בין היסטוריה לתופעות טבע מדבריות: טיול בסובב ניצנה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סובב ניצנה
סובב ניצנה צילום: יעקב שקולניק / ארכיון הצילומים של קק"ל
אורנית גינת
אורנית גינת

הישוב ניצנה, שנמצא בסמוך לגבול עם מצרים, מציע למבקרים בו מסע בין אתרים היסטוריים, תופעות טבע ייחודיות ונופים מדבריים מרהיבים, כך תראו במו עיניכם את הסוד המדברי היפה.

תל ניצנהצילום: אליהו הרשקוביץ

תרבויות עתיקות כמו הנבטים כבר הבינו כי ישנה חשיבות גדולה מאוד לאזור ניצנה. המדבר מתנהג שם אחרת ומיקומה הגיאוגרפי מהווה נקודה חשובה בקשר בין בקעת באר שבע של ימינו לסיני. לכן עם השנים הוסדרו אתרי התיירות באזור שמציעים סיורים בין הכנסיות העתיקות של הביזנטיים ליישובים העות'מאניים, בין אתרי החקלאות המדברית ותופעות הטבע של חמוקי ניצנה.

חורבות ניצנה צילום: יעקב שקולניק / ארכיון הצילומים של קק"ל
חורבות ניצנהצילום: אליהו הרשקוביץ

חורבות ניצנה

בראש הגבעה המשקיפה על הנוף המרהיב נמצאים שרידים של מבני הציבור של האקרופוליס של העיר הביזנטית העתיקה. בתקופה הביזנטית העיר שימשה כתחנת מעבר ומנוחה למסעות הצליינים לארץ הקודש ולאתרים הקדושים בסיני, לכן ניתן לראות באתר מספר כנסיות עתיקות. במקום נמצאו גם שאריות של באר עתיקה שככל הנראה שימשה את הנוצרים העתיקים כעמדת טבילה לנוצרים חדשים. רק לאחר שהוטבלו בדתם החדשה הורשו להיכנס לכנסייה הסמוכה לבאר. מאזור הכנסייה עולה גרם מדרגות שחיבר בין העיר התחתונה לעליונה. בעיר העליונה ניתן לראות מבנה בולט ששימש בתקופה של השלטון העות'מאני כבית חולים. עוד ניתן לראות מן הגבעה את אנדרטת חטיבה שמונה, לזכר 22 חלליה שלחמו באזור במלחמת העצמאות.

אנדרטת חטיבה שמונה. לזכר 22 חללי החטיבה שלחמו באזור במלחמת העצמאותצילום: אליהו הרשקוביץ
שרידי כנסיה ביזנטית בניצנהצילום: אליהו הרשקוביץ

עוג'ה אל חפיר

לאחר ביקור בחורבות ניצנה אפשר לרדת חזרה ולהמשיך לכיוון המגדל המעוגל והגבוה. המבנה שימש כמגדל המים בתחנת הרכבת, שבנו הטורקים בכפר עוג'ה אל חפיר, בזמן מלחמת העולם הראשונה. העיירה הקטנה מילאה תפקיד חשוב במלחמת העולם הראשונה ועל ידי הנחת מסילות רכבת שימשה העיירה תחנת מעבר בין ישראל לסיני ויתרון על הצבא הבריטי. עד היום ניתן לראות את שאריות המבנים של העיירה, אך לאחר מלחמת סיני נהרסו בתים רבים במקום כדי למנוע התיישבות לא חוקית של מסתננים.

עוג'ה אל חפירצילום: אליהו הרשקוביץ
עוג'ה אל חפירצילום: אליהו הרשקוביץ

מערות ניצנה

למערות ניצנה מגיעים בהליכה בשביל הכחול, כארבע מאות מטרים מהכביש. משום שבסוג הסלע המצוי באזור ניצנה, קירטון לבן, לא נוצרות מערות בצורה טבעית, החוקרים מאמינים כי מערות ניצנה נוצרו על ידי האדם בתקופה הביזנטית. המערה, באורך של 80 מטר ובגובה של חמישה מטרים, שימשה ככל הנראה כמחצבת לתעשיית הסיד והטיח. מהמערה ניתן להמשיך כקילומטר וחצי לכיוון מערב עד לחמוקי ניצנה.

מערות ניצנהצילום: אליהו הרשקוביץ

חמוקי ניצנה

אתר זה הוא בין היפים באזור ניצנה שמציע תופעת טבע מדברית ייחודית. כל האזור, שעשוי מסלעי קירטון לבן בוהק, נראה כמו תפאורה מסרט מדע בדיוני. הסלע לובש צורות בלי שגרתיות ואינו נראה כמו חול מדברי שגרתי אלא סלעים לבנים בוהקים. הסיבה לתופעה היא שמצד אחד הסלע מספיק רך כדי להתעצב ולהפוך לחלק על ידי הגשמים והרוחות, אך מצד שני מספיק קשה כדי לא להישבר או להתפורר. התוצאה היא מעין פארק פסלים טבעי בצורות שונות ומשונות. בשל רגישות הסלעים, אתם מתבקשים שלא לטפס על הסלעים ולא לרכב באופניים על משטחי הסלע החלק.

חמוקי ניצנהצילום: אליהו הרשקוביץ
חמוקי ניצנהצילום: אליהו הרשקוביץ

איך מגיעים?

רצוי להתחיל את הסיור בניצנה מחניון חטיבה שמונה של קק"ל. נוסעים מכביש 211 לצומת ניצנה שם פונים לכיוון דרום (שמאלה למגיעים מאזור טללים). עוברים על פני כפר הנוער ניצנה (משמאל לכביש) ולאחר כשני קילומטרים מגיעים לצומת נוסף ופונים שמאלה. לאחר כארבע מאות מטרים מגיעים לרחבת חנייה מוסדרת הצמודה לחניון חטיבה שמונה.

שרידי בית החולים העות'מאניצילום: אליהו הרשקוביץ

משך הסיור: 3-5 שעות

רמת קושי: קלה

עונה מומלצת: סתיו-חורף

אורנית גינת היא רכזת קהילה ויער באזור הר הנגב במרחב דרום של קק"ל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ