ביקור ביער ארז-דיר סנייד חוזר לתקופת המנדט

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יער ארז
יער ארזצילום: אלבטרוס / ארכיון הצילומים של קק"ל
פולה כהן
פולה כהן

יער ארז, באזור עוטף עזה, הוא בית לעצי פרי, אקליפטוסים, שקמים ואשל שניטעו בו במהלך השנים. ביער מספר שטחים פתוחים של גבעות כורכר נמוכות שמשמשות למרעה. ואם כבר התחלנו בשיעור בוטניקה, במקום גדלים צמחים רבים, ביניהם ניתן למצוא את רותם המדבר, מתנן שעיר, קורנית מקורקפת וקידה שעירה. עם זאת, במהלך טיול כאן קשה שלא לשים לב לכך שבעקבות בלוני תבערה ששוגרו במהלך השנה החולפת, חלקים נרחבים בשטח הפתוח שביער הוצתו. עניין אחר שאי אפשר שלא לשים לב אליו, הוא ריבוי עצי השקמה שהעניקו בתמורה את השם לנחל שחוצה את היער. מעבר לצמחייה, ייחודו של המקום הוא במבנים היסטוריים מהתקופה העות'מנית. 

יער ארז צילום: אלבטרוס / ארכיון הצילומים של קק"ל

נחל שקמה: בצל האקליפטוסים המלווים את נחל שקמה בתוך היער, הוצבו שולחנות פיקניק לטובת המטיילים באזור. הדרך משולטת בשלטי עץ ועוברת סמוך לכביש 34 החדש. בעיקולי הנחל ניטעו עצי פרי רבים ביניהם תות, תאנה, שקד וחרוב. 

נחל שקמה מתחיל את דרכו בגבעות הדרומיות של שפלת יהודה ליד קיבוץ להב, ונשפך לים במישור החוף הדרומי, ליד קיבוץ זיקים. נחל שקמה הוא אכזב, למעט קטעים קצרים ליד תל נגילה ותל חסי בהם נובעים מעיינות.

גשר דיר סנייד: מעל נחל שקמה בנויים גשרי דיר סנייד העשויים מאבן. גשר אחד הוקם בזמן מלחמת העולם הראשונה על ידי העות'מנים. במהלך המלחמה, כאשר הבריטים ניסו לכבוש את עזה פעמיים ללא הצלחה, החליטו העות'מנים לבנות מסילות ברזל כדי לסייע במלחמה. מסילה אחת עברה מנחל שורק, לכפר דיר סנייד והגיעה עד בית חנון, שלוחה נוספת של המסילה יצאה מדיר סנייד לעבר בסיסיהם שנמצאו בכיוון העיר שדרות של ימינו. לבסוף הבריטים הפתיעו את העות'מנים והגיעו לעזה, לאחר שכבשו את באר שבע ממזרח. במורד הנחל נמצאים שרידי גשר נוסף שנבנה בתקופת הממלוכים (מיקומו בעייתי, לא מומלץ לנסות להגיע אליו).

תחנת הרכבת דיר סנייד: סמוך לגשר העות'מני ניצבים שני מבנים עתיקים ששרדו  מתחנת הרכבת של דיר סנייד. לאחר שכבשו הבריטים את ארץ ישראל הם השתמשו בקווי המסילות שהציבו העות'מנים, אך הסיטו את תוואי הדרך צפונה לכיוון לוד. התחנה ביער ארז שימשה משנת 1920 בקו קנטרה – חיפה. ליד מבנה התחנה נותרו עד היום הריסות מהכפר שישב באזור, דיר סנייד. במלחמת העצמאות החזיקו המצרים לזמן קצר בתחנה ובמסילות הברזל הסמוכות, אך במבצע יואב השתלט צה"ל חזרה על הכפר ותושביו נטשו אותו.

גשר דיר סניידצילום: אילן אסייג

אנדרטת הפועלים המצרים: התחנה האחרונה בסיור היא האנדרטה לזכר הפועלים המצרים. כמה מאות מטרים מתחנת הרכבת של דיר סנייד, ניצב אובליסק (עמוד הנצחה גבוה מאבן, בסיסו מרובע וקצהו העליון מחודד) בגובה של כחמישה מטרים. האנדרטה מספרת את סיפורם של 192 אנשי גיס עבודה מצרי שמקום קבורתם של רבים מהם אינו ידוע. בזמן מלחמת העולם הראשונה גייסו הבריטים, לרוב בכפייה, כוחות עזר ממצרים ומקרב אנשי המושבות בהן שלטו. מספר המגויסים נאמד ביותר ממאה אלף איש, אך אינו ידוע במדויק. הם עבדו בעבודות קשות כמו הנחת מסילות ברזל, סלילת כבישים, הנחת צינורות מים, הקמת מבנים ועוד.

כיצד מגיעים: מצומת יד מרדכי נוסעים דרומה לכיוון העיר שדרות (כביש 34) ולאחר 1.2 ק"מ פונים ימינה בין עצי איקליפטוס.

משך הסיור: כשעתיים 

אורך המסלול: כ-6 ק"מ

יער ארז בעונת החורף מתאים במיוחד לטיולי אופנייםצילום: סוכנות ג'יני / ארכיון הצילומים של קק"ל

עונה מומלצת: כל השנה

כניסה חופשית

___

פולה כהן היא רכזת קהילה ויער אזור נגב צפוני בקק"ל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ