לפעמים המעיין הסודי המושלם הוא בכלל לא סודי (אבל עדיין מושלם)

טיול בפארק המעיינות הוא חינמי, מהנה ובעיקר מצנן את הגוף והנפש עם שלושה מקורות מים מרכזיים. אחרי הטיול הממסדי, מצאנו גם בריכה סודית לטובת הפיכת הטיול למעט פראי

עין שוקק
עין שוקקצילום: איתן לשם
איתן לשם - צרובה
איתן לשם
איתן לשם - צרובה
איתן לשם

המרדף אחרי מעיין סודי פלוני או בריכה כמוסה פלמונית, מוציא אנשים משפיותם. המעיינות הללו מככבים בקבוצות בפייסבוק, שולטים בעזרת תמונות מנקרות עיניים באינסטגרם ובכלל – מוסיפים לאדם שהצליח למצוא אותם כבוד של טיילים. הרי חלק מהותי מהטיול הוא למצוא את הנקודה ההיא, הקסומה והמבודדת, שלא רבים יודעים עליה (בטרם תפרסם אותה בפייסבוק כמובן ואז היא תהפוך לנחלת הכלל על שלל נחיליו). אבל עם כל הכבוד לסודיים והמבודדים שבמעיינות, ישנם גם מעיינות ממוסדים יותר שניתן ליהנות מהם באותה מידה. ואולי אף במידה רבה יותר, שכן הדרך אליהם נגישה יותר והם מארחים בקלות יתרה גם ילדים או מבוגרים. 

אחד המקומות האלה הוא פארק המעיינות. למרגלות הגלבוע נובעים להם מספר גדול במיוחד של מעיינות, אך בעוד כמה מהם – גן השלושה, גני חוגה ומעיין חרוד – הפכו לאתרים סוחפי תיירים, שאר המעיינות נותרו בהזנחתם. והנה, במסגרת מתיחת פנים לאזור עמק בית שאן הוא הפך ל"עמק המעיינות", וכך גם שארית המעיינות זכתה לפארק משלה. 

עין שוקקצילום: איתן לשם
עין שוקקצילום: איתן לשם
עין שוקקצילום: איתן לשם

הכניסה לפארק אינה כרוכה בתשלום, וניתן להיכנס לתחומו גם עם אופניים. לאלה מכם שלא נוהים להתנייד עם זוג אופניים צמוד, ניתן לשכור זוג אופניים במקום, אך התענוג האמיתי הוא הקלאב קאר. קלנועית או מעין רכב גולף שמושכר במקום (210 שקלים לשעתיים עבור רכב שמכיל ארבעה אנשים וילד עד גיל שש), הופך את החוויה למשודרגת.

לא רק שההתניידות בין האתרים השונים בפארק היא קלה ומהירה, נוסף איזשהו ממד נוסף של חופש בתוך השבילים שנמתחים לאורך 15 קילומטרים שבתוך הפארק. כשמולך הרי ירדן, ומסביבך גידולי אבטיחים, עגבניות וגזר, ובכל מקום פזורות ערימות חציר ציוריות – הנסיעה נעימה ובהחלט מוסיפה לתחושת הכיוף הכללית.

בריכת טחנת הקמחצילום: איתן לשם

בתוך הפארק שלושה מקורות מים מרכזיים – עין שוקק, עין מודע ונחל הקיבוצים. אנחנו בחרנו להתחיל במעיין בעל השם השוקק ביותר והחנינו את הקלנועית בעין שוקק. המעיין בעל המים הצלולים והקרירים הוא בעומק של כמטר וחצי ורחב מאוד. סביבו פינות ישיבה רבות, כולל מעין מדרגות נוחות גם למשכשכים המעוניינים רק לטבול את רגליהם. המלצה חמה לטובלים – כפכפים או סנדלים (שיהפכו את השהייה לנטולת אבנים ובוץ ברגליים) ואבוב. כן, עצם הזכרת המילה "אבוב" מתחילה לנגן קריוקי בראש אבל במקרה הזה מדובר בשדרוג משמעותי שגם יאריך את השהייה במים.

לא רחוק מעין שוקק נמצאת בריכת טחנות הקמח, שהיא רדודה הרבה יותר אך גם מוצלת ומוגנת. לכן היא מושלמת כבריכת פעוטות קטנה וקרירה – כמובן בהשגחה מלאה של ההורים. זאת מאחר שאין שירותי הצלה בשום מקום ברחבי הפארק. בבריכה הזו, כמו בכל שאר המעיינות, שוחים דגים קטנטנים שמנקרים ומנקים את העור היבש מהרגליים שלכם, וגם גדולים באופן מפתיע שנעים להם במים לצד המטיילים.

עמק המעיינותצילום: איתן לשם

התחנה הבאה שלנו הייתה הבריכה הגדולה, הקסומה, הצלולה והקרה מאוד של עין מודע. סביב סביב פזורים להם בני אדם, כמיזנתרופים שאנחנו מיד התחלנו לחשב את הזמן הטוב ביותר להגיע למקום. כלומר: הזמן בו יש הכי פחות מבקרים במעיין. אמצע השבוע כמובן, אבל יום שישי בבוקר נבחר כמנצח, מאחר שאז נעדרים מהאתר טיולי בתי הספר שמוסיפים כמות לא מבוטלת של רוחצים. אך גם עם אנשים אחרים באתר, מדובר בבריכה נהדרת שהופכת את ימי הקיץ הבלתי נסבלים לנעימים בהחלט.

עין מודעצילום: ירון קמינסקי

נחל הקיבוצים זורם לאורכו של החלק הצפוני של הפארק, כשלצידו נמצאות מספר גדול של גישות למים עצמם. גם כאן מדובר – אף בחודש יוני – במים קרירים ומתגמלים עד מאוד. ניתן בקלות למצוא נקודת גישה מבודדת יותר, וליהנות משעות לא מעטות של כיף על גדת הנחל הזורם. גם בעמק שסובל רבות מנחת זרועו של החום, השהייה אפשרית גם בשעות הלוהטות של היום, זאת בזכות הקרירות שממשיכה ללוות את הטובלים, גם הרבה אחרי שיצאו ממקור המים בו בחרו להצטנן.

אחרי ששהינו בצורה ממוסדת, הזדכינו בעצב על הקלאב קאר והתרגלנו מחדש ללכת ברגל – לא באמת חשבתם שנזנח את המרוץ אחרי מעיין סודי, נכון? והפעם דווקא בריכה. נחל אבוקה זורם לו צפון מערבית לכפר רופין ובנקודה מסוימת הוא הופך לבריכה של ממש. היא רחבת ידיים, די עמוקה ומוקפת בקנים מכל צדיה, מה שהופך אותה למבודדת ומוגנת כמעט בכל שעות היממה. מכאן הדרך קצרה כמובן ליום כיף שלם על שפת הבריכה, כשגם כאן האבוב שתביאו ישחק תפקיד מרכזי בביצועו המיטבי של הכיוף.

לא הרחק משם נמצא המעיין עין נזם (עין חנזיר), שגם בו ניתן להשתכשך במים קרירים ובאווירה טבעית וכמעט סודית. 

בריכת נחל אבוקהצילום: איתן לשם
בריכת נחל אבוקהצילום: איתן לשם
בריכת נחל אבוקהצילום: איתן לשם

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ