פותחים את השנה בטיול בשביל הגולן מחניון עין עקוב למבוא חמה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מבוא חמה
מבוא חמה צילום: כאמל עליאן / ארכיון הצילומים של קק"ל
מיטל קציר
מיטל קציר

איך מגיעים?

לחניון קק"ל בעין עקוב מגיעים דרך כביש 98. בין סימני קילומטר 13-12 פונים לדרך העפר, אחרי כ-150 מטר תגלו דרך הפונה שמאלה. מי שרוצה, יוכל לפנות כאן ולנסוע כ-100 מטר עד לחניון קטן ונעים עם מצפור שמנציח את כנרת מנדל. ממשיכים בנסיעה על פי סימון שביל הגולן (לבן, כחול, ירוק) והשילוט המכוון לחניון עין עקוב. כדאי לדעת שהנסיעה בת חצי הקילומטר, היא בלב יער מבוא חמה המשתרע על פני 1,250 דונם.

יער מבוא חמה ניטע בשנת 1973 עם מגוון רחב של עצים ובהם איקליפטוס המקור ואיקליפטוס הצווארון. כחצי קילומטר מהכניסה נמצא עין עקוב, כאן ניתן להחנות את הרכב ולהתחיל בטיול.

עין עקוב בחניון

אחרי התארגנות והתאוששות מהנסיעה הגיע הזמן לצאת להליכה. אז איפה אנחנו נמצאים? עין עקוב (עין תאופיק) הוא מעיין קטן בלב יער מבוא חמה שמימיו זורמים בתעלות בנויות ויוצרים פלג קטן. ליד המעיין, בצל עצי איקליפטוס ושיזף, נמצאים חניון נופש וחניון לילה למטיילי שביל הגולן. חניון הלילה עשוי שני משטחים נוחים וקיר שנועד לחסום רוחות הנושבות לפעמים ממערב. מעבר לאלה, במקום ישנם שולחנות פיקניק והמקום מונגש לאנשים עם מוגבלויות.

מבוא חמהצילום: כאמל עליאן / ארכיון הצילומים של קק"ל

השם עין עקוב נגזר מפונדק דרכים קדום ששרידיו נמצאים כקילומטר מערבה מכאן, למרגלות הכפר הסורי הנטוש תאופיק ומוצב סורי בשם זה. שמו הערבי של הח'אן היה אל-עקבה, כלומר, ח'אן המעלה. המקום נודע גם בשם ח'אן אל-אחמר (הח'אן האדום). הח'אן נבנה במאה ה-13 על יסודות של מבנה רומי ושירת את אנשי השיירות שעשו את דרכם בדרב אל-חווארנה ("דרך החורנים"). הדרך יצאה מחורן, ירדה בדרום הגולן דרך ח'אן אל-עקבה לכנרת, חצתה את הירדן ליד דגניה ועלתה בנחל יבנאל דרך הגליל התחתון לעכו.

בתקופה העות'מנית שקקה הדרך. שיירות גמלים עברו פה כשהן נשאו בעיקר את גרגרי החיטה הקשה שצמחה בחורן. זן החיטה הזה מתאים במיוחד לתעשיית הפסטה ועל כן ייצאו אותו לאיטליה.

אחרי שקצת למדנו על המקום וההיסטוריה שלו יורדים מעין עקוב בעקבות שביל הגולן בדרך עפר ולאחר כ-350 מטר מגיעים לצומת דרכים. ימינה – המשך שביל הגולן. היישר לפנים – הכפר הסורי הנטוש תאופיק אל-פוקא (תאופיק העליונה) ולידו מוצב סורי נטוש בשם זה. לפני מלחמת ששת הימים (1967) מירר המוצב הסורי את חיי אנשי הקיבוצים תל קציר, מסדה ושער הגולן. דרך קצרה הפונה שמאלה מגיעה מיד למבנה בטון גדול מוקף גדר. המבנה נראה היטב מהצומת, והוא ידוע בכינויו מוצב תותחי נברון.

מבוא חמה צילום: כאמל עליאן / ארכיון הצילומים של קק"ל

מוצב תותחי נברון

מוצב תותחי נברון הוא למעשה בונקר הבטון הענק שנבנה בידי צה"ל אחרי מלחמת ששת הימים כדי להציב בו תותחי ענק שנועדו לירות דרומה, לעבר ממלכת ירדן, בימים שמחבלים ביצעו פעולות חבלה בישראל. שריד בולט הוא המסילות להזזת התותחים מהבונקר לעמדת ירי שעדיין נראות היטב. בעבר אפשר היה להיכנס לבונקר ולצפות בסדק מוזר בבטון. הסדק הזה נוצר בעקבות הפעילות של השבר הסורי-אפריקני – הוכחה שהשבר הזה חי וקיים במציאות ולא רק בספרי הגיאוגרפיה. המילואימניקים ששירתו בגולן הדביקו למקום את הכינוי 'מוצב תותחי נברון', על שם הסרט המפורסם המבוסס על ספרו של אליסטר מקלין. צה"ל אטם את המבנה וגידר אותו, ועתה אין אפשרות לבקר בו.

מבוא חמה צילום: כאמל עליאן / ארכיון הצילומים של קק"ל

ממשיכים לצעוד בשביל הגולן וכעת יש להתגבר על הפרש גובה של כ-160 מטר. כיוון שתוואי ההליכה נוח, אפשר להתגבר על העניין בלי מאמצים מיוחדים. אחרי כמעט שני קילומטרים  ופוגשים שוב את כביש 98. שביל הגולן פונה שמאלה וממשיך לאורך מצוקי האון שניצבים בראש המדרון התלול של הגולן. מקץ 600 מטר פוגשים מצדית בטון (פילבוקס) יפה שמזמינה לעלות על גגה וליהנות מהנוף המרהיב. במלחמת העולם השנייה בנו הבריטים את המצדית כדי להתריע מפני פלישה אפשרית של צרפת של וישי, ששיתפה פעולה עם גרמניה ועם מדינות הציר. מאוחר יותר, ניצלו הסורים את המקום לתועלתם.

יער מבוא חמהצילום: אריאל בן זאב / ארכיון הצילומים של קק"ל

שמורת סוסיתא

ממשיכים בצעידה אל היעד הבא - שמורת סוסיתא, המשמרת את עולם הטבע של מדרון הגולן היורד כאן לכנרת. בראש המצוק צומחים בדלילות עצי אלה אטלנטית ושקד קטן-עלים.

משם ממשיכים בצעידה להר נמרון ומצוקי האון. הר נמרון שוכן 1.2 קילומטר מצפון לפילבוקס. ההר אמנם אינו בולט במיוחד מקו מצוקי האון, אך בכל זאת הוא מציין את המקום הגבוה ביותר במצוק – 359 מטר מעל פני הים ו-560 מטר מעל לכנרת. נתונים אלה מבטיחים נוף מרהיב. הפסגה השטוחה של ההר משמשת בסיס יציאה טוב לחובבי מצנחי הרחיפה, שהפכו את המקום לאתר ההמראה שלהם. שביל הגולן ממשיך צפונה ונתקל בגדר בית העלמין של קיבוץ מבוא חמה. אם נתקעתם בלי מים, תוכלו להיכנס ולמלא בברזייה שבמקום. מכאן יש לפנות ימינה ולחתוך לכביש 98. השביל מלווה את הכביש כחצי קילומטר ומסיים את קטע 15 ליד שער הקיבוץ.

קיבוץ מבוא חמהצילום: מיכאל חורי / ארכיון הצילומים של קק"ל
משחקים לילדים בקיבוץ מבוא חמה צילום: מיכאל חורי / ארכיון הצילומים של קק"ל

מבוא חמה, היישוב הדרומי ביותר בגולן, נוסד על חורבותיו של המוצב הסורי עמרת עז א-דין. ממוצב זה נהגו הסורים להפגיז את הקיבוצים האון ועין גב שלמרגלותיו. בינואר 1968 התאספו שמונה חברי קיבוצים בעמק הירדן והחליטו להתיישב במקומו של המוצב. בספטמבר הם עלו על הקרקע, ומאוחר יותר הצטרפו ליישוב גרעיני נוער נוספים מהארץ, מאוסטרליה ומאנגליה.

אורך המסלול: 6 קילומטר.

אופי המסלול: מסלול חד-כיווני, מתאים למשפחות. יש לדאוג לרכב מאסף בסיום המסלול.

עונה מומלצת: כל השנה

רמת קושי: בינונית. מדובר בקטע הליכה קל ונוח, כדאי להצטייד במצלמה מקצועית, למי שיש.

מיטל קציר היא רכזת קהילה ויער גולן בקק"ל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ