חופים בתל אביב: המדריך המעודכן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סככות בחוף הילטון
חוף הילטוןצילום: אייל טואג
עלמא אליוט הופמן
עלמא אליוט הופמן
עלמא אליוט הופמן
עלמא אליוט הופמן

הקיץ אמנם בשיאו, אך החופים, כמו מוקדי תיירות רבים, עדיין פועלים תחת אי ודאות וכמה מגבלות עקב מגפת הקורונה. ההחלטה לסגור מרחפת כל העת מעל, והיא ממשיכה איתנו גם אל חודש אוגוסט הלוהט, הידוע יותר כתקופה הכי עמוסה בעונת הרחצה. אז הולכים לים או לא? בינתיים כן, אז הנה המדריך המלא לחופי תל אביב.

רצועת החוף של תל אביב נמתחת על פני 14 קילומטרים, מהרצליה ועד בת ים, ובעיר עצמה קיימים מעל עשרה חופים מוכרזים המוכרים על ידי העירייה. בכל אלה תמצאו מלתחות ושירותים ללא תשלום, מציל בתחנת פיקוח והצלה, כיסאות ומיטות שיזוף להשכרה, פרגולות, כיסאות עזר לנכים המאפשרים לצוף על פני המים, מקלחות חוף וברזים, מזנונים במחירים מפוקחים, תאי שמירת חפצים וחניה בתשלום. במרביתם תמצאו גם מגרשי כדורעף, מתקני שעשועים לילדים ומתקני ספורט.

כמו כן, כל חופי תל אביב מתגאים ב'דגל כחול', תו תקן בינלאומי למצוינות סביבתית, הניתן לחופים שעומדים בתנאים הנוגעים לחינוך ומידע, איכות מים, בטיחות ושירותים בחוף. חל איסור מוחלט על הבערת מדורות ועריכת מסיבות בכל חופי העיר.

זמני הרחצה לעונה הנוכחית:

1 ביוני - 31 באוגוסט בין השעות 07:15-18:45
1 בספטמבר - 17 באוקטובר בין השעות 07:15-16:45
עונת הרחצה תסתיים ב-17 באוקטובר 2020.

הנחיות משרד הבריאות תחת מגפת הקורונה:

חובה לעטות מסכה בכל זמן השהות בחוף הים.  
יש לשמור על מרחק 2 מטר בין אדם לאדם בחוף הים, או בין קבוצה לקבוצה (משפחה גרעינית, או קבוצה של עד 6 אנשים).
יש להישמע להוראות המצילים והפקחים העירוניים.

מחירים:

מחזיקי כרטיס דיגיתל יכולים ליהנות ממחירים זולים משמעותית: שמשייה או כסא נוח יעלו 2 שקלים למחזיקי דיגיתל לעומת 8 שקלים למתרחצים שאינם תושבי העיר, מיטת שיזוף תעלה 4 שקלים למחזיקי דיגיתל לעומת 16 שקלים למתרחצים שאינם תושבי העיר. כל רכישה מוגבלת ל-5 פריטים מכל סוג. כמו כן, מחירו של לוקר בחופים עומד על 5 שקלים (נעילה חד פעמית, עד 24 שעות).

בנוסף, אין צורך להביא לחוף הים משחקים לילדים או ספרי קריאה, במסגרת פרויקט ספריות החופים, עומדות לרשות הרוחצים שתי ספריות חוף ללא עלות - בחוף גורדון ובחוף מציצים, בהן הרוחצים יכולים לשאול ספרים. כמו כן, בכל אחד מהחופים קיימות משחקיות חינמיות, הזמינות לילדים ולמבוגרים, בהן ניתן לשאול משחקי חוף, דוגמת דליים, כפות וכדומה, או משחקי שח מט, שש בש ודמקה.

נגישות:

בכל החופים קיימת מערכת חדשנית לעזרה והכוונה של לקויי ראייה, הניתנת להפעלה על ידי סמארטפון באמצעות אפליקציה חינמית או על ידי שלט שניתן בחינם במרכז לעיוור, ומאפשרת התמצאות במרחב בהתאם למיקום המשתמש, חיוג מקוצר לקבלת שירות וקבלת דף אינטרנט נגיש על המקום בו הוא נמצא. כמו כן, בכל חופי העיר ישנה נגישות לנכים - דרכי גישה נגישות למעבר, מלתחות ושירותים נגישים, סככות צל נגישות, מתקני שתיה נגישים, מקלחות חוף נגישות, כיסאות נגישים לירידה לקו המים בשעות הפעילות. בפרישמן, ירושלים, הילטון ובוגרשוב, קיימים שבילי גישה עד לקו המים.

חוף מציציםצילום: מגד גוזני
רוחצים בחוף מציציםצילום: דניאל צ'צ'יק

חוף מציצים

חוף מציצים המיתולוגי עבר שיפוץ מקיף לפני מספר שנים, שכלל הקמת מקלחות חדשות וחמות (שהחליפו את המפורסמות מהסרט המיתולוגי "מציצים"), מקלחת מותאמת לתינוקות ומתקני שעשועים לילדים, שסייעו להפוך אותו למשפחתי יותר. בסמוך לחוף יש מגרשי חניה בתשלום, אבל עבור מי שרוצה להתחמק מהפקקים ומעלות החניה, קיימת גישה נוחה למקום גם בתחבורה ציבורית. בחוף יש בין היתר מתקני ספורט ומגרשי כדורעף המוארים בלילה, קיוסק וסככות צל, ובשעות השיא, בזכות מגוון מתרחצים רבים ששומרים למציצים אמונים, כנראה לא תמצאו מקום להניח בו את המגבת שלכם.

חוף תל ברוך

צוק כורכר טבעי ומרשים מהווה את הגבול הצפוני של חוף תל ברוך, והדיונות שמפרידות בין קו המים ובין רצועת המלונות והכבישים מרחיקות ממנו את התיירים. החניון מתמלא לעייפה בסופי שבוע, בין היתר ברכבי שטח שמגיעים לנסיעות בדיונות, והטיילת שנבנתה בחוף מחברת אותו עם גשר הירקון ונמל תל אביב. לחובבי הספורט, יש במקום מגרש כדורעף המואר בלילה וקיים גם אזור המיועד לספורט ימי ומתאים לגלישת גלים, גלישת רוח, קייקים וקייט סרפינג. מלבד אלה, במדשאות מפוזרות נקודות להבערת מנגלים - כולל תאורה, שולחנות למנגל ומתקני השלכת פחמים, ויש בין היתר גם שתי תחנות הצלה, מדשאות, מזנון, ומתקני משחקים לילדים. בחלקו הדרומי אפשר לשחרר כלבים.

חוף הילטוןצילום: אייל טואג

חוף הילטון

חוף הילטון, הקרוי על שם המלון הסמוך, מחולק לשלושה חלקים: בחלקו הצפוני נמצא חוף הכלבים שהפך זה מכבר למוקד עלייה לרגל לאוהבי ההולכים על ארבע; מצפון לשובר הגלים נמצא חוף לקהילה הלהט"בית, שרבים מחבריה (ולא רק התל אביביים) פוקדים אותו בסופי השבוע בקיץ; מדרום לשובר הגלים נמצא חוף הגולשים, אתר חניכה עבור כל גולש ישראלי, בו מועדון גלישה המציע ציוד ושיעורים למתחילים ופועלת תאורה מיוחדת המיועדת לגלישה לילית. ישנו גם אזור גלישה המיועד לגלישת גלים, גלישת רוח, וקייקים ומלבד הכרזתו כחוף הגולשים הטוב ביותר, הילטון נחשב גם חוף הנגיש ביותר לנכים בארץ. 

חוף הצוק

חוף הצוק הוא חוף פחות משפחתי באופיו, ונחשב לחוף הכי יאפי באזור תל אביב. הוא נחלק לשני חופים - חוף הצוק דרומי וחוף הצוק הצפוני, ומושך אליו בעיקר קהל של קבוצות צעירות מאזור השרון. החניון הצמוד אליו חינמי וגדול למדי, החול לבן ונקי, המדשאות מסודרות ורחבות ידיים, יש שפע סככות צל ושולחנות פיקניק הפזורים ברחבי המתחם ואפילו עצי דקל. בחוף יש בין היתר שתי תחנות הצלה, שתי מסעדות ומזנונים, כיסאות ומיטות שיזוף להשכרה, מגרש כדורעף, מקלחות חמות, מתקני ספורט ומתקני שעשועים לילדים.

חוף גורדוןצילום: עופר וקנין
מתרחצים בחוף גורדוןצילום: תומר אפלבאום

חוף גורדון

מדרום לכיכר אתרים מתחילה רצועת החוף המוכרת יותר של תל אביב: רצועות חול, שוברי גלים ואינספור שמשיות שצבעיהן משתנים בהתאם ללוגו של הספונסרים. גורדון הוא מהחופים הרחבים ביותר בעיר, ומדי קיץ אירח את סצנת התיירות המקומית, בזכות שלל המסעדות, מועדון הצלילה ומגרשי הכדורעף שבו (שאף מוארים בלילה), שמוארים כך שתוכלו לשחק בהם גם בלילה. בחוף הוצבו לוחות ציון וזיכרון לספינת שידורי הרדיו "קול השלום" שעגנה מולו בעבר, ולספינת המעפילים "טייגר היל" שנתפסה בסמוך. במים ישנו אזור מוגדר לגלישת גלית, רוח וקייקים, ובימים כתיקונם מתקיימים ריקודי מדי שבת בערב, ואף שיעורי פילאטיס במהלך השבוע.

חוף נורדאו (החוף הנפרד)

בין מציצים להילטון נמצא החוף הנפרד, המיועד לדתיים המבקשים לטבול בים בלבוש צנוע ובהפרדה בין נשים לגברים. ימי ראשון, שלישי וחמישי מיועדים לנשים, ימי שני, רביעי ושישי - לגברים. במשך השבוע החוף עמוס בנשים עטופות בחלוקים, הרוחצות בצניעות דקדקנית, או בגברים הרוחצים יחדיו, אך כמה שעות לפני כניסת השבת מתרוקן החוף ממבקריו, אז מורשית הכניסה המעורבת. בחוף יש בין היתר מתקני ספורט ומתקני שעשועים לילדים, סככות צל וקיוסק, אך חל איסור על הכנסת כלבים ועיסוק בספורט ימי.

יש להודות, הוא באמת יפה, הים המניאקצילום: אלכס ליבק
חוף פרישמןצילום: דודו בכר

חוף פרישמן

חוף פרישמן זוכה בשנים האחרונות לתואר "חוף הצרפתים" ואכן צרפתית היא השפה השלטת בחוף, השוכן בסמוך למספר בתי מלון גדולים ומושך אליו תיירים רבים. הכביש הקרוב לחוף והמון האדם הנוהר אליו, הופכים אותו לחוף יחסית רועש ומאוד עירוני. בתי הקפה שמגיעים עד קו המים בצל שמשיות, מאפשרים בילוי קולינרי לצד רחצה בים - פתרון מושלם למי שרוצה לשלב ישיבה בבית קפה עם השגחה צמודה על הילדים שמשחקים במים. בחוף יש בין היתר מתקנים לגיל הרך ומתקני ספורט, מגרשי כדורעף ומזנון-מסעדה. ההגעה קלה, מכיוון שמגרשי החניה קרובים אליו וקווי אוטובוס רבים עוצרים בסמוך לו.

חוף אביב

חוף אביב הוא החוף שזכה להכי הרבה שמות. פרט לשם חוף אביב, הוא מוכר גם בשמות כמו ה"צ'ינקי ביץ'", ה"בננה ביץ'", "חוף הדולפינריום" או "חוף התופים", כינוי שהגיע בעקבות קבוצות המתופפים שנאספות לנגן במקום בימי שישי אחר הצהריים. בחוף אביב פועלים מועדון גלישה, תחנת משטרה, תחנת פיקוח ותחנת עזרה ראשונה. יש גם אזור המיועד לספורט ימי בשטח שמדרום לאזור הרחצה, דוגמת גלישת גלים, גלישת רוח, קייקים, אך חל איסור לעסוק בספורט מוטורי. בסמוך נמצאים שני מגרשי חניה נוחים ונגישים בתשלום, ותחנת הכרמלית מספקת פתרון יעיל למי שרוצה להגיע בתחבורה ציבורית. 

סוכת מציל בחוף בוגרשובצילום: דודו בכר

חוף בוגרשוב

חוף בוגרשוב ממוקם במרכז הטיילת. כמו אצל שכנו חוף פרישמן הסמוך, גם בו בתי הקפה המוצלים נושקים לקו המים ובשעות הלילה בחודשי הקיץ מאירים את החוף באור נרות ופנסים. כיכר לונדון, המשקיפה על הרוחצים בים, היא חלק מהטיילת הסלולה שהוקמה בתחילת שנות ה-40', כהוקרה לעם הבריטי על עמידתו מול הפגזות שלטון הרייך. בחוף ניצבת גם אנדרטה לזכר הספינה אלטלנה. בחוף יש בין היתר מקלחות חמות, בית קפה-מסעדה, מתקני ספורט ומתקני שעשועים לילדים, מגרשי כדורעף וסככות צל רבות.

חוף ירושלים

שמה המעט פרדוקסלי של רצועת החוף הזאת הוענק לה בשנות ה-80' על ידי ראש העיר תל אביב דאז, שלמה (צ'יץ') להט כמתנה לעמיתו הירושלמי טדי קולק לכבוד 20 שנות איחוד עיר הבירה. החוף שוכן בסמוך לבית האופרה שבו נמצא חניון גדול ונוח, אך יתרונותיו לא נעלמו גם מאוהבי המטקות שמציפים אותו בהמוניהם. חלק מהחוף מוקצה לקייט סרפינג בשטח שמדרום לאזור הרחצה (חוף גאולה), ויש בו בין היתר מתקני ספורט ומתקני שעשועים לילדים, מגרשי כדורעף ובית קפה-מסעדה.

שקיעה בצ'ארלס קלורצילום: יונתן מיטל

חוף צ'רלס קלור (עלמה ביץ’)

חוף צ'רלס קלור, המוכר גם בשמות "עלמה ביץ'" או "החוף המערבי", מסמן את סיומו של הרצף הטריטוריאלי של חופי תל אביב. החוף הרשמי מתחיל משמאל לדולפינריום ההרוס, שם ישנן מספר תצפיות נוף משגעות אל יפו, ומסתיים בגבול עם יפו (לאחריו, הטיילת שמלווה את החוף, מגיעה עד הנמל). זהו חוף בו מותרת גלישת קיט וקייקים, ושלצדו מדשאות ענקיות, בהן ריחות המנגל מתערבבים בבריזת הים, אבל בחול עצמו אסור להבעיר מנגלים או אש. רבים מתושבי העיר אוהבים להגיע אל המקום לפיקניק או מפגש משפחתי, ובקטע הדרומי של החוף אפשר לשחרר כלבים. 

חוף גבעת עליהצילום: אלון רון

חוף גבעת עליה

החוף הכי דרומי בתל אביב הוא אולי הכי פחות פופולרי, אבל הוא ניחן בייחודיות ונוף מרהיב. קו החול מכוסה באבנים מדהימות, צבעוניות ועגלגלות, שבעבר היו אריחי קרמיקה ובקבוקי זכוכית שבורים, אותם הפך הים לחלוקים צבעוניים שמבריקים בשמש. כמעט אף פעם לא צפוף בחוף עלייה, אבל שימו לב שאין במקום שובר גלים ולכן הרחצה בו מסוכנת. כמו כן, קיימים בו בין היתר שולחנות משחק מובנים לשחמט ושש בש, מגרשי ספורט ומתקני כושר, מקלחות חמות, בית קפה-מסעדה ומזנון, ואיזור המיועד לכלבים חופשיים. 

עלמא אליוט הופמן

עלמא אליוט הופמן

עורכת מדור משפחה, העוסק בזוגיות ויחסים, הריון ולידה, חינוך וגידול ילדים.

לפני כן שימשה כעורכת עכבר העיר, שם החלה כעיתונאית ומבקרת מוזיקה. ב"הארץ" כותבת בין היתר את 'מאבדת מזון', מדור המגיש מתכונים קלים לאנשים עובדים ולהורים עסוקים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ