רוכבים באקסטרים אל מול הנוף הירוק בסינגל יער אחיהוד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סינגל יער אחיהוד
סינגל יער אחיהודצילום: אילן שחם / ארכיון הצילומים של קק"ל
שלי בן ישי
שלי בן ישי

דיווש במסלולי אופניים הוא הרפתקה מהנה וחווייתית למביני עניין ולכאלה שמחפשים טיולים מסוג אחר. רכיבת אופניים יכולה להיות מצד אחד כמה שעות של חוויה ספורטיבית מהנה ומצד שני חוויה מאתגרת הדורשת המון מוטיבציה וכוח רצון, סינגל יער אחיהוד עונה על האופציה השנייה. אם בא לכם מסלול של רכיבה מאתגרת, שדורשת לא רק לדווש וליהנות מהנוף אלא גם תחושת אקסטרים (כי הסינגל מפתה לפתח מהירויות מטורפות), הגיעו צפונה לגליל המערבי או ליתר דיוק להר גמל המיתולוגי.

רוכבי אופניים רבים חוזרים לסינגל יער אחיהוד שוב ושוב מהסיבה הפשוטה שהוא שילוב של כמה עולמות: טבע ירוק, ים כחול, זרימה מהירה ומתפתלת, מדרגות סלע מאתגרות בירידה ובעלייה וגם אימון כושר בריא. ההצעה שלנו היא להתחיל את סינגל יער אחיהוד במבואת גילון, אחרי בדיקת תקינות הכרחית לאופניים ועם קסדה על הראש.

סינגל יער אחיהודצילום: אילן שחם / ארכיון הצילומים של קק"ל

השביל יוצא מערבה במורד הרכב של הר גמל, עולה צפונה ליישוב טל-אל וחוזר מזרחה תוך מעבר בשביל נופי שחצוב על צד ההר במפנהו הצפוני של הרכס. מדובר בתא שטח יפהפה שנסתר לרוב מעיני הציבור. השביל מפתה להתנסות במהירויות גבוהות , אך כדאי לזכור שמאחורי כל פיתול עלולה להסתתר מדרגה קטנה או עיקול נוסף. חשוב להקפיד לשמור על מהירות המתאימה לרמת הרכיבה, שתאפשר לצלוח בשלום כל הפתעה שעלולה להמתין על השביל.

סינגל יער אחיהוד צילום: אילן שחם / ארכיון הצילומים של קק"ל
סינגל יער אחיהוד צילום: אילן שחם / ארכיון הצילומים של קק"ל

השביל היוצא מערבה הוא דרך נוף שממנה ניפרדים די מהר, ונכנסים לסינגל. מתחילים לרכוב בין שטחים פתוחים ירוקים ופורחים ליער יפהפה, אבל זו רק טעימה. הבטחנו קצת אקסטרים? אחרי עלייה קלה מתחברים למקטע באורך 3.5 קילומטרים בירידה. מדובר במנה גדושה של אדרנלין עם נוף עוצר נשימה של עמק נחל חילזון ומפרץ חיפה. בדרך אפשר להבחין במגדל התצפית המרשים המשמש להתרעה מפני שריפות בעונה החמה.

סינגל יער אחיהודצילום: יעקב שקולניק / ארכיון הצילומים של קק"ל
סינגל יער אחיהודצילום: אילן שחם / ארכיון הצילומים של קק"ל

ממשיכים בדרך מערבה. כאן כדאי לצפות לקצת עליות וירידות ואז מגיעים לטיפוס אל עבר ראש גבעת יסעור. כאן הוקם במקור היישוב יסעור שנמצא בעמק. מראש הגבעה מדוושים בירידת אקסטרים, עד מפגש עם דרך הנוף במבואת צומת יסיף. כיוון ומדובר בסינגל מאתגר, מתחילים לטפס כשהפעם מדרגות סלע המפוזרות לאורך העלייה מאתגרות בדיוק במידה הנכונה. בשלב מסוים העלייה מתמתנת, הופכת אפילו לירידה קלה ולאחר כמה מטרים נוספים במגמת טיפוס הסינגל נושק לדרך ליד גדר אבן ובה שער. כאן אפשר לקצר 3.5 קילומטרים מהמסלול – עוברים דרך השער בגדר, פונים ימינה (מזרחה) ומיד שוב ימינה להמשך הסינגל.

סינגל יער אחיהודצילום: יעקב שקולניק / ארכיון הצילומים של קק"ל

למי שמעדיף לא לקצר ובוחר להמשיך בסינגל, מהר מאוד ימצא את עצמו בירידה אקסטרימית במיוחד. שימו לב, זו ירידה טכנית, שדורשת ריכוז גדול. היא מסתיימת סמוך לכביש הגישה לטל-אל. כאן עוברים ליד מחצבה ישנה ובה מערה נאה ועמודי הוקרה של תורמי קק"ל. בשלב זה צריך לקחת אוויר וגם רצוי להטעין את הגוף באיזה חטיף אנרגיה ואז להתחיל בטיפוס חזרה להר גמל. מדובר בעלייה ארוכה, אבל התוואי נבנה בצורה חכמה כדי שהטיפוס המעייף ישולב עם נוף מרהיב. בכל קושי יש גם משהו טוב והנופים עוזרים לדווש כל הדרך עד הפסגה.

כעת הגעתם למעלה. חייכו, כי מיד מתחילים לגלוש בירידה שמטעינה בהרבה אדרנלין ובסופה מגיעים בחזרה למבואת גילון.

סינגל יער אחיהודצילום: אילן שחם / ארכיון הצילומים של קק"ל

הוראות הגעה: מבואת גילון - על כביש 85, כ-6 קילומטרים ממזרח לצומת אחיהוד, פונים צפונה בצומת גילון לכיוון תחנת הדלק ומיד שמאלה אל דרך הנוף יער אחיהוד עם סימון השבילים הירוק. לאחר כ-300 מטר נכנסים שמאלה לחניה גדולה ומרווחת. אפשר לחנות גם בתחנת הדלק, לרכוב באופניים במעלה דרך הנוף ומיד להשתלב שמאלה בסינגל.

אורך: 21 ק"מ, גובה מצטבר: 420 מטר

רמת רכיבה: בינונית.

עונה מומלצת : כל השנה, בעונת הקיץ לצאת בשעות מקודמות או מאוחרות כשהטמפרטורה נמוכה יחסית.

דרכי סימון: הסינגל מסומן בשטח על ידי "טיפות" צהובות ובתוכן רוכב אופניים בצבע שחור. השפיץ של הטיפות מצביע על כיוון התנועה, והרכיבה היא אך ורק בכיוון המסומן – עם כיוון השעון.

 שלי בן ישי הוא מנהל אזור גליל מערבי-כרמל בקק"ל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ