טיול ברכב מעמק החולה לבקעת קדש

הגליל העליון ורמת הגולן שופעים אתרים היסטוריים מרתקים לצד נופים עוצרי נשימה. למי שחובב טיולים מהסוג הזה כדאי לעשות את המסלול המתבקש מעמק החולה לבקעת קדש

מצודת ישע
הנוף ממצודת ישעצילום: אלבטרוס / מתוך ארכיון הצילומים של קק"ל
מיטל קציר
מיטל קציר

הנסיעה במעלה רכס נפתלי היא הצגה לעיניים בכל ימות השנה, אבל בימים אלה במיוחד. לאורך כל הדרך מתגלים הנופים המרהיבים של עמק החולה, הגולן והחרמון.

נחל קדש צילום: גיל אליהו

המסלול הפעם ייעשה ברובו ברכב וידלג מנקודה לנקודה. נקודת ההתחלה של המסלול היא חניון נחל קדש, ששוכן במרחק כקילומטר מצומת כ"ח, במקום שבו נחל קדש פורץ ממדרון הר נפתלי ופוגש את עמק החולה. החניון כולל שולחנות פיקניק משני צידי נחל קדש, חלקם נגישים. החניון משמש גם נקודת הסיום לשביל הפלמ"ח, שראשיתו במצודת ישע. נחל קדש הוא נחל קצר בן כשבעה קילומטרים, שמתחיל את דרכו בלבנון, ליד הכפר בלידא. הנחל מנקז את בקעת קדש ואחר כך יוצר קניון מרשים במדרון הרי נפתלי. הנחל מסיים את דרכו בעמק החולה, בתעלה המערבית של הירדן.

מצוקי נחל קדשצילום: יעקב שקולניק / מתוך ארכיון הצילומים של קק"ל

אחרי התרעננות קצרה יוצאים לדרך. מחניון נחל קדש הכביש מתחיל להעפיל. אחרי כ-1.8 קילומטר הכביש יוצר עיקול חד צפונה (ימינה), ובנקודה זו הכביש מסתעף שמאלה לדרך עפר בה נוסעים רק 50 מטרים וחונים ברחבה.

מצפה שמוקדש לזכרו של הטייס רן כוכבאצילום: יעקב שקולניק / מתוך ארכיון הצילומים של קק"ל

סמוך לחניה יצרה קק"ל את שביל החידות, המוביל למצפה שמוקדש לזכרו של הטייס רן כוכבא, שנהרג במלחמת לבנון השנייה. זהו שביל באורך כ-300 מטר המטפס אל המצפור, שנמצא במקום שבו התרסק מסוקו של רן. הדרך עוברת ביער קק"ל, המעורב בצמחיית בר טבעית. לאורך המסלול ישנן שבע חידות, מוצמדות לסלעים. הפתרון לכל חידה נמצא בסלע הסמוך לה. המצפור, נמצא ממש מעל כביש 889 והוא משקיף לעבר עמק החולה והחרמון.

בתום הביקור שבים לרכב באותו שביל וממשיכים בנסיעה במעלה 899. לאחר כ-800 מטר פונה דרך עפר צפונה (ימינה) והשילוט מכוון לאתר הבא בטיול.

עמדת פילבוקס יפהפייה, מקורה בגג עץ. בשבעת חרכי הירי נותרו מכסי הפלדה, הניתנים להזזה. אפשר לעלות במדרגות לקומת הגג ולצפות על עמק החולה והגולןצילום: יעקב שקולניק / מתוך ארכיון הצילומים של קק"ל

דרך עפר שופעת אבנים, אך עבירה לכל רכב, מגיעה לאחר כ-750 מטר לרחבת חניה ובצדה חניון קק"ל. האזור נטוע יער מעורב בצמחייה טבעית. סמוך לרחבה נמצאת אנדרטה לזכרו של יובל ניר, קצין צנחנים שנהרג בלבנון בשנת 1997. סמוך לחניון נמצאת עמדת פילבוקס יפהפייה מקורה בגג עץ. בשבעת חרכי הירי נותרו מכסי הפלדה, הניתנים להזזה. אפשר לעלות במדרגות לקומת הגג ולצפות על עמק החולה והגולן. עמדת הפילבוקס שייכת למערך ההגנה של משטרת נבי יושע (מצודת ישע). במדרון הזה עלו אנשי הפלמ"ח למתקפה השנייה על המשטרה, קרב שגבה 22 קרבות מתוך 28 שנפלו בשלושת הקרבות על המקום. פצועי המתקפה נאספו אל הפילבוקס.

מצודת נבי יושע מצודת כחצילום: מיכאל חורי / מתוך ארכיון הצילומים של קק"ל
מצודת נבי יושע מצודת כחצילום: אלבטרוס / מתוך ארכיון הצילומים של קק"ל

נוסעים בחזרה לכביש, מעפילים ברכב עוד כ-300 מטר ופונים ימינה לרחבת החניה של מצודת ישע, המשמשת כיום את משמר הגבול. שביל קצר מוביל מרחבת החניה אל חורשה ובה אנדרטה וקבר אחים של לוחמי מלחמת העצמאות, שנפלו במהלך שלושת הניסיונות לכיבוש המצודה. בצד החורשה ניצבת עמדת שמע המשמיעה הסברים על כיבוש המקום במלחמת העצמאות.

מצודת ישע היא מבנה משטרה מטיפוס טגארט. מצודות מטיפוס זה נבנו בתכנונו של המהנדס הבריטי סר צ'רלס טגארט, שנחשב כמומחה להתמודדות עם טרור. מצודת ישע חלשה על הדרך ליישובים הנצורים מנרה ורמות נפתלי ועל אצבע הגליל בכלל. על כן, כאשר מסרו הבריטים את המצודה לערבים (אפריל 1948), החליטו במטה ה'הגנה' לכבוש את המקום. מהאנדרטה צועדים צפונה בשביל מסומן אדום, בצד גדר המצודה. השביל מגיע חיש וקל לתצפית נהדרת על מצוקי נחל קדש. מי שיהיה בשקט יוכל לגלות במקום גם שפני סלע.

מסגד נבי יושעצילום: יעקב שקולניק / מתוך ארכיון הצילומים של קק"ל

חוזרים לרחבת החניה, אך עוד לא נכנסים לרכב. מעבר לכביש 899, נחבא מעט, מבנה כפול כיפות וסביבו מבנים חרבים וקברים שהיו שייכים לכפר הקטן שנשא את שם הקבר – נבי יושע. כדי להגיע לשם חפשו את סימני שביל ישראל וחצו בעקבותיהם בזהירות את הכביש לכיוון דרום. המבנה הוא אחד ממבני הקברים המוסלמיים היפים בארץ.

לאחר הביקור שבים לרכב ונוסעים מערבה. כ-200 מטר אחרי הפנייה לקיבוץ יפתח (כביש 886) נמצא חניון האלות. עוצרים כאן לתצפית. חניון האלות הוא מועמד רציני לתואר החניון היפה ביותר בישראל. בתוך חורש של אלות מרשימות הוצבו שולחנות פיקניק. אחת מהאלות הסמוכה לכביש, היא מהענקיות בארץ. היא התברכה בגזע אדיר, שהיקפו כמעט חמישה מטרים. יערני קק"ל הציבו תמיכות לענפים הגדולים, כדי שלא יקרסו תחת כובד משקלם. 

חניון האלות צילום: יעקב שקולניק / מתוך ארכיון הצילומים של קק"ל

נוסעים כ-1.5 קילומטר מערבה, אל רחבת החניה של תל קדש, הנמצאת מצפון לכביש. זו התחנה האחרונה בטיול. התל הוא כיום גן לאומי מוכרז, ואף על פי שאינו מפורסם יחסית, הוא מתפאר בהיותו הגדול בתלי הגליל העליון. יש לקחת את הזמן במקום ולשוטט בו בהנאה מרובה. יש מה לראות בו וכמובן לצלם.

איך מגיעים: צומת כ"ח, בפנייה לכביש הצפון (כביש 90), כ-1.5 קילומטר מצפון לכניסה לאגמון החולה.

אורך המסלול: 7 ק"מ.

המלצה: לנסוע לאט ומפעם לפעם לבקר באתרים שבצד הדרך.

מיטל קציר היא רכזת קהילה ויער גליל עליון/גולן בקרן קימת לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ