הזמן הצהוב: טיול בעקבות החלמוניות בהר תבור

החלמונית הגדולה, מהפרחים היפים והמפתיעים בישראל, צובעת עכשיו בצהוב את המדרון הדרומי והנמוך של הר תבור. לא תבואו?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חלמוניות בהר תבור
חלמוניות בהר תבורצילום: יעקב שקולניק / מתוך ארכיון הצילומים של קק"ל
ציפי אלבז
ציפי אלבז

מאמצע נובמבר ובמשך כחודש ימים יש סיבה טובה במיוחד לבוא לבקר בהר תבור שבגליל התחתון. ולא, לא רק בגלל פסגתו בה נותרו שרידים מרשימים של מבצר קדום וכנסיות קדושות למאמינים הנוצרים. גם לא רק בגלל הנוף המרהיב של עמק יזרעאל והגליל התחתון. לסיבה הזו קוראים: החלמונית הגדולה, והיא באה בקריאה לחובבי טבע, טיולים ופרחים שהגענו לזמן הצהוב בשנה. כעת היא צובעת בצהוב את המדרון הדרומי של ההר. אם זו לא סיבה מספיק טובה לבוא, אז מה כן?

לנקודת ההתחלה של הטיול מגיעים ממרגלות התבור. עולים בדרך הצרה, ובעיקול הכביש השני, לאחר כ-850 מטר, מגלים מימין רחבת חניה קטנה ובצידה שלט הסבר על שביל החלמוניות. כאן חונים. אזור זה של ההר מיוער בנטיעות עצי אורן. מכאן ועד שביל החלמוניות צועדים כ-800 מטר במורד דרך עפר רחבה. מבין העצים נשקפים נופי הגליל התחתון, במערב נראה את הרי נצרת המתנשא מעל עמק יזרעאל. למרגלותינו – בקעת כסולות, שלוחה מזרחית של עמק יזרעאל ובה הכפר הגדול אכסאל. מעבר לבקעת כסולות מתרוממת גבעת המורה. עוד נראים מכאן פסגות הגלבוע והרי צפון השומרון. אחרי צעידה של כ-800 מטר מגיעים לרחבה קטנה. עמוד עץ ועליו שלט שמכריז על המורד לשביל החלמוניות (מסומן בצבע כחול).

הר התבור צילום: מיכאל חורי / ארכיון הצילומים של קק"ל

חשוב לדעת כי שביל החלמוניות בתבור הוא פרי שיתוף פעולה של קרן קימת לישראל, רשות הטבע והגנים ותלמידי חטיבת הביניים של הכפר דבוריה. השביל, שאורכו כחצי קילומטר, מתפתל למרגלות דרך העפר ושב אליה. בדרך פוגשים עץ חרוב גדול שנותן צל נדיב. בעונת פריחת החלמוניות מסמנים תלמידי חטיבת הביניים את השביל בחבלים ובשלטים המבקשים מהמטיילים לא לסטות מהשביל כדי שלא לפגוע בחלמוניות המציצות מתוך הכרים הקוצניים של שיחי הסירה הקוצנית. אפשר לפגוש חלמוניות כבר בתחילת השביל ולהסתפק בכך, אך יש עוד ריכוזים יפים בהמשכו.

חלמוניות בהר תבורצילום: יעקב שקולניק / מתוך ארכיון הצילומים של קק"ל

פריחת החלמונית הצהובה

פריחת החלמוניות בתבור מאוחרת מפריחתן בשאר אזורי התפוצה שלהן בארץ. החלמונית מתחילה לפרוח באמצע נובמבר. נראה כי הסיבה לכך היא "מנות הקור" שהחלמונית זקוקה להן. ככל שהאזור קר יותר, כך תקדים החלמונית לפרוח. החלמונית הגדולה היא צמח בעל בצל המפורסם בפריחתו היפה. אין פלא. הפרח הצהוב והגדול של החלמונית בולט מאוד בשטח מכיוון שהוא מגיח מן האדמה בסוף הסתיו, כשמסביב הכול יבש. בדרך כלל עונת הפריחה מרוכזת, ורוב הצמחים פורחים יחדיו במחזה מרהיב.

החלמונית היא בת למשפחת הנרקיסיים. הפרח, הדומה בצורתו למשפך,  גדול מאוד ובעל שישה עלי עטיף. בראשית הפריחה צבעו צהוב גופריתי, ובהמשך משתנה הצבע לצהוב חלמון, ומכאן שם הצמח. פרחי החלמונית פורחים ללא תלות בגשם.

חלמונית בתבור צילום: משה גלעד

קצת על צמחיית התבור

בחלקים העליונים של ההר צומח בעיקר חורש טבעי. העץ הבולט ביותר הוא אלון התבור. עצי אלון התבור יוצרים חורש פתוח שבין עציו יש מרווחים גדולים יחסית. בחורף עולה בשטחים הפתוחים שבין העצים צמחייה עונתית רבה בפריחה יפה. כאן פורחים בין השאר, סתוונית היורה, מיני כרכום, נרקיס מצוי ורקפת מצויה, ציפורנית מצרית, כלנית מצויה, עירית גדולה ועוד. המדרונות הצפוניים והמערביים של ההר נהנים מתנאי לחות משופרים, משום שהם נתונים פחות להשפעת הקרינה הישירה של השמש. לפיכך במדרונות האלה החורש מפותח יותר ואפשר למצוא בהם גם עצי אלון מצוי, שדורשים לחות גבוהה יחסית. מיני עצים אחרים שנפוצים בהר הם אלה ארצישראלית, אלה אטלנטית, אשחר ארצי ישראלי ועוד. בפסגת ההר ובמדרונות הדרומיים צומחים אורנים שניטעו עוד בשנות ה-30, בימי המנדט הבריטי. את הנטיעות בשאר חלקי ההר המשיכה קרן קימת לישראל בשנות ה-50 וה-60.

התבור צילום: משה שלר / ארכיון הצילומים של קק"ל

דרך הגעה: מכביש עפולה–כפר תבור (כביש 65) פונים לדבוריה ונוסעים על פי שילוט ההכוונה להר תבור. ממרגלות הר תבור עולים להר, ואחרי כ-850 מטר מגלים מימין את רחבת החניה הקטנה של שביל החלמוניות (יש שלט כניסה גדול). הדרך ממרגלות התבור עבירה למכוניות פרטיות אך לא לאוטובוסים.

אורך המסלול: 2 ק"מ

עונה מומלצת: סתיו, הפריחה מתחילה באמצע נובמבר

 משך המסלול: 1-2 שעות

ציפי אלבז היא רכזת קהילה ויער אזור גליל תחתון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ