מתי בפעם האחרונה יצא לכם לטייל בגובה של 1,000 מטר מעל פני הים?

טיול במקטע החמישי של שביל הגולן, מעין זיוון והלאה לבאב אל-הווא, הוא קפיצה קטנה לחו"ל בכל כך הרבה מובנים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאגר בראון מימין משמאלו מאגר מרום גולן המלא
צילום: פנינה צייזלר / ארכיון הצילומים של קק"ל
מיטל קציר

ובכן, לא צריך לטוס לאירופה בשביל לטייל בגבהים וגם לא לדרום אמריקה. וכמו שאומר השיר: "חו"ל זה פה ממש ממול". צריך רק להכין תיק, נעליים נוחות, מצב רוח, להצטייד גם במשקפת, להניע את הרכב ובאפליקציית הניווט לכתוב רמת הגולן או ליתר דיוק חניון עין זיוון.

הפעם מדובר בטיול עם אוויר הרים צלול כיין, אבל כזה שדורש קצת השקעה ומאמץ. מדובר במקטע של שביל הגולן (קטע 5), שנקודת המוצא שלו היא חניון עין זיוון ומשם יוצאים לרמת בזלת גבוהה ומנוקדת בעצי אלון. המסלול התלול עולה לפסגת הר בנטל ומתגבר על הפרש גובה של כ-150 מטר. בצדו השני של ההר מחכים נוף מרהיב, מאגר בנטל והאתר הקדום באב אל-הווא.

שביל הגולן צילום: יעקב שקולניק / ארכיון הצילומים של קק"ל

עין זיוון והר בנטל

הטיול שלנו מתחיל בחניון עין זיוון, שהוא למעשה גם ובעיקר אתר הנצחה לחללי גדוד סיור 134 שנפלו במלחמת יום הכיפורים. החניון שוכן בצל עצי חורש טבעי, מורכב בעיקרו מאלון תולע ואלון תבור, עם תוספת של עצים נטועים. במקום גם חניון לילה לשירות המטיילים בשביל הגולן. האנדרטה הצנועה כוללת טנק שרמן ישן, צריח של נגמ"ש ושל תותח סורי 122 מ"מ ולוחות שמנציחים את חללי הגדוד. יוצאי הגדוד נטעו שני עצי ארז בכלים שהשתתפו בקרבות: אחד בתוך צריח הטנק והאחר בצריח נגמ"ש.

תצפית מהר בנטלצילום: פנינה צייזלר / ארכיון הצילומים של קק"ל

כעת, מתחברים לשביל הגולן שיוצא מהחניון מערבה במקביל לכביש 91. כבר עם תחילת הצעידה בשביל הגולן רואים מעבר לכביש את קיבוץ עין זיוון, שעלה על הקרקע בשנת 1968, ממערב ליישוב הנטוש עיון א-זוואן. זהו הקיבוץ הראשון בישראל שעבר הפרטה. בקיבוץ ישנם חדרי אירוח ומגוון אטרקציות ביניהן, טיולים ברכבי שטח, קטיף דובדבנים בעונה, בית השוקולד דה קרינה, בית הקפה והקונדיטוריה המצוינת "מטרלו" וכמובן - יקב פלטר המוערך.

הר בנטל, השוחות והנוףצילום: יעקב שקולניק / ארכיון הצילומים של קק"ל

אחרי שחוצים את כביש 91 נכנסים לחורש צפוף, בו צומחים בכפיפה אחת עצי אלון התולע עם עצי אלון מצוי. השביל יוצא מהחורש ועובר ברמה בזלתית זרועה בטרסות. שימו לב שמדובר במישור רחב ידיים, המשמש למרעה, ולצד זה אי אפשר לפספס את נוכחותו של הר אביטל (תל אבו א-נדה), המתנשא מימין לגובה של 1,204 מטר. בראש ההר נמצא קברו של שיח' אבו-נדה, שנודע בסגולתו להוריד גשמים. ההר בעל הצורה המיוחדת הוא תוצאה של שרשרת אירועים גיאולוגיים, שכללו קילוחי בזלת, פליטה של טוף וקריסת הלוע.

משם חוצים את הכביש וממשיכים צפונה כקילומטר במקביל לכביש המוביל לקיבוץ מרום גולן. השביל יוצא לכביש במקום שבו עולה הדרך הסלולה להר בנטל. עד כה הטיול היה נינוח ויחסית קליל, אבל כעת מתחילים בטיפוס. אחרי שתיית מים מתחילים לצעוד במעלה בשביל תלול מאוד, שעובר בצד הכביש. השביל מתגבר על הפרש גובה של כ-150 מטר ומגיע לראש ההר, שבו מוצב בלתי-מאויש של צה"ל ובית הקפה המפורסם "קופי ענן".

נוף הנשקף מהפסגהצילום: יעקב שקולניק / ארכיון הצילומים של קק"ל
אדמת סקוריה ניכרת בצבעה האדוםצילום: יעקב שקולניק / ארכיון הצילומים של קק"ל

הר בנטל (1,165 מטר) מתנוסס ממערב לבקעת קונייטרה. שמו הערבי, תל אל-עראם (ערימת החיטה), נגזר מצורתו. שני ההרים, בנטל ואביטל, הם חלקים מלוע של הר געש אחד. בחלקו הצפוני ההר בנוי מסקוריה, דבר הניכר בצבע האדמדם של הסלע. בחלק הדרומי של ההר, דהיינו החלק הפנימי של לוע הר הגעש הרדום, ניכרת בליה של טוף שצבעו אפור-צהבהב.

במקום תצפית מרהיבה ונדירה בנופיה. מהתצפית ניתן לראות ממזרח את נופי בקעת קונייטרה ומישורי הבזלת שבעומק סוריה, החרמון, דרום לבנון, הרי הגליל ומרחבי הגולן. מההר יורדים לשתי הנקודות הבאות של הטיול: מאגר בנטל ונקודת הסיום באב אל-הווא. שני המקומות שוכנים בפתחה המערבי של בקעת קונייטרה הגדולה, הנמשכת לתחומי סוריה. הבקעה הפורייה מעובדת במטעי פרי, בכרמים ובגידולי שדה. השביל התלול, שאורכו כקילומטר, יורד במדרון הצפוני של ההר, שבו נותרו שרידים יפים של חורש.   

מאגר בנטל

אחרי שיורדים בזהירות לכיוון בקעת קונייטרה מגיעים למאגר בנטל הגדול. המאגר שוכן בקצה המערבי של הבקעה ואליו מנוקזים מי גשמים וערוצים שפניהם מזרחה (ירמוך). עוברים בשולי המאגר ואחרי שחוצים את כביש 959 מגיעים לנקודת הסיום בבאב אל-הווא. השיטוט בבאב אל-הווא הוא עונג צרוף. כ-70 מטר ממערב-דרום-מערב למקום שבו שביל הגולן חוצה את הכביש נמצאת מערת קבורה מיוחדת במינה, שהתגלתה בעקבות הנחת צינור מים, העובר במקום גם כיום.

מאגר בנטלצילום: יעקב שקולניק / ארכיון הצילומים של קק"ל

גג המערה משתלב בגובה פני הקרקע והוא בנוי לוחות אבן במתכונת הבנייה "החורנית". מכל צד של המערה בנויים שמונה כוכי קבורה בשתי קומות. גופות הנקברים הונחו בכוכים ולא בתוך ארונות קבורה. כ-100 מטר מערבה מכאן נמצאת בריכת בראון (בירכת באב אל-הווא), שמורת טבע שהיא למעשה שלולית חורף ובה עולם צומח וחי מיוחד במינו. חובבי הצמחים ימצאו כאן בקיץ מגוון מופלא של צמחים הקשורים למקומות לחים.

מעורת קבורה עתיקה בבאב אל הוואצילום: יעקב שקולניק / ארכיון הצילומים של קק"ל

קצת היסטוריה על המקום: בתקופה הביזנטית ניצלו תושבי באב אל-הווא את השקע, סכרו את החלק הדרומי שלו והפכו את המקום לבריכת אגירה. הטריטון וחבריו חייבים את אתר הרבייה שלהם לא רק לטבע, אלא גם לתושבים הקדמונים של באב אל-הווא, ששרידי הבתים שלהם נותרו בשטח עד ימינו. שביל הגולן עובר בתחומי החורבה בין שרידי בתי מגורים של היטורים, בחלק מהבתים שרדו הקירות עד גובה הגג כמעט. בין הבתים, עצי דובדבן רבים שהצ'רקסים של הכפר הנטוש מנצורה נטעו, ובדיוק כאן ליד הדובדבנים מסתיים הטיול.

איך מגיעים: חניון עין זיוון נמצא מול הכניסה לקיבוץ עין זיוון על כביש 91. נקודת הסיום, הכניסה לבאב אל-הווא נמצאת 1.1 ק"מ ממזרח לצומת בנטל (כביש 959, ליד סימן ק"מ 16).

אורך המסלול: 10 ק"מ. שימו לב מדובר במסלול חד-כיווני. יש לדאוג לרכב מאסף בסיום המסלול.

עונה מומלצת: כל השנה

רמת קושי: קשה

הכניסה חופשית

_____

מיטל קציר היא רכזת קהילה ויער גליל עליון-גולן בקרן קימת לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ