ירוק בעיניים: טיול משפחתי נעים ויפה ברמת הנדיב

תצפית מרשימה, בית מרחץ וגנים מלאי הדר: הפשטות, היופי והנעימות הופכים מקומות כמו רמת הנדיב ליקרי ערך, במיוחד בתקופה הנוכחית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רמת הנדיב
רמת הנדיבצילום: אור הורוביץ
אור הורביץ
אור הורביץ

הברון רוטשילד הוא דמות כמעט מיתית בתולדות הציונות. הוא קיבל מקום של כבוד ולא בכדי, כמי שלקח חלק מרכזי בהקמת המושבות הראשונות בארץ. סיפור חייו מעניין למדי, אבל הסיבה שלשמה התכנסנו היא דווקא, למרבה האירוניה, מותו. הברון בחר להיקבר בצוותא עם אשתו על הכרמל, ליד המושבה זכרון יעקב, שסייע בהקמתה. את זאת עשה בחוכמה - 5,000 הדונמים שהיו בבעלותו הפכו לרמה מרשימה על הכרמל. לימים השתרש השם והפך לידוע בפי כל כגני רמת הנדיב.

לרמת הנדיב שמור אצלי זיכרון מגיל קטן. הגעתי לשם במסגרת אחד מהטיולים השנתיים בבית הספר. כבר אז, בחטיבת הביניים, הימם אותי הפער בין הלבנטיניות הישראלית שבחוץ לבין ההדר האירופאי המאפיין כל כך את גני הנדיב - הכל היה נטול רבב ומדויק עד לפרט הקטן, במה שיצר תצוגה אסתטית יוצאת מגדר הרגיל. לימים השלימה ישראל חלק מהפער בינה לבין היבשת, אבל עד היום נצרבת לי רמת הנדיב כמקבילה הישראלית לאותם גנים אסתטיים המאפיינים כל כך ערים אירופאיות. ובכן, וילהלם השני אמנם לא התהלך בה, ובכל זאת, נדיב אחד ידוע הוא מספיק בשבילנו.

רמת הנדיבצילום: אור הורוביץ

רמת הנדיב, שממוקמת למעשה בתוך שמורת טבע "חוטם הכרמל", מורכבת משני חלקים מרכזיים: גן הנדיב שתוחם את חלקת הקבר, והשטח הפתוח המקיף את המקום ונמצא בבעלותה של משפחת רוטשילד. הכניסה למרחב כולו היא חינמית, הודות לתרומות הקבועות של המשפחה שמאפשרות להשאיר את המקום פתוח לכלל הציבור.

למה בעצם לטייל ברמת הנדיב?

יפה: ירוק, פורח, מקסים.

מגוון: רמת הנדיב משלבת בין פריחה נפלאה בעונות מעבר, פארק מטופח מעשה ידי אדם, ארכיאולוגיה מרשימה ותצפיות נפלאות (גם אל מישור החוף וגם אל בקעת הנדיב המוריקה).

רמת הנדיבצילום: אור הורוביץ

קרוב: הרמה נמצאת בערך באמצע הדרך בין תל אביב לבין חיפה, והיא נוחה מאוד להגעה - ללא צורך בנסיעה ארוכה ומייגעת. אם תרצו, זו גיחה נהדרת וקצרה ואפילו תספיקו לחזור בשעה סבירה.

חינמי: במדינת ישראל יש שני סוגים של מקומות - אלה שעולים כסף אך מתוחזקים להפליא, ואלה החינמיים, אשר מקבלים לרוב תשומת לב מצומצמת. רמת הנדיב פוסחת על שני הסעיפים ומאפשרת הגעה לפארק מסודר ומתוחזק ללא כל עלות.

נוח לכל המשפחה, גם לילדים חובבי טבע (עם נעליים מתאימות!)

רמת הנדיבצילום: אור הורוביץ

איך מגיעים?

נוסעים על כביש 652. כחצי קילומטר דרומית לזכרון יעקב ישנה פנייה ברורה בכיכר מערבה, העולה קלות לעבר רמת הנדיב. לאחר כקילומטר וחצי (ונופים לבקעת הנדיב) מגיעים לחניית רמת הנדיב. זו נקודת היציאה למרבית הפעילויות בשמורה.

רמת הנדיב. חורבת עקב ברקע צילום: אור הורוביץ

מתי להגיע?

בכרמל וברמת הנדיב אפשר לטייל בכל ימות השנה, אבל לדעתי הוא יפה ומרשים ביותר בעונת האביב בגלל הפריחה הים-תיכונית המאפיינת את האזור. עם זאת, ההר אכן ירוק כל ימות השנה ומתבלט כאנומליה במדינה עונתית מאוד, שעוברת בבוטות מהירוק של החורף לצהוב של הקיץ, וחוזר חלילה. במובן הזה הכרמל מספק דווקא אתנחתא ירוקה ומרעננת בכל עונה.

רמת הנדיבצילום: אור הורוביץ

ברמת הנדיב שני מסלולים מעגליים מומלצים היוצאים ממגרש החניה של גן הנדיב, שניהם מתאימים למשפחות (אך לא לעגלות), קלים להתמצאות ומלאים בפריחה ובתצפיות לרוב: המסלול הראשון, הקצר יותר (כ-2 ק"מ), מוליך לעין צור והמסלול השני, הארוך יותר (4 ק"מ), מוליך לחורבת עקב. אם זמנכם בידכם, הייתי ממליץ ללכת את שני המסלולים (בכל זאת, אתם כבר פה) אבל אם הזמן דוחק - חורבת עקב היא יעד נפלא להתמקד בו.

חורבת עקב

רמת הנדיב. חורבת עקב צילום: אור הורוביץ

ממגרש החניה יוצא מסלול מסומן אדום לכיוון דרום-מערב, ומתחתר בתוך חורש ים תיכוני יפה כקילומטר עד להגעה למפגש עם שביל ישראל. פונים ימינה לכיוון מערב והולכים בין עצים גבוהים וקרחות יער ירוקות (או צהובות, תלוי בעונה). השביל מטפס קלות עד ההגעה לנקודת השיא של המסלול, ממש במחצית הדרך - חורבת עקב.

רמת הנדיב. חורבת עקבצילום: אור הורוביץ

חורבת עקב (או ח'רבת מנצור אל עקב, "חורבת הסלע עטור הניצחון") היא אתר ארכיאולוגי משוחזר ומרשים מאוד, שהתגלה במסגרת אחד הסקרים הארכיאולוגיים הראשונים שנעשו ברמת הנדיב. החורבה שימשה כבית אחוזה כבר בתקופת בית שני, ועברה גלגולים רבים בחלוף השנים עד שהפכה למקום שהייה ארעי של רועי צאן לפחות עד סוף המאה ה-19. המבנה משוחזר בקפידה, וקשתות האבן מקסימות ומספקות תפאורה נפלאה לצילומים. השם, אגב, מבטא את מיקומה של החווה בעקבו של הכרמל, וזו גם הסיבה שהתצפית הנשקפת מהאזור מלהיבה כל כך (וגם מתוחזקת, הודות לנדיב).

בחורבת עקב נפרדים משביל ישראל וממשיכים במסלול האדום, שמלווה אותנו לאורך כל הדרך. השביל נע צפונה, ועובר בשטח טרשי למדי בגבולה המערבי של רמת הנדיב. לאורך הדרך ממשיך ללוות הנוף הנהדר של מישור החוף. עם זאת, זהו החלק המאתגר ביותר במסלול, ולכן מומלץ לעבור אותו עם נעליים (בייחוד לאחר גשמים). הדרך מישורית ברובה, וברורה מאוד, וכ-800 מטרים של הליכה בה היא יורדת במתינות אל נחל תמסח. לאחר שחוצים את הנחל פונים ימינה (לכיוון מזרח) והולכים על שביל רחב ונוח במשך כקילומטר, עד שמגיעים בחזרה לחניה. אפשרות נוספת להארכת המסלול בכקילומטר, היא להמשיך עד למערת כבארה, הדרומית שבמערות הפרהיסטוריות באזור הכרמל. כדי להגיע למערה יש לפנות שמאלה (מערבה) לאחר נחל תמסח, ולהמשיך כ-500 מטרים בעקבות השילוט (החזרה מתבצעת באותה דרך).

עין צור

רמת הנדיבצילום: אור הורוביץ

מסלול שני, יפה לא פחות אך כאמור קצר יותר, מוליך מזרחה לעבר עין צור. המסלול דומה מאוד במאפייניו למסלול של חורבת עקב - הנופים הפורחים של הרמה היפה, תצפיות נהדרות לבקעת הנדיב ולמישור החוף ו"פסגת טיול" ארכיאולוגית באמצעו. המסלול מסומן בכחול ומתחיל בכיכר השבילים המצויה מדרום לחניה. פונים שמאלה (מזרחה) והולכים עם השילוט לעין צור. כ-550 מטרים מההגעה ממתין אתר ארכיאולוגי בשם "בית חורי", ששימש כחוותה של משפחת אלחורי במאה ה-19. משם ממשיכים דרומה עם הסימון הכחול והשילוט לעין צור עוד 100 מטרים, עד שמגיעים למבנה הרודיאני בשם חורבת אום על עלק. 150 מטרים נוספים לכיוון דרום מזרח מוליכים לעין צור, שהוא בעצם מין מעיין חצוב המתועל לבריכה, ולידו בית מרחץ מפואר. מקום משובב נפש להעביר בו את הזמן - הרי אין כמו מים כדי לשמח אותנו, הישראלים. מעין צור, מוליך השביל כ-500 מטרים עם הסימון הכחול לכיוון מערב עד לכיכר השבילים, לא לפני שתוכלו לשזוף עיניכם בתצפיות משכרות על האזור.

גן הנדיב

כאמור, פנינה אירופאית בים הלבנטיניות. הניגוד בין הגן המטופח והאירופאי לבין הנופים הארצישראליים של רמת הנדיב בולט מאוד, אך במובנים רבים דווקא ישראלי מאוד. נעים להסתובב בין הגנים ולהתרשם מההשקעה ומהירידה לפרטים. סיום מומלץ למסלול.

הביקור בגן, וברמת הנדיב בכלל, הוא מיקרוקוסמוס גיאוגרפי של ישראל - היתוך של מזרח ומערב, הר וים, עבר ועתיק, טבע ואדם. הקרבה לריכוזי האוכלוסין של ישראל הופכים את האתר לפופולרי למדי, אבל גם אולי קצת למובן מאליו. בהליכה שלי במסלולי הטיול ובגן עצמו הרהרתי לא מעט בכך שהפשטות של המקום היא שהופכת אותו לראוי לביקור. פשוט כי יש בו אותנטיות, קסם ונעימות שיגרמו לך לזכור אותו היטב. דווקא בתקופת הקורונה הופכים מקומות כאלה ליקרי ערך עוד יותר, ודווקא בימי קורונה חשוב לשוב ולהזכיר שגם הדברים הקטנים חשובים, לפעמים לא פחות מהדברים הגדולים. ללכת לבקר את אמא, לשבת בפאב עם חברים, לעשות ספורט בטיילת וכן, גם לטייל ברמת הנדיב.

רמת הנדיבצילום: אור הורוביץ

טיפים של אלופים

הביקור בגן הנדיב, בחורבת עקב ובעין צור יכול למלא יום משפחתי עמוס למדי. עם זאת, יש מגוון אתרים ואטרקציות נוספים למי שמתכנן להאריך את שהותו באזור - המומלצים שבהם בעיניי הם קיסריה העתיקה, נחל אלכסנדר, והדרך המשתפלת מחוף הבונים לחוף דור.

בימי הקורונה רמת הנדיב פתוחה למבקרים תוך התאמות מסוימות. בכל מקרה מומלץ להתעדכן באתר המצוין של הרמה. שימו לב שלרמת הנדיב יש שעות פתיחה מוגדרות (הגם שנוחות יחסית).

ברמת הנדיב יש קיוסק (לא זול) הממוקם בקרבת הגן והעומד לרשות המבקרים. בנוסף, קיימים במתחם ספסלי פיקניק רבים לנוחות המבקרים.

___

אור הורביץ הוא מטייל עצמאי וצלם בעל בלוג הטיולים "אור מסביב לעולם"

אור הורביץ

אור הורביץ הוא מטייל עצמאי בעל בלוג הטיולים "אור מסביב לעולם"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ