טיול ביער כברי מגלה את ארץ המעיינות המפתיעה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יער כברי
יער כבריצילום: כאמל עליאן / ארכיון הצילומים של קק"ל
פנינה לבנון
פנינה לבנון

אחרי הימים הגשומים שבאו דווקא עם בוא האביב, יער כברי חידש את צבעו הירוק ואין מתאים ממנו - דווקא עכשיו - לטיול קליל בנתיב הליכה מעגלי בתוואי נחל געתון, מעין אשחר לעין מירב. מדובר בטיול טבע קסום שבמהלכו עוברים על פני מעיינות, חורשות מוצלות, מצפורים עם תצפיות נוף מרהיבות, ולמי שבעניין של טיול נינוח יש גם שפע של נקודות עצירה למנוחה או לפיקניק מושלם.

יער כברי, שעיקרו עצי מחט, משתרע מצפון לנחל געתון, משני צדי כביש צומת כברי-מעלות (כביש 89), בגובה של עד 250 מטר מעל פני הים. שילוב של נתונים טבעיים עם שבילים ואתרים שטופחו במשך השנים הופכים את האזור למקום קלאסי לטיול. היער אינו גדול במיוחד, אך ניתן למצוא בו ובסביבתו מבחר מרשים של מקומות מעניינים לביקור, ובהם חורשים טבעיים ויערות נטועים, אתרי עבר ומורשת קרב, חניונים ומעיינות.

יער כבריצילום: כאמל עליאן / ארכיון הצילומים של קק"ל

שביל הטיול מעין אשחר לעין מירב, הוא שביל מעגלי מסומן בשחור. השביל עולה על ההר, יורד אל המעיינות אט וחשור, וממשיך אל עין מירב. החזרה היא דרך נחל מירב. את השביל הכשיר בשנת 2003 נוער מתנדב מתנועת בני המושבים, במסגרת מפעל לזכרו של יוסי יפה ז"ל.

חורבת געתון צילום: מיכאל חורי / ארכיון הצילומים של קק"ל

איך מגיעים?

נוסעים בכביש 89 (נהריה-מעלות) עד צומת געתון, ופונים דרומה לכביש 8833 המוביל לגעתון וליחיעם. נוסעים כ-1.2 קילומטרים עד דרך עפר משולטת (עינות הגעתון) הפונה שמאלה. נוסעים עוד כשני קילומטרים בדרך העפר על פי השילוט. נקודת ההתחלה של המסלול היא במבנה השאיבה של עין אשחר.

האורן הגדולצילום: כליל אדר / ארכיון הצילומים של קק"ל

האורן הגדול

את נתיב ההליכה מתחילים במבנה השאיבה של עין אשחר. נכנסים אל מעבה החורש, העשיר בעצי אלון מצוי, לבנה רפואי, כליל החורש וחרוב. שם השביל ממשיך מערבה ומתחיל לעלות אל "האורן הגדול". מדובר באורן ירושלים מרשים ביותר, שריד ליער האורנים שניטע על ידי קק"ל ב-1948 בשלוחה הררית זו. בשטח שמסביב נבנה גשר עץ על ערוץ הנחל, והוכשרו שבילים ופינות פיקניק מוצלות בצל עצי בוסתן, תאנה, שקד ותות.
בצומת השבילים עולים בדרך הפונה מעלה (שמאלה) אל תצפית החרוב, שממנה נשקפים נופי עמק הגעתון. מהתצפית אפשר להבחין בחורבת געתון, בבוסתני עצי שקד ובתשלובת של מאגרי מים שהקימה קק"ל במקום לאיסוף מי הקולחין של יישובי ההר וטיהורם לטובת השקיית פרדסי היישובים בסביבה. זו תצפית מצוינת לקחת את הזמן, לצלם וללמוד על האזור.

חורבת געתון צילום: כאמל עליאן / ארכיון הצילומים של קק"ל
חורבת געתון צילום: כאמל עליאן / ארכיון הצילומים של קק"ל
חורבת געתון צילום: כליל אדר / ארכיון הצילומים של קק"ל
חורבת געתון צילום: מיכאל חורי / ארכיון הצילומים של קק"ל

חורבת געתון

לחובבי ההיסטוריה כדאי לעצור בהמשך הדרך בחורבת געתון (חורבת סורסוק) - שריד ליישוב שהתקיים במקום עוד בתקופת הברזל. השרידים המרשימים שנמצאים במקום הם מבנים, בתי בד, בריכת מים חצובה ובית קברות מוסלמי. בית חווה עות’מאני עומד בחלק המערבי של האתר. מסביב לחורבה יש מתקני פיקניק, שעליהם ניתן לפרוס ארוחה קלה. בקצה המערבי של התל, עליו שוכנת החורבה, נובע מעיין געתון, אותו אפשר לבקר. חוזרים לשביל המסומן שחור, המוביל מזרחה. השביל מפלס נתיב בתוואי נוח למדי, לעתים סלעי, על השלוחה הדרומית לנחל געתון. בדרך אפשר לעשות עצירות קלות בצל עצי החורש.

יער כבריצילום: כליל אדר / ארכיון הצילומים של קק"ל
חורבת געתון צילום: מיכאל חורי / ארכיון הצילומים של קק"ל

עין מירב

לאחר כ-20 דקות הליכה, יורדים מהשלוחה אל מעיינות אט וחשור. חולפים על פני מחסום ברזל המונע מעבר בקר, ופונים דרומה. חוצים את אפיקו הרדוד של נחל מירב, פונים ימינה (מערבה) בדרך העפר, ומגיעים אל עץ האקליפטוס הענק ועץ התאנה שבעין מירב.
כדאי מאוד לעצור למנוחה קלה. מי המעיין זורמים אל בריכה עגולה שבנויה אבני גזית מסותתות. אפשר לטבול עם הילדים בבריכה הרדודה ולאחר התרעננות להמשיך ישר (מערבה) כ-300 מטרים, מפיצול דרך העפר. מיד לאחר המפגש עם שני עצי ברוש גבוהים נמצא שלט עץ (מימין), שמפנה חזרה (ימינה) אל השביל לעין אשחר. לאחר 15 דקות הליכה שבים לעין אשחר – נקודת ההתחלה של הטיול.

עונה: כל השנה

המלצה: להגיע בתקופה הזו של השנה אחרי החורף הגשום 

אורך המסלול: כ-3 קילומטרים

משך הטיול: שלוש שעות

______________

פנינה לבנון היא רכזת קהילה ויער גליל מערבי-כרמל בקרן קיימת לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ