יותר מ-40 טיולים לילדים מחכים לכם בחופש הגדול

טיולים בחופש הגדול הם פתרון מצוין להורים ומשפחות שמחפשות תעסוקה משותפת ומסעירה עם הילדים, כזו שאינה יקרה מדי ובעיקר - בעלת ערך מוסף. פרויקט מיוחד

שמורת הטבע עין אפק
שמורת הטבע עין אפקצילום: מנו גרינשפן
עלמא אליוט הופמן
עלמא אליוט הופמן
עלמא אליוט הופמן
עלמא אליוט הופמן

אוגוסט הגיע, ואיתו החופש הגדול בו הילדים נטולי מסגרות למשך תקופה ארוכה. בין תיאום קייטנת סבא וסבתא, לקיחת ימי חופש מהעבודה, ארגון חופשה לא יקרה מדי וניסיון לשלב הכל יחד, הורים רבים מוצאים את עצמם נטולי רעיונות יצירתיים כיצד למלא את הזמן יחד בצורה מעניינת ומטיבה. טיולים עם הילדים בטבע יכולים לספק מענה ראוי ומסעיר לדמיון, חוויה משותפת בעלת מימד פיזי שלא קיים ביומיום שלנו, וגם מקור מצוין להוצאת אנרגיה. נוסף על כך, בל נשכח שטיול חווייתי או סיור היסטורי בעלי מסגרת מודרכת או הפעלה ייחודית, יכולים לספק ערך חינוכי משמעותי, וכאשר יש בהם אתגרי חשיבה, אלה יכולים גם לגרות ולתרגל כישורים ויכולות אצל הילדים, כמו גם אצלנו.

גם בזמן מגפת הקורונה האתרים הלאומיים פועלים, תחת שמירה על ההנחיות הרלוונטיות, ובחודש הקרוב מציעים שפע של פעילויות מיוחדות ומרתקות לכל המשפחה - החל במשחקי בריחה עם רמזים וחידות חשיבה בטבע, דרך חגיגות מוזיקליות וסיורים תיאטרליים במבצרים היסטוריים, ועד סיורים חווייתיים ומפגשים קרובים ומרתקים עם בעלי חיים. תמצאו כאן מעל ל-40 הצעות לטיולים משפחתיים בטבע, המתקיימים כאמור בהתאם לנהלים ולהנחיות. יש להזמין מקום מראש.

יער אילנותצילום: משה גלעד

טיולים ברחבי הארץ

טיול משפחתי לאור עששיות

טיול חוויתי לאור עששיות בשעת בין הערביים עם שקיעת השמש, שיסתיים בחשיכה היורדת על היער. כל משפחה תקבל עששית אחת ותסייר בין השבילים, תחוש ותלמד על חיי הלילה ביער (האם ער הוא, או שמא הולך לישון), תשמע אגדות וצ'יזבטים מרתקים לאורך המסלול, על היער ופיתוחו. לילדים מגיל 5 ומעלה. משך הטיול כשעתיים וחצי.
איפה: יער אחיהוד, יער קהילתי שוהם, יער אילנות, יער המלאכים.
מתי: יום חמישי 13 באוגוסט בשעה 19:00.
מחיר: ההשתתפות כרוכה בתשלום סמלי, פרטים נוספים והרשמה מראש ב"קו ליער" בטלפון: 1-800-350-550

סיורים ללא תשלום ביערות קק"ל

קרן קימת לישראל תקיים במהלך אוגוסט סיורים חווייתים בפינות הקסומות בליווי מדריך. מרחב צפון - סבב א' בשעות 10:00-12:00 סבב ב' בשעות 12:30-14:30, יקיים סיורים בפארק עמק התכלת (11 באוגוסט), שביל הצדיקים ביער ביריה (12 באוגוסט), ממצודת ביריה לנבורייה, למעיין ולבית כנסת העתיק (13 ו-17 באוגוסט), פארק אדמית, מערת קשת (18 באוגוסט), שביל הבאר יער חניתה (19 באוגוסט), שביל הבריחה יער חוף הכרמל (20 באוגוסט); מרחב מרכז - סבב א' בשעות 16:15-17:45 סבב ב' בשעות 18:00-19:30, יקיים סיורים בפארק קנדה עמק המעיינות (23 באוגוסט), סטף (24 באוגוסט), אילנות (25 באוגוסט), בן שמן, פגודה והסביבה (26 באוגוסט), נחל השופט, חניון החרובים (27 באוגוסט); מרחב דרום - בשעות 17:00-19:30, יקיים סיורים בבית חווה מרשם ביער מורן (23 באוגוסט), חרבת אבו חוף, שביל הזהב ביער להב (24 באוגוסט), פארק נחל גרר, יער שרשרת (25 באוגוסט), דרך המתקנים החקלאיים, בית כנסת ענים ביער יתיר (26 באוגוסט), דרך מתקני המים חניון רעים ביער בארי (27 באוגוסט), תחנת טיבוע ומחקר ציפורים עין רימון ביער להב (28 באוגוסט, בשעה 07:00). פרטים נוספים והרשמה מראש ב"קו ליער" בטלפון: 1-800-350-550

פקחים צעירים של רשות הטבע והגנים

פעילות משפחתית לילדים בגילאי קריאה. חוברת משימות "פקח צעיר" מספקת שאלות ומשימות לילדים ולמבוגרים בדבר הערכים המיוחדים שהם רואים במהלך הסיור באתרים השונים. עם השלמת המשימות יקבלו הילדים תג המסמיך אותם לפקחים צעירים. 
ניתן לעיין ברשימת האתרים המשתתפים ולהדפיס את החוברות בחינם - כאן, או לרכוש חוברת בעלות של 10 שקלים בקופות.
מתי: מדי יום, בשעות פעילות האתרים השונים. 

נגנית נבל בקיסריה בשקיעהצילום: שרית פלצ'י מיארה

טיולים בצפון

חגיגה של מוזיקה בארמון

ערב מלכותי לכל המשפחה, ובו סיורים מודרכים בתיאטרון הרומי וארמונו של המלך הורדוס בקיסריה, מופעי אור קצרים, עמדת סלפי ונגנית נבל שתופיע על רקע השקיעה. מופע האורות יתקיים בכל חצי שעה עגולה, בין 19:45-21:15, 
מופע הנבל יתקיים בין השעות 19:00-21:00, סיור בן חצי שעה יצא מהכניסה לתיאטרון ליד הפסלים בשעות 18:30, 19:30, 20:30. 
איפה: גן לאומי קיסריה. הכניסה לפעילות משער התיאטרון בלבד.
מתי:  ימי חמישי באוגוסט, בין השעות 18:3-22:00.
מחיר: ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר. הזמנה מראש - כאן (יש לגלול מטה למידע נוסף)

פעילות יצירה ורכיבה למשפחות

פעילות רכיבה משפחתית על אופניים. מסלול האופניים יצא בסבבים מהגשרון הסמוך לנחל ציפורי, ובנוסף תתקיים פעילות יצירה לכל המשפחה בסבבים במבואת שמשית, במסגרתה המשתתפים ייצרו חיות ומוביילים מחומרי טבע ומיחזור.
איפה: נחל ציפורי - מבואת שמשית.
מתי: יום חמישי 20 באוגוסט, בין השעות 17:00-20:00. 
מחיר: ללא תשלום. יש להרשם מראש לכל פעילות בנפרד, ב"קו ליער" בטלפון: 1-800-350-550

נחל ציפוריצילום: אלון לויטה

המרדף אחר החרפושית המצרית

משחק בריחה לכל המשפחה. מבקרי האתר יצאו לחיפושים אחר החרפושית המצרית, קמע מצרי מלכותי שנשדד מתל חצור, שבעברה הייתה עיר כנענית חשובה. בעזרת תיק החקירה והממצאים שבו, שנאספו על ידי החוקרים בשטח, יוכלו המשתתפים לפצח את קוד הכספת. משך המשחק שעה וחצי עד שעתיים.
איפה: גן לאומי תל חצור.
מתי:  ימי חמישי באוגוסט, בין השעות 08:00-17:00. 
מחיר: בתשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר. עלות ערכת השתתפות במשחק - 20 שקלים למשפחה. הזמנה מראש - כאן (יש לגלול מטה למידע נוסף).

תל חצורצילום: דורון ניסים

צב קריאה לצבי ים

במרכז הארצי להצלת צבי ים, ישמעו המבקרים את סיפורם של צבי הים הפצועים והחולים הנמצאים בשיקום, להבין את הסיבות להיותם בסכנת הכחדה בעולם והמאמצים הנעשים בישראל למנוע זאת, וכיצד כולנו, ילדים ומבוגרים, יכולים לעזור להם בקלות. לילדים בגיל 6 ומעלה. 
איפה: המרכז הארצי להצלת צבי ים, מבואות ים.
מתי: יום שישי 14 באוגוסט, יום שישי 28 באוגוסט, שבתות 8, 15, 22 באוגוסט.
מחיר: 30 שקלים. הרשמה ותשלום מראש בטלפון 3639* 

על הדבש ועל העוקץ 

הקיץ הוא שעתם היפה של הקוצים ושל הצמחים הבשרניים. במסגרת הסיור יגלו המבקרים את צמח הסברס, הידוע כסמל ישראלי קוצני, טעים ורך, ויכירו, דרך משחקים והפעלות חווייתיות, את חשיבותם של הקוצים ושל פירות הקיץ לטבע ולאדם.
איפה: גן לאומי כוכב הירדן.
מתי: שישי ושבת באוגוסט, בין השעות 10:00-15:00.
מחיר: ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר. הזמנה מראש - כאן (יש לגלול מטה למידע נוסף).

סדנת אבירים לכל המשפחה

במבצר "כוכב הרוחות", הממוקם גבוה מעל העמק וצופה למרחוק, יצאו המבקרים למשחק משימות וניווט חווייתי המיועד לכל המשפחה, ובעזרת מפה, משימות ורמזים, יהלכו במעברים נסתרים, ויגלו את צפונותיו של המבצר. בנוסף תתקיים סדנה פתוחה להכנת חרבות ומגנים.
איפה: גן לאומי כוכב הירדן.
מתי: שישי ושבת באוגוסט, בין השעות 10:00-16:00.
מחיר: ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר. הזמנה מראש - כאן (יש לגלול מטה למידע נוסף).

מבצר בפארק לאומי כוכב הירדןצילום: שגיא מורן

המרוץ לחלון 

משחק משימות ורמזים חווייתי לכל המשפחה, במהלכו יפגשו המשתתפים את "חלונות כורזים" - סגנון הבנייה הייחודי לאזור שהתגלה לראשונה באתר. המסגרת הפעילות יגלו המבקרים את רזי הכפר היהודי, ממקווה הטהרה, דרך בתי המגורים, ועד לבית הכנסת המפואר. המשחק כולל בניה, יצירה, פתרון חידות ועוד הפתעות.  
איפה: גן לאומי כורזים.
מתי: ימי חמישי בין השעות 11:00-19:00, ימי שישי בין השעות 10:00-18:00.
מחיר: ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר. הזמנה מראש - כאן (יש לגלול מטה לתיאום ביקור).

פעילויות קיץ לכל המשפחה

בית הכנסת העתיק בית אלפא משמר בתוכו רצפת פסיפס ייחודית, מן השלמות הקיימות בארץ ישראל, ולכבוד הקיץ ייפתחו בו ובאתר פעילויות מגוונות למשפחות, בהן משחקי גלגל המזלות וסדנאות פסיפסים. בנוסף, המבקרים מוזמנים לצפות בסרט המספר את סיפורה הייחודי של יצירת פסיפס גלגל המזלות ועל החיים בכפר התלמודי.
איפה: גן לאומי בית אלפא.
מתי: ימי חמישי באוגוסט, בין השעות 09:00-15:00.
מחיר: ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר. הזמנה מראש - כאן (יש לגלול מטה לתיאום ביקור).

פסיפס בבית הכנסת העתיק בבית אלפאצילום: חנוך סולימאן

צלילה חופשית אל מעמקי ההיסטוריה

כיצד מרגיש מי שמחפש פסיפס קדום ומסתורי במשך שנים רבות ומגלה אותו? דקל שגב, מנהל האתר, בהצצה ראשונה על ממצאים מרתקים שנחשפו בכפר התלמודי הקדום, בהם גילוי מדהים של גת לייצור יין, בה פסיפס מעוטר, וכן בית בד מרשים, או חפירה ייחודית בתוך מתחם בית הכנסת.
איפה: גן לאומי כורזים
מתי: יום שלישי 11 באוגוסט, יום שני 17 באוגוסט בין השעות 17:00-18:00, יום שישי 28 באוגוסט בין השעות 08:30-10:00. 
מחיר: ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר. הזמנה מראש - כאן (יש לגלול מטה לתיאום ביקור).

מאחורי הקלעים של הגשר הצף ו"מלחמות המים"

סיור בלתי שגרתי בשמורת עין אפק, בו ילמדו המבקרים את הסודות מאחורי הקלעים של שימור האתר. דרך הצעידה בנופי האתר, ילמדו המבקרים כיצד נבנה הגשר הצף, המרחף באוויר, אילו אתגרים הנדסיים הוא הציג, וגם, אילו תרגילי מלחמה מסמרי שיער התחוללו במקום? לילדים מגיל 12 ומעלה.
איפה: שמורת טבע עין אפק
מתי: יום רביעי 12 באוגוסט, יום שלישי 25 באוגוסט, בין השעות 16:30-17:45.
מחיר: ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר. הזמנה מראש - כאן (יש לגלול מטה לתיאום ביקור).

לגלות אוצר ממקור ראשון

ניסים בדוס, מנהל האתר, עם סיפורים, תגליות, אוצרות והפתעות מרגשות שהגיחו מבטן האדמה בגן הלאומי. לקראת שקיעה, יסיירו המבקרים לאורם של פנסים ברחובותיה המרשימים ואתריה טומני הסוד של סקיתופוליס, הלוא היא בית שאן: בית המרחץ העצום והתיאטרון המפואר, הקארדו המרשים והגשר הרומי. לילדים מגיל 5 ומעלה.
איפה: גן לאומי בית שאן
מתי: יום ראשון 16 באוגוסט, יום חמישי 27 באוגוסט, בין השעות 19:00-20:30. 
מחיר: ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר. הזמנה מראש - כאן (יש לגלול מטה לתיאום ביקור).

גן לאומי בית שאןצילום: רשות הטבע והגנים

סיור הפתעות למשפחות סקרניות

המבקרים יתנסו ב"שביל הרגליים יחפות", שנחנך ממש בימים אלו בשמורת טבע גמלא שבגולן, וילמדו במהלך סיור מרתק כיצד משקמים במקום צבאים פצועים, כיצד נראה המפל הכי גבוה בישראל, מה מחפשים הנשרים באתר וכיצד נראה המטבע הקטן והבודד שהתגלה במקום, שלמעשה מספר סיפור על עם שלם?
איפה: שמורת טבע גמלא
מתי: יום שני 10 באוגוסט, יום שלישי 18 באוגוסט, בין השעות 17:30-19:30.
מחיר: ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר. הזמנה מראש - כאן (יש לגלול מטה לתיאום ביקור).

פארק החושים בנחל שניר  

מסלול מעגלי חדש בן כ-500 מטרים לכל המשפחה, המשלב חוויה חושית וחיבור לטבע: מגע במים, באדמה, בעץ ובאבן (חליצת נעליים מומלצת). כמו כן, בארבעת המקטעים השונים המבקרים יוכלו להציץ לעולמן של חיות הבר - לזחול במחילת הדורבן ולבקר בביתו של שפן הסלע. 
איפה: שמורת טבע נחל שניר 
מתי: בימים שבת-חמישי בין השעות 08:00-17:00, בימי שישי וערבי חג בין השעות 08:00-16:00. כניסה אחרונה שעה לפני הסגירה.
מחיר: ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר. הזמנה מראש - כאן (יש לגלול מטה לתיאום ביקור).

שביל הרגליים היחפות בנחל המערות 

שביל חושים ייחודי בן כ-30 מטרים בנחל מערות שבכרמל, הכולל מקטעים משתנים, המיועד להליכה ברגליים יחפות. המבקרים מוזמנים לחלוץ סנדלים או נעליים, ולהתנסות בהליכה קדמונית נטולת חוצצים, באמצעותה ניתן לחוות את הטבע דרך כפות הרגליים.
איפה: שמורת טבע נחל מערות 
מתי: שבת-חמישי בין השעות 08:00-17:00, בימי שישי וערבי חג בין השעות 08:00-16:00.
מחיר: ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר. הזמנה מראש - כאן (יש לגלול מטה לתיאום ביקור).

טיולים במרכז 

חוויות קיץ לכל המשפחה באפולוניה

בתכנית: חידאפולוניה - טיול עצמאי עם כתב חידה החושף פינות נסתרות בשטח הגן הלאומי (בימי ראשון), פקח צעיר - חוברת הפעלה עצמית בסיוע ההורים (בימי שני), אמנות באפולוניה - אמני אפולוניה, המתנדבים באתר, מזמינים להציץ ביצירה, לשמוע אודותיה ולהתנסות (מדי יום שלישי, יציג אמן אחר את עבודתו), סיורים מודרכים מותאמים לכל המשפחה (בימי רביעי, בשעה 18:00, ובשעה 20:00), מפגש עם אביר - הרצאה תיאטרלית עם אביזרים והמחשה ברוח התקופה, ובנוסף, סדנת משחק צלבני מיוחד (בימי חמישי, בכל חצי שעה).
איפה: גן לאומי אפולוניה. 
מתי: ימים ראשון-חמישי במהלך אוגוסט, בין השעות 17:00-19:30.
מחיר: ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר. הזמנה מראש - כאן (יש לגלול מטה לתיאום ביקור).

אפולוניה בשקיעהצילום: אתי נפרין

אפק עד השקיעה לכל אורך אוגוסט

בתכנית: פינות החמד של האגם - פעילות משימות עצמאית לכל המשפחה, במהלכן יחשפו המשתתפים אל הפרטים הקטנים והמעניינים שבסביבת האגם (בימי שלישי), מגלים את המבצר - הזדמנות לגלות את מבצר בינאר באשי, בעזרת דף משימות לכל המשפחה (בימי רביעי), בעקבות קולות הציפורים - הדרכה מיוחדת על קולות הציפורים בסביבת האגם ועל התקשורת ביניהן, תרגול האזנה לציוצים והתנסות במשרוקית קטנה שמשמיעה את קולן (בימי חמישי).
איפה: גן לאומי ירקון - תל אפק.
מתי: ימים שלישי-חמישי במהלך אוגוסט, בין השעות 16:00-19:00.
מחיר: ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר. הזמנה מראש - כאן (יש לגלול מטה לתיאום ביקור).

תל אפקצילום: מנו גרינשפן

לילות קיץ לכל המשפחה בעקבות התנ"ך

פעילויות קיץ לכל המשפחה בפארק נאות קדומים, במסגרתם יתקיימו סיורי עששיות בין שרידי ישוב קדום הכולל הדלקת נרות שמן עתיקים; ניווט ליל קיץ, בו בעזרת חידות בנושאי טבע, ידיעת הארץ, שושנת הרוחות ועוד, יצטרכו המשתתפים לגלות את הרמזים ולסיים את המסלול; טבע השבת - הכוללת סיור בעקבות התירוש, הדגן והיצהר, כוכבי שולחן השבת מימי אבותינו ושירים וסיפורים עבריים; אורחים לקיץ - סיור פעיל החושף את סודות האירוח הקדום שעל פיו נהגו רוב דמויות התנ"ך. כיצד סייעה רבקה לעבד אברהם וגמליו שהזדמנו למקום, כיצד חיו רועי הצאן הנודדים ממקום למקום, כולל אירוח באוהלם והכנת מנת אירוח טיפוסית לתקופת התנ"ך לצד תה צמחים קר.
איפה: פארק נאות קדומים.
מתי: סיור עששיות ב-11,17,27, באוגוסט. ניווט ליל קיץ ב-13 באוגוסט. טבע השבת ב-7 באוגוסט, אורחים לקיץ ב-18 באוגוסט.
מחיר: 30-40 שקלים למשתתף בהתאם לסיור, החל מגיל 4. הרשמה מראש ופרטים נוספים כאן, או בטלפון 08-9770770.

טיולים בירושלים והסביבה

חמד של בילוי 

מפגש לכל המשפחה עם שומר המעיין החרוץ, ששומר על מי המעיין של האתר, במהלכו ילמדו המבקרים כיצד עוברים הימים בשמירה על המעיין ולמה היא נחוצה. בנוסף, יכינו בועת קסם ובתוכה מזכרת אישית מעין חמד אותה ניתן לקחת הביתה בסוף הפעילות.
איפה: גן לאומי עין חמד.
מתי: ימי שלישי באוגוסט בין השעות 16:00-18:00. הפעילות תתקיים בסבבים, בשעות 16:30, 17:30, 18:00. 
מחיר: ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר. הזמנה מראש - כאן (יש לגלול מטה לתיאום ביקור).

עין חמדצילום: קובי חזן

הפנים האמיתיות של העטלפים

סיור מיוחד והרצאה לכל המשפחה עם אדר סטולרו-מליחי, בעקבות החיות המעופפות המסתוריות, בשילוב ידע מקצועי עדכני לצד חוויות אישיות במיוחד. המבקרים ילמדו כיצד פועלים למען שימור מיני העטלפים בישראל וכיצד דווקא הם, היצורים המכונפים בעלי התדמית השלילית והמפחידה של מוצצי דם ומעבירי מחלות, תורמים ומסייעים בשמירה על הטבע הישראלי.
איפה: גן לאומי עין חמד.
מתי: יום שני 10 באוגוסט, יום שני 17 באוגוסט, בין השעות 17:30-19:00.
מחיר: ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר. הזמנה מראש - כאן (יש לגלול מטה לתיאום ביקור).

ליל העטלף 

מסע לילי לכל המשפחה בעקבות העטלפים, המדבירים השקטים. בתוכנית: הרצאה מרתקת, שבה ילמדו המבקרים על הקשר בין העטלף הקטן שנצפה לעיתים בפנסי הרחוב לבין דרקולה מעורר האימה ובאטמן הלוחם ברשע, לאחר מכן סיור עומק בשמורה, במהלכה יתחקו אחר קולות בעלי החיים הפעילים בחשיכה.
איפה: פארק (גן לאומי) קומראן ושמורת טבע עינות צוקים.  
מתי: יום חמישי 27 באוגוסט
מחיר: 50 שקלים למשתתף. הרשמה ותשלום מראש בטלפון 3639* 

פארק קומראןצילום: דורון ניסים

להתבודד עם בני האור

סיור חווייתי ומסתורי עם המנהיג מורה צדק ואנשיו, בעקבות אנשי היחד וסיפור מציאת המגילות הגנוזות, שהתגלו במערות שבסמוך לאתר, והיו לממצא החשוב ביותר לעולם היהודי והנוצרי במאה ה-20. מתאים גם לבעלי מוגבלויות. 
איפה: גן לאומי קומראן.
מתי: מדי יום בין השעות 08:00-16:00, ימי חמישי בין השעות 10:00-19:00. 
מחיר: ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר. ניתן להשכיר ערכת שמע בעלות של 10 שקלים ובהפקדת תעודה מזהה. הזמנה מראש - כאן (יש לגלול מטה לתיאום ביקור).

הנביא של כולם 

סיור מרתק בעקבות אמונות ומסורות, כובשים וסיפורי קרבות, לאורכו של הרחוב ההלניסטי. המבקרים יזכו להצצה ייחודית אל חיי היומיום לפני 2,000 שנה, דרך ביקור בבית הלניסטי טיפוסי, חללים של המתחם הצלבני, ששומר ושוחזר, ביקור במחצבה הקדומה ובתצפית הגג המרהיבה. אחרי הסיור מומלץ ללכת לגן המקלט לצמחים מוגנים שבאתר ולסיים במעיין חנה. 
איפה: פארק (גן לאומי) נבי סמואל.
מתי: ימי חמישי באוגוסט, בשעה 16:00  
מחיר: ללא תשלום. הזמנה מראש - כאן (יש לגלול מטה לתיאום ביקור).

תל ערדצילום: מנו גרינשפן

טיולים בדרום

משחק-מסע מסתורי היסטורי

משחק ניווט ופיענוח כתבי סתרים לכל המשפחה, במסגרתו ייצאו המשתתפים למסע בזמן של 3,000 שנים לגילוי סודותיה ההיסטוריים של תל ערד, דרך העיר הכנענית, הבאר, המצודה, מאגר המים המרשים ועוד נקודות מופלאות. מומלת להגיע עם מפה וכלי כתיבה.
איפה: גן לאומי תל ערד.
מתי: מדי יום באוגוסט, בין השעות 09:00-17:00
מחיר: ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר. הזמנה מראש - כאן (יש לגלול מטה לתיאום ביקור).

סודות תל אשקלון 

משחק משימות משפחתי המגלה את סודות העיר העתיקה, ובו חידות ומשימות מאתגרות מעולמות התוכן של חדרי בריחה: פתירת בעיות, פתיחת מנעולים ותיבות, משיכת חבלים וכדומה. בערכת המשחק מפה, חידות ומפתחות, ועל המשתתפים למצוא את התיבות ואת התשובות.
איפה: גן לאומי תל אשקלון. 
מתי: בכל ימות השבוע בין השעות 08:00-20:00. כניסה אחרונה שעה לפני הסגירה.
מחיר: ערכת משחק למשפחה ניתן לרכוש בעלות של 15 שקלים במרכז השירות למטייל שבמרכז הגן, נוסף על דמי הכניסה לאתר. הזמנה מראש - כאן (יש לגלול מטה לתיאום ביקור).

תל אשקלוןצילום: מנו גרינשפן

משקיעה לזריחה על הר מצדה

חיזיון אור-קולי המוקרן על צלע המצדה, ובאמצעות הקרנות ענק, תאורה מתקדמת ופסקול ייחודי שהלחין שלמה גרוניך, מגולל את סיפורו של ההר ההיסטורי. מומלץ להגיע לפחות שעה לפני האירוע על מנת ליהנות מחוויה מקדימה במתחמים השונים. 
איפה: גן לאומי מצדה מערב
מתי: ימי שלישי וחמישי באוגוסט, בשעה 21:00. 
מחיר: ילד - 40 שקלים, מבוגר - 50 שקלים. הנחות ללנים בחניון הלילה, למנויים ולקבוצות מעל 30 איש. הזמנה מראש - כאן (יש לגלול מטה לתיאום ביקור).

הפיקנטריה של החפירות

סיור עם נועה גורדון, מנהלת מרחב מצדה, בעקבות סיפוריהם של החופרים שמאחורי הממצאים המדהימים שהתגלו במהלך השנים במצדה - ההיפים וההיפיות מארצות הברית שהדהימו את החופרים הישראלים, המתנדבים מצרפת שהשמיעו ברמקולים שירי לכת פטריוטיים, וגם כמה אנשים שהחפירה במצדה שינתה את מהלך חייהם לעד. 
איפה: גן לאומי מצדה.
מתי: יום רביעי 19 באוגוסט, יום רביעי 26 באוגוסט, יום שני 24 באוגוסט, בין השעות 08:00-10:00.
מחיר: העלייה ברכבל בלבד בתשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר. הלוך ושוב ברכבל למבוגר - 46 שקלים, לילד - 28 שקלים. הזמנה מראש - כאן (יש לגלול מטה לתיאום ביקור).

מבט מהרכבל על מצדהצילום: רן גודין

בעקבות נחש הנחושת הקדוש 

משחק בריחה לכל המשפחה בשיתוף מיזם 929. חוליית שודדי עתיקות גנבה ממצא נדיר - נחש הנחושת הקדוש. נמצאה מפה על אחד מהם ועליה סימנים משונים, על המשתתפים לפענח את הרמזים ולפצח את קוד ההצפנה, ולמצוא את החותם האבוד. משך המשחק: שעה וחצי- שעתיים. 
איפה: גן לאומי תל באר שבע 
מתי: בימים שבת-חמישי בין השעות 08:00-17:00, בימי שישי וערבי חג: 08:00-16:00. כניסה אחרונה שעה לפני הסגירה.
מחיר: ערכת משחק למשפחה ניתן לרכוש בעלות של 20 שקלים, נוסף על דמי הכניסה לאתר. הזמנה מראש - כאן (יש לגלול מטה לתיאום ביקור).

הפנינג ביער גוברין - חשיפת מצודת גלאון

הפנינג ייחודי למשפחות בנושא ארכיאולוגיה, במסגרתו יתקיים מפגש עם ארכיאולוג המחוז ברשות העתיקות, פעילות מוזיקלית לכל המשפחה, "מותר לגעת" - סדנת ממצאים ארכיאולוגים וסדנת תכשיטים קדומים, והפעילות החווייתית "החוויער של קק"ל".  
איפה: יער בית גוברין.
מתי: יום שלישי 25 באוגוסט. סבב א' בשעה 17:00, סבב ב' בשעה 18:30.
מחיר: ללא תשלום. הרשמה מראש ב"קו ליער" בטלפון: 1-800-350-550

בורחים אל העבר בעיר בני החורין  

משחק קבוצתי מעולמות התוכן של חדרי הבריחה, במסגרתו יצטרכו המשתתפים לחשב, לפתור, ולגלות את העיר באמצעות משחק חידות החושף פינות גלויות ונסתרות בין העתיקות, בתוך האמפיתאטרון ותחת מושביו, ליד הכנסייה ובדרך אליה. 
איפה: גן לאומי בית גוברין, מתחם עיר בני החורין (העיר הצפונית)
מתי: מדי יום בחודש אוגוסט, בין השעות 08:00-15:00.
מחיר: ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר. יש לבקש את המשחק בקופת האתר. הזמנה מראש - כאן (יש לגלול מטה לתיאום ביקור). 

בית גובריןצילום: מנו גרינשפן

מאחורי הקלעים של מערת המבוך והמערה הצידונית 

סיור עם יוסי בלנקשטיין, מנהל הגן הלאומי בית גוברין בדימוס, בעקבות סיפורה המרתק של המערה הצידונית, תהליך שחזורה ושימורה. בנוסף, המבקרים יוזמנו לשוטט ולתעות במערת המבוך המסתורית, ואף לפגוש גן חיות מהאגדות. 
איפה: גן לאומי בית גוברין.
מתי: יום שלישי 11 באוגוסט, יום רביעי 26 באוגוסט, בין השעות 10:00-11:30.
מחיר: ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר. הזמנה מראש - כאן (יש לגלול מטה לתיאום ביקור).

העולם בעיני הציפורים

מידד גורן, מנהל מרכז הצפרות רמת נגב, בסיור על הסודות הקטנים והגדולים של מאמצי השימור של בעלי הכנף, אורחות חייהם המרתקים של העופות הדורסים במצוק הצינים, ועל חשיבותו המכרעת של המעיין בלב המדבר, לקיום המרקם הביולוגי של האזור כולו. מומלץ להגיע עם משקפות ונעלי הליכה נוחות.
איפה: גן לאומי עין עבדת.
מתי: יום רביעי 12 באוגוסט, יום שני 31 באוגוסט, בין השעות 09:00-11:00.
מחיר: ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר. הזמנה מראש - כאן (יש לגלול מטה לתיאום ביקור).

עין עבדתצילום: מנו גרינשפן

מחפשים את הפסמון

משחק לימודי-אינטראקטיבי לכל המשפחה בחי רמון שבנגב, בו ניתן להשתתף באמצעות הורדת אפליקציה ייעודית לסמארטפון. המשתתפים יגלו דרך מגוון משימות חווייתיות את עולמם המיוחד של בעלי החיים והצמחים במדבר. אפשרות למשחקים ברמות שונות, יש לשאול את העובדים במקום. כמו כן, ניתן לבקר ב-"המדריך לטבע", תערוכתו של האמן הריאליסטי וולטר פרגסון, המציגה בימים אלה במקום (מדי יום, בין השעות 08:00-16:00, ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר).
איפה: חי רמון, ליד מרכז המבקרים מכתש רמון.
מתי: מדי יום, בין השעות 10:00-15:00.
מחיר: ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר. הזמנה מראש - כאן (יש לגלול מטה לתיאום ביקור).

בחשיפה ארוכה  

תערוכת צילומי שמי לילה שצילמו צלמים מקומיים. מאז הוכרז מכתש רמון שמורת אור כוכבים בין-לאומית באוגוסט 2017, הפך האזור למוקד עלייה לרגל לצלמים חובבים ומקצועיים, שבאים לצלם את הפלא השמימי. כעת ניתנת לקהל הרחב האפשרות להיחשף לתופעה גם ביום. 
איפה: פארק הצפרות, סמוך לאילת.
מתי: מדי יום, בין השעות 08:00-16:00.
מחיר: ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר. הזמנה מראש - כאן (יש לגלול מטה לתיאום ביקור).

פארק הצפרות אילתצילום: נועם וייס

עולמן המדהים של הציפורים הנודדות

הקיץ אמנם בשיאו, אך נדידת הסתיו כבר החלה. פארק הצפרות באילת יקיים במהלך החודש סיורים מודרכים ופעילויות לכל המשפחה, סדנאות יצירה, תצפיות על הציפורים השונות הפוקדות את הפארק וביקורים בתחנת הטיבוע. במקום שביל נגיש באורך קילומטר, העובר בין בריכות, צמחייה סבוכה, עצי ג'ונגל ובתי מגורים של מינים שונים של ציפורים. בנוסף, משפחות מוזמנת להשתתף במשחק מרוץ הנדידה הגדול של קק"ל, במסגרתו עליהן למצוא תשע תחנות שונות ברחבי הפארק דרכן ילמדו על ציפורי הארץ.
איפה: פארק הצפרות, סמוך לאילת.
מתי: הסיורים יערכו בימים ראשון-חמישי בשעה 09:00.
מחיר: 35 שקלים למשתתף, 100 שקלים למשפחה. הרשמה מראש בלבד בטלפון 050-7671290.

עלמא אליוט הופמן

עלמא אליוט הופמן

עורכת מדור משפחה, העוסק בזוגיות ויחסים, הריון ולידה, חינוך וגידול ילדים.

לפני כן שימשה כעורכת עכבר העיר, שם החלה כעיתונאית ומבקרת מוזיקה. ב"הארץ" כותבת בין היתר את 'מאבדת מזון', מדור המגיש מתכונים קלים לאנשים עובדים ולהורים עסוקים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ