כל שנותר הוא לשבת על המרפסת ולספור ציפורים נודדות. אלה הציפורים שתוכלו לראות גם מהסגר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלדג גמדי בגן מאיר
שלדג גמדי בגן מאירצילום: ענת גל
איתן לשם
איתן לשם

כשאהוד מנור כתב את המילים "בשנה הבאה נשב על המרפסת ונספור ציפורים נודדות. ילדים בחופשה ישחקו תופסת בין הבית לבין השדות", הוא בוודאי לא חשב שמילותיו תתגשמנה במלואן, רק בצורה הרבה פחות אופטימית משקיווה. ואכן, ערב הסגר השני לא נותר לאזרחי ישראל הרבה יותר מלשבת על המרפסת ולהביט למעלה לשמיים בתקווה. הנחמה היא שאנחנו עושים זאת בעיצומה של עונת נדידת הציפורים. כך יש לנו סיכוי לא רע בכלל להביט על החופשיות שבחיות הבר, במהלך נדידתן הארוכה מארצות הקור הצפוניות כל הדרך אל אפריקה החמימה.

"בין 500-600 מיליון ציפורים נודדות דרך ישראל מדי שנה", מספרת ענת גל שמפעילה את הבלוג "צפרית בעיר הגדולה", חובבת ציפורים גדולה בעצמה ומדריכת טיולי צפרות לילדים ולמבוגרים. "גם אני במרכז תל אביב רואה לא מעט נדידה", היא מבהירה ומיד נוסקת אל הדוגמאות. "כשאומרים נדידה אנחנו חושבים אוטומטית על חסידות ועגורים אבל יש המוני מינים של ציפורי שיר שעושות את  נדידתן בלילה, הן דואגות שלא יראו אותן, אבל הן נמצאות בכל מקום. אני גרה ליד גן מאיר ויש שם בריכונת קטנה, ובימים אלה אני יושבת שם וזה גם התכנון שלי לסגר. הן מגיעות להתרחץ, לשתות ולהתרענן במהלך הנדידה. אלה ציפורים שבאות לפה לכמה ימים וממשיכות לאפריקה".

מי למשל? עלווית אפורה. "היא פחות מעשרה גרם", מסבירה גל. "והיא חולפת דרכנו, לא כמו נחליאלי שחורף פה. נודד לפה ונשאר לאורך כל החורף". גם חטפית אפורה מבצעת כעת את נדידתה בפרישה כלל ארצית. "היא עומדת על הענפים העליונים והחשופים של העצים. אחת לכמה זמן היא קופצת ממקומה", גל מתארת את שגרת הנדידה שלה.

לקראת אמצע אוקטובר שמי הערים יתמלאו בשלל ציפורים נודדות. אמנם, יש לקוות שלא ניוותר בסגר עד אז, אבל אם כן – אלה הציפורים שימתינו לכם גם במרחק של 500 מטר מהבית. "יהיה ניתן לראות נחליאלי צהובים ליד מקורות מים, ונחליאלי זנבתן שמגיע לכל הארץ", היא מפרטת. בנוסף, אדום החזה צפוי להגיע גם באותה התקופה ולמלא את אוויר העיר בשיר. "אדום החזה נמצא כמעט בכל גינה, אבל רק לקראת סוף אוקטובר", היא מצננת את ההתלהבות. "עלווית חורף, לעומת זאת, כבר חולף בישראל", גל נזכרת. "באנגלית השם של הציפור זה צ'יף צ'ף, בגלל הציוצים המיוחדים שלה, שזה מבחינתי הפסקול של בוקר חורפי, וככה אפשר לגלות אותה. זה מתרחש גם במרכז העיר, ממש בכל מקום".

עורבני במרפסתצילום: ענת גל

גם אם זה משמח לגלות שסביבנו נודדות ציפורים בהמוניהם, כמו בכל דבר בישראל – יש את ישראל הראשונה והשנייה. בזמן שבתל אביב "יסתפקו בעלווית אפורה, במזרח הארץ יחזו בעופות דורסים, ובהמוניהם, שדואים דרומה. "ציר הנדידה המזרחי, לאורך הבקעה, הוא הנתיב המרכזי וזה אזור שזוכה כבר כעת לאלפי חסידות ובקרוב גם לשקנאים ומגוון עופות דורסים", היא מספרת בהתלהבות שקצת מבאסת את עצמה.

למרות החגיגיות בקולה, גל מבכה בכל משפט שני את העובדה שבגלל הסגר נלקחה ממנה הנדידה. "בסגר הראשון היינו בשיא נדידת האביב וכעת בשיא נדידת הסתיו, וזו מכה גדולה מאוד לחובבי טבע", היא משתפת. מיד היא אצה לספר על תחנת עצירה ידועה ביער בן שמן, בה תכננה לבקר בשיא עונת נדידת העיטים. כעת כל שנותר לה הוא לדבר על כך. "העיטים לנים שם ואז מוקדם בבוקר הם מתרוממים מהעצים תופסים גובה עם תרמיקות – שהם זרמי אוויר – שמאפשרים להם נדידה כמעט ללא מאמץ בדאייה בלבד". לתשומת לבם של תושבי האזור.

נקר סורי בתל אביבצילום: ענת גל

גל מתעכבת על הפלא הטמון בנדידת העיטים ומבהירה ש"זו ציפור שתהיה יום יומיים בארץ וזהו, אחרי זה היא תהיה באפריקה. ביניהם צעירים שפרחו מהקן בקיץ האחרון. כלומר ציפורים בנות שלושה חודשים כבר יוצאות לנדידה של אלפי קילומטרים".

לא רק הציפורים הנודדות מפליאות אותה, אלא גם הארץ דרכה הן עושות זאת – ישראל. "המדינה הפצפונת הזו זוהי המדינה השנייה בעולם בכמות הציפורים שנודדות דרכה", היא מתגאה. "גם ציפורים שמקננות באביב במערב אירופה, ויכולות לחצות דרך מערב אירופה, מעדיפות להגיע לכאן. הן מעדיפות לבצע את הנדידה מעל היבשה, גם בגלל זרמים לא יציבים מעל הים וגם בגלל נקודות עצירה אפשריות שיש להן כאן".

גל תולה את הייחודיות של הציפורים בישראל בכך שמדובר במדינה קטנה מאוד בעלת עושר אדיר של בתי גידול. בזמן קצר של מעוף אפשר לעבור מחורש למדבר, בין מקווה מים מתוקים, לים ולהר מושלג. לנו זה נותן אפשרות לראות מגוון רחב מאוד של ציפורים. "במקומות אחרים בעולם אתה צריך לנסוע שעות כדי למצוא קן, פה זה כאילו אתה מגיע לתחנה מרכזית", היא מספרת ומגלה מדוע ישראל היא מעצמת ציפורים עולמית

שלדג גמדי בגן מאירצילום: ענת גל

גם בין הציפורים הנודדות יש שעובדות קשה ויש שעובדות עוד יותר קשה. "ציפורי שיר עושות את הנדידה בתעופה אקטיבית, כלומר נפנוף מתמשך בכנפיים לאורך כל הדרך", גל עומדת על ההבדלים, "העופות הגדולים שיש להם כנפיים גדולות, בעלי יכולת הדאייה – שגם זה מאמץ כמובן". באופן כללי חשוב לגל להבהיר שנדידה זו פעולה מאוד לא קלה. "ממש בימים האלה יש נדידה מאוד גדולה של שני מינים דומים – שליו נודד ומלכישליו חלודי. הם עגלגלים כמו תרנגולת קטנה, והם מגיעים לכאן מותשים בשבוע האחרון". היא מספרת שהמון אנשים מוצאים אותם ברחוב, רגע לפני המוות או כבר מתים. "הציפורים עושות את הנדידה שלהן דרך רצועת החוף, אבל החוף השתנה – מבחינת בנייה, או צמחייה שנותנת להם מקום לנוח. היום הכל שונה וזה מסכן אותן", מקוננת גל. 

אפשר גם לעזור לציפורים נודדות ומתקשות. "לי במרפסת יש שתי קערות עם מים כי אלה ימים חמים ואין ציפור שלא צריכה לשתות ולהתרחץ. זה מאפשר להן להתרענן וגם מאפשר לנו לראות אותן מאוד מקרוב", היא מגלה. במקרה ומצאתם ציפור מותשת או פגועה, יש לזכור שהיא לא רגילה לבני אדם. "אם אחזיק אותה ביד ואלטף אותה זה לא יהיה נעים לה אלא יפחיד אותה, עד כדי כך שיש ציפורים שאפילו יכולות לקבל מזה התקף לב", היא מסבירה. *3639 זה הטלפון של בית החולים לחיות בר, אם נתקלתם בציפור שזקוקה לטיפול.

אדום החזה בגן מאירצילום: ענת גל

ויש לה גם עצה, לכולנו. "לפתוח את העיניים", היא מפצירה. "גם במרכז העיר – לסביבה הייחודית שמסביבנו. אנחנו חלק בלתי נפרד מהטבע שסביבנו, אני לא צריכה בכלל מסכים, אני יושבת בחוץ ורואה את הטבע. אפילו אם זו יונה שממתינה מחוץ לסופר כדי שהדלתות האוטומטיות ייפתחו והיא תחמוק פנימה כדי לגנוב כמה פירורים מהמאפייה. זה מרתק. הנה, רק היום בבוקר בזמן הטיול עם הכלבה שלי שמעתי משפחה של ציפורי בולבול. כשהתקרבתי ראיתי אותם עם שני פרחונים צעירים שמבקשים אוכל מההורים, פוערים את המקור. והנה ראיתי סיפור טבע משפחתי שלם, על הבוקר, וממש ליד הבית".

סיכוי לא רע בכלל להביט על החופשיות שבחיות הבר, במהלך הנדידה הארוכהצילום: דרור גלילי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ