טיול באצבע הגליל: דרך נוף מצפה עדי-מטולה

טיול בנקודה הכי צפונית של המדינה, בקצה של הקצה של אצבע הגליל במסע נופי מרתק – דרך נוף מצפה עדי-מטולה

הנוף ממצפה עדי
הנוף ממצפה עדי צילום: יעקב שקולניק / ארכיון הצילומים של קק"ל
מיטל קציר
מיטל קציר

דרך הנוף של הרי נפתלי מתחילה בכניסה למחנה צה"ל מצפה עדי (ליד מרגליות) ומסתיימת במושבה מטולה. אפשר לקחת אוויר, לא צריך ג'יפ כדי לנסוע ב"ציפורן" של אצבע הגליל, הדרך שהכשירה קרן קימת לישראל עבירה גם לרכב פרטי. אז למה הדרך הזו לא דומה לאף אחת? כי לכל אורכה תיהנו מתצפיות מרהיבות על החרמון, צפון הגולן, עמק החולה וכפרי דרום לבנון, מנקודות מבט בלתי שגרתיות. זהו טיול רכוב הרפתקני, שאחריו יהיה לא מעט מה לספר לחברים. שלמה ארצי שר את המשפט "יותר מזה אנחנו לא צריכים" וזו תהיה ההרגשה אחרי שתראו את הנופים במהלך הנסיעה. כל מה שעליכם לעשות הוא להצטייד בבגדים חמים, משקפת, תרמוס עם משקה חם ומצפה לכם טיול שכולו הצגה.

מצפה עדי צילום: יעקב שקולניק / ארכיון הצילומים של קק"ל

רכס נפתלי

רכס נפתלי נישא מעל עמק החולה במזרח הגליל העליון. נחל דישון מציין את גבולו הדרומי של הרכס ואילו נהר הליטני שבלבנון מציין את קצהו הצפוני. גם אגפו המערבי של הרכס, שאורכו כ-25 קילומטרים ורוחבו כ-10 קילומטרים, כלול בתחום לבנון. בסוף שנות ה-30, בתגובה ל'ספר הלבן' הבריטי, עיבה היישוב העברי את ההתיישבות באצבע הגליל והמשיך בכך מאוחר יותר בשל שיקולים ביטחוניים. שלוש נקודות הוקמו בהרי נפתלי: מנרה ב-1943 ושנתיים אחר כך משגב עם ורמות נפתלי, היאחזויות פלמ"ח שהפכו ליישובים.

שלושה דברים חשובים שיש לדעת לפני שנכניס להילוך ראשון וניסע אל תוך הרפתקה צפונית: הדרך צרה ומפותלת ולכן יש לנסוע באיטיות ובזהירות; הדרך עבירה גם לרכב פרטי, וחלקים ממנה אף סלולים אספלט; כ-600 מטר מהכניסה קיים קטע דרך באורך של כ-60 מטרים ובו שברי אבן. הקטע עביר לרכב פרטי אך יש לנסוע בו בזהירות. קטע זה נמצא בתחום שמורת טבע ואין לרדת ממנו. הדרך מסומנת לכל אורכה בסימון שבילים אדום.

צילום: ארכיון הצילומים של קק"ל

איך מגיעים?

מצומת תל-חי (כביש 90) עולים בכביש 9977 לכיוון כפר גלעדי ולאחר כמעט חמישה קילומטרים פונים ימינה וחולפים על פני מחנה צה"ל מצפה עדי. זהו הקצה הדרומי של דרך הנוף, כפי שמכריז שלט המבואה של קק"ל.

הדרך מתחילה ביער שנטעה קק"ל ומיד אחריו צפו ל"מכת נוף" מדהימה. הנוף יפה כאן מכל מקום, אבל סעו כ-2.3 קילומטרים והגיעו אל עץ אלה אטלנטית, לצדו תוכלו לחנות ולצפות באופק בנחת. בחורף נראית כיפת החרמון המושלגת ולמרגלותיה תשבץ השדות של עמק החולה על יישוביו, כולם פרושים כמו על כף היד. מתחתינו נראה כפר גלעדי, כאילו אנחנו משקיפים עליו ממטוס, ומשמאל מתנשא הר זקיף (923 מטר), מדרום למשגב עם, נקודת תצפית חשובה לעבר לבנון.

צילום: ארכיון הצילומים של קק"ל

שימו לב דרך הנוף נמשכת כשקיבוץ כפר גלעדי מתחת וקיבוץ משגב עם מעל. עד מהרה נראים גם בתי הכפר הלבנוני כפר כִּילָא, גולשים בדלילות במדרון ההר לעבר גבול ישראל. בתקופה שבה דרום לבנון נודעה כרצועת הביטחון, שירתו רבים מתושבי הכפר בצבא דרום לבנון.

ממשיכים בנסיעה ולאחר כ-4 קילומטרים מנקודת המוצא, דרך הנוף חוצה את ערוצו של נחל משגב. עץ תמר בולט ולידו מעיין דל מציינים את המקום. קחו את הזמן בנקודה הזו והביטו סביב – אתם מוקפים במטעי הנשירים של מטולה הנטועים במדרונות הרכים של הר נוטר. גם מי שאינו אמן יוכל לקלוט מיד שהוא כאילו נמצא בתוך תמונה ציורית. אלה רגעים בהם הנסיעה תהיה פשוט חוויה צרופה. ממשיכים בנסיעה ומהר מאוד רואים איך הדרך נושקת לרגע לגבול  הלבנון, סמוך לאחד מבתי כפר כילא, ועוברת דרך שער המטעים. כאן פונים ימינה בעקבות הסימון האדום וממשיכים בדרך הסלולה המאגפת את הר צפייה מדרום ומגיעה למורדותיו המזרחיים, אל מצפה דדו. המצפה מנציח את דוד אלעזר (דדו), אלוף פיקוד הצפון במלחמת ששת הימים והרמטכ"ל התשיעי של צה"ל במלחמת יום הכיפורים.

צילום: ארכיון הצילומים של קק"ל

זוכרים את ארצי והמשפט שלו "יותר מזה אנחנו לא צריכים"? אז הנוף ממצפה דדו מעניק שוב את ההרגשה הזו שאין דבר יותר קסום מהנוף שנשקף מהמקום - החרמון על שלוחותיו נראה היטב וכך גם צפון הגולן על תליו – חרמונית, אביטל ובנטל. ממערב לחרמון משתרעת אל-מרג' (הבקעה), או אם תרצו – בקעת עיון. כפרי הבקעה ורכס ג'בל בלד א-שקיף, עם מבצר הבופור (קלעת א-שקיף), נראים היטב גם הם מכאן. למרגלות המתלול של ההר זורם נהר הליטני, עמק החולה פרוש גם הוא במלוא תפארתו, ובימים יפים אפשר להבחין מכאן בקלות גם באגמון החולה שנח בין הגולן ורכס הרי נפתלי. כל מה שנותר הוא לשבת על אחד הספסלים וליהנות מהנוף. אחרי שהתבשמנו מכל המסביב נרד למטולה ונתחבר למעגל התנועה שבמפגש הרחובות הגולן ומעלה דדו, מטולה. זו נקודת הסיום.

אורך: כ-8 קילומטרים

המלצה: השעות הטובות לטייל בדרך הנוף הן שעות אחר הצהריים, כאשר קרני השמש מאירות על הגולן והחרמון וצובעות אותם בצבעים נפלאים.

_____

מיטל קציר היא רכז קהילה ויער גליל עליון וגולן, קרן קימת לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ