טיול בפארק המעיינות: נוף משגע, עבר מעניין ומים חמימים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פארק המעיינות
סיור רכבים בפארק המעיינות צילום: אדוה קימלפלד / ארכיון התצלומים של קק"ל
ציפי אלבז
ציפי אלבז

למרגלות הקיר הזקוף של רכס הגלבוע נמצא פארק המעיינות, הכולל שלושה מהמעיינות השופעים ביותר בעמק בית שאן: עין שוקק, עין מודע ונחל הקיבוצים. חובבי טיולי המים ישמחו לבקר ואף לטבול בימים אלו במקום, בעיקר לאחר כמויות הגשם הנדיבות שקיבלנו בחורף הזה. למי שחושש מקור – אל חשש, מי המעיינות שומרים על חומם הנעים – 28 מעלות, לאורך כל חודשי השנה.

פארק המעיינות צילום: אדוה קימלפלד / ארכיון התצלומים של קק"ל
פארק המעיינות צילום: יעקב שקולניק / ארכיון התצלומים של קק"ל

איך ייתכן שבאזור עמק בית שאן, הנחשב לשחון, זה שלא יורדים בו יותר מדי משקעים בחורף ממוצע, נמצאים מעיינות רבים השופעים במים כל השנה? התשובה טמונה בשני מקורות: הגלבוע, שהוא החלק הצפוני ביותר של הרי השומרון, ויורדים בו משקעים רבים יותר מאשר בעמק שלמרגלותיו, וגם מים רבים, שמקורם מהאזור רב המשקעים של הרי שכם, הזורמים בתת-הקרקע ומגיחים לאוויר העולם בעמק בית שאן.

איך מגיעים?

אם אנו מגיעים מאזור המרכז או מאזור חיפה, נעלה על כביש עפולה–בית שאן (כביש 71) וניסע מזרחה עד לצומת בית השיטה. שם נפנה ימינה ודרומה לכיוון קיבוץ בית אלפא (כביש 669). נמשיך בנסיעה עד לכניסה לגן לאומי גן השלושה (הסחנה). בכיכר שלפני הכניסה לסחנה נפנה ימינה, נעקוף את גן השלושה בדרך העוברת במקביל לגדר הגן הלאומי, וחיש קל נגיע לחניה של פארק המעיינות.

פארק המעיינות צילום: מלכה ברקאי / ארכיון התצלומים של קק"ל
עין מודע צילום: יעקב שקולניק / ארכיון התצלומים של קק"ל

הכניסה לפארק אינה כרוכה בתשלום, אך צריך לקחת בחשבון את המרחקים הגדולים יחסית בין המעיינות. זה לא פשוט לסחוב צידנית למרחק כה רב, ולכן, מומלץ לעלות כבר בכניסה (בתשלום) על רכבת קרוניות שעוברת בין המעיינות. לחלופין ניתן להביא מהבית אופניים (או לשכור במקום), או לעלות על רכב חשמלי לנסיעה עצמית, המסוגל לשאת ארבעה עד שמונה נוסעים, בתשלום לפי שעה. עכשיו, כשיש לנו איך לדלג בין המעיינות, נוכל להתחיל בטיול.

עין מגדלצילום: מלכה ברקאי / ארכיון התצלומים של קק"ל

עין מגדל

הנקודה הראשונה בטיול היא עין מגדל -  מהמעיינות הגדולים בפארק. מחצית מהמים נשארים בבריכת המעיין הרחבה, והשאר ממשיכים וזורמים לפלג המפורסם, המכונה נחל הקיבוצים. השם 'עין מגדל' מנציח את קיבוץ תל עמל (כיום ניר דוד), שהיה הראשון ליישובי חומה ומגדל, ועלה על הקרקע, בתוך שעות מספר, ב-10 בדצמבר 1936. נחל קיבוצים זורם בתחום הפארק לאורך כמעט 1.5 ק"מ ואחר כך מימיו מוזרמים באמות מים  להשקיית שדות העמק. החלק העילי של הנחל, הכלול בטיול הוא שמורת טבע מוכרזת. בעקבות הגשמים האחרונים הזרימה חזקה וההליכה לצד הנחל היא מראה מרהיב לעיניים. נצעד כמה מאות מטרים לצד הערוץ ונחזור באותו המסלול לנקודת היציאה. נעלה על כלי הרכב עמו הגענו, ונעבור לנקודה הבאה.

תל שוכה צילום: מלכה ברקאי / ארכיון התצלומים של קק"ל

תל שוכה

הנקודה הבאה במסלול היא תל שוכה, הנמצא מדרום לנחל קיבוצים ואליו נגיע לפי השילוט. נעלה על הגבעה, שבראשה מגדל בטון בן שלוש קומות, וכאן מקבלים תצפית נפלאה על האזור. המגדל נבנה בשנת 1939 כעמדת הגנה על קיבוץ ניר דוד, לאחר ששלושה חברי הקיבוץ נקלעו למארב ונרצחו. בסביבות תל שוכה התגלו עדויות מהעבר הפרהיסטורי של המקום, בדמותם של כלי צור, מתקנים חצובים בסלע וכלי אבן, שכיום מוסיפים רקע דרמתי לנוף המקסים. אחרי שלמדנו קצת היסטוריה, התרשמנו ממבנה התצפית והשקפנו על האזור, נעלה שוב על כלי הרכב, ונעבור לנקודה הבאה.

תל שוכה צילום: מלכה ברקאי / ארכיון התצלומים של קק"ל

עין שוקק

מי שאוהב פינות חמד בטבע, זה המקום לעשות בו עצירה לקפה עם עוגיות, לערוך שיחת נפש או סתם להראות לילדים שבריכות יש גם בטבע. עין שוקק הוא מעיין התחום בבריכה גדולה ויפה, בעלת מים צלולים המזמינים לטבול בהם (וזה בהחלט מומלץ ככל שמזג האוויר ילך ויתחמם). מסביבו – עצים נותני צל, שביום חם ניתן להצטנן בצלם. מעין שוקק מתחילה את דרכה אמת מים מודרנית, המנקזת את מימיו להשקיית הגידולים.

עין שוקק צילום: אבי הירשפילד / ארכיון התצלומים של קק"ל

קיר האבן הבנוי בצד המעיין הוא חלק מבריכה, שאגרה בעבר את מי המעיין והזרימה אותם לשתי טחנות קמח. הטחנה העליונה (טחנת אל-ג'וסק) הייתה צמודה לסכר, אך לא נותר ממנה שריד. לכן, נרד כ-350 מטר במורד הפלג של עין שוקק לתחנה התחתונה (טחנת אל-אשרף), שחלקים ניכרים ממנה שרדו. כמות המים הרבה במעיין נוצלה בעבר להפעלת לא פחות שלושה זוגות של אבני רחיים, שטחנו חיטה לקמח. אחרי שהתרשמנו ונחנו מעט, ממשיכים לכיוון נקודת הטיול הבאה.

צילום: דרור ארצי / ארכיון התצלומים של קק"ל

עין מודע

בתקופה הזו של השנה, כשהגשמים עדיין יורדים באזור, מומלץ להתעכב מעט ולהביט אל בריכות הדגים הרבות שנמצאות על הדרך בין עין שוקק לנקודה הבאה במסלול - עין מודע.

עין מודעצילום: אדוה קימלפלד / ארכיון התצלומים של קק"ל

עין מודע הוא מעיין גדול, השוכן בצל חורשת איקליפטוס נאה, שזכה לשיפוץ נרחב של קרן קיימת לישראל והחניון בו הוא נעים במיוחד. למי שטרם טבל באחד המעיינות – זה המקום. מי המעיין נאספים בבריכה גדולה במיוחד, שאורכה כ-40 מטרים, ועומק המים בה מגיע לגובה של כחצי מטר, ולכן היא נוחה גם לילדים. בנקודה הזו, שהיא האחרונה בביקור בפארק, מומלץ לקיים ארוחת צהריים, לנוח מעט, לטבול במים, ולאגור אנרגיות וכוחות לקראת הנסיעה חזרה הביתה. כאן נעלה על כלי הרכב ונחזור לכניסה לפארק, אחרי טיול נעים ומרענן במיוחד.

עונה מומלצת: כל השנה, אבל אחרי החורף הנוכחי מומלץ לבקר כבר עכשיו.

המלצה: להביא משקפות לצפייה בציפורים, כובע ובגדי ים.

אורך המסלול: כ-10 קילומטרים.

משך הסיור: בין שעה וחצי לשלוש שעות ויותר. תלוי כמה רוצים לשהות בכל נקודה ונקודה בסיור.

_____

ציפי אלבז היא רכזת קליטה ויער אזור גליל תחתון בקק"ל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ