טיול ביער ניר משה בעל 200 זני הצמחים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יער ניר משה
יער ניר משהצילום: אדי ישראל / ארכיון הצילומים של קק"ל
גלית וקנין
גלית וקנין

סמוך למושב ניר משה שנמצא בנגב המערבי נמצא יער קטן הנושא את שמו, שניטע כבר בשנות ה-50. היער משתרע על פני 923 דונם, אך אל תתנו לגודלו להטעות אתכם, מפני שהתגלו בו כ-200 זני צמחים שונים. בסקר אקולוגי שנערך בשיתוף עם מכון דש"א בשנת 2010 התגלו ביער כ-200 מיני צמחים, כשהבולטים מביניהם הם השיח מתנן שעיר ובני השיח סירה קוצנית, קורנית מקורקפת ועוד.

לפני מספר שנים היער עבר מספר שדרוגים וכיום מציע גישה נוחה לרכבים פרטיים ופינות ישיבה עם נוף מרהיב למטיילים בו. כדאי לזכור זאת לעונת החורף, כשמדי שנה צומחות ביער אלפי כלניות, ולא מעט מטיילים גילו אותו ומגיעים בשל כך על מנת לצפות בפריחה האדומה. היער נטוע במרחב של גבעות נמוכות, וכולל פרדסים ומטעים, ובגלל המבנה המיוחד שלו בעלי החיים רבים מוצאים בו מרחב מחיה נוח, בהם ארנבות וצבאים. כמו כן, פה ושם תוכלו להיתקל בשועלים, נמיות וקיפודים. סקר של מכון דש"א גילה גם כ-37 מינים שונים של עופות ביער שהבולטים בו הם החיוואי ושני מינים מעניינים של דורסי לילה: אחד הוא האוח - דורס לילה גדול, והשני הוא שעיר מצוי - דורס לילה קטן.

פריחה ביער: כשמתהלכים ברחבי היער אפשר ליהנות ממינים שונים של עצים ביניהם אורן, אקליפטוס, ברוש, שיזף ועצי מחט נוספים. מעבר לאלו, אפשר לראות כאן גם עצי חרוב, אשל הפרקים, שקמה וקזוארינה. מסביב ליער נמצאים הפרדסים והמטעים המטופחים של תושבי האזור.

יער ניר משהצילום: אדי ישראל / ארכיון הצילומים של קק"ל

פסל חלילי הרוח: במרכז היער ממוקם פסל חלילי הרוח של האמן דוד יסעור. הפסל נחנך לפני שנתיים, בספטמבר 2017, במעמד חנוכת היער המחודש. הפסל עשוי מסגרת עץ, שמשתלשלות ממנה כ-14 שפופרות מתכתיות באורכים שונים. בין השפופרות תלויים שבעה ענבלים עגולים כמו בפעמונים. כאשר הרוח נושבת מכים הענבלים בשפופרות המייצרות מנגינות נעימות. על אבן סמוכה כתב האמן – "חשבו טוב, דברו טוב, עשו טוב ותהא רוח טובה שורה בכם".

צילום: יעקב שקולניק / ארכיון הצילומים של קק"ל

כיצד מגיעים: משער מושב ניר משה נוסעים כ-250 מטרים צפונה בדרך עפר רחבה. בצומת הדרכים יש שלט של קק"ל. ממשיכים ישר עד שמגיעים לפסל, מימין לדרך הנוף, בכניסה ליער.

מצפורים: ביער ניר משה ניתן למצוא פינות ישיבה רבות וליהנות מהנוף המרהיב, אחת מהפינות האהובות ביער נמצאת כמה מאות מטרים מפסל חלילי הרוח. על אחת מגבעות היער הוצב ספסל רחב בין העצים המשקיף על נוף הנגב והפרדסים, כ-250 מטר משם, הוצב ספסל נוסף המשקיף למורד הדרך. הדרך לספסל נגישה.

יער ניר משה צילום: יעקב שקולניק / ארכיון הצילומים של קק"ל

כיצד מגיעים: מפסל חלילי הרוח ממשיכים על השביל כ-700 מטרים.

חניונים: סמוך ליער שני חניוני ישיבה ופינות פיקניק. החניון התחתון - חניון קטן ואינטימי עם מספר מצומצם של שולחנות ישיבה, חלקם גם נגישים. החניון העליון, כשמו כן-הוא, נמצא במעלה הדרך ובו 12 שולחנות ובהם שלושה נגישים. בשני החניונים יש ברזיות מים. בין כל החניונים והנקודות ביער עוברת דרך נוף שהיא גם שביל הליכה לחובבי טיולים רגליים, רצים וצועדים.

יער ניר משה צילום: יעקב שקולניק / ארכיון הצילומים של קק"ל

כיצד מגיעים: מהספסל הנגיש ממשיכים במורד הדרך. לאחר כ-300 מטר מגיעים לצומת דרכים. הדרך ישר יוצאת מהיער ומגיעה לאחר כשני קילומטרים לכביש 334. פונים שמאלה בכביש וממשיכים עוד כ-300 מטרים לעוד צומת דרכים. פונים שוב שמאלה במעלה דרך מיוערת. לאחר כקילומטר מגיעים לצומת דרכים נוספת. מערבה לחניון התחתון וישר לחניון העליון, הנמצא בסמוך לכניסה ליער.

יער ניר משה צילום: יעקב שקולניק / ארכיון הצילומים של קק"ל

משך הסיור: בין 1-2שעות

מסלול: מעגלי

רמת קושי: קלה

עונה מומלצת: כל עונות השנה.

הכניסה חופשית

גלית וקנין היא רכזת קהילה ויער אזור נגב מערבי בקק"ל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ