שמורות הטבע היפות של ארצות הברית: אלו שלא שמעתם עליהן

ברחבי ארצות הברית אפשר למצוא עשרות שמורות טבע מוכרות ואייקוניות, אבל מעבר להן ישנם פארקים פחות מוכרים שהכניסה אליהם ברכב מוגבלת, מה שהופך אותם לפחות מתויירים, אבל הרבה יותר פראיים וטבעיים

Glacier National Park
Glacier National Parkצילום: Pung / Shutterstock.com
גיל אפרת
גיל אפרת

בשנות ה-90 המאוחרות ביקשתי מההורים שלי לקנות את המחשב הראשון שלנו. הייתי ילד עקשן ואבא שלי טוען שלא דיברתי איתם שבועיים עד שקיבלתי את מבוקשי. עכשיו, אני יודע שככה אמור להתחיל סיפור של איזה יזם גאון שהתחיל לתכנת בגיל צעיר, אבל לא במקרה שלי. אני השתמשתי במחשב בעיקר כדי לספק את המשיכה שלי כילד לטיולים, לטבע ולאתגר.

הייתי קורא על מסעות ועושה רשימות של אזורים מרוחקים ויפים ברחבי העולם וביניהם שמות של פארקים לאומיים בארצות הברית. הייתי בוהה בתמונות שלהם במחשב וחולם על היום שאגיע לשם.

מיד אחרי השירות הצבאי החלטתי להגשים את החלום הזה ולהגיע לחלק מהמקומות שנראו לי כמו גן עדן ששמור רק להרפתקנים. אני זוכר שכילד חששתי שכשאהיה גדול לא יישאר זכר לפארקים, בגלל הנטייה האנושית לבנות ולפתח על חשבון הטבע. האמריקאים היו חכמים יותר מהמחשבות שלי והתחילו לשמור על הטבע שלהם כבר לפני כ-130 שנה, כשהם מכריזים על אזורים מיוחדים כשמורות. זה קרה הרבה בזכות ג'ון מיור, מחלוצי שמירת הטבע ומי שנחשב לאבי רעיון הגנת הסביבה והפארקים הלאומיים בארצות הברית.

בזכות פועלו, קודמה פעילות השמירה על הטבע כבר אחרי המהפכה התעשייתית וכיום יש עשרות פארקים לאומיים ומאות אזורים מוכרזים לשימור. את הפארקים המוכרים והפופולאריים הזכרנו בעבר בכתבה במדור זה, כעת הגיע תורם של כמה מהפארקים הפחות מוכרים שהכניסה אליהם ברכב מוגבלת, מה שהופך אותם לפחות מתויירים, אבל הרבה יותר פראיים וטבעיים.

פארק גליישר | מונטנה, ארצות הברית

the Highline Trail in Glacier National Parkצילום: Wildnerdpix / Shutterstock.com

מהו הפארק הכי יפה בארצות הברית? זו שאלה שאני נשאל לא מעט. ברור שזה סובייקטיבי ו"אתה יודע, יופי זה עניין של חוויה", אבל הראשון שעולה לי בדרך כלל לראש הוא גליישר. התשובה הנ"ל תמיד מפתיעה את כל מי שלא היה בגליישרוברורה מאליו לכל מי שביקר בו. אחת הסיבות לכך שאינו מוזכר באותה נשימה יחד עם ילוסטון או יוסמיטי היא מיקומו המרוחק בצפון מדינת מונטנה.

המילה "פארק" בהקשר של גליישר עשויה לבלבל מעט. מדובר באחד האזורים הפראיים בארצות הברית, שבו גם השכילו להבין את קסם המקום כבר בתחילת המאה ה-20 כשהכריזו עליו כפארק לאומי מוגן. אם אתם אוהבים טבע פראי שיד האדם לא נגעה בו, זה המקום. וליתר דיוק, זהו גן עדן שאוצר בחובו מעל ל-700 אגמים, כ-200 מפלים ולא מעט יערות וצוקים שתוחמים את העמקים המרשימים של השמורה. את התפאורה הבראשיתית הזאת עיצבו קרחונים שנמסו אחרי עידן הקרח האחרון והם שנתנו לפארק את שמו: גליישר (קרחון).

מעבר לשפע מים ויערות, בפארק יש מאות מינים של בעלי חיים וכבר בצעדיי הראשונים בשטחו קיבלתי טעימה כשקבוצה של עיזי הרים (Bighorn Sheeps) קיבלה אותי במבט מבוהל ששואל "באת לפגוע בנו, או סתם מטייל פה?" וכשראו שאינני מזיק, המשיכו ללחך עשב באדישות. בחמשת הימים הבאים של הטרק שחוצה את הפארק לאורך שביל קו פרשת המים האמריקאי (CDT), נתקלתי במאות איילים קנדים (Elk), איילים קוראים (moose), דובים (גריזלי ושחורים) ובעלי חיים אחרים שגרמו לי להבין שאני מבקר באזור נדיר, שאופיו הפראי נשאר כך גם עם התפתחות היישוב והתעשייה מסביבו. למעשה, למרות שחלק מבעלי החיים בפארק נמצאים בסכנת הכחדה, כמעט כל המינים שתועדו בו בעבר, עדיין חיים בו.

בקיץ, כשהכבישים פתוחים, אפשר לחצות את הפארק עם רכב לאורך דרך "הולכים אל השמש" שממנה אפשר להשקיף על חלק מהנופים המרשימים של הפארק.

Glacier National Parkצילום: Wildnerdpix / Shutterstock.com

מומלץ: The Highline trail

איך מגיעים: שדה התעופה הקרוב: glacier airport

עונה מומלצת: אמצע יולי – אמצע ספטמבר

דמי כניסה ולינה: 35 דולר לכלי רכב פרטי, 20 דולר למטייל ללא כלי רכב. לפרטים נוספים

כדאי לדעת: למעוניינים לישון בפארק, כדאי להזמין את המקומות בחניונים כחצי שנה מראש.

קישור לעמוד של הפארק באתר הפארקים הלאומיים: National Park Service - Glacier

הפארקים הלאומיים סקויה וקינגס קניון | קליפורניה, ארצות הברית

קינגס קניוןצילום: \ Margaret.W / Shutterstock.com
הפארק הלאומי סקויה צילום: Sam Spicer / Shutterstock.com

שלוש וחצי שעות נסיעה מעמק יוסמיטי וגם אתם תזכו לבקר בשתיים משמורות הטבע הגבוהות והבתוליות ביותר בארצות הברית. עם חורשת עצי סקויה ענקיים הגדולה בעולם, ההר הגבוה ביותר בארצות הברית (לא כולל אלסקה) ומעל ל-1,000 קילומטרים של שבילי טיולים, זה אזור שאסור לפספס.

הפארקים חולקים גבול משותף ומנוהלים כיחידה אחת על ידי שירות הפארקים של ארצות הברית. הם ממוקמים בין לוס אנג'לס לסן פרנסיסקו בחלקו הדרומי של רכס הרי הסיירה נוואדה ומחוברים על ידי כביש הגנרלים (Generals Highway). זהו כביש נופים מרהיב באורך 55 קילומטרים שנקרא על שם שני עצי הסקוייה הגדולים בעולם, "גנרל שרמן" בפארק סקויה ו"גנרל גרנט" שבפארק קינגס קניון.

פארק סקויה הוקם ב-1980 במטרה לשמור על עצי הסקויה הענקיים שגדלים אך ורק ברכס הסיירה נבאדה. העצים גדלים לגובה 80-90 מטרים, קוטר הבסיס שלהם יכול לעלות על 30 מטר וגילם יכול להגיע ל- 3,000 שנה ויותר. בפארק נמצא גם הר וויטני, שמתנשא לגובה של 4,421 מטרים, ונחשב לגבוה ביותר בארצות הברית התחתונה. אגב, פסגתו מספקת את אחת התצפיות המרהיבות ביותר ב-360 מעלות.

קינגס קניון ממוקם צפונית לסקויה ומחולק לשני אזורים עיקריים: הראשון הוא אזור עצי הסקויה הענקיים עם חורשת גנרל גרנט וחורשת הר רדווד שהיא למעשה יער עצי הסקויה הגדולה בעולם ובה שלושה שבילי טיולים קצרים שמספקים הצצה לבית הגידול הטבעי של העצים המיוחדים האלו. שאר חלקי הפארק, שמהווים את רוב שטחו, אינם מותרים לכניסה עם רכב מה שהופך את הטיול הרגלי לאופציה העיקרית למי שרוצה לראות את אזוריו המרוחקים של הפארק. אזורים אלו מאופיינים בנוף הרים גבוה שכולל מרבדי עשב אלפיני, נהרות גועשים, מפלים ושלל אגמי טורקיז צלולים.

הפארק הלאומי סקויהצילום: Adriana Margarita Larios Arellan

מומלץ: חורשת גנרל גרנט. לתרמילאים – The Rae Lakes Loop, מסלול יפהפה של 70 קילומטר.

איך מגיעים: נסיעה של 5 שעות מסן פרנסיסקו או לוס אנג'לס. שדות התעופה הקרובים: ויסליה (Visalia) ופרסנו (Fresno).

עונה מומלצת: קיץ. בחורף השבילים וחלק מהכבישים המובילים לאזור נסגרים בעקבות השלגים.

דמי כניסה ולינה: 35 דולר לכלי רכב פרטי, 20 דולר למטייל ללא כלי רכב.

כדאי לדעת: לינת שטח מחוייבת אישור ממרכזי המבקרים והפיקוח של הפארק

קישור לעמוד של הפארק באתר הפארקים הלאומיים: National Park Service - Sequoia & Kings Canyon

רכס ווינד ריבר | וויומינג, ארה"ב

נכון, זה לא פארק, אבל אל תכעסו. מדובר באזור כל כך יפה ומיוחד שאני חייב להזכיר אותו כאן. רק שעתיים וחצי נסיעה מילוסטון (זה כלום בזמני ארצות הברית) ואתם ברכס הווינד ריבר שנחשב לאחד מאזורי הטיול היפים והמאתגרים במערב ארצות הברית.

Wind River Range צילום: Galyna Andrushko / Shutterstock.

הפארקים הלאומיים ילוסטון וגראנד טיטון מושכים את רוב המטיילים באזור, שרובם מגיעים אליהם בלבד וממשיכים בדרכם וכן בגלל הגובה הרב של הרכס, מעטים המטיילים (שאינם מקומיים) ששמעו על האזור הזה. שמו דווקא כן מוכר להרבה אנשים בגלל הסרט Wind River שיצא בשנת 2017 ובזכות חברה בשם “ווינד ריבר מערכות” שנקנתה (ונמכרה כעשור מאוחר יותר) על ידי אינטל במאות מיליוני דולרים.

הרכס הוא אזור מרוחק וגבוה ש-19 מתוך 20 הפסגות הגבוהות בוויומינג נמצאות בתחומו. למרות הריחוק והאתגר שהאזור מציב בפני המבקרים בו, הוא משמש כיעד פופולרי למטיילים (הייקרים), מטפסים וגולשים רבים שבאים ליהנות מנופים ייחודיים ועוצרי נשימה של אגמים, נהרות צלולים וצוקי גרניט תלולים.

רוב שטח הרכס מוגן על ידי המערכת הלאומית לשימור אזורי טבע (NWPS) מה שאוסר על בנייה לאורכו ובשטחיו והופך אותו לאחד האזורים הגדולים ללא כביש בארצות הברית כולה (להוציא אלסקה והוואי).

באזור תוכלו למצוא עשרות שבילים ברמות שונות, רבים מהם מרוחקים ומתאימים למטיילים מנוסים בלבד שיודעים להתמצא בשטח ולהתמודד עם סכנות של דובים, שלג ומזג אוויר הפכפך. בשבועות שטיילתי בווינד ריבר (ובילוסטון וגראנד טיטון) זכיתי לראות כעשרה דובים, חלקם היו גריזלי שנחשבים אגרסיבים יותר מהדובים השחורים. כשמטיילים באזורים האלו חשוב להגיע מוכנים וללמוד את המידע המתאים להתמודדות עם בעל החיים המדהים הזה כמו גם עם חיות אחרות.

אחד המאפיינים המפורסמים של הווינד ריבר הוא ה"קרקסים הקרחוניים". קרקס קרחוני הוא בעצם התחלה של עמק מעוגל שנוצר על ידי סחיפה חזקה, קירותיו תלולים וצורתו מזכירה אמפיתיאטרון או מושבים בקרקס המסודרים בחצי מעגל.

Wind River Rangeצילום: Paul E. Martin / Shutterstock.co

מומלץ: הר סקווארטופ (Squaretop Mountain) ולמטפסים, Cirque of the Towers

איך מגיעים: מהעיירה לנדר (Lander) למגיעים מדרום ומהעיירה ג'קסון (Jackson) למגיעים מאזור ילוסטון.

עונה מומלצת: אמצע יולי – אמצע ספטמבר.

דמי כניסה: חינם.

______

גיל אפרת, מטייל למרחקים ארוכים -לאתר וטיולים נוספים

כתבות מומלצות

תומכים בזכות להפיל ומתנגדיהם מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון, היום

מה המשמעות של ביטול פסיקת "רו נגד וייד" ומדוע זה נעשה עכשיו?

ג'קי לוי

"הדביקו לי דימוי של ירושלמי. זרמתי עד שהבנתי שאנשים מאמינים בזה"

מפונים ממריופול לצד בדלנים פרו־רוסים בכפר בזימנה, בחודש שעבר. חלק מהפליטים נשלחו לסיביר

הם פונו מאזורי המלחמה לשטחי רוסיה. הבעיה: לא כולם רוצים להיות שם

תחרות "גו " רפיד באוניבסטיה הסינית הבינלאומית בפתח תקווה
ו
  


מילום :תומר אפלבאום

 
האונ'
סינים
סיני
סין
משחק
משחקים
צחרות

קפצנו לאליפות ישראל ב"גו" באוניברסיטה הסינית בפתח תקוה

לפיד ושר החוץ הטורקי, אתמול באנקרה. ראש ממשלת המעבר יצטרך להתנהל בזהירות, ובידיעה שברחבי המזרח התיכון עוקבים אחרי כל צעד

כרה"מ לפיד יעדיף להימנע מהסתבכות צבאית, אבל עשוי לפזול שמאלה

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ