פארק הירדן: הרבה מעבר למנגל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פארק הירדן
פארק הירדן צילום: כאמל עליאן / ארכיון הצילומים של קק"ל
ירון לוי
ירון לוי

חופשת הפסח היא הזדמנות מצוינת לגיבוש משפחתי בחיק הטבע, ואחד המקומות המושלמים לבלות בהם עם המשפחה, למספר שעות ואפילו ליום שלם הוא פארק הירדן, שבצפון הכנרת. מדובר באתר שכולל בתוכו שפע של מים, חיי בר שוקקים, פינות שקטות להינפש בהם ואתרים ארכיאולוגיים. כלומר, בפארק הירדן יש כמעט את הכל כדי לקיים בילוי מושלם בטבע.

פארק הירדן נמצא בבקעת בית ציידה, רגע לפני שהירדן נשפך לכנרת. הבקעה היא אגן שהתמלא בסחף שהביאו עמם נהר הירדן והנחלים היורדים מן הגולן. בגלל השטח המישורי והסחף הרב, נוצרו בבקעה אפיקים משניים, שעוקפים את המחסומים ומחפשים מוצא אל הכנרת, ומתאחדים לקראת הכניסה אליה. פארק הירדן שוכן בצד האפיק המזרחי של הירדן, וכולל גם צדי אפיקים ואיים קטנים, שמכוסים בסבך צפוף של צמחייה, בעיקר של קנה מצוי ועצי ערבה.

פארק הירדן צילום: יוסי זמיר / ארכיון הצילומים של קק"ל

איך מגיעים?

נוסעים מטבריה צפונה בכביש המערבי של הכנרת (כביש 87). חוצים את הירדן בגשר אריק וממשיכים עוד כ-3 קילומטרים עד לצומת בית ציידה. פונים צפונה (שמאלה) בכביש 808 ומגיעים לאחר כ-2 קילומטר לכניסה לפארק, משמאל לכביש. אפשר להגיע לצומת בית ציידה גם מכביש הכנרת המזרחי (כביש 92).

על מגלשות וטחנות קמח

הפארק מציע לא מעט אתרים, טיולים ופינות מנוחה, אבל אם כבר הגענו עד לכאן, רצוי לנצל את כל מה שהמקום מציע. האתר הראשון שחובה לבקר בו, נמצא בסמוך לחניון המרכזי של הפארק - שם חונים - הוא אתר טחנות הקמח. בפארק הירדן פעלו בעבר לפחות 12 טחנות קמח, שניצלו את שפע המים שזורמים בערוץ הירדן. המים לטחנות הגיעו בארבע תעלות מטויחות, שאחת מהן שופצה והיא מוליכה כיום מים לאורך 600 מטרים, אל שתי טחנות קמח. טחנות הקמח המשוחזרות הן מטיפוס "טחנות המגלש": המים גולשים במגלשה אלכסונית אל מנהרה שנמצאת בקומה התחתונה של המבנה. כוח המים מסובב גלגל כנפיים וזה מסובב את אבני הטחינה.

פארק הירדן צילום: כאמל עליאן / ארכיון הצילומים של קק"ל
פארק הירדן צילום: יוסי זמיר / ארכיון הצילומים של קק"ל

תל, שרידי ממלכה ומעיין

אתר נוסף שחובה לבקר בו נמצא בחלקו הדרומי-מזרחי של הפארק, וניתן להגיע אליו לפי השילוט, ברכב או ברגל. מדובר ב"בית ציידה" - תל המתנשא לגובה של כ-25 מטר מעל סביבתו, וניתן להבחין בו גם ממרחק. נראה כי בימי בית ראשון שכנה כאן העיר צר, בירת ממלכת גשור. מתקופה זו נחשפו שרידי ארמון, שער העיר האדיר, חומה איתנה ובניינים מרשימים. בית ציידה נודע בימי קדם כאזור עשיר בדגה. במקום שכן בימי בית שני כפר דייגים ומכאן גם שמו, שמשמעו 'בית הדיג'.

צועדים במסלול טיול משולט שהסדירה קק"ל, הכולל שחזור שרידי המבנים החשובים שנחשפו במקום וציטוטים של מקורות קדומים המתארים את בית ציידה. למרגלות התל נוכל לצפות גם בעין משפע – מעיין היוצר פלג קטן ונאה שזורם לירדן. אפשר להגיע למעיין בשביל חדש להולכי רגל שיורד מהתל או ברכב בשביל הנגיש. לצד הפלג הוצבו שולחנות פיקניק – מקום מושלם להירגע ולאכול ארוחה קלה.

המסלולים הקצרים

פארק הירדן צילום: יוסי זמיר / ארכיון הצילומים של קק"ל

אחרי ביקור בשני האתרים או לפחות באחד ורגע לפני שרצים להדליק את המנגל, מומלץ לבחור באחד או שניים מארבעה מסלולי הליכה שיש לפארק הירדן להציע. כולם יוצאים ומסתיימים באתר טחנות הקמח, אך דרגת הקושי שלהם שונה. כולם יפים, כולם רוויי מים וצמחייה ומומלצים מאוד.

מסלול המים הקצר (המסלול הסגול) הוא באורך 400 מטרים ונמשך כ-15 דקות בממוצע. המסלול הקצרצר והנוח מתאים במיוחד למשפחות עם תינוקות או ילדים קטנים. מטיילים סביב טחנות הקמח, עוברים כ-150 מטרים ממש בתעלת המים של הטחנות, ואחר כך עולים בצד אפיק נוסף, ובתוך "מנהרת קנה מצוי", שהילדים מאוד יאהבו.

פארק הירדן צילום: עובדי קק"ל / ארכיון הצילומים של קק"ל
פארק הירדן צילום: כאמל עליאן / ארכיון הצילומים של קק"ל

מסלול נוסף הוא מסלול תחנות הקמח (המסלול האדום). אורכו כ-1,100 מטרים והוא נמשך כ-30 דקות. מאתר הטחנות הולכים מערבה ומטפסים במעלה אפיק זורם אל ערוץ הירדן. עצי ערבה, "מנהרות" קנה מצוי ושיחי הרדוף הנחלים מלווים את הדרך כמעט לכל אורכה, ואפשר למצוא גם שרידים של טחנות קמח עזובות. צבי ביצה ועופות סבך הם דיירי קבע לאורך המסלול, ואם מביטים היטב, אפשר לצפות בהם.

המסלולים הארוכים

המסלול המסומן בצהוב נקרא "מסלול עדן". אורכו 2,200 מטרים, וזמן ההליכה בו הוא כשעה ורבע. יוצאים מטחנות הקמח במורד האפיק ומיד אחר כך חוצים אותו מערבה, ומגיעים לעץ שקמה גדול ומרשים. בהמשך המסלול צועדים לצד הערוץ הראשי המזרחי המרשים של הירדן, נהנים משפע המים של תקופת האביב, ושבים לראש האפיק שכבר נחצה קודם. יורדים בחזרה לטחנות הקמח, לצד אמת מים ישנה.

פארק הירדן צילום: יעקב שקולניק / ארכיון הצילומים של קק"ל

המסלול המסומן בכחול הוא מסלול אמות המים, שאורכו 1,800 מטרים והוא אורך אף הוא כשעה ורבע. מאתר הטחנות פונים צפונה, חוצים את דרך העפר ועולים למקום שבו הדרך מתעקלת שמאלה. כאן, ממרומי הגבעה, אפשר להשקיף על הנוף הנהדר של נהר הירדן, הפורץ מאזור סלעי הבזלת אל בקעת בית ציידה. ממול נראים היישובים כרכום ואלמגור. אחרי תצפית מהנה יורדים בשביל אל המקום שבו נמצא סכר מתכת, ותעלת הטיה, המושכת מים מן הירדן אל טחנות הקמח שבפארק. עוקבים אחר מהלך אמת המים כ-600 מטרים ושבים עמה אל אתר הטחנות.

אחרי כל הטיולים והנופים אפשר להוציא את האוכל, לשבת באזור המנגלים המסומן על הדשא, ולהחזיר לגוף את כל הקלוריות שאיבדנו לאורך היום. עכשיו רק צריך לקוות למזג אוויר טוב בפסח והכל בסדר.

פארק הירדן צילום: כאמל עליאן / ארכיון הצילומים של קק"ל

עונה: כל השנה

המלצה: לא להתעצל ולעשות לפחות שני מסלולים

משך הטיול: מספר שעות עד יום שלם

_______

ירון לוי הוא רכז קהילה ויער גליל עליון בקרן קיימת לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ