טיול בעקבות השקדיות בפארק איילון קנדה

במרחק עשר דקות נסיעה ממודיעין נמצאת פינת חמד יפה, שבימים אלה ממש פריחת השקדיות בה בעיצומה

שקדייה
פריחת השקדיות בפארק איילון-קנדה צילום: מלכה ברקאי / ארכיון הצילומים של קק"ל
נטע מזרחי לסקה
נטע מזרחי לסקה

פארק איילון-קנדה, פינת חמד קסומה שנמצאת במרכז הארץ לצד כביש מספר 1 המחבר בין תל אביב לירושלים, סמוך למנזר לטרון, כעשר דקות נסיעה מהעיר מודיעין. הפארק נקרא על-שם עמק איילון הנח למרגלותיו, וכהוקרה לתרומתה של יהדות קנדה להקמתו, משתרע על פני 12 אלף דונם.

הפארק מאופיין בנופי חורש טבעי, ביערות אותם נטע האדם ובמיוחד בעצי בוסתן הפזורים במרחביו. בין עצי הבוסתן ניתן למצוא תאנה ורימון, גפן וזית וכמובן השקדיות, המפליאות לפרוח בחודש פברואר השנה ברחבי האזור. לאורך דרך הנוף של הפארק חניונים רבים, מקצתם בצל עצי בוסתן בהם ניתן לערוך פיקניק בחיק הטבע. 

איך מגיעים?

הגישה הטובה ביותר היא מכביש ירושלים-תל אביב (כביש 1). יש לפנות בצומת לטרון לכיוון צפון-מזרח, לכביש המוליך למבוא חורון ומודיעין (כביש 3). אחרי חומת מנזר לטרון פונים ימינה לכביש המוליך לעבר בניין אבן דמוי שומרה, כאן הכניסה הראשית אל הפארק. פארק איילון משתרע מימין לכביש ומשמאלו.לבאים ממודיעין אפשר להגיע מכביש 3 ואז לפנות שמאלה לפארק.

פיקניק בפארק איילון-קנדהצילום: יוסי זמיר / ארכיון הצילומים של קק"ל
פארק איילון-קנדהצילום: יוסי זמיר / ארכיון הצילומים של קק"ל

החלק המערבי הוא חלקו של חניון הזיתים. זהו חניון גדול המאפשר פיקניק במספר רב של נקודות. כדאי לדעת: בחניון זה יש מבנה שירותים הפתוח לציבור מידי יום בין השעות 8:00-16:00. החלק המזרחי הוא מסלול הטיול שלנו.

עץ השקד

השקד הוא עץ קטן יחסית שגובהו אינו עולה על חמישה מטרים. עלי השקד נושרים בסתיו, והפרחים המקדימים לפרוח עוד לפני האביב ולבלוב העלים, מרשימים במיוחד. זרעי שקד הבר מרים, ואילו הזנים התרבותיים בעלי טעם מתוק יותר. בימים אלה אפשר ליהנות מפריחה מרהיבה של שקדיות ברחבי פארק איילון קנדה, בכל דרך שהוכשרה על מנת לראות את העצים הנפלאים האלה.

פריחת השקדיות בפארק איילון-קנדהצילום: יוסי זמיר / ארכיון הצילומים של קק"ל

מצפור עמק איילון

נוסעים בדרך הראשית של הפארק. לבאים מכביש 3 פונים ימינה לדרך המסומנת בצבע ירוק, היא הדרך הראשית של הפארק. הדרך סלולה אך משובשת מעט. נוסעים בה כ-1.5 ק"מ ומגיעים לצומת. ימינה – הדרך עולה לחורבת עקד (אתר סגור לביקור). שמאלה – הדרך הסלולה יורדת למעיין התמרים (סימון כחול). נוסעים בדרך הזו, אך לפני כן ממשיכים בנסיעה היישר לפנים (סימון ירוק) עוד כחצי קילומטר, כדי ליהנות מהמראות של מצפור עמק איילון. זוהי פינת חמד, לשבת בה וליהנות מנוף יפהפה, נוף עמק איילון. 

פארק איילון-קנדהצילום: ארכיון הצילומים של קק"ל

שביל טיול רגלי לעמק המעיינות בפארק איילון קנדה

עמק המעיינות הוא גיא קטן שמתחיל את דרכו למרגלות חורבת עקד – גבעה גבוהה שבה נחשפו שרידי יישוב מוקף חומה מימי הבית השני. ייתכן שכאן שכנה גם מצודת אמאוס, שבנה המצביא הסלאוקי בכחידס. אורכו של המסלול כשני קילומטרים. נטועים בו עצי יער ועצי בוסתן, עצי זית, תאנה ושקד. כאן נחשפו שרידי שתי אמות מים מהתקופה הרומית. 

אמת מים. פארק איילון-קנדה צילום: ארכיון הצילומים של קק"ל

מי שמסתפק בטיול קצר יכול לצאת מהאגם שבמעיין התמרים ולעלות לאורך אמות המים כ-400 מטרים עד לקבר הרומי ואז לשוב בחזרה לנקודת המוצא (סימון שבילים ירוק). הטיול הארוך יותר מתחיל בראש הגיא, במקום שבו מתעקלת דרך הפארק הסלולה עיקול חד שמאלה. אפשר לחנות כאן או 400 מטר במורד הדרך. מנקודת המוצא צועדים במורד הגיא לאגם שבמעיין התמרים. יש לדאוג לרכב מאסף בסוף המסלול או לשוב כל הדרך חזרה. 

פארק איילון-קנדהצילום: ארכיון הצילומים של קק"ל

בימים אלה תוכלו לראות גם כאן פריחת שקדיות במלוא הדרן, אבל האמת היא שאפשר לראות אותן כמעט בכל נקודה בפארק, לאורך הנסיעה ובשביל המעיינות בזמן הטיול הרגלי.

פארק איילון-קנדהצילום: ארכיון הצילומים של קק"ל

בנקודת המוצא נמצאת חורשת אורנים שנטעה קק"ל ובה שולחן פיקניק. עץ ברוש גדול ולידו שלט עץ ועליו הכיתובים "לאגם התמרים" ו"לעמק המעיינות" מסמן את תחילת המסלול. במרחק של כ-450 מטר מנקודת המוצא שימו לב למערכת אמות המים של אמאוס ניקופוליס. האמות סיפקו מים לתושבי העיר בתקופות הרומית והביזנטית ונראה כי הן נבנו במאה ה-3 או ה-4 לספירה.

בעמק המעיינות, נמצאים שרידים של שתי אמות מים, המכונות האמה העליונה והאמה התחתונה. האמה העליונה מתחילה את דרכה כנקבה תת-קרקעית החודרת לשכבת מי התהום במעלה הגיא. בהמשך שתי האמות עוברות במקביל זו לזו, העליונה גבוהה במטר מהתחתונה. האמות נבנו ממאות חוליות אבן מחוברות זו לזו שבהן נחצבה תעלה קטנה. 

אמות מים. פארק איילון-קנדה צילום: ארכיון הצילומים של קק"ל

שימו לב למדרגת הסלע הבנויה בערוץ ולמרגלותיה חורשה קטנה ויפה של עצי אלה אטלנטית. כ-100 מטר הלאה משם זורם בחורף פלג מים דק. סביר להניח שבתקופה הרומית זרימת המים הייתה חזקה יותר. בהמשך, כ-400 מטר במורד, האמות מגיעות לבריכה רבועה גדולה ששימשה לוויסות זרימת המים באמות. לבריכה נכנסת גם אמה שלישית, כנראה ממקור מים צדדי. מהבריכה יצאה אמת מים יחידה בדרכה לאמאוס. 

בשביל אפשר למצוא פינות חמד קטנות בצל עצי בוסתן. עצי הזית והחרוב עומדים ירוקים בכל השנה. בהמשך נעבור ליד "הקבר הרומי", כנראה אחוזת קבר של משפחה שחיה באמאוס בתקופה הרומית. מהקבר הרומי זורמים בימות הקיץ מים באמה. קק"ל התקינה משאבה ליד האגם של מעיין התמרים המביאה לכאן את המים ומזרימה אותם בחזרה לבריכה דרך מפלוני מים ובריכות קטנטנות – המחשה של מראה האמות בימי קדם. ממשיכים במורד הגיא עוד 400 מטרים ומגיעים לאגם התמרים שלצדו צומחים עצי תמר ותאנה. אין לדוג דגים באגם ואין להיכנס אליו, הרחצה אסורה.

"הקבר הרומי", כנראה אחוזת קבר של משפחה שחיה באמאוס בתקופה הרומיתצילום: ארכיון הצילומים של קק"ל

רמת קושי: קלה

המלצות: יש להצטייד בנעליים סגורות להליכה, במים ובכובעים.

משך הטיול הארוך: כשעתיים

משך הטיול הקצר: כשעה

נקודת מוצא וסיום: בכניסה לפארק איילון.

נטע מזרחי לסקה היא רכזת קהילה ויער אזור החוף, קרן קימת לישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ