אופניים, בסיור ביערות בכל רחבי הגלובוס, להתרשם וללמוד מעמדת ייעור עצים במדינת ישראל, מעמדת היכרות עם חלקי העץ השונים ועוד. מרכז המבקרים מציע פעילויות לילדים מגילאי גן ועד לאזרחים ותיקים, והכניסה אליו היא בתשלום ובתיאום מראש. ניתן לתאם ביקורים בטלפון 09-8974800 או במייל: mmilanot@kkl.org.il.

מרכז המבקרים ביער אלינות צילום: ברכה שטיין , עובדת קק"ל / ארכיון הצילומים של קק"ל
תוכלו להשתתף בסיור וירטואלי ביער על אופניים, בסיור ביערות בכל רחבי הגלובוס, להתרשם וללמוד מעמדת ייעור עצים במדינת ישראל, מעמדת היכרות עם חלקי העץ השונים ועודצילום: יוסי זליגר / ארכיון הצילומים של קק"ל

הוראות הגעה: על מנת לבקר ביער אילנות, עליכם לנסוע צפונה על כביש 4, בין קדימה לפרדסיה. בערך קילומטר אחד צפונית לצומת הדסים, עליכם לפנות מזרחה (שמאלה אם אתם באים מצפון, וימינה אם הגעתם מכיוון תל אביב). עקבו אחר השילוט "לאילנות" והחנו את רכבכם בחנייה אשר נמצאת בחורשת אקליפטוסים. משם, תצעדו מזרחה בדרך אספלט אשר הופכת בשלב מסוים לדרך עפר. השביל פונה צפונה בסמוך לחורשת האקליפטוסים. בחורשה עצמה תפנו ימינה ותתחילו את המסלול.

יער אילנות צילום: יוסי זמיר/ ארכיו�

עונה: במהלך כל השנה .

המלצה: לא לוותר על מעגל הקזוארינות והמבוך.

אורך המסלול: לפי בחירה (יש מסלול קצר ויש מסלול ארוך יותר)

משך הסיור: בין שעה לשעתיים

___

טובית שפירא, מנהלת מרכז המבקרים ביער אילנות של קק"ל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ