הגבורה הסגולה אשר מונצחת ביערות הדרום

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פארק עד הלום
פארק עד הלוםצילום: יעקב שקולניק / ארכיון הצילומים של קק"ל
פולה כהן
פולה כהן

מבין מגוון מסלולי היערות ברחבי הארץ, ישנם גם מקומות שבאים להזכיר למטיילים בהם את שאירע כאן בעבר, מי נלחם על האדמה הזו ולמה. אתרי חטיבת גבעתי מספרים את סיפורי הגבורה של חייליה שנלחמו במלחמת העצמאות.

מיד לאחר הכרזת העצמאות על ידי דוד בן גוריון, יצאו צבאות מדינות ערב לתקוף את המדינה החדשה. הצבא המצרי הגדול ביותר בהתקפה, הגיע לישראל מדרום ונעצר על ידי כוחות צבאיים ישראליים ביניהם גם חטיבת גבעתי. לזכר אותם קרבות היסטוריים, ולזכר חיילי חטיבת גבעתי, קק"ל הקימה מספר חניונים ואנדרטאות באזור הנגב הצפוני. אזור הנגב היה בתקופת מלחמת העצמאות חבל ארץ בעל משמעות אסטרטגית רבה ורבים לחמו ואף קיפחו את חייהם בהגנה על האזור ובשמירה על המתיישבים הראשונים בנגב. ברחבי הנגב פזורים מאז ועד היום לא מעט אתרי הנצחה וזכרון, שכדאי להקדיש להם ביקור.

פארק עד הלום – הפארק נמצא סמוך לגשר עד הלום, העובר מעל נחל לכיש. ב-29 במאי 1948, הגיע הצבא המצרי לנחל לכיש במטרה להתקדם עד תל-אביב. חטיבת גבעתי הקדימו את המצרים ופוצצו את הגשר שבועיים קודם-לכן. הצבא המצרי החל להתכונן לבניית גשר חדש אך חיל האוויר, שעדיין היה בחיתוליו, הפציץ את המצרים שהצליחו לשמור על עמדתם עד חודש אוקטובר ונסוגו בעקבות "מבצע יואב". המבקרים בפארק כיום יראו בכניסה אנדרטה בצורת אובליסק. האנדרטה הונחה בעקבות הסכם השלום עם מצרים לזכר החיילים המצריים שנפלו באזור בקרבות מלחמת העצמאות.

כיצד מגיעים: נוסעים בכביש אשדוד–אשקלון (כביש 4) ונכנסים מערבה בכניסה הדרומית לאשדוד. חוצים את מסילת הברזל וברמזור הראשון, ליד תחנת הדלק, פונים ימינה (שדרות משה סנה). נוסעים כ-400 מטר וחונים מימין, על פי השלט "פארק עד הלום".

האנדרטה המצרית בגשר עד הלוםצילום: יעקב שקולניק / ארכיון הצילומים של קק"ל

יער חסה וגבעה 69 – בין אשקלון לאשדוד נמצא יער חסה הקרוי על שם המילה בערבית שמשמעותה 'חוף רדוד'. ביער מסלולי הליכה רבים ומגוון עצים ביניהם עצי אקליפטוס, אורנים, שיטות ועצי חורש ים תיכוני המתפרסים על פני כ-1,369 דונם. במרכז היער נמצאת גבעה אסטרטגית המכונה "גבעה 69". הגבעה, כשמה כן היא, מתנשאת לגובה של 69 מטר מעל פני הים, ומספרת את סיפור מלחמת העצמאות באזור. כבר במלחמת העולם השנייה בנו הבריטים, שחששו מפלישה גרמנית, מחנה צבאי למרגלות הגבעה שהיתה נקודת תצפית טובה לכל האזור. כדי לספק מים לחיילים הקימו הבריטים שלושה מגדלי מים, שקיימים עד היום, על הגבעה ביער. בימי מלחמת העצמאות שימשה הגבעה נקודת שליטה ישראלית שחלשה על הכביש הראשי לתל אביב. באחד הקרבות של חטיבת "גבעתי" בחודש יוני, הצליח הצבא המצרי לכבוש את המוצב, ואף החזיק בו כמה חודשים, עד שנכבש על ידי הצבא הישראלי בשנית. במהלך קרב קשה, נהרגו 20 לוחמים, רבים נפצעו, אחדים נלקחו בשבי. על הגבעה אנדרטת זיכרון לנופלים.

כיצד מגיעים: מניצנים הישנה נוסעים לכביש 4 ופונים ימינה (דרומה), לאחר כ-600 מטרים פונים שמאלה בכביש 232, חולפים על פני קיבוץ ניצנים וכ-1.2 קילומטרים מהצומת פונים צפונה (שמאלה) בדרך עפר. נוסעים כ-900 מטרים ופונים ימינה לרחבת החניה שבגבעה.

גבעה 69. אנדרטה לזכר הנופלים צילום: יעקב שקולניק / ארכיון הצילומים של קק"ל

חניון הודיה – חניון הודיה, נמצא בתוך יער כרמון, שוכן בצל עצי בוסתן המרמזים על מקומו של הכפר הערבי הנטוש ג'וליס. במקום תמצאו אנדרטת זיכרון לחללי חטיבת גבעתי שלחמו במלחמת העצמאות, את קבר שיח' מוחמד ואת באר ג'וליס. בשוליים הצפוניים-מזרחיים של החניון נוצרת בחורף (שלולית) בריכה קטנה, שמשמשת אתר רבייה חשוב לבעלי חיים ולצמחים של בית גידול ייחודי זה, שהיה בעבר נפוץ בארץ אך הפך לנדיר. המבקרים בחניון יכולים ליהנות ממגוון פעילויות באזור כמו מסלולי טיולים רכובים, רגליים ומסלולי אופניים לכל הגילאים. ישנו שביל נגיש לבריכה ושילוט הסבר על עולם החי והצומח בבריכה.

כיצד מגיעים: מצומת הודיה שבכביש 3 נוסעים דרומה כ-250 מטר בכביש 232 ופונים שמאלה (מזרחה). שלט קק"ל מכריז על הכניסה ליער כרמון.

חניון הודיה צילום: יעקב שקולניק / ארכיון הצילומים של קק"ל

גבעה 113 – הגבעה והאנדרטה במקום הוקמו לזכר חללי גדוד 51 של חטיבת גבעתי, שנפלו בקרבות על כיבוש המקום. האנדרטה נקראת גם "גבעת ארנון" על שמו של יעקב ארנון, סגן מפקד פלוגה שנפל במהלך כיבוש המוצב המצרי. בצידה השני של האנדרטה נמצאים שרידי גת עתיקה שנחפרה כחלק מפעילות קק"ל ורשות העתיקות באזור. מסביב לגת נמצאים חמישה תאים מרוצפים פסיפס שככל הנראה שימשו לדריכה ראשונית על הענבים, לפני שעברו לגת ללחיצה אחרונה להוצאת המיץ.

כיצד מגיעים: מחניון הודיה ממשיכים דרומה על כביש 232. כחצי קילומטר לפני צומת גבעתי פונים שמאלה (מזרחה) בדרך עפר בסימון אדום. האנדרטה נמצאת לאחר 400 מטר של נסיעה על דרך העפר.

גבעה 113 – הגבעה והאנדרטה במקום הוקמו לזכר חללי גדוד 51 של חטיבת גבעתיצילום: נטלי כהן קדוש / ארכיון הצילומים של קק"ל

משך הסיור: הסיור באתרים השונים משתנה בהתאם למסלולים השונים ולמרחקי הנסיעה בין האתרים אורך כ-6 שעות.

עונה מומלצת: כל השנה.

הכניסה חופשית

___

פולה כהן היא רכזת קהילה ויער אזור נגב צפוני בקק"ל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ