הטיול אל ארץ החרדונים בערבה

בזמן שחרדוני הצב הולכים ונעלמים מאזורי הטיול בדרום, במקום אחד בערבה אפשר לראות אותם בשיא תפארתם. נוסעים לאילת? אל תחמיצו ביקור בארץ החרדונים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חרדון הצב
חרדון הצב צילום: Kristian Bell / Shutterstock.co
טלילה ליבשיץ

מי שיחליט לנפוש באילת בתקופה הפחות חמה של השנה יופתע לגלות שהעיר הנופש המדברית מציעה גם אתרי טבע נפלאים וייחודיים. אחד האתרים הוא ארץ החרדונים, אתר שמתפרש על שטח של כ-140 דונם, סמוך לכביש הערבה ופארק הצפרות של אילת, שם גילו מאות מחילות של חרדוני-הצב המצויים. בקיצור, קבלו הצצה לעיר החרדונים הראשונה של ישראל.

חרדון הצב המצוי היה מגיח פעם בעת טיולים שנערכו במדבר, אך בשל הרחבת ערים, בניית כבישים, כמו גם פגיעה של מטיילים, אוכלוסייתו הולכת ומצטמצמת. למרבה השמחה קיים אזור אחד שם חיים החרדונים בשקט ונהנים משמירה מוקפדת של קק"ל, רשות הטבע והגנים ועיריית אילת. ארץ החרדונים שלצידי כביש הערבה היא למעשה אזור מחייה טבעי בו מצאו עצמם מאות חרדונים חיים בשכנות זה לזה.

ארץ החרדונים צילום: זוהר צפון / ארכיון הצילומים של קק"ל

בשונה מהחרדונים בערבה שחופרים מחילות במרחק של עשרות מטרים זה מזה, כאן חרדוני הצב גרים במרחק של מטרים ספורים זה מזה. בפיסת הקרקע הזו של ארץ החרדונים, תגלו מושבה צפופה מאין כמוה של חרדון צב מצוי עם כמאה מחילות. חרדונים רבים שאזור מחייתם נהרס אף מובאים לאזור זה. זה הזמן לבקש, אנא הימנעו מלהאכיל את החרדונים במשך הטיול באזור, שכן המעשה עלול לפגוע בבריאותם.

מצפור החרדונים

ממזרח לארץ החרדונים קיימת תלולית עליה הוכשר מצפור שמשקיף על ארץ החרדונים ועל פארק הצפרות. שביל הולכי הרגל המסומן היטב, מסתעף מזרחה ממפרץ החניה שבנתיב הנסיעה המרכזי ועולה למצפור חרדון. זוהי גבעה קטנה ויפה שצופה על נופי הערבה. ניתן להאריך את הטיול בצעידה מזרחה ולהשתלב בשביל פארק הצפרות, ליד מצפור הדורסים.

ארץ החרדונים צילום: זוהר צפון / ארכיון הצילומים של קק"ל

מי אתה חרדון הצב המצוי?

בשונה מחרדונים אחרים, חרדון הצב המצוי גדול יותר ועשוי אף להגיע לאורך של 80 ס"מ ולמשקל של שלושה קילוגרמים. למרות גודלו, מסוגל חרדון הצב המצוי להגיע למהירויות גבוהות מאוד. גופו וקשקשיו נותנים לו מראה של תנין מדברי, אך מדובר בבעל חיים עדין שניזון בעיקר מעלים של צמחי מדבר שמספקים לו את הנוזלים הדרושים. עיקר התפריט שלו הם עצי השיטה הגדלים בערבה ומחקרים רבים מצביעים אף על הצמחת עצים חדשים בזכות גלליו של החרדון. חרדון הצב יכול להיראות בשני צבעים עיקריים – אפור כהה וצהוב בהיר. צבע החרדון נקבע על פי כמות השמש אותה קלט בבוקר כדי לחמם את גופו. ככל שהטמפרטורות עולות כך החרדון יהיה צהוב יותר. קליטת חום השמש מאפשרת לחרדון להסתובב יותר בחוץ. מסיבה זו החרדונים פעילים יותר בתקופת הקיץ ובשעות היום.

חרדון הצב צילום: זוהר צפון / ארכיון הצילומים של קק"ל

איך מגיעים?

הגישה לארץ החרדונים קלה, נוחה ומתאימה למכונית פרטית. מכביש הערבה (כביש 90, בין סימני קילומטר 15-14) פונים מזרחה למסוף הגבול ערבה (כביש 109). אחרי כ-150 מטר פונים ימינה בדרך סלולה ומיד אחר כך שמאלה בדרך עפר טובה. נוסעים בדרך דרומה ואחרי 400 מטר חוצים מוביל ניקוז של נחל רודד. סמוך לשם נמצא שלט מבואה. מבואה נוספת נמצאת בכניסה הדרומית לארץ החרדונים. בשטח מוצבים שלטי הסבר וגדרות של בולי עץ נמוכים כדי למנוע מכלי רכב לנסוע בשטח ולהרוס את מחילות החרדונים. כמו כן, שביל להולכי רגל (מסומן סימון שחור) מסתעף מזרחה ממפרץ החניה שבנתיב הנסיעה המרכזי ועולה למצפור.

ארץ החרדוניםצילום: זוהר צפון / ארכיון הצילומים של קק"ל

משך הסיור: שעתיים

רמת קושי: קלה

עונה מומלצת: סתיו, אביב, קיץ

טלילה ליבשיץ היא מנהלת מחלקת קהילה ויער של מרחב דרום בקרן קימת לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ