מסלול לסוף עונת החורף בנחל ברק בן אבינעם

ביער בית קשת תוכלו לערוך טיול קצר וחביב למדי, שמתאים בדיוק לתקופה הזו של השנה: סוף החורף, רגע לפני שהגשמים נפסקים ומתחיל להתחמם

מסלול נחל ברק בן אבינעם
מסלול נחל ברק בן אבינעםצילום: יעקב שקולניק / ארכיון הצילומים של קק"ל
ציפי אלבז
ציפי אלבז

טיול בערוץ נחל ברק בן אבינעם יורד מאזור הר יונה (נוף הגליל), עובר בעינות שועים וחוצה את דרך נוף יער בית קשת בין הר כסולות (443 מטר) להר דבורה (437 מטר).

יער בית קשת צילום: ירון קמינסקי

לטיול הקצר והמעט מאתגר יוצאים מדרך הנוף, במעגל התנועה שממנו מתפצלת דרומה דרך העפר המטפסת להר דבורה. הנחל עצמו תלול, אך השביל שעובר בו מתון יחסית. כדאי לדעת: מי שמגיע במכונית יכול לרדת ולעלות באותה דרך חזרה.

לפני שמתחילים לצעוד קצת מידע חשוב - הר דבורה ונחל ברק בן אבינעם שואבים את מקור ההשראה לשמותיהם מהסיפור המקראי של המלחמה במלכי כנען (שופטים, פרק ד'). ממערב לנחל מתנשא הר כסולות. למרגלות ההר – בקעת כסולות, שלוחה צפונית-מזרחית של עמק יזרעאל. גבעת המורה תוחמת את הבקעה מדרום. מקור המים הזורמים בחורף בנחל ברק הוא עינות שוֹעִים, מעיינות קטנים הנובעים כקילומטר מנקודת המוצא של המסלול, במעלה הערוץ. השם העברי שומר על צליל שמו הערבי של המעיין – עיון א-שאהין.

נחל ברק בן אבינעםצילום: יעקב שקולניק / ארכיון הצילומים של קק"ל
מסלול נחל ברק בן אבינעםצילום: יעקב שקולניק / ארכיון הצילומים של קק"ל

שני עצי אלון מצוי גדולים שצומחים בצד הערוץ, מקבלים את פני המטיילים כבר בתחילת הצעידה. לאורך הערוץ עצי חורש מסביב, כשהגבעולים הדקיקים של הקיסוסית הקוצנית, המטפסים על כל עץ שנקרה בדרכם, מוסיפים אווירת מסתורין לטיול. אחרי 270 מטרים מגיעים למפל סלע משופע. בין הסלעים צומחים עוד עצי אלון מצוי גדולים. אחריהם מוטלים שני גזעים של אורנים, הם אינם מפריעים לאיש - אולי אפילו להפך, לעצים מתים יש חלק חשוב בהמשך קיום החיים של עולם הטבע.

מסלול נחל ברק בן אבינעםצילום: יעקב שקולניק / ארכיון הצילומים של קק"ל

אחרי צעידה של כ-800 מטר מנקודת המוצא נחשף בגדה השמאלית התלולה סלע חוואר רך, שמערות פעורות בו. המערה הגדולה נמצאת כמה מטרים מעל לקרקע הערוץ, ויש כמה מערות קטנות נמוכות יותר המשמשות כנראה מחסה לבעלי חיים. כ-150 מטר משם השביל עובר שוב במפל סלע משופע, וכעבור 300 מטר נוספים אפשר לשבת בצל עצי חרוב ואלון גדולים. ממשיכים לצעוד בשביל עד שיהפוך לדרך העוברת בין יערות ומגיעה אל פארק אל-פשארה.

פארק אלַ-פַשָארָה

נמצא במקום שבו מורדות הרי נצרת נושקים לבקעת כסולות. כאן מתחיל את דרכו נחל תבור, העושה את כל הדרך לירדן. קטע זה של הנחל מכונה אל-פשארה (בערבית: הנחל המאכזב). השם הלא מחמיא של הנחל נגזר מהתנהגות עינות שועים: בניגוד למצופה, המעיינות נובעים רק לאחר שמאגריהם התמלאו, לעיתים זה בסוף החורף, לכאורה ללא קשר לגשמים שירדו קודם לכן באזור.

מסלול נחל ברק בן אבינעםצילום: יעקב שקולניק / ארכיון הצילומים של קק"ל
פארק אלַ-פַשָארָהצילום: יעקב שקולניק / ארכיון הצילומים של קק"ל

הפארק, שנחנך בשנת 2017, נבנה על ידי רשות ניקוז ירדן דרומי בשיתוף עם קרן שטחים פתוחים-רמ"י, המועצה המקומית אכסאל, קרן קימת לישראל, המשרד להגנת הסביבה ומשרד החקלאות. הפיתוח כלל את הסדרת הניקוז בנחל, פינוי מפגעים והקמת חניון יום שמשרת את תושבי הסביבה ואת המטיילים באזור. זו נקודת הסיום של הטיול. אם באים עם רכב חוזרים על המסלול בחזרה לנקודת ההתחלה.

איך מגיעים: נקודות המוצא נמצאת למרגלות הר דבורה ביער בית קשת. נוסעים בנוף הגליל לדרך הגליל עד קצהו המזרחי של הרחוב ופונים ימינה ליער בית קשת. חולפים על פני האנדרטה הגדולה שעליה כתוב יער צ'רצ'יל וכשלושה קילומטרים משם, בהמשך הדרך, מגיעים למעגל תנועה שממנו עולה הדרך לראש דבורה. כאן חונים. שלט עץ של קק"ל מראה את כיוון שביל ההליכה בערוץ היורד מטה. 

אורך המסלול: כ- 2 קילומטר

המלצה: בחורף, לאחר הגשמים, זורם בנחל פלג, שמחזיק כמה חודשים. אזהרה: אין לטייל בנחל בגשם או מיד לאחר הגשם בשל סכנת החלקה.

 ציפי אלבז היא רכזת קהילה ויער גליל תחתון בקרן קימת לישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ