החום הגדול בפתח: שמונה מסלולים מומלצים עם מים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פארק ראש ציפור
פארק ראש ציפורצילום: עוזי אברג'יל מתוך ארכיון הצילומים של קק"ל
הארץ
הארץ

כמה ימים של שרב כבד כמעט והשכיחו מלב וגוף את החורף "הרציני" ביותר שהיה לנו פה מזה שנים. המזל הגדול הוא שהחורף הותיר אחריו השנה יותר מקומות עם מים וזרימה מעט יותר משמעותית, ממה שהורגלנו לאורך השנים. בין אם מטיילים בצפון, במרכז או בדרום - לא מעט נקודות מוצלות עם מים (לא בכל מקום ניתן להיכנס ולשחות ממש, אבל לפחות לשכשך את הרגליים) מסתתרות להן והן הרבה יותר מתירוץ טוב לצאת לטייל כשכל כך חם בחום. הכתבה ראשונה בסדרה.

נחל עין השופט צילום: אניל זאהר מתוך ארכיון הצילומים של קק"ל

נחל השופט

נחל השופט שבצפון הארץ הוא מסלול קליל שמתאים לכל המשפחה. מגיעים אליו דרך כביש יוקנעם-מגידו (כביש מספר 66), שם תראו כיתוב "פארק רמת מנשה" ו"נחל השופט" שיסמנו את הגעתכם למקום. גולת הכותרת של המסלול שעובר לצד נחל, שדות ויער היא שכולו אווירה פסטורלית ונעימה. לאורך המסלול צומחים עצי ערבה ושיחי פטל וקק"ל סללה ואף הכשירה שביל נגיש לעגלות גלגלים. המים בנחל זורמים עד ראשית הקיץ, ולכן יש להזדרז ולבקר במקום. משך הטיול במקום יכולה לנוע משעה ועד שעתיים בהליכה נינוחה במיוחד. בתחילתו המסלול יש מקום מסודר לערוך פיקניקים והכניסה חופשית. הצעה למסלול טיול בנחל השופט

פארק הירדן. תחנת הקמח צילום: כאמל עליאן מתוך ארכיון הצילומים של קק"ל

פארק הירדן

פארק הירדן הוא מקום אידיאלי לבילוי משפחתי שכולל מסלולי רכיבה לאופניים, פעילויות אתגריות משפחתיות של טבע ומים. הפארק שוכן בבקעת בית צידה, בגדה המזרחית של הנהר, לא הרחק מהמקום בו הוא נשפך לכנרת. זהו פארק של טבע שמשלב אתרי עבר מרתקים ונוף מיוחד במינו. בקיץ צובע הרדוף הנחלים את גדות הנהר בפרחים ורודים ומשוכות פטל קדוש מעניקות פרי טעים. הפארק כולל מסלולים קצרים ומסומנים עבור הולכי הרגל, אתריו העיקריים של המסלול כוללים: טחנות קמח, אמות מים וגדות הירדן עמוסי צמחייה. בפארק ישנו חניון לילה מסודר ובו משטחי לינה, אוהל בדואי גדול, חניון קרוואנים, מקלחות חמות ושירותים. הצעה למסלול - כאן.

הכניסה לפארק בתשלום. מידע נוסף באתר הפארק

פארק המעיינות צילום: דרור ארצי/ג'יני מתוך ארכיון הצילומים של קק"ל

פארק המעיינות

פארק המעיינות ששוכן בעמק בית שאן המהביל בשיא הקיץ, כולל בתוכו שלושה מעיינות שופעים ומהנים שנובעים למרגלות הגלבוע. ההגעה אל המעיינות היא מכביש עפולה בית שאן (כביש 71) פונים דרומה לכיוון קיבוץ אלפא (כביש 669) חולפים על פני הכביש העולה לגלבוע ופונים דרומה לגן לאומי גן השלושה. בכיכר שלפני גן השלושה פונים ימינה ומגיעים לחניה. עמק המעיינות כולל בתוכו את עין מגדל ונחל הקיבוצים שנחשב לגדול מבין השלושה. הנחל זורם בתחום הפארק לאורך של כקילומטר וחצי ומימיו זורמים באמות מים לשדות העמק. המעיין השני הוא עין שוקק שיוצר בריכה גדולה בעלת מים צלולים. בעבר הייתה בריכה לצד המעיין שאגרה את מי המעיין והזרימה אותם לשתי טחנות הקמח. המעיין השלישי עין מודע, נמצא בצל חורשת אקליפטוס ששופצה על ידי קק"ל והוקם בה חניון. מי המעיין נאספים בבריכה גדולה שאורכה כ-40 מטרים, ועומקה מסתכם בחצי מטר. המים בכל המעיינות צלולים וזה מאפשר את קיומן של אוכלוסיות גדולות של צמחי מים. הפארק נגיש באופן מלא לנכים והכניסה חופשית. הצעה למסלול בפארק המעניינות - כאן.

עין עקוב צילום: כאמל עליאן מתוך ארכיון הצילומים של קק"ל

עין עקוב (עין תאופיק)

עין עקוב הוא מעיין קטן שנובע בלב יער מבוא חמה. המעיין עבר תהליך של שיפוץ כך שכיום המים זורמים בתעלות בנויות. לאורך המסלול ממרומי מצוקי האון נפרס נוף מרהיב שמשקיף מגובה של 500 מטר מעל הכנרת. המקום מנוצל על ידי גלשני הרוח שקופצים מטה מהצוק ומקפיצים את הלב. שמו של עין עקוב נגזר מפונדק דרכים קדום ששרידיו נמצאים קילומטר מערבה מהמקום. מעין עקוב אפשר לרדת בעקבות שביל הגולן ולאחר 350 מטרים מגיעים לצומת דרכים: ימינה לשביל הגולן או ישר לכפר הסורי הנטוש תאופיק אל-פוקא. אורך המסלול הוא כשישה קילומטרים בשביל חד-כיווני. שימו לב - המסלול מתאים למשפחות עם ילדים מגיל 10. החניון מאובזר בשולחנות פיקניק, משטחי לינה ומונגש עבור אנשים עם מוגבלויות. הכניסה חופשית.

יער עמינדבצילום: מלכה ברקאי מתוך ארכיון הצילומים של קק"ל

שביל המעיינות ביער עמינדב

יער עמינדב משתרע על פני 7,000 דונם ממערב ירושלים, והוא נשתל על ידי קק"ל. ביער ניתן למצוא בין היתר את האנדרטה המפורסמת יד קנדי, חניוני דרך, אתרי עתיקות ומסלולי רכיבה. מעבר לאלה, גולת הכותרת היא שביל המעיינות שבמהלכו אפשר להבחין בטרסות יפות שמצביעות על חקלאות הררית קדומה. כחצי קילומטר משם נראות מערות קטנות שמתוכן יוצאות נקבות בנויות בחלקן. מי המעיינות נאספו לשתי בריכות הבנויות משמאל לשביל, אורך אחת מהנקבות שנשתמרה יפה הוא כ-15 מטרים. כחצי קילומטר ממעיינות עמינדב, תצפית אל הנוף המרהיב של הרי ירושלים. תחנה נוספת ורטובה לאורך השביל תהיה עינות עוזי, שני מעיינות שנובעים זה בצד זה בשולי היער, אחד מהמעיינות נובע בכל ימות השנה ומימיו זורמים לבריכה נאה. הכניסה חופשית.

גשר חבלים מעל נחל הבשור צילום: אליהו הרשקוביץ

נחל הבשור-דרך נוף

אל נחל הבשור ניתן להגיע מצפון לצומת צאלים. מכביש 222 יוצאת דרך עפר שעוברת לאורך הגדה המערבית של הנחל. הנחל מתפתל ומתחתר בחולות עגור-חלוצה ובחבל הבשור והוא מבין הארוכים שבנחלי הנגב (אורכו כ-80 קילומטר). המקטע שבין קיבוץ צאלים בדרום לכביש 241 בצפון הוא שמורת טבע ששטחה כ-35 קילומטרים של בתרונות, מעיינות נובעים בכל ימות השנה, בריכות מים, צמחייה עשירה ומגוון בעלי חיים ואתרים ארכאולוגים. בהתאם, יש פה לא מעט מסלולים שמתאימים הן למטיילים מתחילים והן למיטיבי לכת, כך או כך מדובר בנוף מרהיב שמשלב בין הנחל וצמחייה ובין הנוף המדברי. לאורך שלל המסלולים עוברים לצד מעיינות, בריכות וצמחייה, אך גולת הכותרת היא גשר חבלים יחיד מסוגו בישראל שהותקן בין שתי גדותיו של הנחל. אורך הגשר כ-80 מטר נועד על מנת לאפשר למטיילים לחצות את הנחל ולהגיע לגדה השנייה, אך בפועל הוא אטקרציה שלא מעט מגיעים רק בשבילה. הכניסה חופשית. מידע נוסף על טיול בנחל הבשור ולינה בחניון הלילה שלו - כאן.

נחל חדרהצילום: רמי שלוש

נחל חדרה

נחל חדרה מתחיל את דרכו בגבעות הרי השומרון, דרך מישור החוף ונשפך לים מצפון לגבעת אולגה. הנחל היה מזוהם בעקבות בניית תחנת הכוח באזור, אך הוחלט לשקם את הקטע המערבי שלו שמשתרע בין כביש החוף לבין שפך הנחל לים. הנחל המזוהם הפך לנקי ורוחבו נמתח ל-40 מטרים. קק"ל הכשירה את פארק נחל חדרה והיא מבצעת כעת עבודות שיקום ופיתוח גם בחלקו העליון של הנחל. במקום נמצא אתר פרה היסטורי, בריכת היער ועוד. הפארק שבמקום הוא הזדמנות טובה לתצפת על מגוון עופות המים היפהפיים שקבעו בו את משכנם. בחניון שולחנות פיקניק שחלקם מותאמים לנכים ומתקני שעשועים לילדים ביניהם מתקן מיוחד לגלישה בדיונות. הכניסה חופשית.

פארק ראש ציפורצילום: עוזי אברג'יל מתוך ארכיון הצילומים של קק"ל

פארק ראש ציפור

מרכז הצפרות בפארק ראש ציפור הוא חלק מגני יהושע. ניתן להגיע ברכב מרחוב רוקח ברמת גן. ליד החווה החקלאית מסתעפת מערבה דרך סלולה שמגיעה לאחר כ-100 מטר לרחבת חניה גדולה. במקום נראה מפגש בין נחל איילון והירקון ומשתרע על פני כ-32 דונם של עצים, שטחים ירוקים ונחלים. בפארק מגוון בתי גידול שמושכים למקום ציפורים ממינים שונים. אפשר לעקוב מקרוב אחר הציפורים מבלי להפריע להן, זאת על ידי תצפית שנבנתה במקום. במקום גם שבילי אופניים, גן הרפתקאות, ביצה מלאכותית וגן בוטני. הפארק פתוח בכל ימות השנה בשעות האור והוא מונגש. הכניסה חופשית.

מידע נוסף על מסלולי הטיול הנ"ל ניתן לקבל במוקד המידע "קו ליער", 1-800-350-550

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ