להביט אל דרום לבנון: תצפית במצפה בניה שבהרי נפתלי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מצפה בניה
הנוף ממצפה בניהצילום: ארכיון הצילומים של קק"ל
פנינה לבנון
פנינה לבנון

לא מעט טיולים מחברים אותנו לארץ בה אנו חיים, חלקם מעניקים לנו חוויות טבע מטורפות, אחרים מגלים לנו דבר או שניים על עצמנו ויש טיולים שמייצרים חוויות מרגשות על החיים עצמם. הפעם הטיול הוא אל מקום בו הביקור בו ייקח אותנו אל מעמקי נפשנו ויעורר בתוכנו עוצמות גדולות של כאב, אהבה ומהות החיים - מצפה בניה שלמרגלות קיבוץ משגב עם, שהוקם לזכרו של רב-סרן בניה ריין ז"ל שנפל במלחמת לבנון השנייה.

איך מגיעים?
מכוונים את אפליקציית הניווט לכיוון כפר גלעדי ומשם מטפסים בכביש 9977 אל מרומי הרי נפתלי. משם מגיעים לצומת המפגיש עם כביש 886. פונים ימינה לכיוון צפון, ולאחר כ-1.5 קילומטרים תיראה רחבת תצפית ובה סלע הנושא כתובת הוקרה על תרומתם של ידידי קק"ל בארצות הברית לתושבי הצפון בעת מלחמת לבנון השנייה בשנת 2006. החרמון נראה מכאן במלוא הדרו, אך גם התצפית הנאה הזו היא רק רמז לבאות.

מצפה בניהצילום: ארכיון הצילומים של קק"ל

ממשיכים בנסיעה עוד כ-800 מטרים, ולפני שער קיבוץ משגב עם, פונים ימינה בעקבות שלט ההכוונה ומגיעים לרחבת החניה של מצפה בניה.

מצפה בניהצילום: ארכיון הצילומים של קק"ל
מצפה בניהצילום: יוליה אולשנסקי / ארכיון הצילומים של קק"ל

מצפה בניה בנוי משתי קומות: הראשונה נמצאת בצד רחבת החניה בצל שלושה עצי אורן מוצבים שני ספסלים הצופים אל נופי עמק החולה והחרמון. לוח תצפית שבמקום מדגיש נקודות בולטות בנוף, וכתובות אחרות מצטטות את דבריו של בניה ריין ז"ל (הקומה  מונגשת לאנשים בעלי כסא גלגלים).

מצפה בניהצילום: ארכיון הצילומים של קק"ל

לקומה העליונה של המצפה יש לטפס תחילה בגרם מדרגות קצר ולצעוד בין צמחי נוי אל סככת העץ,  מכאן נשקפים הנופים של כפרי דרום לבנון. שני היישובים הקרובים הם עדסיה וכפר כילא. ממזרח לכפר כילא נראים היטב הר צפייה עם מצפה דדו והמושבה מטולה. מעבר למושבה נראים העיירה הלבנונית אל-חיאם וכפרים רבים נוספים. הר חרמון מתגלה כאן במלוא הדרו, ולמרגלותיו יישובי צפון עמק החולה ובהם הגושרים, מעיין ברוך ודן. למרגלותינו – קריית שמונה, בגולן אפשר לזהות בקלות את התילים הגדולים – הר חרמונית, הר אביטל והר בנטל ומקומות נוספים רבים. בצידו האחורי של הסלע הגדול הנושא את הכתובת המנציחה את בניה ריין קבוע תצלום של בניה, ובעמדת מסבירן תוכלו לשמוע הסברים על הנוף ועל בניה ריין.

הרי נפתלי
הרכס מתנשא מעל עמק החולה במזרחו של הגליל העליון. נחל דישון מציין את גבולו הדרומי של הרכס, ואילו נהר ליטני שבלבנון מציין את קצהו הצפוני. אגפו המערבי של הרכס, שאורכו כ-25 ק"מ ורוחבו כ-10 ק"מ, כלול בתחום לבנון. הר שנאן שמצפון למנרה (902 מטר), היא הנקודה הגבוהה שברכס. הגבול בין ישראל ולבנון עובר בקו פרשת המים של הרכס. ישראל קיבלה את חלק ההר שבו הנחלים יורדים מזרחה לנהר הירדן, ובתחום לבנון נכלל חלק ההר שבו הנחלים מתנקזים לים התיכון.

העתקים גיאולוגיים צעירים הקשורים בבקע ים המלח הרימו את הרי נפתלי ויצרו באגפו המזרחי מתלול זקוף המתנשא מעל עמק החולה. שכבות הסלע נטויות מערבה, ולכן חלק ההר שנמצא בתחום אגן הניקוז של הים התיכון מתון ורחב יותר מהאגף המזרחי התלול של הרכס. הגיאולוגיה, אם כן, גרמה לכך שרוב שטח ההר נמצא בתחום לבנון. בסוף שנות ה-30, בתגובה ל"ספר הלבן" הבריטי, עיבה היישוב העברי את ההתיישבות באצבע הגליל והמשיך בכך מאוחר יותר בשל שיקולים ביטחוניים. שלוש נקודות הוקמו בהרי נפתלי: מנרה ב-1943 ושנתיים אחר כך משגב עם ורמות נפתלי, היאחזויות פלמ"ח שהפכו ליישובים.

מצפה בניהצילום: ארכיון הצילומים של קק"ל

במלחמת לבנון השנייה עלו באש עצים רבים באזור כתוצאה מפגיעת קטיושות. בתום המלחמה שוקם היער השרוף במבצע מיוחד. במסגרת פעולות שיקום אלה סולקו עצים שנשרפו וניטעו עצים חדשים במקומם, בעיקר במדרונות שמסביב למצפה, במגוון רחב של מינים, ובהם ארזים, מיני אלונים ואלות, כליל החורש, שקד, אורן ברוטיה, אורן קנרי ואורן ירושלים.

אורך המסלול: 1-2 שעות             

עונה מומלצת: כל השנה

רמת קושי: קלה

הכניסה חופשית

פנינה לבנון היא רכזת קהילה ויער גליל מערבי- כרמל בקק"ל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ