בין הנגב הצפוני לדרום שפלת יהודה: טיול באתרי יער להב

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יער להב
יער להבצילום: נטלי כהן קדוש / ארכיון הצילומים של קק"ל
פולה כהן
פולה כהן

בגבול המדבר, מצפון לבאר שבע, נטוע יער להב, המשתרע על פני יותר מ- 30,000 דונם, מה שמסמן אותו  כאחד מהגדולים ביערות הארץ. ביער אתרי תיירות, מרכז לידיעת הארץ והכרת האזור על שם ג'ו אלון, מסלולי הליכה, מחילות מסתור, פריחות מדבריות, חניוני נופש פעיל, שבילי אופניים ואתרים ארכיאולוגיים. מעבר לאלו, הוא גם מונגש. 

יער להבצילום: דוד גרינשפן / ארכיון הצילומים של קק"ל

נטיעות יער להב החלו בשנת 1952 והורחבו בשנות ה-60 של המאה ה-20. היער ניטע בצפון הנגב סמוך לקיבוץ להב במטרה שיהווה ריאה ירוקה בעבור תושבי הנגב וכחלק מטבעת היקפית השומרת נגד תופעת המדבור - תנועה של חולות צפונה הגורמים לשטחים ירוקים בארץ להפוך למדבריים וזהו אחד מתפקידיו החשובים והחיוניים.

יער להב צילום: דודו גרינשפן / ארכיון הצילומים של קק"ל

בארות ביער

יער להב היה במשך אלפי שנים מקום מגורים לשבטים רבים מעדות ודתות שונות. מסיבה זו בחפירות ארכיאולוגיות בו נמצאו מספר בארות מתקופות שונות, אחת מהן היא באר תילה שיושבת מצפון לחורבת אבו-חוף ונחפרה בתקופה הביזנטית. הבאר שירתה את רועי הצאן הבדואים עד שנות ה-70 של המאה הקודמת. כשתי דקות הליכה מהבאר נמצאת באר נוספת, באר אבו-חוף, שנכרתה כבר בתקופה הכלקוליתית (4,500 לפני הספירה). סמוך לבאר העתיקה נמצאו גם שרידי מבנה אבן ששימש ככל הנראה את רועי הצאן של התקופה.

באר נוספת ביער היא באר צקלג, שצמודה מדרום לכביש 3255. באר צקלג קרובה לשאר הבארות באזור וגם אליה מתייחסים כבאר עתיקה, שעוד אברהם אבינו שתה ממנה מים. היסטוריונים מאמינים כי באר צקלג, יחד עם הבארות האחרות סביבה נקשרות לסיפור מסע הצלב של ריצ'רד לב הארי בשנת 1193. לפי הסיפור, לב ארי וצבאו תקפו שיירה מוסלמית של צלאח א-דין שהגיעה ממצרים וחנתה באזור הנקרא – "הבורות העגולים". ככל הנראה הכוונה היא ליער להב שמלא בבארות העגולות החפורות בו.

יער להבצילום: יואב דביר / ארכיון הצילומים של קק"ל

שביל הזהב

בחורבת אבו חוף ביער נמצא "שביל הזהב", שגם מאחוריו מסתתר סיפור היסטורי. לפי האגדה, גובה מיסים מטעם השלטון העות'מני החביא ביער מטמון זהב בזמן נסיגת הכוחות הטורקיים מפני הבריטים. המטמון כמובן נשאר בגדר תעלומה עד ימינו, בימינו שביל הזהב המתמלא מדי סתיו בפרחי החלמונית הצהובים. סמוך לשביל מערה שהוסבה בתקופה הביזנטית למגורים, ולא רחוק ממנה נבנתה גם גת גדולה להפקת יין.

אחד המבנים המרשימים באזור הוא הקולומבריום ששימש כשובך יונים גדול. בשונה ממקומות אחרים בארץ, הקולומבריום הזה נבנה כמבנה חיצוני ולא בתוך הסלע כמקובל.

הקולומבריום. יער להבצילום: יעקב שקולניק / ארכ
הקולומבריום. יער להב צילום: יעקב שקולניק / ארכ

חניון הספלולים

ליד מגדל התצפית במרכז היער הוכשר חניון חדש ולידו ספלולים ומדוכות – משטחי סלע ובהם חצובים שקעים בגדלים שונים. השקעים הקטנים ידועים כספלולים והגדולים כמדוכות. השקעים ככל הנראה שימשו בתקופות קדומות לצרכי מזבח כאשר בשקעים הקטנים הקריבו קורבנות קטנים ובגדולים כתשו עשבי תבלין וגרעינים.

יער להבצילום: נטלי כהן קדוש / ארכיון הצילומים של קק"ל

חורבת רימון

במערב היער, מדרום לקיבוץ להב, נמצאת חורבת רימון – מקום המגורים העתיק של הישוב היהודי מימי הבית השני. תושבי המקום היו בין היהודים שלא גלו לבבל ונשארו בשטח ישראל. שרידי החורבה שייכים לבית כנסת עתיק שישב בראש הגבעה. המקום שימש גם את המתיישבים החדשים ביער להב בתקופת מבצע קדש בשנת 1956. התושבים השתמשו ביתרון הגאוגרפי של הגבעה והציבו בין החורבות עמדת ירי המשקיפה על הכביש מתחת. כך, החורבה כיום מספרת גם את הסיפור של הישוב היהודי העתיק וגם את סיפורם של המתיישבים החדשים בנגב.

יער להב. ברקע מגדל התצפית צילום: יעקב שקולניק / ארכיון הצילומים של קק"ל

כיצד מגיעים: מכביש 40 - בצומת דבירה פונים מזרחה. 2.4 קילומטרים אחרי שביל הכניסה לקיבוץ דביר פונים דרומה (ימינה) בדרך עפר טובה לכל רכב. אחרי 1.6 קילומטר פונים שמאלה ונוסעים 650 מטר עד שמגיעים לבאר, זוהי באר תלה.

משך הסיור: 1-2 שעות

עונה מומלצת: כל השנה

רמת קושי: קלה

אורך מסלול: 5 קילומטרים

פולה כהן היא רכזת קהילה ויער נגב צפוני בקרן קימת לישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ