יהלום בלתי מלוטש: טיול יפהפה אל ליבה של עכו

בין עכו של מעלה לעכו של מטה תמצאו מנהרות ומסגדים שמסעירים את הדמיון, חומוס שנחשב לטוב בישראל, יופי טבעי ונוף חסר תחרות שיוצרים רגעים של קסם על ים תיכון

נמל עכו
נמל הדייגים. עכו צילום: אור הורוביץ
אור הורביץ
אור הורביץ

דמיינו לכם: עיר עתיקה מוקפת חומה, על חוף ים במפרץ מרשים וייחודי עם סירות מפרש שנעות קדימה-אחורה בקצב הגלים, שהיא גם אתר מורשת עולמי של אונסק"ו וגם בעלת ארכיטקטורה יפהפייה וסמטאות ציוריות, שכולה שילוב ייחודי של השפעות מזרחיות ומערביות ושהאוכל שלה מדבר בדיוק באותה השפה ומתבסס על תוצרת טרייה מהים, לצד מסורת מקומית ואזורית. סביר להניח שאם היו מספרים לכם על אותה עיר קטנה ויפה, הייתם ממהרים לכרטס אליה את הטיול הבא. אך לא, זו לא עיר קלאסית לחופי הים התיכון או הים האדריאטי, אלא דווקא עיר אחרת, שמציעה גרסה ישראלית ראויה במחירים נמוכים יותר, והיא שווה ביקור לא רק במגבלות הקורונה. זוהי עכו.

בהיעדר יכולת של ממש לצאת את גבולות ארצנו, מסתמנת דרך להעריך מחדש את הנכסים שהיו כל הזמן מתחת לאפנו. אלה אולי לא הנכסים הממותגים ביותר, ובוודאי לא אלה עם יחסי הציבור הטובים ביותר, אבל במובנים רבים הם אינם נופלים ממקומות אחרים באירופה, אליהם שעו הישראלים בהמוניהם. איתרע מזלם והם לא נמצאים במרחק שעה ורבע טיסה, כי אם שעה ורבע נסיעה, ועכו - היא בדיוק אחד מהיעדים האלה.

עכו. נמל הדייגיםצילום: אור הורוביץ

עכו היא יהלום בלתי מלוטש. במובנים רבים היא אחת הערים היפות והמעניינות ביותר בישראל, אבל בדרך לא דרך היא חומקת פעמים רבות מהרדאר של המטייל הישראלי - ולפחות חלק מזה אפשר לייחס לתשתיות התיירות המתפתחות, עדיין, אחרי כל השנים. למשל, מסיבה לא מובנת מכוניות עדיין רשאיות לנסוע בתוך תחומי העיר העתיקה, במה שיוצר בסופי שבוע פקק אדיר של אנשים, כלי תחבורה וכרכרות סוסים. אבל גם פקק ארוך, רעשני ומרגיז לא משכיח את העיקר, והוא, שיש לנו במרחק נגיעה עיר נפלאה ששווה ביקור.

עכו העתיקהצילום: אור הורוביץ

אל היופי שבביקור, מתלווה העובדה שעכו ממחישה הלכה למעשה דו-קיום מרשים ואופטימי של ערבים ויהודים החיים בצוותא, זה לצד זה, ועל כך מעידה גם החלוקה השוויונית בין משפחות ערביות לבין משפחות יהודיות בדירה ששכרנו בקרבת העיר העתיקה.

עכו העתיקהצילום: אור הורוביץ

הפסיפס האנושי שמרכיב את העיר הזאת הוא כובש. היא קמה לתחייה מן הסגר של הקורונה רק לפני שבועות ספורים, ובכל זאת קשה  שלא להתרשם מהאופטימיות המדבקת של העכואים שפגשנו. "חודשיים לא הייתה לי עבודה, אבל הקדשתי את הזמן לילדים שלי ולהתבוננות על החיים", אמר מוכר הכנאפה הנפלאה (על כך, בהמשך). "קשה לא לעבוד כל כך הרבה אבל יש מי שדואג לנו ויהיה בסדר, וחוץ מזה אין דבר שמיץ רימונים טעים לא יודע לרפא. תשתה משהו", הוסיף מוכר מדוכן מיצים בשוק העות'מאני.

עכו נחשבת ולא בכדי לאחת מערי הנמל העתיקות בעולם, עם סימני התיישבות עוד מתקופת הברונזה הקדומה (3300 עד 2200 לפנה"ס). העיר הייתה אטרקטיבית במיוחד בעיני כובשים מהסביבה, בעיקר בגלל מיקומה על מפרץ נוח לעגינה ונקודת כניסה נוחה למרחב הגליל. בהתאם, היא שימשה לפרקים כבירתה של ממלכת ירושלים הצלבנית וגם של אחמד אל ג'זאר, המושל העות'מאני של צפון ארץ ישראל. את פרסומה הגדול קיבלה העיר בזכות המצור הכושל של נפוליאון על העיר ב-1799, שעיגן את מעמדה ובעיקר את המרדף האינסופי על השליטה בה. ההיסטוריה שלה הפכה את עכו למפגן קוסמופוליטי מרשים של תרבויות ודתות, והיא שעומדת בבסיס יופיה.

עכו העתיקהצילום: אור הורוביץ

דרך מוצלחת במיוחד להכיר עיר היא דרך הלב הפועם שלה, השוק. במקרה שלנו, השוק של עכו הוא בהחלט אחד השווקים הטובים ביותר בישראל, המוכר סחורה מכל הסוגים ומכל המינים. הצבעים והריחות משכרים ומעוררים סקרנות אינסופית - תבלינים, קפה, דגים ופירות ים, מיצי פירות, מתוקים ערביים, פירות וירקות, אטליזים, סירים וגם צעצועי ילדים - תמצאו כאן את הכל מהכל, ובמחירים נוחים. קחו לכם זמן על מנת לספוג את השוק, ואפילו לשוחח עם הרוכלים, שלרוב יודעים דבר או שניים על החיים. אם אתם כבר כאן אל תהססו לאכול את אחת ממנות הכנאפה הטובות בישראל - טבעית, טרייה, עשויה במקום ומוגשת עם גלידה טורקית מעל. הכנאפה ממוקמת קצת לפני חומוס סעיד, ואין מצב שתפספסו אותה, בשל התור הארוך המשתרך לידה.

כעיר של ים, נמל הדייגים של עכו הוא אחד המקומות בהם ניתן להתוודע ממקור ראשון לסיבות לכך. כשהולכים בנמל אפשר להבין למה כל כך הרבה אנשים נלחמו ומתו על הזכות לשלוט על המקום הזה. ההליכה על רחוב ליאופולד השני (שמות הרחובות בעיר הם פסיפס משעשע של מלכים אירופאיים, כובשים מוסלמים ומושגים מהציונות) אמנם מתחילה עם המון דוכנים ורוכלים רעשניים, אבל ככל שהיא ממשיכה כך השקט גובר, ולכם יש הזדמנות להביט בתמונת נוף נפלאה של העיר העתיקה של עכו ומפרץ חיפה כולו. מהנמל אפשר לצאת לשיט ולחוות את העיר גם דרך הים. מעט צפונית מהנמל נמצא ח'אן העמודים, שעומד בצידה של אחת הכיכרות המרכזיות והיפות בעיר.

מסגד אלג'זארצילום: אור הורוביץ

מסגד אלג'זאר: לכל כובש מפואר יש אתר קדוש מפואר לא פחות, וגם במקרה הזה אין חריגה. מסגד אלג'זאר המרשים הוא השני בגודלו בישראל, והוא המסגד העיקרי המשמש את התושבים בעכו. כמבנה שהוקם בסוף המאה ה-18, הוא אחד מסמליה של העיר העתיקה, וכיפתו המרשימה בצוותא עם הצריח נגלים כמעט מכל נקודה בעיר. הכניסה למסגד, המתאפשרת לרוב בתיאום מראש, מומלצת גם היא ומאפשרת התבוננות בחלקו הפנימי, המעוטר והיפה.

טיילת חומות עכוצילום: אור הורוביץ

הליכה על חומות עכו: אחת הדרכים הטובות ביותר להתוודע אל נופיה המקסימים של העיר היא ללכת על החומות, והמקטע המומלץ ביותר לעשות כן הוא בחלקה הדרום-מערבי (משם גם מתאפשרת העלייה לחומה). הנוף לים מרהיב ומיוחד, והנתיב שנפרץ בחומה מאפשר כמעט הליכה על גגות העיר. בנקודה הזו גם זכינו לראות את המנהג המסורתי המקומי בעכו, שהוא קפיצה מן החומה אל המים. לנו זה היה נראה כמו משאלת מוות, אבל לפחות עבור חלק מצעירי עכו מדובר בטקס התבגרות לכל דבר ועניין - ואיכשהו כולם יצאו מאושרים ושמחים מן המים - ובעיקר בחיים.

החומוס: חומוסולוגים מדופלמים נשבעים בשמו של החומוס העכואי, טוענים שהוא הטוב בישראל ושרק בגללו שווה להיכנס אל העיר. אני, כשלעצמי, איני איש מקצוע בתחום אבל בהחלט אכלן חובב, ועל כן הגעה לחומוסיה בעכו הייתה אצלי בגדר חובה. החומוסייה המוכרת והמפורסמת ביותר היא סעיד שבשוק, והחומוס שלה לא רע, אבל אני דווקא רוצה להציע שתי אפשרויות אחרות - טובות לא פחות ואולי יותר. חומוס אבו סוהיל, שידוע יותר בגלל זו שמנהלת את המקום בידה הבוטחת - סווהילה, וחומוס אבו אליאס, שתיהן חומוסיות מצוינות ומומלצות ביותר בכל קנה מידה. איפה עוד אוכלים בעכו ובסביבתה? כאן

ח'אן הסוחריםצילום: אור הורוביץ

ח'אן הסוחרים: אחד מתוך שישה ח'אנים שהוקמו בעיר העתיקה במהלך התקופה העות'מאנית, והוא בעצם כיכר מרובעת, המוקפת בשלוש מפאותיה בבניין רציף ונמוך, ובחומת העיר בפאה הרביעית. התכנון המופתי יצר את אחד מהמקומות הנעימים ביותר בעיר, בייחוד כשלא עמוס - מסעדות ובתי קפה הממוקמים מתחת למבנים, ונקודות ישיבה מוצלות במרחב כולו. מרכז הכיכר פתוח ומאפשר מבט על המבנה המרשים המקיף אותה ועל צריחי המסגדים הניבטים מכל עבר.

סמטאות עכוצילום: אור הורביץ

שוטטות אקראית בעיר: עיר כהלכתה לא נמדדת באתריה התיירותיים אלא דווקא ברחובותיה הצדדיים, המוכרים פחות. במקרה של עכו, ההמלצה היא ברורה: הרשו לעצמכם ללכת לאיבוד בין סמטאותיה הצרות, ולא לשעות לנקודה קונקרטית כזו או אחרת. זו גם ההזדמנות להתרחק מעט מהמון התיירים הצובא על העיר בסופי שבוע, בייחוד בימים של פוסט קורונה וסגר. רחובות מומלצים במיוחד לשוטטות הם צאלח ובצרי, ההגנה, זלמן הצורף, סידני סמית, השוק העות'מאני והבהאים. רחוב ההגנה הוא גם המקום שבו אתם רוצים לבלות בשעת השקיעה, בעיקר כי הוא תוחם ממערב את העיר העתיקה, ומציג רגעי קסם על הים התיכון.

אולמות האביריםצילום: עופר וקנין
אולמות האביריםצילום: עופר וקנין

אולמות האבירים ומנהרת הטמפלרים: עכו של מעלה מתבלטת במסגדים ובכנסיות שלה, אך היא מסתירה את עכו של מטה, של המסדרים הצלבניים. שתי דוגמאות נהדרות לנוכחות הצלבנית במרחב הן אולמות האבירים ומנהרת הטמפלרים. כל אחת, בדרכה, היא צוהר מסעיר אל העבר ומחזירה אותנו למלחמות אפיות בין אבירים ומשתאות בלתי נגמרים. אולמות האבירים הם למעשה שרידיה של מצודה הוספיטלרית, הכוללים מספר אולמות מרשימים. מנהרת הטמפלרים היא שריד למסדר שפעל בעכו עוד מהמאה ה-12, והיא מאפשרת תנועה שקטה ונעימה מתחת לעכו הסואנת תוך כדי תצוגה אור. שתי האטרקציות מומלצות במיוחד בשעות החמות.

כנאפה בשוק של עכוצילום: אור הורוביץ

לאכול: אחרי שניגבתם חומוס ואכלתם כנאפה, אתם בוודאי מוכנים למנה העיקרית. אני יכול להמליץ על שתי מסעדות מעולות, וגם על בית קפה אחד מומלץ:

מרקטו: מסעדה פנטסטית הממוקמת ברחוב השוק העות'מאני, ומציעה תוצרת טרייה ויוצאת דופן באיכותה של דגים, פירות ים ובשרים. האוכל מוגש תוך הקפדה יתרה על הפרטים הקטנים ביותר, והשירות מצוין.

מסעדת פלוקהצילום: מוחמד מוסא

פלוקה: מסעדה מצוינת גם כן הממוקמת בחלק הצפוני של העיר העתיקה, ומתמחה בעיקר בדגים טריים. הסלטים שהוגשו על השולחן על חשבון הבית היו טריים ומיוחדים, המנות היו מצוינות והמחיר היה סביר בהחלט.

בית קפה אלפנאר: ממוקם בחלק הדרום-מערבי של העיר העתיקה, ומציע קפה עם נוף חסר תחרות לעבר הים הבלתי נגמר. לרוב, יש נטייה לבתי אוכל במיקום פוער פה להיות יקרים, בינוניים, או בקיצור - מלכודת תיירים, אבל כאן זכינו לשירות מצוין ולקפה איכותי במחירים נמוכים. 

הגן הבהאי בעכוצילום: אור הורוביץ

מעט מחוץ לעיר ממתין אחד הסודות החבויים ביותר במדינת ישראל, הלוא הוא הגן הבהאי בעכו. לא, זה לא האח המפורסם שלו מחיפה, אלא דווקא הגרסה המסתורית והיפה לא פחות (והקדושה יותר). מדובר במקום מגוריו של בהא אללה, מייסד הדת הבהאית, שגם נקבר שם, ומתחם האתר כולל את האחוזה בה התגורר ואת מקדש הקבר. כיאה לבהאים, האסתטיקה מפעימה והגנים המקיפים את המתחם פשוט יוצאי דופן. זוהי באמת הזדמנות נהדרת לשוטט בשלווה במרחבים המטופחים, וגם ללמוד על אחת הדתות המרתקות בתבל שהחליטה להשתקע דווקא כאן, בארץ הקודש. שימו לב - הגנים נסגרו לקהל הרחב בשל הקורונה ואפשר רק לקוות שהם יחזרו לפעילות במהרה (הכניסה, אגב, חינמית לחלוטין).

הגן הבהאי בעכוצילום: אור הורוביץ

בכנות, עכו הפתיעה אותי. היופי הטבעי שלה מעורר תהיות - כיצד העיר מתפספסת ולא זוכה לתשומת הלב הראויה לה, גם מתיירים מן החוץ וגם מתיירים ישראליים? על פניו, אפשר להבין. לפרקים העיר מוזנחת, מלוכלכת ולא מספיק סימפטית כלפי הולכי רגל. מצד שני, יש משהו שובה לב בקסם המחוספס הזה שהופך את העיר הזו לפנינה של ממש בישראל. עכו אינה מתיימרת להציע חוויה אירופאית קלאסית, כי אם דווקא תלכיד מעניין של השפעות מכל העולם, שמתנקזות ביחד לכדי יעד תיירות מומלץ מאוד - יפהפה, מזמין, מסקרן וזול יחסית.

טיפים של אלופים:

תכננו היטב את מסלול הטיול שלכם בייחוד בימים חמים. מומלץ לנצל את השעות החמות להסתובבות בשוק, לאכילה ולהסתובבות במנהרת הטמפלרים ובאולמות האבירים. את הטיול עצמו בעיר מומלץ לערוך בשעות הבוקר המוקדמות או לקראת שקיעה.

עכו עשויה להיות עמוסה מאוד בסופי שבוע, בייחוד בזמן שיש מגבלת נסיעה לחו"ל. אם תוכלו להגיע באמצע השבוע זה כמובן עדיף, אבל שישי לרוב יהיה פחות עמוס משבת.

בעכו אין מבחר מלונות משמעותי - אנחנו לקחנו AirBNB שהיה מוצלח ואפשר בהחלט גם לישון באחד מהמלונות הרבים הנמצאים בחיפה.

לא יודע להסביר מה הסיבה שגורמת למיצים הטבעיים בעכו להיות פשוט נפלאים, גם אם לכאורה זו לא עונתם של הרימונים או התפוזים. נסו גם את מיץ קנה הסוכר שנמכר בשוק.

קשה מאוד למצוא חניה בעיר העתיקה, בייחוד בסופי שבוע. מומלץ לחנות מחוץ לה - בחניון החפיר, חניון האקליפטוסים או רחוב יהושפט. אם חניתם בחניון האקליפטוסים - שימו פעמיכם למיצג הארכיטקטוני המקסים במעלה החורשה 10. לא תתחרטו.

אור הורביץ

אור הורביץ הוא מטייל עצמאי בעל בלוג הטיולים "אור מסביב לעולם"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ