פארק נחל גרר: האי הירוק בנגב הצפוני

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פארק נחל גרר
פארק נחל גרר צילום: דיאגו מיטלברג / ארכיון הצילומים של קק"ל
גלית בוזגלו
גלית בוזגלו

מסיפורי בראשית ועד עלילות מלחמת העצמאות והקמת מדינת ישראל - פארק שרשרת ונחל גרר באזור הנגב הצפון-מערבי מהווה חלק חשוב מאוד מהסיפור של כולנו. הסיפור של פארק שרשרת-נחל גרר מתחיל עוד בתקופת התנ"ך, אז הסכמים בין רועי צאן משבטים שונים שינו את מפת האזור והשפיעו אף על הערים שלנו כיום.

בנחל גרר ישבו רועי הצאן של יצחק, לאחר שאביו אברהם הגיע להסכמים על בארות המים עם אבימלך- מלך גרר הפלשתי. אלפי שנים לאחר מכן, בשנת 1950 הוקם היישוב שרשרת דרומית לנתיבות. היה זה מושב העולים הראשון שהוקם בנגב לאחר מלחמת העצמאות. ההתיישבות המצליחה הביאה אחריה את הגופים המיישבים להקים עוד מושבי עולים בנגב. המתיישבים נטעו בתחילה חורשת אקליפטוסים קטנה בצד נחל גרר. חורשה זו הייתה הבסיס לפארק שהקימה כעבור שנים קק"ל, והוא משתרע כיום על 1,600 דונמים של יער.

פארק נחל גרר צילום: דיאגו מיטלברג / ארכיון הצילומים של קק"ל
פארק נחל גררצילום: דיאגו מיטלברג / ארכיון הצילומים של קק"ל

דרך נוף פארק שרשרת

דרך הנוף של הפארק, היוצאת מהכניסה הראשית של היער, עוברת בין כל החניונים והאטרקציות השונות בו. הדרך, באורך של 10 קילומטרים, מגיעה לחציית נחל גרר ומשם ממשיכה לאתרים נוספים בפארק.

פארק נחל גררצילום: יעקב שקולניק / ארכיון הצילומים של קק"ל
פארק נחל גררצילום: יעקב שקולניק / ארכיון הצילומים של קק"ל

ערוץ נחל גרר

משני צידי נחל גרר אפשר למצוא נקודות צל ושולחנות פיקניק. לפני הנחל תמצאו את חניון נחל גרר ובו מתקני שעשועים לילדים. בנחל עצמו נסלל גשר למעבר לכלי רכב. הנחל זורם במהלך מרבית חודשי השנה ואפשר לטייל על גדותיו. בטיול רגלי שקט ניתן לפעמים לראות את מגוון בעלי החיים המתגוררים בסמוך לנחל – מינים שונים של ציפורים כמו שרקרקים, כחלים ושאר עופות הפוקדים את האזור בזמן נדידתם. בנוסף, על גדות הנחל מתגורר חתול הביצות הניזון מאותן ציפורים.

הבאר האנטילית בנחל גררצילום: משה גלעד
פארק נחל גררצילום: יעקב שקולניק / ארכיון הצילומים של קק"ל

תופעה ייחודית לנחל היא היעלמות המים בחודש יוני, שבו גדל הקנה המצוי לגובי של 10 ס"מ ומשתמש בכל המים. באוקטובר נפסקת צמיחתו והמים שבים לזרום בערוץ, ללא כל קשר לירידת הגשמים.

תל הרור

פארק נחל גררצילום: דיאגו מיטלברג / ארכיון הצילומים של קק"ל

מי שיבחר לחצות את הנחל ולהמשיך לכיוון גשר הרכבת, יגיע ליישוב הקדום בתל הרור. למרגלות הגבעה נמצאו שרידי יישוב גדול מתקופת הברונזה התיכונה, סביב 1,600 לפני הספירה. ישנם חוקרים שמאמינים כי מדובר בשרידי הישוב גרר המקראית. במאה השמינית לפני הספירה נבנתה בראש התל מצודה שככל הנראה שימשה כמרכז מנהל אשורי. המוסלמים מאמינים כי במקום נמצא קברו של השיח' אבו-הורירה (אבי החתולה), מחבריו הקרובים של הנביא מוחמד. אבו הורירה קיבל את שמו בעקבות החתולה שנהגה ללוות אותו לכל מקום. במקום קיימות גם שוחות שחפרו לוחמים עות'מנים במלחמת העולם הראשונה.

פארק נחל גררצילום: יעקב שקולניק / ארכיון הצילומים של קק"ל

סינגל נחל גרר

מסלול האופניים באורך של 32 קילומטרים ובדרגת קושי בינונית ונמוכה חוצה את הפארק והוא מתאים לרוכבים חדשים, צעירים ומשפחות. הסינגל מתחיל בפארק ומשתרע לכיוון מערב, למצוקי הלס ומזרח בין חורשות קק"ל. המסלול עובר בין נופים שונים של ערוץ נחל גרר לבין השבילים והטרסות מסביב, עדרי צאן, וחוות דקלים.

מסלול אופניים פארק נחל גררצילום: דיאגו מיטלברג / ארכיון הצילומים של קק"ל
סינגל נחל גררצילום: אילן שחם / ארכיון הצילומים של קק"ל

פעילות קיץ במקום: ב-22.8, החל משעה 17:00, יתקיים בו הפנינג ניווט דיגיטלי. הפעילות הייחודית משלבת בין הרובד הדיגיטלי עם העולם האמיתי, במסגרת המשחק נחשף השחקן לידע רב על שימוש במפה ועל הנקודות הרבות שבמסלול. בנוסף, במקום ייערכו הפעלות וסדנאות חינוכיות לכל הגילאים.

איך מגיעים?

נוסעים מנתיבות דרומה לכיוון העיר באר שבע (כביש מס' 25), 6 ק"מ מדרום לצומת בית הגדי, מול מושב תדהר פונים לדרך עפר ומגיעים אל הכניסה לפארק. מכיוון שהכביש הוא דו-מסלולי הכניסה אפשרית רק לבאים מצפון מכיוון נתיבות. לבאים מכיוון צומת גילת יש אפשרות לפנות ימינה לעבר מושב תדהר, לבצע פניית פרסה, לשוב לכביש הראשי ולפנות שמאלה לכיוון באר שבע, לאחר 150 מטר יש לפנות בדרך עפר, לחזור בדרך העפר ימינה וכניסה לפארק תהיה מולכם.

אזור המסלול: הנגב הצפוני

משך הסיור: אורך המסלול 5 קילומטר, ונמשך בין 1-2 שעות

עונה מומלצת: כל עונה

כניסה חופשית לפארק

___

גלית בוזגלו היא רכזת קהילה ויער אזור נגב מערבי בקק"ל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ