ירושלים ירוקה: טיול בשביל הארז

שביל הארז ביער ירושלים מוביל בין זני עצים מיוחדים לתצפיות מרהיבות על הרי ירושלים, וגם לעץ הארז ששתל בן גוריון במו ידיו. גת עתיקה, שוחות לחימה טורקיות, מערות ופריחת אביב הופכים את הטיול למעניין במיוחד

"ארז בן גוריון" – עץ ארז אותו שתל ראש הממשלה הראשון של ישראל במו ידיו ב-2 בפברואר, 1958
"ארז בן גוריון" – עץ ארז אותו שתל ראש הממשלה הראשון של ישראל במו ידיו ב-2 בפברואר, 1958צילום: אבי בלבן / ארכיון הצילומים של קק"ל
גידי בשן
גידי בשן

היום קשה להאמין, כשהירוק מביט מכל עבר, אבל בקום המדינה, ההרים סביב ירושלים היו הרי טרשים קירחים. מי שיזם את נטיעתו של גוש היער הגדול הראשון ממערב לעיר, המכונה כיום "יער ירושלים" היה יוסף וייץ, מראשי קק"ל, ובהמשך ארגונו המשיך במפעל הייעור, עד שתוך שנים מעטות השתרע היער על פני לא פחות מ-3,500 דונם.

עם השנים, ירושלים התרחבה מאוד ושכונות גדולות כמו עין כרם, גבעת שאול, קרית היובל, בית הכרם, הר נוף ואפילו בית זית ומוצא שלחו את זרועותיהן אל תוך היער העירוני באופן משמעותי. גם מרכז "יד ושם" וקבר הרצל נגסו בו לא מעט. למרות הכל, היער הוא עדיין הריאה הירוקה המשמעותית של העיר הגדולה ומקום מפלט שהתושבים יכולים לצעוד אליו ברגל, וליהנות מקצת טבע סמוך לבית.

בשנים האחרונות עבר יער ירושלים תהליך פיתוח בו הוכשר לביקורי קהל. ביער נפרצו דרכים באורך כולל של 15 קילומטרים, שמאפשרות להגיע לפינותיו האינטימיות ביותר. בנוסף לאלו, סומנו גם שבילים להולכי רגל, נוספו שלטים לאתרים הפזורים בו והוקמו חניונים ומתקני שעשועים, שהופכים את הטיול בו למתאים לכל המשפחה. זו סיבה מספיק טובה, לבחון אותו מקרוב.

יער ירושלים צילום: אבי בלבן / ארכיון הצילומים של קק"ל
שביל הארז צילום: אבי בלבן / ארכיון הצילומים של קק"ל

איך מגיעים

הבאים מתל אביב והמרכז יפנו בצומת גינות סחרוב. הכניסה היא ליד מאפיית אנג'ל ותחנת הדלק ברחוב בית הדפוס. כניסה נוספת היא ממושב בית זית. לציר הר הרצל-יד ושם: מגיעים מיד ושם ונוסעים עד לרחוב פרחי חן בשכונת יפה נוף בירושלים.

חונים ברחוב פרחי חן, בצמוד לגן אוסטרליה, ויורדים בדרך הסלולה לתוך היער. הדרך היא חד סטרית, ומאפשרת לכלי רכב לנסוע רק לכיוון ממנו באנו, לכן יש להיזהר. במדרון שמשמאל לדרך, בין הטרסות היפות שבונות את גן אוסטרליה, אפשר ליהנות מיופיים של עצי בר כגון עוזרר קוצני, אלון מצוי, כליל החורש, אלון טורקי, תאנה וזית, ולצידם, כמובן,  עצי יער ובהם ברוש אריזוני, ברוש מצוי ואורן ירושלים.

צועדים כ-80 מטרים, עד לשלט שמכוון שמאלה לשביל הארז (סימון כחול לכל אורך השביל). השביל מטפס לפינה המוקדשת לזכרו של אילן חלימי, שנרצח בצרפת בשנת 2006.

השביל מטפס לפינה המוקדשת לזכרו של אילן חלימי, שנרצח בצרפת בשנת 2006צילום: אבי בלבן / ארכיון הצילומים של קק"ל

במקום נמצא גם קיר הנצחה לתורמים מאוסטרליה, ומאחוריו יוצא השביל אל היער ואל הטבע. השביל, ששמו המלא הוא "דור בארז", קרוי על שמו של דור כהן, יליד שכונת יפה נוף, שנהרג בעת טיול בגיאורגיה ומשפחתו וחבריו תרמו לשיקומו, כמו גם על שמו של הארז, שעליו נפרט בהמשך.

לאחר כמה צעדים מגיעים לשלט עץ ועליו הכיתוב "חניון גמלאי קק"ל". על מנת להגיע לחניון עצמו יש לסטות מהשביל ימינה, אל חניון קטן וחביב שאפשר לעצור בו לארוחה קלה.

"חניון גמלאי קק"ל". יער ירושלים צילום: אבי בלבן / ארכיון הצילומים של קק"ל

תצפית להרי ירושלים

חוזרים לשביל. ממשיכים עד שמגיעים לפתחה של מערה קטנה. שם יורדים במדרגה וממשיכים כ-200 מטרים עד לספסל הצופה אל הנוף היפה של הרי ירושלים. ההרים נראים מכאן במלוא הדרם: שכונת הר נוף (בפסגתה מצפה נוף – אזור נטוע ביער קק"ל), מושב בית זית וסכר המאגר שלידו, מוצא, כביש תל אביב–ירושלים, מבשרת ציון, הכפרים בית סוריכּ ובידו, הר אדר, קניון הראל, מעלה החמישה והקסטל. בהחלט מקום יפה, ששווה עצירה. בהמשך השביל, במדרון שמצד שמאל מערה נוספת. שווה להציץ פנימה, לחלל שעומקו לא יותר מחמישה מטרים, ולראות שצומח מתוכה עץ תאנה מרשים. ספרי הקודש בתוך המנהרה מרמזים כי היא משמשת כאתר התבודדות לתפילה.

יער ירושלים צילום: אבי בלבן / ארכיון הצילומים של קק"ל

העץ של בן גוריון

כ-100 מטרים משם עולה שביל קצר לעץ "ארז בן גוריון" – עץ ארז אותו שתל ראש הממשלה הראשון של ישראל במו ידיו ב-2 בפברואר, 1958. כדי להגיע לעץ יש לרדת מהשביל "הכחול" (על פי השילוט) ולפנות שמאלה אל רחבה קטנה שבה הוא צומח. ליד הרחבה נראות בבירור שוחות ותעלות מגן שחפרו הטורקים במלחמת העולם הראשונה במאמץ להגן על ירושלים מפני הכובשים הבריטים. 

מומלץ להמשיך עוד כ-200 מטרים במעלה השביל ולהעפיל "למצפה כרם" (ח'ירבת חמאמה). השביל עובר בין תעלות קשר נוספות של הטורקים. תעלות אלו לא ממש עזרו. במלחמת העצמאות התבצר בהן כוח ערבי, אך הוא לא עמד כנגד פלוגת הגדנ"ע יהונתן, שתקפה את המקום ב-10 ביולי 1948 וכבשה אותו. מה שמעניין יותר היא התצפית היפהפייה ממצפה כרם. מכאן אפשר לראות במבט פנורמי את "בקעת הקהילות" של "יד ושם", הר חרת, צובה, הר טייסים, איתנים, קרית היובל, הר גילה, אורה, בית חולים "הדסה" עין כרם ואבן ספיר. חשוב להיזהר מבורות פתוחים בעת השיטוט במצפה. מכאן חוזרים לשביל ארז, לסימון הכחול המוכר.

"ארז בן גוריון" – עץ ארז אותו שתל ראש הממשלה הראשון של ישראל במו ידיו ב-2 בפברואר, 1958צילום: אבי בלבן / ארכיון הצילומים של קק"ל

חניון אונטריו

בהמשך הדרך, השביל חוצה את הכביש הראשי שעובר ביער ויורד בגרם מדרגות קצר לפינת מרגוע על שם שחקנית הקולנוע המפורסמת אינגריד ברגמן, ליד מרכז ציפורי. בין עצי האורן פזורים מתקני שעשועים לילדים. 

משם ממשיכים וחוצים את הכביש שמוביל למרכז ומגיעים לחניון אונטריו – החניון המרכזי של יער ירושלים. בחניון יש שולחנות פיקניק ומתקני משחק וספורט. זה מקום מצוין לעשות בו עצירה לארוחה. ליד הדרך הרחבה, שעוברת לצד החניון, ישנו קיר הנצחה ובו תצלום של דוד בן גוריון נוטע את הארז המפורסם, שעל שמו נקרא השביל.

יער ירושלים צילום: אבי בלבן / ארכיון הצילומים של קק"ל
יער ירושלים צילום: אבי בלבן / ארכיון הצילומים של קק"ל
חניון אונטריוצילום: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע

לאחר העצירה, מקצה הדרך הרחבה שליד החניון צועדים על פי השילוט "שביל הארז" כ-100 מטרים בדרך עפר רחבה, פונים ימינה על פי סימון השבילים הכחול. חדי האבחנה יוכלו לגלות אחרי כ-350 מטרים גת חצובה בסלע. לגת צמוד בור עתיק, שלמרבה הפליאה מצליח להתמלא במים גם בימינו. כדי להגיע לשם יש לסטות כמה צעדים מהשביל. זה כדאי, בעיקר אחרי גשם.

יער ירושלים צילום: מלכה ברקאי / ארכיון הצילומים של קק"ל

במעלה נחל רבידה

שביל הארז ממשיך באזור שבו צומח יער מעורב, שמורכב מעצי מחט נטועים ומעצי חורש. הגיא העמוק שמשמאל נקרא נחל רבידה. השביל עובר ליד ריכוז גדול של שיחי אוג הבורסקאים, שמפירותיו מכינים את התבלין סומק. השביל ממשיך לטפס במדרון מיוער ביער מעורב של אורן ברוש. בסביבה זו נמצאו קינים של נץ מצוי, שנוהג להקים את קיניו בראשי עצים גבוהים ביער ירושלים.

השביל עובר באזור של שיחי לוטם שעיר וקורנית מקורקפת ועולה בחזרה ליער. בין השיחים עולים בתקופה זו של האביב פרחי צבעוני ההרים ומיני סחלבים, בהם סחלב אנטולי, הניכר בעליו המנוקדים בכתמים אדומים. מערות קטנות בצד השביל הן מעשה ציפורניהם של דורבנים. לאחר מספר צעדים משם נמצא את עצמנו שוב בנקודת המוצא - גן אוסטרליה.

עונה מומלצת: המסלול מומלץ ומתאים בכל עונות השנה

אורך המסלול: כ-4 ק"ילומטרים.

משך הסיור: בין שעה לשעתיים.

___

גידי בשן הוא רכז קהילה ויער  אזור ההר בקק"ל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ