טיול בריאות הירוקות של הרי ירושלים: מאנדרטת התאומים לעינות תלם

הטיול שיוצא מאנדרטת הזיכרון לחללי ה-11 בספטמבר, דרך גן לאומי עינות תלם ומסתיים בגן קיפוד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנדרטת התאומים
אנדרטת התאומים צילום: יעקב שקולניק / ארכיון הצילומים של קק"ל
גידי בשן

בלב יער נטוע, על ראש הר הצופה על עמק הארזים ונחל שורק, בואכה ירושלים, הוקמה אנדרטה לזכר קורבנות פיגועי ה-11 בספטמבר 2001, בארצות הברית. האנדרטה מכונה גם "אנדרטת התאומים". הפסל אליעזר וייסהוף יצר אנדרטה מיוחדת, בלב כיכר אבן עגולה מוצב פסל מתכת גדול, שגובהו תשעה מטרים. הפסל עשוי בדמות דגל ארצות הברית, וחלקו העליון מזכיר במראהו להבת אש הפונה השמימה. בחלון זכוכית שבבסיס הפסל מונח חלק פלדה משלד אחד ממגדלי התאומים. עיריית ניו יורק העניקה את החלק לאנדרטה. לוחות הזיכרון שבמעקה הכיכר מנציחים את שמותיהם של הנספים, 2,974 במספר, ובהם גם חמישה ישראלים.

אנדרטת התאומים צילום: יעקב שקולניק / ארכיון הצילומים של קק"ל

איך מגיעים?

לאנדרטת התאומים ניתן להגיע בשתי דרכים:

1.הבאים מתל אביב בכביש תל אביב-ירושלים (כביש 1) יפנו לפני גינות סחרוב בנתיב הימני המוביל להר הצופים, בעקבות השילוט המכוון להר חוצבים. כ-30 מטר לפני הצומת המרומזר ולפני הפנייה ימינה לשדרות בגין דרום פונים על פי שילוט ההכוונה לעמק הארזים. ממשיכים היישר לפנים בכביש הסלול, עוברים מתחת לגשר כביש 1 וכ-100 מטר אחריו פונים ימינה בעקבות השילוט לאנדרטת ה-11 בספטמבר. הדרך מגיעה מיד לצומת, פונים בדרך העולה שמאלה ומגיעה לאחר כקילומטר לאנדרטה.

2.הבאים מירושלים ייסעו בשדרות בגין צפון ויצאו לכיוון שכונת רמות. ברמזור השלישי בשדרות גולדה מאיר פונים פניית פרסה לאחור, נוסעים ופונים לעמק הארזים בעקבות שילוט ההכוונה למקום (כ-30 מטר לפני הפנייה לבגין דרום). משם ממשיכים על פי ההנחיות הרשומות בפסקה הקודמת.

צועדים מהאנדרטה כ-100 מטר בחזרה, במורד דרך המובילה לאתר. מימין לדרך רואים גיא קטן ובו שביל ברור (לא מסומן) היורד לנחל שורק, עמו יורדים בגיא. בין הטרסות צומחים עצי שקד וזית מעטים עצי עוזרר קטנים, שיחי קידה שעירה וסירה קוצנית מעטרים את השביל. בין הטרסות והעצים הפורחים אל תתפלאו אם לפתע תראו צבאים מקפצים.

השביל שבגיא מגיע לאחר כ-400 מטר לנחל שורק. בקטע זה של הנחל עובר שביל מסומן כחול, שהוא גם חלק מ"שביל ירושלים". שביל ירושלים, שאורכו כ-40 קילומטרים, עובר באתרים החשובים בעיר ובהרים שמסביב לה. השביל מסומן בשלושה צבעים – זהוב, כחול ולבן, ומעוטר בסמל האריה, סמלה של ירושלים.

נפנה ימינה, השביל עובר במורדות ההר שעליו ניצבת האנדרטה. שימו לב בדרך לגושי צמחים ירוקים התלויים על עצי השקד. זהו הצמח הטפיל דבקון הזית שמו נקרא כך כיוון והצמח נטפל לעצי זית, אך גם לעצי שקד, ושואב מהם מים ומינרלים מה שגורם לחלק מהעצים לא לעמוד בעומס.

לאחר שמשלימים את הצעידה בעיקול ההר, מגלים את המבנים של חוות בית תלם, שנמצאים בתחום גן לאומי עינות תלם. שולחן הפיקניק בצל עצי התאנה שבחצר בית החווה הישן, הטרסות המשוחזרות ומי המעיין הזורמים לבריכה יוצרים יופי של מקום להפסקה ולמנוחה.

גן לאומי עינות תלם

עינות תלם (עויון תולמא, או עויון טולמה) הם שלושה מעיינות קטנים שנובעים מתוך המצוק שמעל למבנה ישן, באזור שבו גיא נחל לוז (ואדי לוזה) פוגש בנחל שורק. מי המעיינות נאספים לברכות קטנות, ובעבר התנקזו לברכת אגירה גדולה השוכנת בצד הצפוני של המבנה הישן בן שתי הקומות. הברכה, שכיום היא יבשה, מחוברת בתעלה תת קרקעית המזרימה את מי המעיין מתחת למבנה אל ברכה קטנה, שעומקה כמטר וחצי. המים בברכה מכוסים במרבד של אלפי פרטים של הצמח הזעיר עדשת המים, צמח שצף על פני המים.

עינות תלם צילום: יעקב שקולניק / ארכיון הצילומים של קק"ל

המבנים שבאתר הם שרידי מושבה יהודית קטנה בשם בית טלמא. ב-1906 רכשו כאן שניים ממייסדי המושבה רחובות, דב קלימקר ואהרון אייזנברג, חלקת אדמה בת 230 דונם. הם הקימו מבנה בן שתי קומות, וקיוו להפעיל בו בית חרושת לסבון ולשמן (אחד מהמבנים ההרוסים מעל מתחם הגן). השניים לא השלימו את הקמת המבנה והשטח נעזב. ב-1922 התיישבו במקום חמש משפחות יהודיות. הן התגוררו במבנה ובאוהלים שהוקמו לידו, לאחר מכן  נבנו במקום מבנים נוספים. המושבה הקטנה נקראה גם עמק הארזים, על שם עצי המחט היפים שגדלו מסביב למעיינות – שלא היו אלא ברושים. היישוב ננטש במאורעות 1929 (מאורעות תרפ"ט). ניסיון התיישבות נוסף נעשה ב-1934, אך גם הוא לא עלה יפה. אם משאירים כאן רכב אחד, יוכלו הנהגים לנסוע בו לאנדרטה ולהביא את המכוניות למטיילים. אם לא – יש לחזור את כל הדרך ברגל, מרחק קילומטר וחצי.

שרידי מושבה יהודית קטנה בשם בית טלמאצילום: יעקב שקולניק / ארכיון הצילומים של קק"ל

גן שדה תלם

מרחבת החניה ישנם שני שבילים בהם ניתן ללכת, השביל העליון אינו סלול, ומוביל לנחל חלילים. לאורכו מוצבים סלעים גדולים ועליהם מידע על האזור. כל אבן קשורה בתוכנה לאבן שקדמה לה, או לזו שתבוא אחריה. השביל העליון מגיע לעינות תלם ומצטרף לשביל השני, שביל האופניים הסלול שהוא גם שביל נגיש לאנשים עם מוגבלויות. לאורך השביל מוצגים משחקי קופסה המוכרים מהילדות, מפוסלים באבן ומוגדלים בהרבה.

גן שדה תלם צילום: יעקב שקולניק / ארכיון הצילומים של קק"ל
גן שדה תלם צילום: יעקב שקולניק / ארכיון הצילומים של קק"ל

משפחות וקבוצות מוזמנות להפשיל שרוולים, לאסוף את כלי המשחק שאינן אלא אבנים מהשטח ולהעביר את הזמן בנעימים. חלק מהמשחקים פזורים ואחרים ערוכים על שולחן משחקים ארוך שלצדו ניצבים שרפרפי אבן. לצד המשחקים חלקם עתיקים, כתובים ההוראות וחוקי המשחק וכמו כן הסברים מעניינים. למשל, לצד לוח דמקה מוסבר שמקורו של המשחק כנראה באור כשדים, ושבעיראק נמצא לוח משחק משנת 3000 לפני הספירה. במצרים העתיקה מופיעה בציורים משנת 1600 לפני הספירה בגרסה של המשחק הנקראת אל קוראק. המשתתפים יכולים לבחרו כיצד לשחק, אפשר להציב בני אדם ככלי משחק אנושיים על לוחות העניק או להניח אבנים ולהשתמש בהם או בכל כלי אחר. סמוך לרחבת החניה הוכשר חניון נופש בו ניתן לערוך פיקניק.

מגן הקיפוד ברמות לעמק הארזים

מגן הקיפוד שבשכונת רמות (בצד דרך החורש), אפשר לצעוד ברגל לעמק הארזים ולאנדרטת ה-11 בספטמבר. דרך עפר מסומנת בכחול יורדת מהגן ואחרי כ-100 מטרים, בעקבות השילוט המכוון ל"שביל התאומים", מגיעים לדרך מסומנת ירוק. דרך זו מגיעה לאחר כחצי קילומטר למצפור טורצ'ינר, ובו חניון קטן של קק"ל. מכאן השביל יורד בצד החווה האקולוגית טור סיני ומגיע לצומת שבילים. השביל שפונה ימינה מטפס לאנדרטת ה-11 בספטמבר. מי שימשיך היישר לפנים כ-1.3 קילומטר יגיע לעינות תלם. משך הסיור הרגלי צפוי להימשך כשעה הלוך, במורד, וכשעה וחצי חזור, במעלה. אורך קטע ההליכה הוא כקילומטר וחצי לכיוון אחד.

עמק הארזים צילום: אוליבייה פיטוסי

משך הסיור: 1-2 שעות

רמת קושי: קלה

עונה מומלצת: כל עונות השנה

הכניסה חופשית

גידי בשן הוא רכז קליטה ויער באזור ההר של הקרן הקימת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ