הדרום אדום: איפה רואים פריחת כלניות?

פסטיבל "דרום אדום" יוצא לדרך בסוף השבוע הנוכחי, וחוגג את פריחת הכלניות ברחבי יערות הדרום, הנה שני מרבדים מומלצים

פריחת כלניות בדרום
פריחת כלניות בדרום צילום: יוסי זמיר / ארכיון הצילומים של קק"ל
גלית וקנין
גלית וקנין

חג הכלניות, פסטיבל דרום אדום, ייפתח רשמית בסוף השבוע הנוכחי ויתקיים למשך חודש שלם. מדי סוף שבוע יתקיימו ביערות הדרום מגוון אירועים, הפעלות והופעות על רקע מרבדי הכלניות האדומים המפורסמות של האזור. במהלך השנה מבצעת קרן קימת לישראל פעולות רבות לשמירה על הכלניות ביערות ביניהן גיזום ופינוי עצים יבשים, הכנסת צאן המסייע למנוע תחרות על משאבים לכלניות ושמירה על היערות מפני שריפות. לכבוד כך הכנו עבורכם רשימה של יערות אדומים בדרום לשם תוכלו להגיע וליהנות ממרבדים של כלניות (רובם כרגע רק בתחילתם).

הכלנית המצויה, קווים לדמותה

בשנים הראשונות לקום המדינה עמדה הכלנית בסכנת הכחדה. הציבור הישראלי התאהב בפרח האדום וקטף כלניות כדי לשים אותם באגרטלים ולקשט את הבית. רק בזכות המאבק החינוכי לשמירה על פרחי הבר שלנו ניצל הפרח מכיליון, ובשנים האחרונות כבר אפשר לראותו על פני מרבדים עצומים במקומות רבים בארץ. מרבדי הכלניות של הנגב המערבי הם הגדולים והיפים בישראל ומתקיימים בזכות ממשק הרעייה שמנוהל ביערות. מועד הכניסה של העדרים לשטח נקבע מראש לתקופה שאחרי הפריחה כדי שהכלניות ורבים מהמינים העשבוניים האחרים יספיקו לייצר את זרעיהם לקראת השנה הבא.

יער ניר משה

פריחת הכלניות ביער ניר משה צילום: אבי הירשפלד / ארכיון הצילומים של קק"ל

את יער ניר משה, הסמוך לישוב ניר משה בנגב המערבי, נטעה קק"ל עוד בשנות החמישים. בזכות תרומת קק"ל שוויץ, לפני מספר שנים היער עבר מספר שדרוגים וכיום מציע כבישים נוחים לרכבים פרטיים, חניונים, ופינות ישיבה עם נוף מרהיב. יער ניר משה הוא בית לאלפי כלניות הצומחות מדי שנה ומציעות למבקרים נוף מרהיב ופינות חמד לפיקניקים או טיולים באזור.

מעבר לכלניות, נטעו קק"ל ברחבי היער מינים שונים של עצים ביניהם אורן, אקליפטוס, ברוש, שיזף ועצי מחט נוספים. בנוסף נמצאים ביער גם עצי חרוב, אשל הפרקים, שקמה וקזוארינה. מסביב ליער נמצאים הפרדסים והמטעים של התושבים באזור. המבקרים ביער מוזמנים להגיע לפסל חלילי הרוח של האמן דוד יסעור. הפסל יושב במרכז היער וממנו משתלשלים 14 צינורות מתכתיים באורכים שונים. בין הצינורות תלויים שבעה ענבלי-פעמונים עגולים. כאשר הרוח נושבת מכים הענבלים בצינורות המייצרים מנגינות נעימות.

כיצד מגיעים: משער מושב ניר משה נוסעים כ-250 מטר צפונה בדרך עפר רחבה. בצומת הדרכים יש שלט של קק"ל. ממשיכים ישר עד שמגיעים לפסל, מימין לדרך הנוף, בכניסה ליער.

יער בארי

יער בארי, הסמוך לקיבוץ בארי באזור הנגב המערבי, נכלל ברשימת היערות הגדולים בדרום. היער עצמו מציע חניונים רבים, אתרים היסטוריים, מסלולי טיול, סינגלים לאופניים וכמובן – מרבדי כלניות בעונת החורף. בחודשי הקיץ בשנתיים האחרונות סבל היער מטרור העפיפונים אך עובדי קק"ל, יחד עם מערך כיבוי והצלה, הצליחו להציל חלקים גדולים מהיער. פריחת הכלניות ביער לא נפגעה כתוצאה מהשריפות ולקראת פסטיבל דרום אדום הפריחה האדומה בשיאה. 

מטיילים בין הכלניות. יער ניר משה צילום: יוסי זמיר / ארכיון הצילומים של קק"ל
פריחת הכלניות ביער ניר משה צילום: אבי הירשפלד / ארכיון הצילומים של קק"ל

אחד ממסלולי ההליכה ביער בארי, בו המטיילים יכולים ליהנות מהיסטוריה ופריחה, הוא דרך מתקני המים הכוללת בארות עתיקות ובורות מים מהתקופה הביזנטית. הדרך מתחילה ליד חניון רעים שבדרום יער בארי. סוף המסלול הוא בדרך היער הראשית, סמוך לשרידי טחנת קמח שפעלה בתקופת המנדט הבריטי. המסלול באורך 2.6 ק"מ והוא חוצה את חלקו הדרומי של היער. במסלול ניתן לראות פריחה רבה ומרבדים של כלניות בעונה. המסלול בדרגת קושי קלה ומתאים לכל המשפחה.

גם לרוכבי האופניים יש מגוון פעילויות ביער בארי והאזור. קק"ל הקימה ברחבי היער רשת של שבילים וסינגלים הנחשבים בין הטובים בארץ. תנאי השטח מאפשרים רכיבה מהנה במיוחד, גם למי שאינו רוכב בשגרה, סמוך למרבדי הכלניות. בארי הוא אחד מאתרי רכיבת האופניים הראשונים בארץ, ויש בו שפע של מסלולים בדרגות קושי שונות: מסלולים לכל המשפחה (בארי – המסלול הכתום והמסלול הירוק), מסלולים לבעלי מיומנויות רכיבה גבוהות (בארי – המסלול הכחול ושביל יער קהילתי שוקדה) ומסלולים לבעלי מיומנויות רכיבה גבוהות מאוד (בארי – המסלול האדום). רוב מסלולי האופניים יוצאים מאזור חניון נח'אביר ואפשר לעשות אותם מעגליים או להמשיך מהם למסלולים נוספים.

כיצד מגיעים:

דרך כביש הגישה לקיבוץ בארי. לפני שער הקיבוץ פונים ימינה בדרך סלולה. נוסעים כ-1.5 ק"מ ובצומת פונים בסעיף הימני, המגיע לאחר כ-1.5 ק"מ נוספים לחניון.

פריחת הכלניות ביער בארי צילום: אליהו הרשקוביץ
פריחת הכלניות ביער באריצילום: לימור אדרי / ארכיון הצילומים של קק"ל

עונה מומלצת: חורף

אורך מסלול: כשעתיים וחצי ליער ניר משה ויער בארי

 גלית וקנין היא מנהלת קהילה ויער אזור נגב מערבי בקק"ל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ